Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogrzewanie gazem ziemnym


Lord Vader

Recommended Posts

Do jacekp71

No to wynik masz ładny przy tej powierzchni.Mnie satysfakcjonowało by takie zuzycie.napisz cos wiecej ile kw piec jakie sterowanie temp na piecu itd

Ja podejrzewam ze podczas pierwszego uruchomienia nie ustawiono odpowiednio cisnienia gazu na dysze przy 10kw i to jest powodem duzego zuzycia a propo czy ktos wie jak licznikowo sprawdzic ile gazu na min powinien spalic piec przy 10kw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 640
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

za ostatni miesiąc 60m3/gazu , 4 osoby ,ciepła woda, kuchnia gazowa, ogrzewanie , temperatura zadana 20stopni, kominek uzywany spradycznie, powierzchnia ogrzewana 100m/2 podłogi, kubatura około 300m, piec brotje eco therm kondensat WBC :D

 

Ostatni miesiąc 24.09 - 24.10 zużyłem 90m3 gazu. Ogrzewanie plus c.w.u plus kuchenka gazowa normalnie użytkowana, 4 dorosłe osoby w domu .

Kocioł kondensat Viessmanna Vitodens 200 .

Chałupa ca 180m3 powierzchni użytkowej w całości ogrzewanej . Temperatura dzienna 21-22 stopnie , zredukowana nocna 19 stopni .

Kominek otwarty używany tylko rekreacyjnie . Dom ogrzewany drugi sezon .

 

Ale - nie ma co wysnuwać wniosków na podstawie takiego zużycia - poczekajcie aż przyjdzie zima i przymrozi do -20 stopni przez miesiąc ... :D

 

I jeszcze co do opłacalności ogrzewania gazem - mieszkając w mieście w bloku z wielkiej płyty / ocieplonym / płaciłem o wiele większe rachunki za ogrzewanie 54m2 niż teraz płacę za ogrzanie mojego domu ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Vaillanta ecoTEC plus VC246 i calorMATIC430. Zasobnik 150L. Zużycie gazu od 25.09.2008 do 26.10.2008 to 143m3. Krzywa 1.2.

Już mi się niedobrze robi od ustawiania temperatury. Ciągle jest za ciepła albo za zimno.

 

143 m3 .. to na oko jakieś 12 kW.... trzeba sprawdzić jak masz ustawioną mac na CO.

calorMATIC430 ma taką funkcję żeby grzał nie tylko na podstawie temp zewnętrznej (czystej krzywej) ale brał też info o temp z pomieszczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Vaillanta ecoTEC plus VC246 i calorMATIC430. Zasobnik 150L. Zużycie gazu od 25.09.2008 do 26.10.2008 to 143m3. Krzywa 1.2.

Już mi się niedobrze robi od ustawiania temperatury. Ciągle jest za ciepła albo za zimno.

 

143 m3 .. to na oko jakieś 12 kW.... trzeba sprawdzić jak masz ustawioną mac na CO.

calorMATIC430 ma taką funkcję żeby grzał nie tylko na podstawie temp zewnętrznej (czystej krzywej) ale brał też info o temp z pomieszczenia.

 

To u mnie ewidentnie nie bierze pod uwagę temp. wew. Dziś rano pokazywał 23.5C, wchodzę do pomieszczanie gospodarczego a kocioł grzeje:-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Zastosowanie, jakiegokolwiek regulatora moze obnizyc spalanie w stosunku do sytuacji, kiedy nie masz regulatora w ogole( ani pokojowego ani pogodowego). Natomiast panuje opinia, ze do domu ponizej 150 m kw powierzchni podlog regulator pogodowy nie przyniesie duzo wiekszych oszczednosci, niz regulator pokojowy. Ja mam ciut wiekszy dom, ale wybralem pogodowke nie ze wzgledu na oszczednosci, ale dlatego, ze dopiero regulatory pogowe Vaillanta mialy mozliwosc pelnej obslugi ( lacznie z mieszczem do podlogowki) dwoch obiegow- grzejnikowego i podlogowki.

Jestem prawie calkiem zadowolony, bo podlogowka i grzejniki dzialaja tak jak planowalem, chociaz i ten regulator ma pewne ograniczenia.

Generalnie regulator -TAK przyniesie Ci oszczednosc , pogodowy- NIEKONIECZNIE spowoduje oszczednosci w stosunku do regulatora pokojowego.

Pozdrawiam

Jankes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas ok 130m2 pow. ogrzewanej, w tym 60 % podłogówki na dole, u góry grzejniki, kocioł kondensacyjny ze sterowaniem pogodowym. Podsumowałem już dwa sezony, poprzedni coś około 1300m3, miniony ( że tak to nazwę ) ok1400m3. Zużycie większe bo więcej było dni kiedy grzanie było włączone cały dzień. Latem na cwu idzie dziennie 0.8-1 m3 gazu. Do tej pory rodzina 2+1 a od niedawna 2+2.

Podobnie jak Jankes jestem bardzo zadowolony z systemu a sterowniki mamy te same :wink: a tym bardziej ze zużycia gazu bo osobiście uważam że jest ono na prawdę akceptowalne.

Maksymalne zużycie dzienne miałem ok 13 m3 i to kilka dni.

 

Pozdrowienia dla Jankesa :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja krece gałami latam spisuje i g....... 7 do 8 m3 na dobe domek malutki 80m2.poradźcie mi czy zastosowanie regulatora pgodowego moze obnizyc zuzycie jaki model regulatora wybrac.Piec Vaillant turbo tec 8/24kw

Regulator na pewno pozwoli zaoszczędzić choćby z samego faktu obniżania grzania w godzinach snu czy braku domowników w domu a także fakt że to sterownik będzie decydował kiedy kocioł ma się załączyć. Teraz możesz mieć sytuację że masz cieplej niż byś chciał to przykręcasz głowice a kocioł i tak ciągle pracuje . Czy pokojowy czy pogodowy to jak Jankes wspomniał trudno określić. Nie podałeś szczegółów

co do Twojej instalacji. Jak wywnioskowałem że podłogówki nie masz ( o ile się nie mylę ) jedynie grzejniki. Ważne jest na jakim parametrze pracują, czy z mieszaczem czy bez, czy masz podział domu na układy , ile rozdzielaczy itp. Ja na przykład wybrałem sterownik pogodowy z dwoma obiegami bo nie chciałem mieć zimno do góry jak będzie impreza na dole i temp. wzrośnie. Sterownik dość drogi ale realizuje wszystko tak jak chciałem i zapewnia pełen komfort. W twoim przypadku najprostrza i najtańsza wersja to sterownik pokojowy obsługujący jeden układ umieszczony w pomieszczeniu gdzie się najczęściej przebywa. Pozostaje jednak pytanie jw. czyli czy istnieje u ciebie podział na układy ?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Slawek D,

Pozdrowienia dla Kasi i corek. Jak juz wspominalem, to zadowoleni moje ze sterownika jest wysokie, choc nie 100%. Jak pamietasz, poswiecilismy na dyskusje o tym sporo czasu. Istotnym tutaj jest fakt, ze jak juz sie zna ograniczenia tego sterownika, to tak ostatecznie mozna dobrac startegie grznia, zeby te ograniczenia byly prawie nieodczuwalne i to mi sie po 4 sezonach grzewczych udalo.

Na marginesie, u mnie jest ciut ponad 180 m kw powierzchni ogrzewanyc- okolo 600 m. szesc kubatury( to jest wg mnie znacznie wartosc znacznie kepiej okreslajaca, co sie ogrzewa). Kociol turbo ale nie kondensat 21 kW max. Ostatnie dwa sezony grzewcze to zuzycie okolo 2500 m szesc/ sezon. W tym okolo 40 m/ mc ciepla woda, wiec na grznie wypadlo okolo 2000m. Nie narzekam na razie.

Potwierdze jeszcze raz, co pisze Slawek. Jak nie masz w domu dwoch ukladow grzewczych( grzejniki + podlogowka) i taki maly dom, to rzeczywiscie niewielki jest sens kupowania sterownika pogodowego tak rozbudowanego jak VRC 42o bo roznica koszcie tego a zwyklego sterownikia pokojowego pewni Ci sie zwroci po 10 latach. Przy tak malej kubaturze roznice zuzycia gazu przy sterowaniu pogodowym a sterowaniu termostatem pokojowym beda znikome. Natomiast jak zalozysz sterownik pokojowy, to powiniennes szybko zauwazyc roznice pomidzy sytuacja przed sterownikiem i po.

Pozdrawiam

Jankes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jankes

Przyznam się że jak po naszym spotkaniu, które oczywiście w mojej ocenie było owocne, nastawiłem sterownik i tak do niedawna nastawiałem na nim tylko zegar przy zmianie czasu :wink: . No może drobna zmiana krzywej bo przydaje się taka korekta w okresach przejściowych. Ty na grzejnikach to pewnie nie potrzebujesz nic korygować a to też jakaś zaleta. Ostatnio przez totalny przypadek zauważyłem moim zdaniem duży minus tego sterownika. Mianowicie to że dwa sterowane nim układy tak nie do końca są niezależne bo nie da się tak zaprogramować czasowo grzania by OG1 był na grzaniu obniżonym a OG2 na dziennym. Aby OG2 dostawał grzanie dzienne to na OG1 tęż musi być dzienne, czyli w moim przypadku nie mogę załączyć na grzaniu dziennym tylko grzejników na piętrze nie grzejąc na dziennym podłogówki na dole. Na odwrót można zrobić bez problemu.

PS. Dzięki za pozdrowienia

 

Wracając do przypadku kolegi marek1971 dodam jeszcze że fakt iż ma grzejniki czyli układ dynamiczny o małej bezwładności przemawia mimo wszystko za sterownikiem pokojowym. Do przemyślenia pozostawiam jeszcze sprawę indywidualnych nastaw temp. w poszczególnych pomieszczeniach w czym owy sterownik może być utrudnieniem. Ale oczywiście nie każdy ma potrzebę odrębnej regulacji temp. we wszystkich pomieszczeniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje co. zrobione jest na 1rozdzielaczu i do niego połaczone jest 6 grzejników w sumie94 zeberka aluminiowe zpotrzebowanie na ciepło 120w/m2 wziołem taki przelicznik bo narazie dom jest nieocieplony grzejniki dobrane do temp 45st w pomieszczeniach 20st. to tyle jeżeli chodzi o instalacje.Piec mam Vaillanta turbotec vu/vuw 8/24kw moc nastawiona na co 10kw czas blokady 30 wybieg pompy 5min.Mieszacz o ile sie niemyle jest zamontowany w piecu bo po podgrzaniu wody do temp 50st przez 5 min chodzi pompa i miesza wode zasilania z powrotem do temp.35st
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marek1971. Nieocieplony dom to podstawowa przyczyna towjego spalania. Natomiasr regulator pokojowy pozwoli CI zaprogramowac i zoptymalizowac grzanie, tak zebys juz nie musial co rusz beigac do kotla i sprawdzac i wlaczac i wylaczac itd. I dalej, regulatorem pokojowym bedziesz mogl tak wyregulowac prace kotla, ze jak w pomieszczeniu, w ktorym on jest temperatura podniesie sie do zadanej na ragulatorze, to kociol bedzie sie wylaczal. W tym pomieszczeniu najelpiej ustawic glowice przy grzejniku w jednej pozycji i nie ruszac jej wcale. W pozostalych zas pomieszczeniach bedziesz mogl regulowac temperature poprzez skrecenie, bodz rozkrecenie glowic przy grzejnikach. Po zalozeniu regulatora po prostu bedziesz na nim zadawal temperature jaka chcesz miec w domu i on bedzie pilnowal kotla wlaczajac lub wylaczajac, a Ty nie bedziesz ciagle musial biegac do kotla by to robic. Oczywiscie mozna zostawic kociol bez regulatora i przykrecac glowice, jak jest za cieplo, ale wtedy kociol chodzi nonstop, nawet jak grzeje tylko troche wody ( bo grzejniki sa skrecone). A to powoduje ciagle spalanie chocby niewielkiej ilosci gazu.

Kup regulator pokojowy i zobaczysz ze bedzie jaks roznica. Ale duzej to bym sie spodziewal dopiero po ociepleniu domu.

Pozdrawiam

jankes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero w przyszlym roku biore sie za ocieplanie :D

A wracajac do regulatora pokojowego nie zabardzo mam jak pociagnac kabel do pokoju,czy regulatory radiowe nie sprawiają klopotów mam na myśli VRT 360f

Radiowe sterowniki ponoć mają to do siebie że trzeba zwracać uwagę na baterie. Słyszałem opinię że sam sterownik nie informował diodą o wyczerpanych bateriach a nie trzymał zadanej temp. w pomieszczeniu tylko wariował. Po wymianie baterii wszystko wróciło do normy. Czy wszystkie tak mają nie wiem ale dzielę się z uwagą jaką słyszałem.

Skoro masz kocioł turbo to słusznie że nie masz mieszacza bo przy jednym rozdzielaczu i grzejnikach jest to zbędne bo kocioł poradzi sobie z modulacją. Jedyne co mnie zastanawia to niski parametr grzewczy jaki podałeś. Tu bym się upewnił w instrukcji a jeśli nie ma to zapytał telefonicznie u doradcy Vaillanta jaką temp zasilania optymalną powinien mieć ten kocioł. W kondensacie wiadomo że im niższa temp na powrocie tym lepiej bo sprawność rośnie ale w zwykłych kotłach jeśli wystąpi kondensacja ze względu na niski parametr powrotu to może spadać żywotśc kotła.

Piszesz o jednym rozdzielaczu czyli z góry sterownie wieloma układami odpada. Czyli najlepsze rozwiązanie to sterownik pokojowy odpowiednie ustawienie na rozdzielaczu ( trochę roboty będzie ) i będzie na pewno lepiej niż jest. Czy sterownik Vaillanta o też warto rozważyć. Model podany przez Ciebie jest moim zdaniem drogi, firmy Euroster dostaniesz za połowę tej ceny. Akurat w sterowniku pokojowym który defakto działa jak termostat nie powinno być żadnej istotnej różnicy. Euroster do tego ma większą dokładność bo niektóre modele do 0.25 st. C. Nie namawiam ale zwracam uwagą że warto to rozważyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odpowiednie ustawienie na rozdzielaczu ( trochę roboty będzie )

napisałes takie zdanie tzn ze bedzie trzeba cos ustawiac na rozdzielaczu i w jakim sensie i po co?

A temp.45st na zasilaniu jest dobra przy temp powyzej 10st na dworze teraz mam ustawiona na 50st

W opisie znalazłe ze 40st jest ta minimalna

Z dzisiejszych obserwacji zauwazyłem ze od godziny 10 rano temp w pomieszczeniach jest 21 st teraz jest godzina 19.30 i równiez temperatura jest 21st kaloryfery zimne ale piec włancza sie co 14 min chodzi od 1/5min

Przy sterowniku pokojowym nie właczył by sie ani razu

Dzisiaj spalił 6,5 m3 odliczając czas od 10 do 19.30 kiedy tempratura jest stala i zawory termostatyczne zamkły grzejniki to jest 3m3 gazu idzie na marne.

W takim układzie jak bym posiadał termostat pokojowy piec by spalil około 3,5m3 gazu na dobe czyli oszczednosci powinny byc

I jescze jedna sprawa sa dwa tryby pracy w regulatorze dwustawna i ciagła mógłby ktos przyblizyc w jakich sytuacjach stosuje sie te tryby i który jest lepszy ekonomiczniejszy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odpowiednie ustawienie na rozdzielaczu ( trochę roboty będzie )

napisałes takie zdanie tzn ze bedzie trzeba cos ustawiac na rozdzielaczu i w jakim sensie i po co?

Skoro masz jeden rozdzielacz na cały dom to na nim muszą być tak poustawiane przepływy (powinno się to ustawiać przepływomierzami na powrocie ) by w pomieszczeniu gdzie będzie sterownik a także pomieszczenia gdzie tego sterownika nie będzie by nie były za zimne ani za gorące. Grzejniki w pomieszczeniu gdzie będzie sterownik powinny być całkowicie otwarte. Ja osobiście zdławiłbym sobie trochę pomieszczenie ze sterownikiem tak by w reszcie pomieszczeń uzyskać założoną temperaturę gdy głowica będzie nastawiona na 4-5. Skręcić zawsze można a i zapas będzie gdy będzie ochota podniesienia trochę temp. w jakimś tam pomieszczeniu. Musisz jednak wziąć pod uwagę że jeśli w pomieszczeniu ze sterownikiem zrobi się zauważalnie cieplej i sterownik odetnie kocioł ( np jakaś impreza ) to inne pomieszczenia nie będą grzane. Niestety tego nie da się uniknąć mając w układzie CO jeden rozdzielacz na wszystko - ot taki mały minusik.

Nie wiem na jaki sterownik się zdecydujesz ale jeśli będzie to Vaillant to bez problemu dzwoń do wsparcia technicznego, oni wszystko łopatologicznie wyjaśnią. Mnie też pomogli bardzo dużo przy moim sterowniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...