Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogrzewanie gazem ziemnym


Lord Vader

Recommended Posts

Gość Kov

Do Majki,

z postow powyzej wynika ze u nikogo kociol nie zuzywa tak malo gazu (10m3) tym bardzej kociol o mocy 28 kW. Powiedz jak to zrobilas i jakie masz ustawienia w piecu ze jest tak malo paliwozerny. Przy normalnym uzytkowaniu np 4-5 osob powierzchnia domu 140-200 m2 z tego co sie dowiedzialem jest to niemozliwe. No chyba ze utrzymujesz temp w domu 15 stopni. I od tego wlasciwie rozpoczela sie ta dyskusja.

 

Do Toma Soyera,

dzwonilem do serwisu Vaillanta i meczylem faceta przez 2 dni i sie dowiedzialem co musze zmienic zeby ustawic piec tak jak mowiles, tzn zeby sie nie wlaczal czesto i na krotko, lecz rzadziej i na dluzej. Czesc parametrow zmienilem juz wczoraj a czesc zamierzam zmienic dzisiaj. Robie to stopniowo aby wiedziec jak bardzo ma wplyw poszczegolny parametr na prace pieca. O wynikach poinformuje.

Mam nadzieje ze to pomoze i bedzie ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 640
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Sposób pracy pieca raczej dużo nie wpłynie na zużycie gazu. To może być kilka procent.

 

Obowiązuje zasada zachowania energi. Ile ciepła ucieknie z domu to tyle mu trzeba dostarczyć. Wtedy system jest w stanie równowagi. Inaczej mówiąć temperatura stoi wtedy "w miejscu".

 

Jeśli jest inaczej to jest stan nieustalony. Temperatura w domu albo spada albo rośnie.

 

Na sprawność systemu grzewczego składają się:

 

1) sprawność pieca np. 0,9

2) sprawność przesyłania np. 0,95 (straty 5 %)

3) sprawność regulacji np. 0,95 ( straty 5 %)

 

Razem 0,9x0,95x0,95 = 0,81 czyli 81 %

 

A na koniec jakość paliwa czyli gazu ?

 

Ile ma kalorycznosći gaz ? Powinien ok. 36 MJ/ m sześć a może ma tylko 30 MJ /m sześć ? Różnica na niekorzyść to prawie 20 %.

 

Ktoś już kiedyś napisał na forum że zimą jakoś dziwnie spada jakość dostarczanego gazu ziemnego. Pali się za bardzo na czerowno a nie na niebiesko ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście masz rację zależy też od azotu jak wiem azot się nie spala ale zato licznik od gazu nie rozróżnia czy azotu jest więcej czy mniej kręci się tak samo. Ale oczywiście mogę się mylić, z drugiej jednak strony znając polską rzeczywistość i żyjąc w tym kraju już kilka ładnych lat dochodzę do wniosku, że tu każdy chce każdego wykiwać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość KOv

Do krispl,

tu sie z toba nie zgodze - sposob pracy pieca (praca ciagla, dwustawna, z modulacja czy bez bardzo a bardzo wplywa na prace pieca) a w szczegolnosci taka praca ze piec wlacza sie w krotkich odstepach czasu na bardzo krotki czas i podgrzewa wode w kaloryferach np. o 2-3 stopnie.

Przy takiej pracy masz bardzo duze straty energii i niska sprawnosc pieca.

Jest to nawet napisane w instrukcji instalatora.

W kazdym serwisie to powiedza tylko sztuka jest jak to ustawic i dopasowac do indywidulanych potrzeb uzytkownika i do instalacji grzewczej. W kazdym badz razie robilem eksperymenty i roznica pomiedzy nastawa ciagla a dwustawna jest ok 40 % zuzycia gazu przy takich samych parametrach zadanych.

Pozdr. KOv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Kov. Nasz kocioł faktycznie tyle zuzywa /średnia z poprzedniej zimy/, ale mamy do tego:

- kominek z płaszczem wodnym

- pogodowkę

- uzywamy ustawienia :obniżenia nocnego na 16stopni/

- obniżenie w ciągu dnia /kiedy nas nie ma /od 7 rano do 16.30/

- cyrkulacja cieplej wody jest ustawiona też na godziny w których jej potrzebujemy

- nie pamiętam ustawienia temp. wody wych. i wracającej /sorry/ - musiałabym pofatygować się w domu do piwnicy i to sprawdzić

Temp. w pokojach mamy 21 stopni, w salonie czasami dochodzi do 23 /jak dlugo palimy w kominku :D /

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Kov

Do Lord Vader:

chodzi o parametr - czas blokady palnika zeby piec mial odp. odstepy pomiedzy jednum wlaczeniem a drugim.

W Vaillancie jest to fabrycznie ustawione na 15 min, czyli co 15 min piec sie wlacza chocby na 1-2 min i za chwile wylacza. Cos tam sobie liczy, analizuje itd. Mnie bardzo to irytowalo poniewaz sadze ze przy takiej pracy piec ma niska sprawnosc i pracuje niepotrzebnie. Bo rozumiem zeby sie wlaczyl kiedy temp. spada ale kiedy jest ciagle taka sama to po co ma sie wlaczac.

Zmienilem to ustawienie w piecu i moge stwierdzic ze zmalalo mi zuzycie gazu o ok. 25%. Wprawdzie nie sa to wyniki w pelni wiarygodne bowiem obserwacja przebiegala tylko przez ostatnie 2 dni. Zobaczymy dalej.

POzdr. KOv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość KOv

to nie zadna tajemnica, u mnie w piecu trzeba wejsc w tryb serwisowy tam gdzie sie odczytuje wartosci parametrow d01-d99

nastepnie "+" przechodzisz w gore lub "-" w dol poczawszy od d01.

Omawainy parametr bynajmniej u mnie jest pod kodem d02 wciskajac klawisz "i" mozna odczytac jego wartosc i + lub - zmieniac. Wciskajac i przytrzymujac przycisk "i" zapisujesz go do pamieci.

To tyle - wszystko to znalazlem w instrukcji dla instalatorow, wiec sadze ze u ciebie tez powinno to byc.

Jedyny problem w tym ze nalezy tak ustawic ten czas aby w tym czasie nie wyziebilo za bardzo kaloryferow i aby piec zbyt dlugo nie musial ich podgrzewac. Nalezy znalezc kompromis. (zreszta jak zwykle). Zmieniajac te ustawiania teraz piec spala mi troche mniej. Zobaczymy dalej.

Pozdr. Kov

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość KOv

niestety ja mam kociol wiszacy, 24 kW VU jednofunkcyjny

ale sadze ze w stojacych tez to powinno byc, przeczytaj dokladnie w instrukcji instalacji kotla. Chyba ze jest inaczej, nie znam sie na tym dobrze. Z tego co zauwazylem na forum jest serwisant VPS moze on cos by doradzil. Szlag mnie trafia bo nie moge z tym piecem sobie poradzic i zejsc ponizej 10 m3 gazu na dobe jesli chodzi o samo ogrzewanie.

A tak wogole to ile spala ci obecnie kociol.

Pozdr. Kov

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od ponad roku korzystam z vitogazu 100 + sterownik vitotronic 150 typ kb1. Srednie zuzycie gazu w ciagu ostatniego sezonu grzewczego to ok 13-14 m3. Powierzchnia mieszkalna to ok 130 m2, do tego zasobnik 160 l. Dwie osoby dorosle, temperatura wewnatrz 21-22 &C i obnizona od 23-5:30 19&C. Nie uzywalem dodatkowych zrodel ciepla z wyjatkiem 1,5m2 podlogowki w lazience tak aby podloga byla ciepla. Wszedzie grzejniki Convectora.

Pozdrawiam Maro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...