Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogrzewanie gazem ziemnym


Lord Vader

Recommended Posts

ile kosztuje 1m3 gazu GZ50? czy ma ktoś gaz z MOW?

Wyciąg z taryfy dla paliw gazowych Nr 1/2008 PGNiG SA / kwiecień 2008 / - dla - Karpackiego Operatora Systemu Dystrybucyjnego Sp z.o.o :

 

Taryfa W3 :

paliwo gazowe : 0,9215 zł/m3

opłata abonamentowa : 7,10 zł/m-c

opłata sieciowa stała : 32,85 zł/m-c

opłata sieciowa zmienna : 0,3132 zł/m3

 

Taryfa W2 :

paliwo gazowe : 0,9350 zł/m3

opłata abonamentowa : 6,40 zł/m-c

opłata sieciowa stała : 9,85 zł/m-c

opłata sieciowa zmienna : 0,4065 zł/m3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 640
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

CZY WY SOBIE ZARTUJECIE NA TYM FORUM CZY ZECZYWISCIE TyLE GOSZTUJE GAZ W POLSCE?????

 

Mieszkam w Londynie, mam wlasne mieszkanie (polowa domu jednorodzinnego wolnostujacego)

Cena gazu:

3pensy za KWh czyli 13.5 grosza/KWh brutto

W Angli gaz jest liczony w w tych samych jednostkach co elektrycznosc czyli KWh a w Polsce w normalnych m3. Przeliczenie jest proste

Dla metanu 1 m3 = 10 KWh (zakladam ze nasz gaz ma 100%metanu chociaz nie ma)

czyli 1m3 = 10x13.5 = 1.35 pln

 

W Anglii nie ma zadnych oplat przesylowych ani oplat stalych a podana cena zawiera podatki (5% vat) . Jesli zuzyles 0 energii w danym miesiacu to placisz 0 funtow.

W anglii nie ma tez zimy i zuzycie gazu na ogrzewanie jest smieszne. Dodatkowo dostalem grant w wysokosci 50% za docieplenie scian (CAVITY INSULATION)

DOCIEPLENIE SCIAN KOSZTUJE 200 FUNTOW A JA ZAPLACILEM 100 FUNTOW ZA DOCIEPLENIE CALEGO DOMU i daja 25 lat gwarancji.

 

 

*cavity insulation to todzaj docieplenia polegajacy na pompowaniu specjalej pianki w pustke w scianach przez nawiercone otwory. Wiekszosci domow ma 2 sciany a pomedzy nimi jest pustka. Podejzewam ze u nas w Polsce 200 funtow na sam styropian nie wystarczny...

 

oto link:

 

http://www.diy.com/diy/jsp/bq/nav/nav.jsp?action=detail&fh_secondid=9707837&fh_view_size=6&fh_location=%2f%2fcatalog01%2fen_GB&fh_search=cavity+insulation&fh_eds=%c3%9f&fh_refview=search&ts=1225562632538&isSearch=true

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no nietety tak to jest , MOW bierze gaz z Niemiec, 2zł/m3 + abonament około 35zł miesiecznie

 

Czyli po dzisiejszej 7% podwyzce gazu bedzie jeszcze drozej?? Czy tak jest w calej Polsce czy tylko w niektorych rejonach. Jak to jest ze Anglia kupuje 2x drozszy gaz od Norwegow niz my od Ruskich a gospodarstwa domowe maja tanszy gaz i bez oplat stalych oraz fakt ze w anglii wogole nie ma zimy sprawia ze tam sie niewiele placi za ogrzewanie.

 

Wogole nasi politycy nie zapewnili Polsce bezpieczenstwa energetycznego... Kupujemy Roryjski gaz od niemcow z dodana niemiecka marza podczas gdy to MY anie nie ONI maja granice z Rosja i to niemcy powinni kupwac ruski gaz od polakow.

 

Powiem szczerze ze zle sie dzieje. Nie po to nasi ojcowie i dziadkowie gineli na wojnie z niemcami zby teraz dawac sie wykozystywac przez niemcow i ruskow.

 

To jest pewnego rodzaju niewolnictwo finansowe. My ciezko pracujemy po 10 - 12 godzin dziennie i tak przez caly miesiac po to zeby 50% dochodow wydac na gaz a wlasciwie na characz dla niemcow ktorzy maja 4 razy wieksze zarobki i tanszy gaz....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Jestem na etapie budowy domu. Jeszcze nie wiem jakie ogrzewanie wybrać.

Projekt OMEGA II, 120 m powierzchni użytkowej. Mam dostęp do sieci gazowej, wystąpiłem i otrzymałem warunki techniczne, jestem na etapie przygotowywania projektu przyłącza gazowego, ale coraz bardziej się zastanawiam. Zależy mi na tanim ogrzewaniu. Gaz chciałem połączyć z kominkiem z płaszczem. Ale coraz bardziej zastanawiam się nad instalacja pieca na ekogroszek. Proszę o rady!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)Ale coraz bardziej zastanawiam się nad instalacja pieca na ekogroszek. Proszę o rady!

 

O tak - zastanawiaj się dalej ... - zwłaszcza teraz jak ekogroszek workowany kostet ca 800 pln/tonę - a dostać go / w niektórych regionach Polski / graniczy niemal z cudem / zapisy , problemy z dostawą , terminowością dostaw , jakością opału , etc ... / .

 

Opłacać to się może i opłacało inwestować w kotłownię na ekogroszek rok albo jeszcze wcześniej temu - jak ekogroch kosztował 400pln/tonę - ale teraz ??

 

Podstawowa sprawa - zainwestuj w dobre ocieplenie domu - wówczas jakikolwiek system ogrzewania wybierzesz będzie on tani ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

j. Mam dostęp do sieci gazowej, wystąpiłem i otrzymałem warunki techniczne, jestem na etapie przygotowywania projektu przyłącza gazowego, ale coraz bardziej się zastanawiam. Zależy mi na tanim ogrzewaniu. Gaz chciałem połączyć z kominkiem z płaszczem. Ale coraz bardziej zastanawiam się nad instalacja pieca na ekogroszek. Proszę o rady!

 

Na dzień dzisiajszy ja wybrałbym gaz i wybrałem gaz, ale pod warunkiem dobrej termoizolacji budynku. Oraz mam pomieszcenie gospdoarcze/kotlownei na tyle duże(10m2) by za x lat zmiesic w nim kocioł na inne paliwo (na przewodach w kominie tez nie oszczedzałem) , ba nawet mam zaszykowana drzwi - -w tej chwili zamurowane by w razie czego przy budynku postrawic małą wiatke bez pozwolenia by miec gdzie składowac węgiel,brykiety itp itd.

Pawlok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

 

Powiem szczerze ze zle sie dzieje. Nie po to nasi ojcowie i dziadkowie gineli na wojnie z niemcami zby teraz dawac sie wykozystywac przez niemcow i ruskow.

 

To jest pewnego rodzaju niewolnictwo finansowe. My ciezko pracujemy po 10 - 12 godzin dziennie i tak przez caly miesiac po to zeby 50% dochodow wydac na gaz a wlasciwie na characz dla niemcow ktorzy maja 4 razy wieksze zarobki i tanszy gaz....

 

Zabrzmiało jak memoriał ... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawowa sprawa - zainwestuj w dobre ocieplenie domu - wówczas jakikolwiek system ogrzewania wybierzesz będzie on tani ...

Świetnie napisane. Ale co rozumieć pod stwierdzeniem dobre ocieplenie domu. Co mogę jeszcze w tej kwestii zrobić (prócz ocieplenia zewnętrznego ścian) styropianem. Mam umowę z wykonawcą pod stan deweloperski. W umowie nie ma mowy o ociepleniu, to chcę zrobić przez firmę krewnego. Mam już fundament, ławy są zewnątrz ocieplone styropianem, izolowane jakąś czarną mazią. Teraz jestem na etapie wylewania stropu (w piątek). Ściany są z gazobetonu. Na co teraz zwrócić uwagę?? Liczę na rady bardziej kumatych w temacie ode mnie. Wiem tyle, że z ociepleniem budynku styropianem lepiej poczekać do przyszłego roku. W grudniu mam mieć już dach, z oknami chyba też warto poczekać do wiosny. Zimą mają robić dach i wnętrza (ocieplenie dachu, instalacje, tynki itp.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powiedzcie mi ile KW powinien miec piec gazowy do powierzchni 80m2 budynek nieocieplony przyjmujac zapotrzebowanie na ciepło 120w/m2

Może nieświadomie ale sam dałeś sobie odpowiedź w pytaniu :roll: ... 120 x 80 daje 9,6 KW kocioł. Pytanie tylko skąd się wzięło to podane zapotrzebowanie, jeśli obliczone bądź z projektu to ok. Dodałbym do tego pewien zapas na cwu zależny od ilości użytkowników i wielkości zasobnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie porównałem sobie zużycie i koszty za ten sam okres w tym i w ubiegłym roku. Różnice bardzo duże w mojej ocenie, zużycie w tych samych okresach niemal identyczne, lipiec i sierpień w zeszłym roku 40 m3 i 105,66 zł teraz 42 m3 i 160,88 zł. Za wrzesień i październik w ubiegłym roku 186m3 i 316,79 zł a teraz zużycie mam 200 m3 i rachunek będzie z tego co obliczyłem ponad 400 zł. Powiem krótko, robią z tym gazem co chcą.

Tylko jak słyszę że po ekogroszek który podrożał od zaszłego roku ponad 100% trzeba stać w kolejkach bo nie można dostać, na drewno jakieś limity na wycinki i też drożeje z dnia na dzień to chyba z tym gazem nie jest tak źle :roll: co sądzicie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SlawekD,

cena gazu sie zmienila, ale mam wrazenie, ze chyba tez przerzucili Cie z W1( czy W-2) do W-3, gdzie abonament jest zwyczajnie bandycki.( Kolo 30 PLN na miesiac.) To tez robi roznice i powoduje ze rachunki w miesiacach praktycznie bez ogrzewania( Lipiec sierpien) i tak nie schodza ponizej 150 za miesiac. I ja sie pytam za co ja place w abonamencie tyle kasy.A to ze robia co chca...? Coz, zawsze mozesz zrezygnowac....., ale nie bardzo sie da. A na dodatek mysle, ze kalorycznoscia gazu w jakis sposob tez manipuluja, bo porownywalem zuzycie gazu w zeszlym roku i rok wczesniej, przy podobnych temperaturach i nie wychodzilo to samo. Ja juz przestalem sie denerwowac, bo co to da. Tylko czasem w kaciku, zaklne cichutko pod nosem.

Pozdrawiam

Jankes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) rachunki w miesiacach praktycznie bez ogrzewania( Lipiec sierpien) i tak nie schodza ponizej 150 za miesiac. I ja sie pytam za co ja place w abonamencie tyle kasy.(...)

 

Hmmm - liczę, liczę i nijak nie mogę się doliczyć tych waszych obliczeń :-?

W przypadku nie korzystania wogóle z gazu płacę abonament : 7,10 zł plus opłatę sieciową stałą / dla taryfy W-3 / 32,85 zł , ponieważ nie zużywam gazu nie płacę za paliwo gazowe i nie płacę opłaty sieciowej zmiennej - co daje 39,95 zł netto ...

 

Skąd więc u was te 150 zł za miesiąc ... ??

 

W moim przypadku rachunki za gaz w miesiącach letnich to tylko używanie gaziu do podgrzania c.w.u plus normalne użytkowanie kuchenki gazowej - miesięcznie nie przekraczały 100 zł ...

 

Wyciąg z taryfy dla paliw gazowych Nr 1/2008 PGNiG SA / kwiecień 2008 / - dla - Karpackiego Operatora Systemu Dystrybucyjnego Sp z.o.o :

 

Taryfa W3 :

paliwo gazowe : 0,9215 zł/m3 netto

opłata abonamentowa : 7,10 zł/m-c netto

opłata sieciowa stała : 32,85 zł/m-c netto

opłata sieciowa zmienna : 0,3132 zł/m3 netto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba rzeczywiscie cos mi sie pomylilo ale nie jestem w domu w tej chwili i nie moge sprawdzic. Niemniej 170 za dwa miesiace to brzmi calkiem realnie. Tym bardziej, ze sam abonament w Taryfie W-3 to ponad 39 PLN + VAT( Zwykly rozboj w bialy dzien....) W TP-sie i w liniach komorkowych przynajmniej wliczaja w to jakies darmowe minuty a tu....?

Ja na pdgrzew cieplej wody zuzywam ok 60-70 m na dwa miesiace. Wakayjnych miesiecy( lipiec i sierpien ) nie moge brac za miarodajne bo przynajmniej 2 tygodnie, albo wiecej nas nie ma. To rachunek za te dwa miesiace u mnie to bylo cos ok 166 PLN. Gdybysmy byli pelne dwa miesiace w domu, to za sam podgrzew CWU 2 stowki pekna. Ale w tym jest kurde, 8 dych abonamentu.... :o :o

Pozdrawiam

Jankes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...