Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogrzewanie gazem ziemnym


Lord Vader

Recommended Posts

Lordzie V. jakoś sobie poradziłem z tymi "gałkami" i kotłem, ale co innego mnie trapi. Termostaty na grzejnikach (nie wszystkich) co jakiś czas zaczynają..."buczeć". Najpierw cicho, potem coraz głośniej i (jeśli nikogo w domu wcześniej szlag nie trafi) po pewnym czasie gwałtownie przestają. "Buczenie" można regulować: bucząca gałka na max. - ciszej, gałka na min. - coraz głośniej, ale wtedy szybciej przestaje :-? . Zaobserwowałem, że dzieje się to tylko podczas grzania, więc chyba ma związek z ciśnieniem lub...śmieciami pływającymi wewnątrz i zatykającymi co jakiś czas przepływ wody w gałkach. Ma ktoś może podobne problemy? Można z tym żyć, ale co to za komfort....zresztą może się coś przy okazji też psuje?

 

U nas kocioł właśnie "bije rakordy" obiektu: c.w. + c.o. - prawie 20m3 na dobę :cry: .

Kto z Was wie jak ustawić kocioł (Vaillant Turbo max 7,7-20kW), by nie podgrzewał wody w zasobniku do 81-82st.?

 

Pozdrawiam

 

Pearl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 640
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Przypomnę tylko że 1 m szesć. gazu GZ-50 o kaloryczności 34 MJ daje 9,44 KWh energi przy spalaniu.

 

Zakładając sprawność pieca gazowego zwykłaego 90 % mamy 0,9 x 9,44 = 8,5 KWh energi z jednego metra sześc. gazu.

 

Domy są różne i przykładowo 200 m dom potrzebuje:

 

1) 30 W/m kw x 200 m kw = 6 KW mocy (superoszczędny)

 

2) 60 W/m kw x 200 m kw = 12 KW (oszczędny)

 

3) 120W/m kw x 200 m kw. = 24 KW (nieoszczędny)

 

Wszystko przy - 20 st. na zewnątrz.

 

Przy 0 st. natomiast moc jest o połowę mniejsza tj.

 

1) 3 KW - zużycie gazu 0,35 m/h x 24 h = 8,5 m gazu na dobę

 

2) 6 KW - ...................0,7 m/h...............17

 

3) 12KW-....................1,4 m/h...............34

 

 

Przy zapotrzebowabniu na moc jak wyżej nie jest możliwe bez dodatkowych oszczędnosći zmniejszenie zużycia gazu (np. wyłączanie pieca w nocy).Po prostu z gazu nie wydusi się więcej ciepła niż może on dać tj. 8,5 KWh/metr sześć. (1,1 zł / 8,5 = 14 gr za 1 KWh z gazu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Gość

U mnie ta funkcja jest pod którąś z pozycji D= w książce serwisanta.(zdaje się że brzmi to mniej więcej: najwyższa temp. zasilamia zasobnika c.w.u.) Serwisant ustawił na 82 st. Generalnie chodzi o to, żeby bojler jak najszybciej się podgrzał. Ja próbowałem obniżyć tę funkcję i bojler się wolniej podgrzewał, więc przestawił spowrotem na 82 st. Jeżeli chodzi o wyjące zawory, spróbuj przestawić pod głowicami te pierścienie, u mnie były wszystkie ustawione na 2-3, przestwiłem na 6 i kaloryfery szybciej oddają ciepło.

Lord Vader :evil: :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość KOv

Czesc w Nowym Roku, wszystkiego dobrego dla wszystkich.

Alternatywa do ustawienia 6 jest ustawienie N - maksymalny przeplyw, bynajmniej w moich kalafiorach tak jest.

Lordzie jak tam Twoja awaria, juz wiadomo co sie stalo. Moze cos z ta czujka ktora wchodzi w glab zasobnika i mierzy jego temp. Podobno jak ten przewod sie odlaczy w piecu to wowczas wylacza sie funkcje grzania wody - tak mi mowil serwisant.

Jesli chodzi o spalanie u mnie to sie nic nie zmienilo (oczywiscie na lepsze), przyszly mrozy a ten durny piec zre mi gazu za 3. Ciekawe no ale w koncu w ostatnich dniach bylo u mnie (poza Trojmiastem) - 12 stopni.

Zobaczymy jaki przyjdzie rachunek za gaz :(

Pozdr.

KOv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Arkadly

Niestety jeszcze bardziej coś prozaicznego. poprostu albo ja sam, albo ktoś z domowników, a może duchy poprostu skręciły regulator na piecu od podgrzewania wody na 18 st. no i gdzie tu mogło podgrzewać wodę. Niestety niwiedza kosztuje. No ale gdybyśmy wszyscy wszystko wiedzieli, to nikt z nas by nie miał pracy. Tak więc przed wezwaniem serwisanta warto ruszyć swoje komórki i wiedzę, a dopiero jeżeli to nie pomoże wezwać serwisanta. Zrezta mój serwisant jest OK!.,

lordvader :evil: :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile wiem to te nastawy wstępne służą do rownoważenia instalacji hydraulicznej - tj. ustawia się tak aby wszędzie były ciepłe grzejniki, bo przy bardzo razgałęźonej instalacji może się okazać że przy pełnym otwarciu zaworów jedne grzejniki grzeją a drugie nie.

 

Te piszczenie w kaloryferach powstaje w momęcie gdy zawór termostatyczny zaczyna ograniczać przepływ wody a przestaje w momęcie gdy zamknie całkowicie przepływ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do gość

Wobec tego jak byś ustawił te nastawy. U mnie na dole, czyli na poziomie pieca-parteru jest zaistalowanych 5 normalnych grzejników i 2 drabinki (nie mają pierścieni nastawnych). Natomiast na górze jest ich 4 i 1 drabinka. Czujnik pokojowy jest zainstalowany na górze. Chciałbym, żeby czujnik szybciej łapał temp. i wyłaczał piec.

lordvader :evil: :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten gość dw posty wużej to Ja.

 

Jak chcesz aby piec się szybciej wyłaczał to musisz skierować większy strumień cieplej wody na górę. Wtedy temperatura na górze szybciej osiągnie swoją zadaną warość. Jak nie masz na dole grzejników z nastawami wstępnymi to spróbuj w jakiś inny sposób ograniczyć przepływ w grzejnikach na dole. Może masz jakieś zawory na rozdzielaczu czy cuś. Na projekcie są napisane ustawienia wstępne - przynajmiej u mnie (w podłogowym).

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lord Vader

 

Znalazłem VK INT COMBI i regulator VRC 410

Zapewne chodzi Ci o możliwość ustawienia czasu blokady palnika przy pracy na CO.

Niestety ten kocioł tej funkcji nie obsługuje.

W innych kotłach ta funkcja jest pod kodem "d.2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do gość

Czyli jestm skazany na pracę w/g ustawień własnych pieca, i nie mam wpływu na czasookres właczeń i wyłaczeń palnika. Dzięki za pomoc. Będę próbował pokombinować coś przy termostatach, może z krzywą grzewczą. Zobaczymy , jak coś zaobserwuję, to napiszę

Lord Vader

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do gość

Czyli jestm skazany na pracę w/g ustawień własnych pieca, i nie mam wpływu na czasookres właczeń i wyłaczeń palnika. Dzięki za pomoc. Będę próbował pokombinować coś przy termostatach, może z krzywą grzewczą. Zobaczymy , jak coś zaobserwuję, to napiszę

Lord Vader

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lord Vader

 

Mam propozycję możesz sprawdzić jaką masz ustawioną moc kotła.

Możesz to zrobić w prosty sposób.

Odczytujesz licznik gazu w ciągu 30 sek. Jest to metoda licznikowa (objętościowa) określa moc urządzenia.

V[litry/30 sekund]=Moc[kW]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do VPS

Ja mam kocioł jednostopniowy(nie mam modulowanego palnika). Piec kupiony ma moc 24 kV. Czy te sprawdzenie też się odnosi do mojego kotła. Np. jeżeli w/g twojego wzoru wyjdzie mi przypuśćmy 0,20 m3 (strzelam), co mi to da. Teoretyzuję, bo nie robiłem, tego jeszcze. Robiłem pomiary dobowe, przy temp. nocnej -6 i dziennej 0- -4 i wyszło mi 13 m3/24h. Czy z tego też mogę wyliczyć moc.Skąd mam wziąć te litry. Ile litrów ma m3 gazu GZ-50.

Jesteś ekspertem w tej branży, może powiesz mi coś więcej na temat tego kotła. Instalator mówieł mi, że jest to nowy piec(kupiony w sierpniu 2003), który ma pousuwane wszelkie niedociągnięcia z poprzednich, chodzi mi o VK INT 24 kV + VRC 410s + pogodówka + sterowanie cyrkulacją. Jeszcze jedno, czy jak wyłaczę pogodówkę, to będę mógł sterować przedziałami czasowymi dla grzania i wody ciepłej, czy będzie chodził 24/24 (chodzi mi o przełaczenie tylko na czujnik pokojowy)

Lord Vader

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

VPS czy jesteś pewien że wzór jest prawidłowy ?

 

V[litry/30 sekund]=Moc[kW]

 

bo podstawiając moje dane czyli

8,5 litra na 30 sek wychodzi 0,28 KW ?

 

do Lorda

 

Gdzie odczytać litry? Licznik gazu po przecinku masz 3 pozycje ostatnia pozycja (pierwsza z prawej) to podziałka litrów u mnie jedna kreska to 0,1 litra 1 duża to jeden litr inaczej jeden pełny obrót to 10 litrów.

 

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy te sprawdzenie też się odnosi do mojego kotła.

Lord Vader

Oczywiście że TAK.

Odczytujesz zużyte litry (trzy cyfry czerwone pole) w ciągu 30 sek.

Jeżeli w ciągu 30 sek wskazanie wyszło 24 zużytych litrów oznacza że kocioł jest ustawiony na 24 kW

Jeszcze jedno, czy jak wyłaczę pogodówkę, to będę mógł sterować przedziałami czasowymi dla grzania i wody ciepłej, czy będzie chodził 24/24 (chodzi mi o przełaczenie tylko na czujnik pokojowy)

Lord Vader

TAK bedziesz mógł sterować czasowo nawet po odłączeniu czujnika pogodowego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...