Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piec węglowy obieg otwarty czy zamkniety?


robertsoul

Recommended Posts

Witam i proszę o poradę.

Posiadam stary dom w którym znajdują się dwa piece jeden gazowy i drugi stary węglowy, gazowy podłączony był w obiegu zamkniętym,

stary węglowy w obiegu otwartym.

Problem powstał kiedy chciałem usunąć zbiornik wyrównawczy do pieca węglowego, który spoczywał na strychu.

Przyjechał fachowiec z uprawnieniami i zmienił mi obieg otwarty w obieg zamknięty w starym piecu węglowym, usunął mi ze strychu zbiornik wyrównawczy, potem wymiennik ciepła i pompę uznając iż są to zbędne przedmioty. I teraz oba piece chodzą w układzie zamkniętym.

Po pewnym czasie stwierdziłem iż facet chce mnie wysadzić w powietrze,

on uspokajał iż teraz tak się robi i mam spać spokojnie,

chciałem Państwa zapytać czy mogę spać spokojnie?

Proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie polskie przepisy nie dopuszczają podłączenia kotłów na paliwo stałe do instalacji zamkniętych? Jestem bardzo zdenerwowany. Chodzi o moje życie i mojej rodziny. Pytam dlatego iz ''fachowiec'' z uprawnieniami który zepsuł dobrą instalację będzie mówił iż on ma rację. Dziękuję za pomoc! Bardzo dziękuję!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam i proszę o poradę.

Posiadam stary dom w którym znajdują się dwa piece jeden gazowy i drugi stary węglowy, gazowy podłączony był w obiegu zamkniętym,

stary węglowy w obiegu otwartym.

Problem powstał kiedy chciałem usunąć zbiornik wyrównawczy do pieca węglowego, który spoczywał na strychu.

Przyjechał fachowiec z uprawnieniami i zmienił mi obieg otwarty w obieg zamknięty w starym piecu węglowym, usunął mi ze strychu zbiornik wyrównawczy, potem wymiennik ciepła i pompę uznając iż są to zbędne przedmioty. I teraz oba piece chodzą w układzie zamkniętym.

Po pewnym czasie stwierdziłem iż facet chce mnie wysadzić w powietrze,

on uspokajał iż teraz tak się robi i mam spać spokojnie,

chciałem Państwa zapytać czy mogę spać spokojnie?

Proszę o pomoc.

 

Niestety jeśli jest dokładnie tak jak opisujesz to nie możesz spać spokojnie. Szczególnie jeśli to jest stary kocioł na węgiel. W ekstremelnym przypadku drugiego zagotowania wody możesz już nie obejrzeć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

''Fachowiec'' powiedział że są dwa zawory bezpieczeństwa które

włączą się przy 3 Bar ale stary piec węglowy jak przeczytałem 0.15

bez naczynia, wymiennika ciepła woda może się zagotować,

nie posiadam fachowej wiedzy ale bardzo się boję, dlaczego ludzie tak nie myślą i narażają cudze życie na niebezpieczeństwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wolno!

Tutaj jest konkretna ustawa:

http://www.abc.com.pl/serwis/du/2002/0690.htm

konkretniej paragraf 133 punkt 7

Ponadto tutaj: http://www.muratordom.pl/instalacje/ogrzewanie-paliwami-stalymi/instalacja-c_o_-z-kotlem-na-paliwa-stale,6370_1545.htm

jest wskazanie na konkretną normę (poczatek tekstu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko patrz żeby przy zagotowaniu wody piec nie wyskoczył Ci na zewnątrz.

Dodam iż mojemu znajomemu "fachowiec" zamontował piec w obiegu zamkniętm, w grudniowe święta jak coś huknęło! myśleli że to wojna, a tu piec się rozpieprzył i odsunął się prawie na metr, aż okna w piwnicy wyleciały.

Teraz pomyśleć jak by ten piec był w domu parterowym bez piwnicy :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Zamontowanie takiego kotła w układzie zamkniętym to tak jakbyś miał bombę z opóźnionym zapłonem w chałupie. Znam przypadki kiedy na skutek amnezji właściciela kocioł przebił ścianę działową wybił okno i wyładował w ogrodzie-ktoś nie otworzył wszystkich zaworów. Gdyby kociolek był w układzie otwartym co najwyżej zagotowałby wodę i zalał co nieco w domu, a tak będzie remont chałupy. Jeżeli masz umowę z tym "artystą" to zagoź mu na piśmie konsekwencjami i ma bezwględnie usunąć to co spaprał w ramach kwoty którą skasował wymyślając takie bzdurne podłączenie kotła. PN-91/B-02413 „Ogrzewnictwo i ciepłownictwo. Zabezpieczenia instalacji ogrzewań wodnych. Ta norma występuje w dokumentacjach kotłów na paliwa stałe. W dokumentacji Twojego kotła też ten zapis musi być Nic na "pysk" wszystko na piśmie!!! Może to coś pomoże. Jak ja "lubię" takich fachowców! Żeby znowu coś nie wymyślił poszukaj na forum wątków lu b w necie jak prawidłowo ma wyglądać instalacja kotła na paliwa stałe- musisz wiedzieć przynajmniej tyle ile ten artysta lub więcej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

''Fachowiec'' powiedział że są dwa zawory bezpieczeństwa które

włączą się przy 3 Bar ale stary piec węglowy jak przeczytałem 0.15

.

 

0,15 czego? Jeśli bara, to źle.

 

Jeśli ten "stary piec" ma dopuszczalne ciśnienie pracy wyższe niż 3 bary, a zawory bezpieczeństwa są należytej jakości i stosownej wielkości, umieszczone gdzie trzeba i jak trzeba, to w zasadzie poza świadomością "nielegalności" nic Ci nie grozi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

''Fachowiec'' powiedział że są dwa zawory bezpieczeństwa które

włączą się przy 3 Bar ale stary piec węglowy jak przeczytałem 0.15

.

 

0,15 czego? Jeśli bara, to źle.

 

Jeśli ten "stary piec" ma dopuszczalne ciśnienie pracy wyższe niż 3 bary, a zawory bezpieczeństwa są należytej jakości i stosownej wielkości, umieszczone gdzie trzeba i jak trzeba, to w zasadzie poza świadomością "nielegalności" nic Ci nie grozi.

 

Nikt nie pomyślał że są jeszcze grzejniki i CWU, jakiś słaby grzejnik też może "oberwać"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam i proszę o poradę.

Posiadam stary dom w którym znajdują się dwa piece jeden gazowy i drugi stary węglowy, gazowy podłączony był w obiegu zamkniętym,

stary węglowy w obiegu otwartym.

Problem powstał kiedy chciałem usunąć zbiornik wyrównawczy do pieca węglowego, który spoczywał na strychu.

Przyjechał fachowiec z uprawnieniami i zmienił mi obieg otwarty w obieg zamknięty w starym piecu węglowym, usunął mi ze strychu zbiornik wyrównawczy, potem wymiennik ciepła i pompę uznając iż są to zbędne przedmioty. I teraz oba piece chodzą w układzie zamkniętym.

Po pewnym czasie stwierdziłem iż facet chce mnie wysadzić w powietrze,

on uspokajał iż teraz tak się robi i mam spać spokojnie,

chciałem Państwa zapytać czy mogę spać spokojnie?

Proszę o pomoc.

 

A po co Chciałeś go usuwać? w otwartej instalacji taki zbiornik musi być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik wyrównawczy miał zostać umieszczony w innym miejscu,

jest to związane z remontem strychu jego adaptacją.

W tej chwili jest dla niego miejsce powstały specjalne drzwiczki na strychu, do których będzie swobodny dostęp inna ekipa odwróci wszystko tak jak być powinno czyli ponownie na obieg otwarty. Ubolewam iz stary wykonawca który zmienił mi poprawnie działający obieg otwarty na zamknięty, nie konsultował ze mną podczas swoich karkołomnych prac tego co czyni. Jest to człowiek który pomimo paragrafów i ewidentnych dowodów jego winy nadal nic nie rozumie i idzie w zaparte iż wszystko jest ok. Boje się iż ta sytuacja niczego go nie nauczyła, oby nikt w przyszłości nie ucierpiał z tego powodu.

Nie wiem na jakich zasadach przyznawane są uprawnienia raz na 5 lat, czy z powodu układów i znajomości czy faktycznej wiedzy. Tym bardziej iz odpowiedzialność ''fachowca'' nastąpi dopiero wtedy kiedy powstanie szkoda do tej pory tego typu ludzie są bezkarni. Takie jest nasze prawo.

Dziękuję wszystkim za pomoc i przychylność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naturalnie właściciel zatrudnia kilka osób, mam strasznego pecha iż trafiłem na tych ludzi,

poginęły przedmioty które zostały zdemontowane, wymiennik ciepła zbiornik wyrównawczy, pompa po wielkich awanturach udało mi sie odzyskać te przedmioty choć nie wszystkie. Chciałbym już zapomnieć o tym, bo nie były to najszczęśliwsze chwile mojego życia. Oby nikt więcej nie musiał być na moim miejscu.

I oby żaden ''fachowiec'' nie przedkładał pieniędzy nad troską o drugiego człowieka, tym bardziej przy takiej odpowiedzialności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...