Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogrzewanie gazem ziemnym


Lord Vader

Recommended Posts

Lordzie i Tomie

czy mając tylko regulator pokojowy 330 Vaillant wystarczy dokupić ów czujnik zewnętrzny o którym piszecie i będzie o.k.? Czy też muszę dokupić jakiś super (czytaj: drogi) regulator zewnętrzny?

Muszę tu dodać, że z regulatora który mam jestem zadowolony w średnim stopniu. Po pierwsze trzeba biegać do kotła i robić za pogodówkę, po drugie brak jakiejkolwiek regulacji c.w.(zasobnik). Poradźcie coś...co muszę dokupić?

 

Pozdrawiam

 

Pearl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 640
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Lordzie i Tomie

czy mając tylko regulator pokojowy 330 Vaillant wystarczy dokupić ów czujnik zewnętrzny o którym piszecie i będzie o.k.? Czy też muszę dokupić jakiś super (czytaj: drogi) regulator zewnętrzny?

Muszę tu dodać, że z regulatora który mam jestem zadowolony w średnim stopniu. Po pierwsze trzeba biegać do kotła i robić za pogodówkę, po drugie brak jakiejkolwiek regulacji c.w.(zasobnik). Poradźcie coś...co muszę dokupić?

Pozdrawiam

Pearl

regulator pokojowy nie daje szansy podlaczenia czujnika temp zew.

daje taka szanse jedynie pogodowka bo ona obsluguje wejscie ciagle z czujnika temperatury. moze mozesz wymienic twoj termostat pomieszczeniowy na reg pogodowy?

jest jeszcze jedno wyjscie: sprawdz czy twoj kociol umozliwia podlaczenie zdalnej nastawy temperatury kotla - zamiast tej na piecu np przez pokretlo umieszczone w pomieszczeniu. postaraj sie o DTR kotla z opisem listwy. jesli kociol ma taka mozliwosc to cos wykombinujemy ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a gdybym chciał dokupić reg.pogodowy to pokojowy już się nie przyda? Można je chyba jakoś połączyć, Lordzie jakie symbole mają Twoje regulatory?

W ogóle to ile kosztuje reg.pogodowy Vaillatnt?

Pozdrawiam

Pearl

 

da sie polaczyc ale wymaga to jeszcze wiecej zabawy ... to tak jak bys jezdzil samochodem z dwoma kompletami pedalow jak w eLce i zona obok :wink: :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pearl

Mój regulator pogodowy ma symbol VRC 410 s i jestem z niego zadowolony. Jednocześnie robi za pokojowy, bo mam umieszczony w holu, gdzie jest największa wynmiana powietrza. Do tego musiałem dokupić płytkę do cyrkulacji - koszt 90 zł, bo sam regulator obsługuje tę funkcję, ale w połaczeniu z tą płytką. Regulator w/g cen katalogowych kosztuje 650 - 730 zł, ja kupiłem po upuście za 570 zł, no i czujnik pogodowy ( takie małe pudełko wielkości pudełka zapałek - koszt około 60 zł). Regulator można umieścić w konsoli pieca, ale wówczas pozbędziesz się reg. pokojowego. W chwili obecnej po nastawieniu przedziałów grzania, cyrkulacji i ciepłej wody (maksymalnie 3 na każdą funkcję, te 3 w zupełności wystarczają) i obniżeniu nocnej na 17, krzywej na 1.30 nic nie wiem o piecu. Polecam

Lord Vader

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no jeśli robić może też na pokojowy to chyba spróbuję wymienić. Te kilka "stów" więcej...ale się opłaci, skoro mam zapomnieć o kotle. Tylko, żebym sobie o nim nie przypomniał, gdy dostanę rach.z gazowni :wink: . Czy ta płytka do cyrkulacji dotyczy c.o. czy c.w.? Pompkę do c.w. mam (Grundfoss), a do c.o. jest w kotle więc po co płytka? Czujnik pogodowy - o.k. kupię, tylko Lordzie powiedz mi jakie przewody są do tego potrzebne (do pokojowego kupiłem jakiś taki solidny, ale są tylko 3 żyły). Popraw mnie jeśli się mylę: łączę przewodami kocioł w piwnicy z regulatorem w mieszkaniu oraz regulator w mieszkaniu z ....no i ten czujnik wystawiam na zewnątrz. Czy tak?

W chwili obecnej po nastawieniu przedziałów grzania, cyrkulacji i ciepłej wody (maksymalnie 3 na każdą funkcję, te 3 w zupełności wystarczają) i obniżeniu nocnej na 17, krzywej na 1.30 nic nie wiem o piecu. Polecam

Lord Vader

Czy mam rozumieć, że te "3" to jest jakieś ograniczenie, czy też po prostu tak ustawiłeś, bo...no właśnie dlaczego?

Pozdrawiam

 

Pearl

 

PS: gdy kota (czytaj:szefa) nie ma, myszy harcują :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Perl

 

Płytka do cyrkulacji o której pisze Lord Vader służy do sterowania pompką cwu (nie mylić z pompą obiegową).

Podłączasz pompkę pod płytkę i programujesz na regulatorze czasy pracy.

Połączenie regulator - kocioł przewód linka 3x0,75

Połączenie czujnik zewnętrzny - kocioł ja stosuję również 3x0,75 ponieważ w komplecie z regulatorem jest czujnik do podłączenia poprzez 2x0,75 natomiast jest jako opcja do dokupienia czujnik DCF z odbiornikiem sygnału daty i czasu poprzez satelitę i w tym wypadku podłączenie 3x0,75

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięli krispil za sprostowanie.

 

Oczywiście nie satelitą tylko sygnałem radiowym z niemieckiego nadajnika DCF 77 (77,5 kHz).

 

Przez te zaktane zatoki nie wiem co piszę. Sory.

 

Do Perl

 

Mam taki program z symulacją pracy regulatorów VRT 390, VRC 410 i VRC 420. jak jesteś zainteresowany podaj adres to wyślę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Ani - czy próbowałaś ustawić temperaturę nocną na poziomie np. 15 C ?

 

Oczywiście, Piotrze_PA! Ustawiałam i 15st. i 10 st. i dopiero przy 5st kocioł przestał się włączać nieproszony... Ale faktem jest, że im niższa była ta obniżona temperatura - tym rzadziej i na krócej włączał się kocioł.

 

aniu i Lordzie

jak macie ustawiony parametr "wplyw temp pokojowej"?

 

Ja też mam na 2. Z resztą wszystko mam tak samo jak Lord - no, poza krzywą (u mnie 1.5, ale ja mam troszkę za małe grzejniki)

 

maluch kazdemu tez pali inaczej ...

 

Wielkie słowa Tom Soyer, wielkie! :D

 

nie widac tego parametru na twoim sterowniku wiec najprawdopodobniej uklad utrzymuje temp zadana z krzywej. mozna sprobowac wiec obnizyc krzywa np testowo tylko na noc na jedna z najnizszych i sprawdzic jaka piec utrzymuje temp.

 

Sprawdzałam to Tom. Efekt jest taki, że bardzo szybko tracę na komforcie (tj. z trudem nagrzewam mieszkanie), a gazu spalam tyle samo.

Faktycznie, bardzo by mi się przydał parametr min. temp. kotła. W tej chwili regulacja odbywa się poprzez krzywą. Może zmienię sterownik na wyższy model?

 

czujnik temperatury przekazuje informacje w postaci albo napiecia/pradu albo rezystancji/oporu.

 

No tak, to wszystko wyjaśnia. Ale wydawało mi się, że do tego układu logicznego jest dodany prosty przełącznik typu BYPASS: prądzie, jeśli widzisz czujnik płyń tędy. Jeśli nie - tamtędy. Czy to nie byłoby logiczne, Tom?

 

Jeżeli chodzi o temperaturę na krzywej 1.3 to dochodzi ona na piecu do 73 st, uważam, że nie ma to dużego wpływu, gdyż z tego co się dowiedziałem, instalacja niskotemperaturowa może chodzić do 90.

 

Lordzie Vaderze!

Wg mojej wiedzy instalacja niskotemp. to taka w której wyjście ma max. temp 75 st. a powrót 55 st.

Przy mojej krzywej = 1.5 kocioł nigdy, nawet w największe mrozy nie przekroczył temp 68 st. na wyjściu. Pokrętło główne mam ustawione na godz. 14.00. A ty?

 

Pozdrawiam wszystkich!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że problem polega na tym że regulatory pokojowy i pogodowy nie współpracują ze sobą poprawnie.

 

Pogodowy związany ściśle temp. na zewnątrz ustawia temp wody np. od 40-70 st. Pracując przy małej temp. wody np. 40 st. C daje małą moc na kaloryfery dostosowaną do stabilnych i niezmiennych warunków pogodowych.

 

Co się stanie jeśli w wyziębionym przez kilka dni do 10 st. C domu włączymy ogrzewanie z ustaloną krzywą grzewczą ? Regulator pogodowy zmierzy temp. na zewnątrz i włączy piec na zadaną mu już z definicji temp. wody. Tym mniejszą im wyższa jest temp. na zewnątrz np. 40 st. C. Piec bardzo długo będzie się męczył z dogrzaniem domu. Może nawet kilka dni ...

 

Tutaj powinien go wspomóc regulator pokojowy. Dlaczego ? Bo potrzebna jest różnica między tem. zadaną w pomieszczeniu a aktualną która jest.

Jeśli w domu jest tylko 10 st. C i różnica do dogrzania wynosi aż 10 st. piec powinien dać pełną moc grzewczą tj. odłozyć na bok krzywą grzewczą i ustawić temp. wody na max np. 80 st. C mimo iż regulator pogodowy nakazuje mu pracę na niższej temp. wody (np. 40 st. C).

 

Tak sterowany piec będzie się zachowywał bardzo dynamicznie i dogrzeje pomieszczenia w szybkim tempie.

 

Oczywiśćie dobrze by było żeby działał też hamulec tj. przy przekroczeniu

temp. zadanej ( a może nawet wcześniej) w domu piec znalazł się i wrócił dokładnie na swoją zadaną krzywą grzewczą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pearl

Trzy zakresy, czyli przedziały czasowe I przedział od 6-10, II 10- 16, III 16-22, póżniej włacza się temp nocna czyli obnizona od 5 do 20 stopni. Oczywiście czasy przedziałów podałem przypadkowo, możesz je ustawić jak ci się żywnie podoba, ale uważam że możesz dobrać temp i czas jak chcesz.

Lord Vader

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do ani

Nie możesz mieć pokrętła ustawionego na 14, gdyż wtedy ograniczasz pracę kotła sama ustawiając temp. max. Pokrętło musi być ustawione maksymalnie do oporu, na godzinę 17-18 (u mnie tak jest), wówczas piec będzie sam dobierał sobie temp. pracy z całego zakresu jakim dysponuje. U mnie na krzywej grzewczej 1.3 woda wychodząca ma 80.

Lord Vader

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

krispl

o to wlasnie chodzi. tylko male sprostowanie: czujnik temperatury (reg pomieszczeniowy jak go nazywasz) sluzacy ciaglej korekcji krzywej grzewczej w zaleznosci od temp w pomieszczeniu nie jest tym samym co reg pomieszczeniowy w ukladzie bez pogodowki. dzialanie reg pomieszczneiowego i czujnika temp pomieszczenia dla pogodowki bardzo sie rozni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Ani i może jeszcze do kogoś.

 

Jest możliwe ustalenie minimalnej wartości zadanej temperatury na zasilaniu.

Przesunięcie krzywej grzewczej (tylko VRC 410, VRC 420)

Funkcja ta jest dostępna - prawe pokrętło pod klapką symbol klucza potem przyciskasz lewe pokrętło dwa lub trzy razy aż ukaże się KG-przesun

 

Funkcja ta umożliwia ustalenie minimalnej wartości zadanej temperatury na zasilaniu. Przy czym nastawiona krzywa grzania (punkt dolny 20°C)ograniczona zostanie od dołu do wartości równej dolnemu punktowi + wartość przesunięcia KG. Możliwy zakres nastawczy wynosi od 0 do 60°C.

UWAGA

W nowych regulatorach jest zmiana zakres nastawczy wynosi od 20 do 60°C i przesuwamy punkt dolny 20°C

Nastawienie ma sens wówczas, gdy przy wysokich temperaturach panujących na zewnątrz żądana temperatura pomieszczenia nie zostaje osiągnięta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...