Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Idealny kocioł z podajnikiem...


Kulin

Czy jesteś zadowolny ze swojego kotła z podajnikiem ?  

2 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy jesteś zadowolny ze swojego kotła z podajnikiem ?



Recommended Posts

Witam.

 

Od kilku dni walcze z moim kotłem (mam kielara z podajnikiem, a sterownik to geco). Otóż co kilka dni zapychają mi się dysze wylotowe nadmuchu powietrza, co powoduje to, iż jedna połowa retorty nie spala się w 100%, ba nie wiem czy 50% się spala. Ostatnio widziałem piece z podajnikiem i obrotowa retortą, oraz z małymi otworkami w retorcie, przez które również leci powietrze.

I tak rozmyślając jak usprawnić kocioł, pomyślałem że może warto by było założyć temat, w którym każdy mógłby opisać swoją modyfikację usprawniającą piec, lub coś fajnego, co w jego piecu jest a w innych nie ma. Może na tej podstawie udało by się określić co powinien posiadać kocioł doskonały, a może by to pomogło wielu użytkownikom, któzy walczą z kociołkami, aby były bardziej wydajen i mniej węgla spalały. Również sterowniki do kotłów, teraz zaczynają pojawiać się sterownik PID, które automatycznie dopierają dawkę paliwa i powietrza potrzebna do wygeberowania okreśłonej iloci ciepła (mocy kotła).

Co do mojego pieca Eko-kielar, to zastanawiam się czy jakbym nawiercił maleńkie otwory na na tym deklu retorty, to może węgiel który na niej leży niedopalony, spalał by się do reszty ? Według mnie również obrotowy ruszt retorty to super sprawa, spalany węgiel jest mieszany co powoduje jego idealne spalanie, nie ma tutaj (chyba) mowy o nierównomiernym spalaniu. A co do sterownika PID - to głosy sa podzielone, reklamy mówią o oszczędności opału, ale na to bym nie liczył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że dobry kocioł to taki z którym nic nie trzeba robić a działa.

Zaś idealny to taki, którego na dodatek nie trzeba czyścić. Oczywiście ideału nie ma, ale zawsze można się do niego zbliżyć.

Mam kocioł Defro, myślę że można go zaliczyć do kategorii 'dobry' z tego powodu że działa 3-ci rok bez jakichkolwiek problemów technicznych. Zmieniłem tylko to, że podłączyłem go do sterownika pokojowego - dało to zauważalną oszczędność paliwa. Potencjalny problem to praca na niskiej temperaturze - 40-55 stopni. Ale nie widze korozji na ściankach kotła ani żadnej wody - no i tu pytanie czy to znaczy że problemu nie ma, czy tylko tyle że jest ale niewidoczny...

Problem do rozwiązania to czyszczenie z sadzy. Sadza stopniowo obrasta wnętrze kotła i co jakiś czas (1-2 tyg) trzeba ją wymiatać. Jest też mnóstwo pyłu który leci do komina i zostaje wszędzie po drodze. Jakby ktoś znał sposób na mniejszsze syfienie we wnętrzu kotła to chętnie posłucham. Aha - wrzucanie sadpalu nic nie daje, temperatura w dalszej części wymiennika kotła jest za niska aby nawet z sadpalem sadza się wypaliła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...