Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piec węglowy obieg otwarty czy zamkniety?


robertsoul

Recommended Posts

Jeżeli ktokolwiek z Państwa chciałby polemizować z tym Panem to zapraszam.

Choć uważam ... a co tam decyzję pozostawiam Państwu.

Po moich ostatnich przejściach ja na to ochoty nie mam.

A Pana przepraszam najmocniej w przepisywanie bawiłem się w przeczkolu. Serdecznie pozdrawiam wszystkich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalogowałem się tutaj, ze Środy na Czwartek o 1 w nocy, bo serce mi waliło jak młot, Muratora kupiłem dzisiaj w Piątek o godzinie 15.00 o czym informowałem wcześniej, moją wiedzę zaspokoił juz w Czwartek o 2 z minutami w nocy, za co jestem mu wielce zobowiązany Pan Bigbeat może Pan przeczytać wcześniej.

Ten list jest moim ostatnim listem w tym temacie.

Temat jest ciekawy zapraszam do polemiki jeżeli ktokolwiek ma na to ochote, ale juz bez mojego udziału.

Dziękuję jeszcze raz wszystkim za przychylność i pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

polskie przepisy zabraniają montowania pieca węglowego w obiegu zamkniętym, gdzie w niemczech nie ma takich ograniczeń, jeśli masz zawory bezpieczeństwa to śpij spokojnie

Porada z typu „Szanownego Pana Rumiana” – polskie przepisy zabraniają rozwijania na autostradzie szybkości większej niż 130 km/h, gdzie w Niemczech nie ma takich ograniczeń, jeśli masz dobre hamulce jedź 200km/h spokojnie. :evil:

 

jaką widzisz różnicę między starym a nowym piecem węglowym? poza wiekiem oczywiście

Różnica jest zasadnicza, co wykazano w przygotowywanej noweli Rozporządzenia – zgodnego z obowiązującymi PN-EN w tym zakresie (PN-EN dopuszcza stosowanie, natomiast Rozporządzenie zabrania)

Nowela w przygotowaniu:

§ 133 ust. 7.

Zabrania się stosowania kotła na paliwo stałe do zasilania instalacji ogrzewczej wodnej systemu zamkniętego, wyposażonej w przeponowe naczynie wzbiorcze, z wyjątkiem kotła na paliwo stałe o mocy nominalnej do 300 kW, wyposażonego w urządzenia do odprowadzania nadmiaru ciepła.”;

Pogrubienie moje.

Natomiast norma w tym zakresie mówi o kotle przystosowanym przez producenta w urządznia ............

 

Znamienne jest stwierdzenie, że dotyczy to kotła, a nie instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WITAM!

Pozwolę sobie podzielić się paroma własnymi dośwadczeniami.

Generalnie moga pracowac dwa piece gaz-wegiel, olej-węgiel w układzie zamkniętym. Wystarczy ustawić ciśnienie na poziomie 1 at i nie nagrzewać pieca węglowego powyżej 80 st.C. Jest to jednak sytuacja męcząca ponieważ piec węglowy-stary na pewno nie ma mozliwości pewnej regulacji temperatury, a nawet jeśli ma to w sytuacji braku prądu sterowanie siada, pompki obiegowe wyłaczają się i piec na pewno się rozbuja, cisnienie wzrośnie i jak są zawory bezpieczeństwa i zadziałają to wszystko OK, jak nie ma zaworów to jest problem.

Sytuację opisaną powyżej przeżywałem osobiście z tym, że zawór bezpieczeństwa był ustawiony na 2,5 at i gdyby nie to, że po zadziałaniu nie zamknął się i zalałem sobie piwnicę to nie było by problemu.

Układ zamknięty działał przez kilka lat.

Aktualnie rozbudowywałem dom i układ ogrzewania powiększył się o podłogówkę i kilka nowych grzejników oraz przerobiłem kotłownię.

Piece są podłączone w ten sposób, że węglowy na swój obieg otwarty, który poprzez wymiennik nagrzewa układ zamknięty do którego jest podłączony piec olejowy, który jest tak podłączony, że przy korzystaniu z pieca węglowego odcięty jest zaworami kulowymi

Dzięki zastosowaniu wymiennika naczynie nadmiarowe z układu otwartego pieca węglowego jest umieszczone pod sufitem w piwnicy, a dom jest jednopiętrowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

polskie przepisy zabraniają montowania pieca węglowego w obiegu zamkniętym, gdzie w niemczech nie ma takich ograniczeń, jeśli masz zawory bezpieczeństwa to śpij spokojnie

 

 

gdybyś uważnie czytał wiedziałbyś że wcześniej opisany fachowiec zamontował zawory na 3 bary gdzie kocioł ma max 1.5 bara

czy jest rożnica?

przerabiałem kotłownie gdzie były 2zawory na 3 bary i brak grawitacji po wyłączeniu zasilania otwarło bok kotła tak że kotłownia była do remontu, właściciel dziękował Opatrzności że w tym czasie musiał wyjechać z domu.

 

jaką widzisz różnicę między starym a nowym piecem węglowym? poza wiekiem oczywiście

 

Oczywiście grubość ścianek wymiennika, nie wiedziałeś że z biegiem lat są coraz cieńsze? aż do momentu perforacji co skutkuje wymianą kotła na nowy

 

 

poproszę o szczegółowe objaśnienie tej technologicznej różnicy

 

 

robersoul ma stary kocioł z czasów kiedy nikt nie przejmował się korozją niskotemperaturową (od kilku lat producenci zalecają stosowanie zaworów 3 lub4 drogowych) więc rdza sobie taki wymiennik chrup chrup i z fabrycznych np.5 mm blachy z biegiem lat najpierw 4mm potem 3mm itd.

 

wystarczy czy trzeba jeszcze jakiś naukowych dowodów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...