Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogrzewanie gazem ziemnym


Lord Vader

Recommended Posts

Gość Nowy_gazowy

Słuchajcie forumowicze - moje uwagi do wątku są następujące

- piec o mocy około 24 kW zużywa 2m/godzinę gazu ziemnego;

- jeśli piec ma regulator to on załącza i wyłącza piec

- przy nastawach 2 godziny rano i 2 godziny wieczorem zużywamy 8m gazu co po przeliczeniu daje kwotę około 8*1,25zł = 10zł

za miesiąc w którym jest 30 dni no to się nie da niepoliczyć. Zakładam, że pogoda jest około 0 na zewnątrz.

Więc Ci co piszą że ich piec pracuje 8 - 10 godzin i zużywają 160 m miesięcznie to im się coś pomyliło.

Jedna nadzieja to że gaz ziemny już nie zdrożeje!

No to cześć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 640
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Gość Andrzej P

Tak sobie czytam narzekania na piec Vailanda o dużym zużyciu gazu i myœlę że to chyba nie jest wina pieca a zasobników wody na podgrzewanie której idzie masa gazu.

Pisałem o swoim zużyciu gazu kilkadziesišt postów wczeœniej dla pieca firmy Junkers (euromaxx 24 kw) dodam że ma on obniżonš moc o 40%

a spalił mi gazu ziemnego w okresie od 04.09.03 do 12.12.03 do celów c.o. c.c.w i kuchenki gazowej - 233 m3. œrednia dzienna ok. 2,6 m3.

tem. w pom 20-21 st. Temperatura zasilania 70 st. (najwyższa sprawnoœc pieca). Do tego trzeba dodac ok 1,5 m3 drewna do kominka po 60 zł za m3 (metrówka brzozy).

 

Pzdr

Andrzej P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propo zmiana sprawności pieca gazowego CO w funkcji mocy z jaką pracuje to podam tu przykład Termeta UNICO-13. Piec ma modulowaną moc grzewczą od 4,5 KW do 13,5 KW a jego sprawność wynosi w tym zakresie odpowiednio od 89,4 % do 91,6 %. Tak podaje producent na nalepce firmowej. Różnica trochę więcej niż 2 %. Nie do zauważenia. Myślę że w innych klasycznych piecach jest podobnie.

 

Taki piec jak wyżej ogrzeje dom o powierzchni do 200 m, który ma zapotrzebowanie na ciepło ok. 60 W/m kw (nowa technologia). Potrzeba wtedy 12 KW mocy przy temp. - 20 st C. Przy mocy grzewczej 12 KW taki piec zużywa 1,3 m szesć gazu na godzinę. Jeśli temperatura wzrośnie do 0 st. C. to potrzebna moc spadnie do 6 KW. Jeśli temperatura jeszcze wzrośnie np do 5 st. to moc spadnie do 4,5 KW. Czyli inaczej od +5 st. C do -20 st. C taki piec pracuje ciągle tj. nigdy się nie wyłącza. I tak powinny pracować wszystkie piece CO. Po to producenci stosują modulację mocy żeby piec pracował jak najdłużej w zakresie modulacji.

 

Są jeszcze lepsze piece CO jesli chodzi o zakres modulacji np. Junkers Cerapur 3 KW-16 KW mocy grzewczej i do tego kondensacyjny. Taki piec będzie pracował bez wyłączenia prawie cały sezon grzewczy. Jeśli nasz dom potrzebuje maksymalnie w/w 12 KW mocy przy - 20 st. C na zewnątrz to odpowiednio przy +10 st. C moc spada do 25 % z 12 KW tj. do 3 KW. Dopiero po wzroście temp. powyżej 10 st na zewnąrz piec się wyłączy.

 

Ale jak się dobiera temp. wody takiego pieca ? Regulatorem pogodowym według krzywej grzewczej. Temperatura wody w układzie wzrasta wraz ze spadkiem temp. na zewnątrz. np. od 35 do 60 st. Tego rodzaju regulacja nie pozwala piecowi wejść w tryb pracy dwupołożeniowej.

Piec natychmiast by wszedł w tryb pracy dwupołożeniowej jeśli mu ustawimy na regulatorze temperatury wody 80 st. C.

 

A dlaczego ?

 

Bo kaloryfery przy tej temp. mają moc większą niż zapotrzebowanie na moc grzewczą w całym domu w tym momencie.

 

Z całego w/w może przydługiego wywodu wynika że lepiej jest:

 

1) mieć piec jednofunkcyjny niż dwufunkcyjny (większy zakres modulacji) piec dwufuncyjny to kompromis dużej mocy do grzania

wody z reguły z małą mocą do CO. Zwłaszcza w małych o dobrze docieplonych domach.

 

2) mieć regulator pogodowy dążący do minimalnej temp. wody przy okreśłonej temp. na zewnątrz niż pokojowy

 

3) jeśli w domu nie ma zakłóceń temperaturowyvch typu: kominek, mocne gotowanie, wietrzenie non stop, silna wentylacja to całkowicie zbędny jest regulator pokojowy w tym układzie więc go sobie można spokojnie wyeliminować.

 

 

Dam głowę że przy takim układzie jak wyżej bardzo dobry jednofuncyjny piec CO np. Junkers Cerapur 3-16 będzie pracował non stop i zawsze z optymalnym zużyciem gazu od 0,35 m szesć. gazu na godzinę przy +10 st. C do 1,4 m szesć. na godzinę przy -20 st. C w domu o powierzchni 200 m kw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Andrzeja_P.

 

Twój rezultat w zużyciu gazu jest bardzo dobry. Ale z tego co widzę to trochę drzewa spaliłeś.

 

Jak dobrze pamiętam to suszone drzewo (zależy jakie) waży od 400 do 700 KG/m sześć. Drzewo ma kaloryczność coś koło 16-17 MJ/Kg (nie wiem doładnie i zależy jakie) tj. dwa razy mniej niż 1 m szec. gazu tj. 34 MJ/m sześc.

 

500 kg x 16 MJ/kg = 8000 MJ energi. Tyle energi jest zespalenia m sześć. drewna inaczej 8000/36 = 222 m sześc gazu. W twoim wypadku to będzie równoważnik ok 300 m szesć. gazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Andrzej P

Re Krispl

Byc moze jest to rownowaznik 300 m3 gazu, ale za gaz bym zaplacil ok. 330 zł a za drewno 105 zł.

Jednak nie o kwote tu chodzi, gdyz palimy w kominku dla przyjemnosci, a ze przy okazji jest cieplo...

 

Pzdr.

Andrzej P

 

ps. czytalem, ze zasobniki cieplej wody pobieraja ok 6 m3 gazu dziennie,

u mnie w lecie rachunki za gaz (czyli kuchnia + ciepla woda) wynosza dla 4 osobowej rodziny 37-40 zł/miesiecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Sprawdzałem ostatnio zuzycie gazu w moim piecu i wyszło mi że przy temp. zewnętrznej 3 st. spalił mi 10 m3 gazu na dobę Piec chodził od 8-12 i od 15-22. W domu temp. ustawiona na 21 st, obniżona na 18, ciepła woda od 9 - 10 i 20-21 ustawiona na 45st. W dalszym ciągu nie bardzo wiem jak ustawiacie blokadę palnika. Ja próbowałem wzelkich sposobów i nijak mi to nie wychodzi. Próbowałem obniżać temp najniższą zasialania np. z 40 na 35 ale wtedy piec poprostu ładował wyższą lub o parę stopni niższą woę (46-46 lub 40-51) i to wszystko co udało mi się zrobić. Chciałbym np. żeby grzał przypuśćmy 20 minut a późnie załaczył się dopiero po przypuśćmy pół godzinie. Nie wiem gdzie u mnie jest blokada palnika. Pod kodem S-02 jest tylko liczba 2 i nic więcej. W książce serwisanta tej pozycji w ogóle nie mam. Zwiększyłem wybieg pompy na zasilaniu obiegu grzewzego z 5min do 8 min, ale to nić nie dało. Czy wybieg pompy ma coś wspólnego z przerwami między załaczaniem palnika. Mam regulator VRC 410s.

Lord Vader :evil: :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Włącze się do dyskusji, bo od soboty mam uruchomionego Vaillanta TurboMax 20kW + zasobnik 120l (o zużyciu gazu zatem jeszcze nic nie mogę powiedzieć). Jeśli chodzi o blokadę palnika, to jest to opisane w instrukcji instalacji na str. 32 - czas blokady można ustawić od 8 do 60 min.

A tak w ogóle to chciałbym rzucić pomysł uporządkowania tego wątku - może ktoś pokusiłby się o jakieś podsumowanie, jakie są możliwości regulacji w tych kotłach (instalator na piewrwszym uruchomieniu poinformował mnie że żadne :-) ), jaki mogą mieć wpływ na zużycie gazu, jakie ustawienia czasu pracy, ładowania zasobnika, ustawienia temperatury zasilania itp. są u was optymalne itd.

Niestety instrukcja obsługi milczy na te praktyczne tematy, a instrukcja dla instalatorów podaje co prawda 3 możliwości regulacji - korekty ustawień fabrycznych: czas wybiegu pompy (?), blokada załączania palnika, nastawianie temp. ciepłego startu (?), ale nie wyjaśnia co one mogą dać (poza blokadą palnika).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość KOv

Slusznie Krispl zauwazyl ze w przypadku Andrzej P spalanie gazu jakie podaje jest wlasciwie malo miarodajne.

Od poczatku tego watku staramy sie ustalic jak to jest naprawde z tym spalaniem i co wplywa na nie. Opinie typu moj piec srednio spala 2,6 m3 gazu, a pozniej dodatkowa uwaga ze 2 czy 3 razy tyle spalam ale drewnem kominkowym jest bezsensowna, bo tak naprawde nic nam nie mowi. Rownie dobrze piec ten moglby spalac w takim przypadku 1 m3 gazu.

Jesli chodzi o blokade palnika to sprawdzalem na wszelkie sposoby jak to dziala i z moich doswiadzen ( i nie tylko w serwisie tez tak twierdzili)wynika ze ten parametr w kotle nie ma znaczenia kiedy kociol sterowany jest regulatorem. Regulator pogodowy czy pokojowy wymusza kiedy kociol ma sie wlaczyc i tu zadna blokada nie pomoze.

Zastanawia mnie rowniez fakt czy lepiej ustawic piec na prace dwustawna czy ciagla. Obecnie mam ustawiona prace dwustawna i co jakis czas rzeczywiscie piec wlacza sie z pelna moca popracuje i sie wylacza. Robi to cyklicznie i byc moze sa z tego powodu wieksze straty gazu na rozruch niz przy pracy ciaglej. W przypadku ciaglej pracowalby caly czas z modulowana moca ale z kolei jego sprawnosc jest mniejsza na mniejszej mocy. Dlatego moze ktos jest w stanie okreslic jaki rodzaj pracy jest bardziej optymalny i w jakim przypadku straty beda nizsze.

A co do spalania to Vaillant 24 kW ma spalanie 2,8 m3 gazu/h.

I jezeli zalozyc ze pracuje np. 2 h rano i popoludnie 3 h oczywiscie mowie tu o czasie sumarycznym (suma wszystkich czasow pracy kotla po cyklicznych wlaczeniach i wylaczeniach) a to chyba calkiem realne bo w koncu doba ma 24 h to razem wychodzi ok. 14 m3 gazu. Nie licze juz podgrzewania cieplej wody w zasobniku bo juz mnie przechodza ciarki.....

Wiec tak jak pisalem wczesniej jestem naprawde zdezorientowany widzac posty przedstawiajace skrajne opinie.

W jednym piec o duzej mocy spala 2.6 m3 gazu/dobe z kolei w drugim ktos racjonalnie wylicza ze to nie mozliwe i o spalaniu 200 m3 gazu mozna sobie pomarzyc. Gdzie jest prawda - chyba w mojej kieszeni bo wiem ile naprawde place.

 

A teraz z troche innej beczki..............

Wczoraj rozmawialem z kolega i powiedzial mi jedna faja rzecz. W Polsce z piecami gazowymi jest tak jak z samochodami. Kazdy Polak twierdzi ze pali mu bardzo malo. Kiedys niektorzy twierdzli ze im polonez palil 6-7 l/100 km po miescie a w rzeczywistosci zlopal prawie 2 razy tyle. Poprostu kazdy chwali swoje, i tak naprawde nawet jak jest inaczej to nie dopuszcza takiej mozliwosci i tego glosno nie mowi, bo to taki nasz polski charakter. Tylko ciekaw jestem po co.

Lepiej bede chodzi w grubym swetrze w domu i siedzial na kanapie w kocu przy kominku ale na liczniku gazu bede mial 1 m3 gazu/dobe, cale poddasze na zime zamykam i wogole tam nie grzeje, bo jest mi nieporzebne, kiedys mialem mieszkanie 40 m2 i mi starczalo, to teraz jedno pietro tez mi wystarczy - szczera prawda, ktora w oczy kole. Wpadnijcie nieraz niespodziewanie do kogos kto ma pietrowy dom i sprawdzie jaka ma temp. tam gdzie nie toczy sie normalne codzienne zycie, to sie zdziwicie jak ludzie oszczedzaja tylko o tym nie mowia.

Tylko sie pytam czy to taki wstyd, ze kazdy orze jak morze ?

POzdr. KOv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie otrzymałem rachunek za gaz. Od 12 listopada do 8 grudnia mój "energooszczędny" Vaillant 24 kW zużył 229 m3 gazu , co daje około8,48 m3 gazu na dobę. Gdybym jeszcze odłączył zasobnik (sprawdzałem - pożera mi na podgrzanie wody około 2m3 gazu) to wyjdzie mi, że zużywam około 6,48 m3 gazu. Mój piec nie jest modulowany. Temperatura w tym czasie wynosiła na zew. 8-3, w środku tak jak wcześniej pisałem.

Jeszcze jedno, jak myślicie, czy lepiej jest ustawić aby piec grzał z wyższą remperaturą, np, 58-68, czy 48-58. Być może to zwiększy odstępy międzywłączeń pieca. (U mnie żeby ti zrobić trzba podniść krzywą grzewczą).

Lord Vader :evil: :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tom soyer:

Sorry, ale nie zauważyłem twojej odpowiedzi, mam ustawioną krzywą grzewczą 1.20, jak byś mógł, to zerkni na mój ostatni post. Właśnie nie wiem na jaką najniższą ustawić temp. zasilania, u mnie mozna od 0-60 st.. Ustawiłem na 35, ale może jeszcze obniżyć. Sam nie wiem, chciałbym żeby spalał jak najmniej.

Lord Vader :evil: :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem nowy w temacie i chyba nie wszystko łapię. Na stronie gazowni jest info że m3 gazu GZ-50 kosztuje niecałą złotówkę (ze zmienną opłatą przesyłową), co by znaczyło że Vader zapłaci 200 zl rachunku za miesiąc. Czy ja coś źle liczę czy też ktoś twierdzi że to dużo? Bo zgłupiałem...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do KOv

Tak, o ten chodzi, przeleć jeszcze instrukcję i znajdź wpis - minimalna lub najniższa wartoś temp zasilania. U mnie jest to zakres od 0-60 stopni. Jeżeli tego nie masz, to będzie ten wpis, który znalazłeś. Jaką wartość masz ustawioną pod tą pozycją. Aha, ten parametr ustawia się pokrętłem na kotle

Lord Vader :evil: :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...