Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogrzewanie gazem ziemnym


Lord Vader

Recommended Posts

to co cennego zauwazyl krispl to dobor grzejnikow i regulacja temperatury jedynie temp zadana kotla. w ten sposob mozna okreslic doswiadczalnie krzywa grzania (wg ktorej pracuje reg pogodowy).

dla okreslonych temp zew. trzeba zmierzyc przy jakiej temperaturze kotla uzyskujemy zadana temp w pomieszczeniu (np 20°) i po jakim czasie. jesli jestesmy w stanie zazkceptowac czas reakcji ukladu CO uwzgledniamy pomiar w naszej krzywej. jesli nie podnosimy temp kotla. wszytskie zawory otwarte na max.

w kazdym budynku krzywa bedzie inna. powinien ja dobrac instalator. jesli to potrafi. jesli nie nalezy go zmienic na lepszy model. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 640
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

do bilbo:

stary twój odnośnik jest tak "budujący", że gdybyśmy mieszkali w Iraku pewnie zrobiłbym byn z siebie świętego bojownika i wysadził parę limuzyn z osłami. Kto im dał władzę (oczywiście my). Przecież to jest chore, najpierw krzyczą, że za dużo i płacimy za nieodebrany gaz, a teraz braknie. Przecież nawet pies jak ma za dużo pokarmu to go zakopie żeby w miarę możliwości jeść świeży późnie. Naszym krajem nie rządzą nawet dyletanci, bo tych w jakiś sposób można odwołać. Ci w rządzie uważają się chyba z Terminatorów, ale niestety bez jakichkolwiek cech myślowych, w przeciwieństwie do zwłykłych kompów, gdzie jak mu coś zaprogramujesz to on to wykona. Rząd = mniej niż zero :lol: :lol: :lol:

Lord Vader

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do bilbo:

stary twój odnośnik jest tak "budujący", że gdybyśmy mieszkali w Iraku pewnie zrobiłbym byn z siebie świętego bojownika i wysadził parę limuzyn z osłami. Kto im dał władzę (oczywiście my). Przecież to jest chore, najpierw krzyczą, że za dużo i płacimy za nieodebrany gaz, a teraz braknie. Przecież nawet pies jak ma za dużo pokarmu to go zakopie żeby w miarę możliwości jeść świeży późnie. Naszym krajem nie rządzą nawet dyletanci, bo tych w jakiś sposób można odwołać. Ci w rządzie uważają się chyba z Terminatorów, ale niestety bez jakichkolwiek cech myślowych, w przeciwieństwie do zwłykłych kompów, gdzie jak mu coś zaprogramujesz to on to wykona. Rząd = mniej niż zero :evil: :evil:

Lord Vader

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Do Bilbo.Czy Ty wierzysz że za sezon ogrzewania ocieplonego domu z dobrą stolarką o pow. około 140m i przygotowanie c.w.u można zapłacić 4200zł? :o

Mam 200m (z tego 72m-piętro-ogrzewane minimalnie nast. na grzejnikach) Do tego zasobnik 160 l. Zeszły sezon jeszcze bez ocieplenia budynku kosztował mnie ok 2600 zł.Latem przygotowanie c.w.u 160 zł za m-ce czerwiec-wrzesień.

Dane tech. parter-wodne ogrzew. podłogowe

Piec buderusa Logano G.124

Jednym słowem to co tam wyczytałeś to ''przesądy światło ćmiące''

Pozdrawiam :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem kto napisał artykuł 'Gazoholicy'.....

Sprzedawca działek budowlanych-na równiku.

W geście protestu mogę się odciąć i oflagować (byle ciepło)

A może w XXl wieku wrócimy do ogniska na środku izby.

Jesteśmy skazani? Może i tak ale to wygodniej i czyściej z dzieciństwa pamiętam kuchnię z wbudowaną wężownicą -kurz i wieczne dokładanie żeby nie wygasło a jak zimą musieliśmy wyjechać na 2 dni to temp. spadła do +4. Alternatywa.....? Pozdrawiam

 

Ps Inne nośniki są jeszcze droższe więc co nam pozostaje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość w_piotr

Jestem humanistą i część info o krzywych grzania i doborze mocy do sprawności nie trafia do mnie. Wiem, że nie ma prostej recepty na określenie 5 st na zewnątrz wyjście z pieca na 45, a -10 st to piec na 65 st. Ale bardzo proszę określcie jak to zrobić w domu przy takiej a nie innej instalacji i bez pomocy instalatorów którym zależy tylko na odpaleniu pieca skasowaniu faktury i ....

Mam konkretne pytanie : lepiej jest gdy piec pracuje z większą mocą i kaloryfery są na przemian zgorace i potem stygną i potem znó się włączają, czy też odwrotnie gdy są prawie cały czas w tej samej niezbyt wysokiej temp. ale piec pracuje prawie cały czas?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem humanistą i część info o krzywych grzania i doborze mocy do sprawności nie trafia do mnie. Wiem, że nie ma prostej recepty na określenie 5 st na zewnątrz wyjście z pieca na 45, a -10 st to piec na 65 st. Ale bardzo proszę określcie jak to zrobić w domu przy takiej a nie innej instalacji i bez pomocy instalatorów którym zależy tylko na odpaleniu pieca skasowaniu faktury i ....

piotr, to nie ma nic wspolnego z magia. to jest proste tylko trzeba dobrac odpowiednie parametry do konkretnego obiektu (okreslonego obiektu z okreslonym ukladem co - pojemnosc, moc, bezwladnosc itd ...)

krzywa grzania: okreslamy zadana temp w pomieszczeniu (np 20°), i okreslamy ile powinna wynosic temp. kotla przy okreslonej temp na zew (np tzew -20, tkot 80; tzew 0 tkot 65; tzew 10 tkot 50). jesli masz pogodowke to podaje jej sie poszczegolne krzywe i reszte robi ona sama. jesli jej nie ma musialbys chodzic co chwile do kotlowni i zmieniac parametr. ale instalator na poczatku i tak powinien w ten sposob dobrac krzywa jak by nie bylo pogodowki. moze to zrobic na oko ale powinien jeszcze przynajmniej raz przyjechac i spytac przy jakiej temp na zew bylo za goraco a przy jakiej za zimno. :) bedzie wtedy wiedzial jak skorygowac krzywa grzania.

 

Mam konkretne pytanie : lepiej jest gdy piec pracuje z większą mocą i kaloryfery są na przemian zgorace i potem stygną i potem znó się włączają, czy też odwrotnie gdy są prawie cały czas w tej samej niezbyt wysokiej temp. ale piec pracuje prawie cały czas?

to jakie sa kaloryfery nie powinno cie obchodzic. powinien cie interesowac komfort cieplny (on wynika z dzialania kaloryferow). powinna cie interesowac stalosc na odp poziomie temperatury w pomieszczeniu, kaloryferry moga byc zimne albo gorace. o tym jakie sa powinien decydowyc czujnik pomieszczeniowy. ty nie powinienes zauwazac wahan temp w pomieszczeniu. wtedy jest utrzymany komfort cieplny. jesli zalozylismy wyzej ze w pom ma byc 20° to ma byc i koniec. nie ma byc 22 lub 18°. po to sa te wszystkie cholernie drogie sterowniki aby ci to zapewnic. jesli chcesz miec w soboty 22° bo chcesz pospac z kims nago to zmiana polega jedynie na przesunieciu calej krzywej grzania do gory czyli korzystaja z przykladu powyzej np tzew -20, tkot 85; tzew 0 tkot 70; tzew 10 tkot 55

 

reprezentatywny czujnik pomieszczeniowy powinien, przy prawidlowo dobranych kaloryferach i odpowiednich nastawach krzywej grzania, wyeliminowac koniecznosc stosowania zaworow termostatycznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Piotra.

 

To czy piecem będziesz grzał w trybie włącz-wyłąc czy w trybie liniowym

nie ma znaczenia w końcowym efekcie grzania. Srednia temperatura pomieszczenia będzie taka sama. Inaczej mówiać średnia z 0 i 100 % to 50 % czyli pół mocy a to samo otrzymamy przy modulacji pieca który ma moc znamionową od 20-100 % i ustawimy go np na 50 % mocy.

 

W pierwszym wypadku bedą tylko większe przeregulowania w grzaniu czyli wahania temperatury w pomieszczeniu. Mogą być bardziej "wygładzone" ale zależy to od pojemności cieplnej całego domu.

 

Najgorzej jest wtedy kiedy reguluje temperaturę w pomieszczeniu termostat piecowy. Dopiero wtedy kiedy wróci do pieca "za ciepła woda" z mieszkań to piec się wyłączy. Ale jest to też jakiś sposób stabilizacji temperatury w pomieszczeniu. Prosty, ale działa.

 

Kiedy reguluje z kolei temperaturę w pomieszczeniu termostat pokojowy to już jest dużo lepiej ponieważ reaguje on na wzrost temperatury w pomieszczeniu, a więc dużo szybciej i wcześniej niż termostat piecowy. Przeregulowanie będzie dużo mniejsze.

 

Termostat pogodowy jest tak zrobiony żę reaguje on z kolei tylko na pogodę na zewnątrz. Zdecydowanie szybciej niż pokojowy zareaguje na zmiany temperatury zewnętrznej ponieważ pokojowy jest izolowany od czynników zewnętrznych. Ale za to pokojowy reaguje na zyski bytowe np gotowanie i obecność ludzi. Tego nie potrafi regulator pogodowy. W wypadku regulatora pogodowego nośnikiem informacji o temperaturze w pomieszczeniu jest "woda" i to ona da sygnał do pieca że w pomieszczniu jest za ciepło. Sygnał ten odbierze piec i zredukuje moc.

 

Regulacja to szeroka dziedzina i wymaga czasmi wielu eksperymentów zanim się osiągnie optymalne rozwiązanie. Jak tu słusznie zauważono każdy budynek jest inny i trzeba byłoby do niego indywidualnie dopasowywać parametry grzewcze instalacji. Można to wykonać ale raczej we własnym zakresie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Naszym krajem nie rządzą nawet dyletanci...

 

Moim zdaniem naszym krajem rządzą zwyczajni złodzieje! Nazywanie ich dyletantami, to okoliczność łagodząca, że niby nie wiedzą, co czynią... Oni niestety dobrze wiedzą.

 

Ma®tado,

Nie jest ważne w co ja wierzę. Nie znam się też za bardzo na rachunkach za ogrzewanie domu gazem ziemnym. Wiem jedynie, że np. znajomi w parterowym domku 80m2 płacą w porywach (gdy chorują i siedzą cały dzień w domu) 300pln miesięcznie w zimie za gaz. My np. płacimy zawsze tyle samo w zimie dla MPEC za mieszkanie 50m2 (2 osoby). Artykuły w prasie z pewnością mają w sobie wątek sensacyjny i trzeba je brać przez filtr własnych doświadczeń i wiedzy. Po tych zeznaniach użytkowników gazu to akurat szybko przeleciałem, nie analizując w ogóle wiadomo, co wybiorą do takiego artykułu. Jednak parę faktów jest niepokojących, np. 40% podwyżki od 2000roku. Jasne, że obecnie z 'automatycznych' źródeł ogrzewania gaz ziemny jest najtańszy, ale jeżeli tak dalej pójdzie, ta zależność Polski od Gazpromu....

Ale jak ktoś woli nie wiedzieć :wink: to niech o tym zapomni.

 

pozdrawiam

i życzę nam wszystkim uczciwszych rządów

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość w_piotr

Czyli jak rozumiem nie najważniejsze jest ustawienie temp. na piecu.

NIe wiem tylko czy zdołam sam dojść do tego jakie jest najlepsze ustawienie dla moich warunków, bo gdy czytam ,że ktoś 80 m. kw. ogrzewa gazem za miesięcznie 300 zł to dochodzę do wniosku, że mam całkowicie rozregulowany piec i mój regulator chyba zwariował, bo za dwa tygodnie grzania (temp. na zewnątrz jaka jest każdy widzi) zuzyłem 225 m3 gazu (razem z przepływowym ogrzewaczem cwu - bo jeszcze nie zdążyłem przepiąć instalacji w łazience i kuchni do cyrkulacji z zasobnika oraz z gazem do kuchenki). 3 osoby i 130 m kw. - ocieplone 12 styropianem od tygodnia.

Czy gdzieś jest opisane jak krok po kroku znaleźć metody dochodzenia do optymalnych ustawień? - (choć jestem jak napisałem humanistą to sam w domu robię wiele rzeczy i sam po lekturze róznych czasopism doradzam moim fachowcom).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę wiedzieć i za art.dziękuję :) tylko szlag mnie trafia że nawet jeśli szlag mnie trafi to i tak tego nie zmienię :evil: .Jestem skazana na gazoholicyzm ja mój mąż i moje dziecko.Ociepliliśmy dom mamy niezły piec a i tak gro dochodów puszczamy z dymem.Pozdr.

 

Ps.A o politykach to św.prawda ale ich te wydatki tak nie bolą bo mają "słuszne" pobory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

To czy piecem będziesz grzał w trybie włącz-wyłąc czy w trybie liniowym

nie ma znaczenia w końcowym efekcie grzania. Srednia temperatura pomieszczenia będzie taka sama. Inaczej mówiać średnia z 0 i 100 % to 50 % czyli pół mocy a to samo otrzymamy przy modulacji pieca który ma moc znamionową od 20-100 % i ustawimy go np na 50 % mocy.

 

W pierwszym wypadku bedą tylko większe przeregulowania w grzaniu czyli wahania temperatury w pomieszczeniu. Mogą być bardziej "wygładzone" ale zależy to od pojemności cieplnej całego domu.

 

Najgorzej jest wtedy kiedy reguluje temperaturę w pomieszczeniu termostat piecowy. Dopiero wtedy kiedy wróci do pieca "za ciepła woda" z mieszkań to piec się wyłączy. Ale jest to też jakiś sposób stabilizacji temperatury w pomieszczeniu. Prosty, ale działa.

 

Kiedy reguluje z kolei temperaturę w pomieszczeniu termostat pokojowy to już jest dużo lepiej ponieważ reaguje on na wzrost temperatury w pomieszczeniu, a więc dużo szybciej i wcześniej niż termostat piecowy. Przeregulowanie będzie dużo mniejsze.

 

Termostat pogodowy jest tak zrobiony żę reaguje on z kolei tylko na pogodę na zewnątrz. Zdecydowanie szybciej niż pokojowy zareaguje na zmiany temperatury zewnętrznej ponieważ pokojowy jest izolowany od czynników zewnętrznych. Ale za to pokojowy reaguje na zyski bytowe np gotowanie i obecność ludzi. Tego nie potrafi regulator pogodowy. W wypadku regulatora pogodowego nośnikiem informacji o temperaturze w pomieszczeniu jest "woda" i to ona da sygnał do pieca że w pomieszczniu jest za ciepło. Sygnał ten odbierze piec i zredukuje moc.

 

Regulacja to szeroka dziedzina i wymaga czasmi wielu eksperymentów zanim się osiągnie optymalne rozwiązanie. Jak tu słusznie zauważono każdy budynek jest inny i trzeba byłoby do niego indywidualnie dopasowywać parametry grzewcze instalacji. Można to wykonać ale raczej we własnym zakresie.

Do Krispol

Napisałeś, że gdy jest pogodówka, wtedy on bieże dane z czujnika zewnętrznego. Serwisant powiedział mi, że może on również pobierać jednocześnie dane także z czujnika pokojowego i wówczas reguluje pracę kotła odczytując obydwa parametry (chodzi o vaillant vk int 24 kv z regulatorem VRC 410s)

Lord Vader

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Kov

Do w_piotr

Nie przejmuj sie i nie wierz w cuda jesli chodzi o zuzycie gazu na potrzeby CO i CWU. Najczesciej sa to opinie (300 zl/miesiac) zaslyszane gdzies od znajomych i w dodatku wielkie niewiadome. Ja juz przestalem wierzyc w te wszystkie bajki i doszlo do mnie po prawie 2 miesiacach ze jezeli chcesz miec komfort cieplny i ciepla wode a mieszkancow w domu jest np 4 to trzeba za to zaplacic. Mam znajomych ktorzy mieszkaja w bloku (mieszkanie 34 m2 - 3 grzejniki, 2 osoby, blok 3 letni ocieplony) i maja wlasny piec 2 funkcyjny. W zimie koszty zuzywanego gazu sa u nich na poziomie 100-130 zl/miesiac. W takim przypadku jezeli wezmiemy pod uwage dom o powierzchni grzewczej ok 200 m2 to calkiem normalne bedzie ze zuzycie gazu moze byc na poziomie np 400-700 zl.

W dodatku najczesciej krazace plotki o tak niskim spalaniu dotycza wartosci sredniorocznych. Jezeli wiec zalozymy ze mamy:

w sezonie od konca listopada do poczatku marca (3 mies x 700 zl)

na wiosne i jesien (4 mies x 400 zl)

na sezon niegrzewczy (5x100)

I teraz jezeli to wszystko dodamy i podzielimy na 12 mies to otrzymamy MAGICZNA SUME 350 zl. No i zobaczmy jak moj piec bardzo malo pali i rachunki za gaz mam po 350 zl a chalupe 200 m2. Lece szybko sie pochwalic znajomym jaki super mam piec.

POzdr. KOv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość w_piotr

Chyba faktycznie tak jest jak pisze Kov. Niestety dalej trwają prace przy ociepleniu moejgo domu (136 m.kw). Ściany już sa 12 styropianem, teraz pozostał fundament 6 i wymiana okienek w piwnicy i drzwi wejściowych oraz dachu na jednym ze strychów. ALE zużycie gazu od podłączenia pieca wcale nie jest takie małe. Co prawda spadło po założeniu styropianu na ściany ale i tak za 17 dni mam już 270 m3. Dalej mam problemy z wyregulowaniem pieca.

z pozdrowieniami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odnosnie humanistow...

czytam i czytam i ....tez zapytam

Tez mamy Vailanta+zasobnik120l+pogodowke. Niestety nie mamy regulatorow pokojowych-prawde mowiac to nawet termostatow na razie nie mamy na karolyferach (no przynajmniej na duzej ich czesci)-wiec jak tu ktos pisal jedynym sygnalem zwrotnym o odpowwiednim nagrzaniu/przegrazniu opomieszczen jest wracajaca do niego woda. Jako ze karolyferow troche jest+domek pietrowy z podpiwniczeniem i do tego poddaszem uzytkowym jeszcze-to raz ze wody ten uklad troche miesci to dwa bezwladnosc tez ma niezla.

Jak waszym zdaniem powinienem zooptymalizowac nastawienia regulatorow? Jakie roznice temperatir zastosowac w cyklachgrzanie/obnizenie[teraz:"dzien"-1; "noc"-1]

i jaka krzywa grzania [teraz:"3"](kto ma vailanta ten wie o czym mowie)

Aha i najwazniejsze-czy ktos z was pamieta jakie cisnienie powinno byc w ukladzie-aktualnie mam ustawionena 1,5-chyba to sa atmosfery?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Lorda Vadera !

 

Twoj regulator pogodowy - spojrzałem do jego instrukcji na stronie Vailanta, zapamiętuje temperaturę nocnego obniżenia od 5-20 st. Ustawia się ją w menu regulatora.

 

Nocne obniżanie temp. w pomieszczeniu wiąże się ze zmniejszeniem temp. wody grzewczej. Temperatura nocnego obniżenia temp. wody grzewczej jest natomiast ściśle związana z krzywą grzania nastawianą również w menu regulatora. Przy nastawionej krzywej grzewczej o oznaczeniu "1.5" (jeśli taką masz wybraną) woda ma temperaturę ok. 56 st. C w dzień przy tem. 0 st. na zewnątrz. W nocy jeśli chcesz obniżyć temperaturę w pomieszczeniu do 18 st. to regulator obniży ci temperaturę wody w CO sam, według swoich obliczeń.

O to się nie musisz martwić.

 

Jedyne co programujesz to temperaturę obniżenia w pomieszczeniu w programatorze. Resztą zajmuje się sam programator.

 

Jeśli masz za ciepło w dzień w domu np. "22" st. to musisz obniżyć krzywą grzania na niższą w menu programatora np. na krzywą "1.0". Wtedy temp. zasilania CO spadnie do ok. 48 st. C.

 

Trzeba pamiętać że instrukcja obsługi pieca mówi że jeśli masz regulator pogodowy to pokrętło nastawy temp. w piecu należy nastawić na " max w prawo". Temperaturą wody w CO reguluje wtedy regulator pogodowy a nie termostat wewnętrzny pieca tak jak to jest przy pracy bez żadnego regulatora lub z regulatorem pokojowym.

 

 

Masz jeszcze do dyspozycji zegar który w różnych godzinach, według potrzeby, będzie obniżał ci temp. wody w CO na temp. nocną tak by temp. w pomieszczniu spadła do zadanej. Też znajduje się w programatorze.

 

Ostatnio można spotkać nawet regulatory "samouczące się" tzn same sobie zapamiętują krzywą grzania w trakcie jednego sezonu grzewczego a potem już mając dane w pamięci czyli znając obiekt grzewczy sterują dokładnie zapotrzebowaniem na ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS.

 

Twój regulator ma też funkcję kontroli temperatury pokojowej jeśli jest umieszczony w pomieszczeniu ogrzewanym. Dodatkowo trzeba go włączyć w menu specjalnym porogramatora. Pokazuje wtedy również temp. w pomieszczeniu. Jeśli temp. w pomieszczniu wzrośnie ponad temp. zadaną to regulator skoryguje temp. wody na niższą w piecu

niezależnie od pogody na zewnątrz.

 

Jest to uniwesalny i niezły programator. Masz go umieszczonego w piecu czy w pomieszczeniu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Krispol

:D Dzięki za cenne rady. Instalator mówił właśnie, że ten programator sam się uczy, zobaczymy, czego on się nauczy. Mam programator umieszczony na ścianie w korytarzu, gdzie jest największy przepływ powietrza. Regulator temperatury jest przekręcony na piecu na maxa w prawo, natomiast krzywa grzewcza ustawiona jest na 1.20 czyli fabrycznie. W książce obsługi programatora jest wykres krzywej grzewczej, nie wiesz czy to jest wykres na "bolka oko" czy też można się posiłkować przyustawianiu temperatury. Jeszcze4 muszę tylko sprawdzić czy mam włączoną temperaturę pokojową. Jeszcze jedno był tu poruszany temat miedzywłączeń pieca. Czy jego wydłużenie np. z 15 do 25 minut da mi jakieś oszczędności w gazie.

Pozdrowienia Lord Vader :evil: :evil: :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Krispol

:D Dzięki za cenne rady. Instalator mówił właśnie, że ten programator sam się uczy, zobaczymy, czego on się nauczy. Mam programator umieszczony na ścianie w korytarzu, gdzie jest największy przepływ powietrza. Regulator temperatury jest przekręcony na piecu na maxa w prawo, natomiast krzywa grzewcza ustawiona jest na 1.20 czyli fabrycznie. W książce obsługi programatora jest wykres krzywej grzewczej, nie wiesz czy to jest wykres na "bolka oko" czy też można się posiłkować przyustawianiu temperatury. Jeszcze4 muszę tylko sprawdzić czy mam włączoną temperaturę pokojową. Jeszcze jedno był tu poruszany temat miedzywłączeń pieca. Czy jego wydłużenie np. z 15 do 25 minut da mi jakieś oszczędności w gazie.

Pozdrowienia Lord Vader :evil: :evil: :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...