Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogrzewanie gazem ziemnym


Lord Vader

Recommended Posts

tom ja mam Vaillanta turbomax plus 28kW i zasobnik 120l. i o jle bypas pomiędzy zas Zasobnika i powrotem z zasobnika to rurka około 3mm to wew połączenie w kotle pomiędzy zas CO i powrotem CO ma średnicę taką jak wyjście nie mierzyłem ale (18-20mm) wydaje mi się że na tych odejściach jest montowany obieg grzewczy wymiennika CWU w kotłach dwufunkcyjnych a w moim jednofunkcyjnym jest wykonany ten BYPAS o tak dużej średnicy czy to jest ok.

nie rodzaj kotla jest tu wazny ale konfiguracja. ile masz obiegow i jakie, ile pomp i gdzie, ile zaworow trojdrogowych i jakich?

jesli bypass jest w obiegu z pompa i zaworem trojdrogowym to jego srednica nie gra roli. podobnie jesli pompa jest pompa jest po stronie obiegu a nie kotla. wtedy nawet nie musi byc zaworu trojdrogowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 640
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Tom

ja mam jeden obieg grzewczy zasilany z jednego kotła takiegi jak w/w i tego typu obejście jest zamontowane orginalnie w kotle (spinające bezpośrednio wyjście co z powrotem co do kotła) fekt że srednica tego połączenia jest nieco mniejsza niż średnica wyjścia z kotła. (nie będę w to połączenie ingerował , bo to jest orginał ale zastanawiam się nad jego sensem i wpływem na zużycie gazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tom

ja mam jeden obieg grzewczy zasilany z jednego kotła takiegi jak w/w i tego typu obejście jest zamontowane orginalnie w kotle (spinające bezpośrednio wyjście co z powrotem co do kotła) fekt że srednica tego połączenia jest nieco mniejsza niż średnica wyjścia z kotła. (nie będę w to połączenie ingerował , bo to jest orginał ale zastanawiam się nad jego sensem i wpływem na zużycie gazu.

jest to prawdopodobnie tzw podmieszanie kotla. ochrona kotla przed zbyt niska temp powrotu. nie powoduje to strat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość w_piotr

odp. tom soyer

Przepraszam ,że nie odpowiedziałem zaraz, ale nie miałem dostępu do internetu.

Mam kocioł vaillanta plus 20 kW (prwadopodobnie modulowany - ale instalator nie zmienił nic w ustawieniach fabrycznych), jednofunkcyjny + zasobnik 120 l, sterownik vaillanta VRT 340 F. Po próbach zmian wybieg pompy i blokada na 22 min niewiele się zmieniło - cały czas (nawet przy 8 st. C) zużycie ponad 12 m3/dobę (130 m.kw. 12 cm styropianu, 20 wełny w dachu).

Jeśli uważasz, że da się coś z tym zrobić będę wdzieczny za wskazówki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do w_piotr

:cry: :cry: Ja mam vaillant vk int 24 kv z zasobnikiem 120. Programator vrc 410 s

z czujnikiem pogodowym. Z moich obserwacji wynika, że jedyne co mogę zrobić, to regulować temp. krzywą grzewczą. Natomiast jeżeli chodzi o obniżenie punktu temperatury załaczania pieca lub podwyższenie, to wychodzi mi że jeżeli obniżę na np. 38 to piec wyłaczy mi się na 50, jeżeli zrobię na 40 to wyłaczy mi się na 53. Tak więc uważam, że nie ma tu wielkiego popisu do regulacji jakichkolwiek programatorów. Jedyna regulacja i oszczędność to ustawienie temperatury na poziomie 17 st. i przyjęcie jej jako komfortu grzania w XXI wieku. Poprostu piec musi swoje spalić na ogrzanie 200 mkw.

Pozdrawiam Lord Vader :evil: :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotr opisz następujące elementy:

1. Czy regulator ustawiony jest w tryb A czy Z ( po zdjęciu obudowy na tylnej ściance jest umieszczony mikro przełącznik),

2. Jaką masz ustawioną temperaturę zasilania na piecu,

3. Jaki jest czas postoju pomiędzy kolejnymi włączeniami pieca,

4. Jakie okresy grzania masz ustawione na sterowniku a przedewszystkim ile,

5. Gdzie jest umieszczony sterownik od pieca, czy w tym pomiesczeniu są zawory termostatyczne,

 

i ostanie bardziej dla mnie jeżeli na sterowniku masz ustawioną temperaturę np. 20 st. C to przy jakiej temperaturze piec się wyłącza.

 

Pozdawiam TEŻ Piotrek

Możesz pisać również na e-maila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość KOv

Calkowicie sie zgadzam z postem Lord Vadera.

W dodatku szlag mnie trafaia kiedy sobie przypomne dyskusje na temat tego ktory piec jest lepszy a ktory gorszy, bo ten mniej spala ten wiecej.

Mam Vaillanta i zlopie mi gazu co nie miara i sadze ze jakbym mial Barette, Viesmanna czy Termeta to zuzycie gazu mialbym na tym samym poziomie. Coz czlowiek uczy sie na bledach, dopoki sam sie nie przekona (jak zaplaci pare rachunkow za gaz) ze w cuda i rewelacyjne nowinki "ze sasiadowi piec spala gazu tylko za 300 zl/miesiac w zimie" nie mozna wierzyc.

Trzeba znalezc kompromis jakosci/ceny i wybrac odpowiedni piec.

Dobrze ze nie wydalem jeszcze wiecej pieniedzy na kotlownie Viesmana (bo znam takich ktorzy twierdza ze te kotly to juz na samo powietrze pracuja) bo teraz to bym chyba wyladowal w wariatkowie :)

POzd. KOv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiscie kubatura swoje potrzebuje ale ogrzewac mozna "inteligentnie" i to nie korzystajac z inteligencji sztucznej ale naszej.

podobnie jest z samochodami: moce, przyspieszenia itd.

to w jaki sposob sie jedzie (czyt. ogrzewa) tyle spali silnik (albo kociol).

 

jesli macie klopoty z Vaillantem to w tym temacie mozecie dusic na forum VPS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tom aby wejść na forum VSP to chyba trzeba być ich autoryzowanym partnerem może im zaproponujesz założenie forum dla użytkowników mogli by uzyskać sporo informacji i opini użytkowników. Ja osobiście mam dobrą ocenę tej firmy (mam nadzieje że nie tylko dlatego że jeszcze nie uruchomiłem kotła :) :) )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Kov:

Dzięki za duchowe wsparcie i realne spojrzenie na rzeczywistość. Teraz moim sprzymierzeńcem jest prognoza pogody i anomalie typu np. nadchodzi +14 w styczniu. Rewelacja, a póki co będę informował na bieżąco jak się zachowuje ten mój cud techniki. W poniedziłek podam świeże dane

Pozdrawiam Lord Vader :evil: :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do VSP perę postów temu pisałem o tym BYPASIE zamontowanym w moim kotle zamontowanym za zaworem trójdrożnym a przed pompą obiegową powiedz czy tak duża średnica nie powoduje dodatkowych włączeń i wyłączeń palnika ( czy ono nie powinno być przydławiane. tam coś jest ale to chyba tylko zawór zwrotny) napisz coś o tym rozwiązaniu Vaillanta.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to prawda, że nie ma wielkiej różnicy w ustawieniu temp na 19 i np 21 st. bo gdy tylko na początku jest większy wydatek energi na doprowadzenie temp. do zadanej a potem tylko dogrzewamy i nie ma wielkiej różnicy czy z 18 na 19 czy też z 20 na 21 st.

Coś tu chyba jednak nie jest tak do końca.

Jak to wygląda u praktyków?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czakur

VRC390 jest reg pokojowym i nie pozwala na jakies wyrafinowane sterowanie. Ale i tak mozna szukac oszczednosci i pomyslec o:

- godzinach obnizenia - moze czasami warto temp obnizenia nocnego wprowadzic godzine wczesniej? przy dobrze ocieplonym budynku niepowinien on sie tak szybko wychladzac

- jesli masz kociol modulowany sprawdz na jak dlugo sie wlacza palnik i czy pompa cyrkulacyjna pracuje caly czas czy wlacza sie tylko na czas zalaczenia palnika czy jeszcze inaczej

- sprawdz jak czesto wlacza sie piec na potrzeby cwu

- w przypadku kiedy nie masz sterowania pogodowego wazna jest temp nastwiona na kotle - wyzsza bedzie powodowac wieksze przesterowania (dopasowanie pod wzgledem komfortu cieplnego) ale spowoduje rzadsze zalaczanie pieca i prace z wieksza moca podczas zalaczenia (dopasowanie pod wzgledem uzyskania wiekszej sprawnosci procesu). dobre ustawienie wiec temperatury kotla moze sporo pomoc ale niestety dziala tylko kiedy temp zew jest stala. praktycznie kazde 5° powoduje koniecznosc korekcji temp na kotle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...