Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

SOLAR ULRICH Solarset Dual proszę o opinie


secam

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 75
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Od dwóch sezonów użytkuję solar Ulrich Dual SD-300/24.

Rzeczywiście jego jakość odpowiada cenie. Wcześniejsze opinie na forum są słuszne, ale zachowując pewne reguły można poprawić jego sprawność. 24 rury dają mizerne rezultaty i jeżeli jest taka możliwość, powiększenie do 30-tu ma sens i cenowo jest jeszcze atrakcyjne.

Jeżeli muszą pozostać 24 rury, to ważna jest odległość kolektora od zasobnika, a przede wszystkim dokładne ustawienie parametrów przepływu cieczy. Niewielka odchyłka od optymalnej, powodowała w moim przypadku spadek wydajności o około 20%.

Początkowo kolektor zainstalowałem pionowo na ścianie budynku (południe). W Ulrich-u twierdzili, że bezproblemowo może tak pracować. I rzeczywiście pracował, tylko tyle, że po całym słonecznym dniu w lato uzyskiwałem tylko 40 - 45 st. w zasobniku. Dopiero odchylenie o 15% poprawiło sprawność. Po moich doświadczeniach z solarami (poprzednio miałem kolektor płaski Hevaleksu) mogę stwierdzić, że kolektory próżniowe są przereklamowane. Na płaskich po 4 godz. pracy miałem 75 st w zbiorniku 300 l. Zainstalowałem już kilka systemów u znajomych i z płaskimi nie miałem nigdy problemów. Nieprawdą jest, że użytkując kolektor płaski nie można wyjechać latem na dwa tygodnie bez przykrycia paneli. Jest to tylko i wyłącznie kwestia zastosowanego rozwiązania i oczywiście rzetelności i wiedzy wykonawcy.

8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do secam

 

Ja osobiście odradziłbym ci ten zestaw.

Cena oczywiście atrakcyjna ale rezultaty naprawdę mizerne. Tak jak napisał przemasik ktos powinien puknąc się porządnie w czoło wypuszczając taki zestaw na rynek. Posiadam taki zestaw, porządnie zamontowany, strona południowa nasłonecznione miejsce nie przysłonięte dosłownie niczym i tak np w ostatnią niedzielę pogoda slneczna cieplutko a moje kolektory wyciągły 36 stopni na zasobniku. Czujnik na kolektorze wskazuje 45 stopni.To chyba troszkę za mało. Z zestawem jest ponoć wszystko wporządku, a jak za niska temperatura to zamontuj Pan sobie grzałkę i będzie cieplejsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wasze opinie coraz bardziej potwierdzają moje odczucia. Dochodzę do wniosku że jęśli coś jest "znacznie" tańsze od konkurencji to gdzies musi być haczyk :/ i chyba jest właśnie w wydajności, dużo zawyżonej w katalogu do stanu faktycznego.

Ostatnio skłaniam się w stronę zwykłych płaskich kolektorów w ilość sztuk trzy (tak dla pewności) i nie pakowaniu się w systemy próżniowe.

 

PiotrWolf o jakim rozwiązaniu piszesz, że nie trzeba ich zakrywać podczas wakacji ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O kolektorach Ulricha pisałem już parę razy. Cóż z tego, że producent podaję powierzchnię brutto 3,9m^2 gdy powierzchnia czynna tego kolektora to raptem ~2,3m^2. Dodatkowo patrząc na uzyski energii w ośrodku SPF też nie należą one do czołówki.

Przy 4 osobowej rodzinie i sytuacji gdy już posiadasz U 24 pozostaje dokupienie drugiego kolektora U 24. Przy ~4,6m^2 możemy myśleć o jakichś osiągach.

"Przykre lecz prawdziwe" oraz "ten model tak ma".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam solar Ulricha o 1 miesiąca i jestem zadowolony. Jedna ważna różnica to od razu zamontowałem 44 rury. Zbiornik 300 l, 5 osób w rodzinie. Temperatura nagrzanej wody to 65 stopni najniższa temperatura którą uzyskałem w bojlerze to ok 50 stopni ale było pochmurno.W tym okresie piec odpalałem tylko raz W słoneczne dni kolektor w kilka godzin nagrzewa cały bojler i się wyłącza . Temp na kolektorach w południe wynosi ok 70 stopni . Po wyłączeniu dochodzi do 120 stopni . Pompa pracuje na 1 biegu , przepływ ustawiony na 2.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Wczoraj dołożyliśmy kolejny komplet rur 24szt. Przy 24 szt. temperatura wynosiła 34-35 stopni, dziś przy 48 szt. uzyskuje 47-48 stopni. To już mnie zadowala. Widać poprawę w efektywności. Zobaczymy jak będzie dalej.

 

Jeśli można wiedzieć to ile wydałeś na całość z montażem? Może być na PW.

Dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Drugi dzień z rzędu pada, słońce ledwo przebija się przez chmury, temperatura powietrza ok 14-18 stopni a mój kolektor wisi na dachu i chyba na zmianę klimatu czeka !! Temperatura na kolektorze 30 stopni co nie daje nam nic ciepłej wody . Jak widać bajer w postaci kolektorów słonecznych nie działa tak jak byśmy sobie tego życzyli. Powiem więcej nigdy nie będzie działać w naszym klimacie. Jest to jedynie doraźne źródło wspomagające. Szkoda że to tyle kosztuje. Bo chyba taniej było by założyć gaz do podgrzewania wody co dawało by 100% pewność że woda będzie ciepła, ba powiem gorąca w każde godzinie niezależnie czy to dzień czy noc pada, czy są chmury czy też inne warunki pogodowe. Kolektory są przereklamowane !!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj w instalacji kolektora próżniowo-rurowego CPC o powierzchni czynnej 3,5m^2 (Warszawa) temp. maksymalna zarejestrowana do godziny 11:30 wynosiła 54st.C, w zbiorniku bodaj ~65stC. Reszty danych niestety nie pamiętam :/

W piątek, CPC 4m^2 (Małkinia) maksymalnie ponad 140stC, w zbiorniku ~85stC.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam forumowiczow

 

przypatruje sie od jakiegos czasu waszej rozmowie o solarach.

mam na swoim dachu 3 x 9 cpc (made in Poland)i 300 l zbiornik a jako ciekawostke zainstalowalem pompe z kontrolerem Ulricha (polaczenie z kotlem), jest to ni mniej ni wiecej RESOL dziala :D naprawde wysmienicie. uzyskuje dosc wysokie temp do< 80'C wody.rodzinka 4 osobowa

czasami w sloneczne dni musimy myc samochody w cieplej wodzie! w normalne dni tzn przewaga chmor uzyskuje ok 49- 52 'C.

warto zawsze pamietac o zaworze mieszajacym na wodzie uchroni to przed poparzeniami a i ekonomiczniej jest mieszac goraca wode z zimna mniej sie wylewa.prawda jest taka ze nie ma nic za darmo , solar Ulricha dziala ale warto dolozyc kilka rurek. jezeli macie ochote to zapraszam na:

 

http://picasaweb.google.com/gregorestherm/HeatingInMyHome#5342016226689323986

 

goraco pozdrawiam gregor

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

solary nie sa przereklamowane zanim sie na jakis zdecydujesz sprawdz i nie sluchaj sprzedawcow oni musza to sprzedac! nie mam monoplu na racje ale jak wiadomo Irlandia nie ma fajniejszej pogody od Polski , a tam solarow jest zatrzesienie!! moj solar tez w IRL pracuje i pracuje i daje zadowolenie , bo wiem ze paliwa kopalne sie skoncza i czy tego chcemy czy nie nasze dzieci dostana dziedzictwo w postaci tego co My im zostawimy.

pozdrawiam gregor

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Sprzedaje solary i muszę powiedzieć, że długo zastanawiałam się nad marką, która będzie odpowiadać mnie i moim klientom. Teraz jest moc firm, które sprzedają kolektory, ceny o ogromnym wachlarzu. Trzeba się zastanowić nad całym zestawem a nie tylko nad samymi kolektorami. Co z tego, że będe miała najlepsze kolektory jak grupa pompowa będzie odchudzona, albo zbiornik nie taki, znów co mi po całym osprzęcie jak kolektory będą miały niską sprawność. Moim zdaniem trzeba przyjrzeć się poszczególnym elementom i rurom próżnowym nie kupować jak najtaniej, może poczekać na dofinansowania albo wziąć kredyt w BOŚ (ma on dofinansowanie do oprocentowania). Inwestycja nie jest tania, bo właśnie zainstalowałam sobie kolektory na dachu aby sprawdzać rzeczywiste temperatury. Wczoraj przy deszczu pompa chodziła i nagrzała dolną część do 37 stopni. Zobaczę jak to jest dzisiaj.

Jak wybieracie kolektory sprawdzcie czy mają certyfikat Keymark.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i tu masz w 100% racje! (certyfikaty)SOLAR KEYMARK to znak jakości dla produktów solarnych potwierdzający zgodność wyrobów z wymaganiami norm europejskich EN 12975 i EN 12976.

 

Składają się na niego testy osiągów i trwałości kolektorów oraz inspekcja linii produkcyjnej, która aby zapewnić stałą jakość wyrobów powtarzana jest co roku. Kolektory do testów wybierane są losowo z produkcji bezpośrednio przez organ testujący. I testy sa drogie jak :evil:

Niestety SG 1800/24 i inne wprowadzone na rynek poprzez Ulrich

nie posiadaja takiego!

okolo 90% rur jest made in china, szczegolnie HEAT PIPE to chinska produkcja, osobiscie polecam solary z plynem przeplywajacym wew sa oczywiscie drozsze ale i sprawnosc jest lepsza! do niedawna na rynku byly dostepne panele Schott bardzo lekkie gabarytowo rewelka 1600x730

ok 10 kg ale juz nie sa produkowane, i po roku ich sprawnosc spada w bardzo znaczacy sposob! Paradigma i nasz rodzimy wybor Watt to wg mnie najlepszy wybor.Posiada KEYMARK i tez stosuje rury z chin ale przy stalym nadzorze z ich logo na dole rur. Zestawy pompowe bardzo przyzwoite (seperator powietrza) z automatyka RESOL.

Inna rzecz to wykonawca, jezeli stosuje odpowietrzniki na solarze i napelnia instalacje pompka reczna to nie wrozy to sukcesow!

Im mniejszy odcinek miedzy solarem a zboirnikiem tym lepiej.

Izolacja , przeplyw plynu,delta ON OFF to wszystko musi byc poparte doswiadczeniami, nawet lustrzane instalacje musza byc wyregulowane w inny sposob !

 

W UE sa doplaty do solarow w IRL to 300€ za kazdy m2 czesci czynnej niestety w polsce na to bym nie liczyl.

 

Pozdrawiam Gregor

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie masz racje można mieć dobrej firmy solary, kocioł czy kominek lecz źle podłączona instalacja nie da nam takiej sprawności jaka być powinna poza tym wiele rzeczy decyduje aby wszystko pracowało niezawodnie. Dlatego tak ważny jest dobry Wykonawca.

U nas wiele się mówi o dofinansowaniach już kilka miast w Polsce je ma, ale na razie raczkujemy, ponieważ ważniejsze są rzeczy do zrobienia (tak myślę). Gminy skupiają się na dotacjach do oczyszczalni i likwidacji dachów azbestowych. Jeszcze chwilke poczekamy to instalacje solarne będą dofinansowane, a wtedy będzie to opłacalne i szybkość zwrotu inwestycji się skróci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Witam serdecznie wszystkich którzy są zainteresowani tymi solarami. Właśnie kupiłem ten zestaw z 24 rurami i już jest zamontowany od tygodnia. Powiem szczerze że jestem zaskoczony pozytywnie sprawnością i działaniem tego zestawu bo pogoda jest bardzo mierna generalnie mało słonka a temperatura wody choćby wczoraj 55*C dzisiaj rano patrzyłem jest 51*C. Dlatego jak ktoś piszę że cały dzień świeci słonko i ma wodę 35*C to musi być coś nie tak. Pragnę dodać że jestem zwykłym użytkownikiem nie osobą sprzedającą czy działającą w branży zajmującej się solarami. Naprawdę działa rewelacyjnie i praktycznie niewielka ilość słonka wystarczy żeby spokojnie mieć 300L gorącej wody. Trzy dni temu było dosyć ciepło i tem. wody była 65*C a tem. na solarach była 118*C.Na prawdę bardzo duży plus i każdemu polecam świetna sprawa no i wreszcie wyłączyłem grzałkę bo rachunki za prąd były potężnie wysokie a teraz wszystko za free. Pozdrawiam Paweł.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Solar Ulrich 24 heat pipe dziala i wiele razy potwierdzalem ze jest wielu zadowolonych osob ktore maja to urzadzenie! Dodam ze sprzedaje , montuje i sam jestem uzytkownikiem solarow, ale 65'C i 118 na kolektorze??

to mozliwe tylko jezeli graniczna temp masz na 65'C i z solara nie odprowadzane jest cieplo! dobry solar np. Ulrich ma co najwyzej 10 moze 12 'C roznice

pomiedzy temp wody a kolektorem w innym wypadku dziala nieefektywnie,

lub jest problem z wymiana ciepla w zbiorniku.

65'C - delta ON nawet jezeli ustawisz na 20' to solar startuje 85'C

a nawet wczesniej gdyz automatyka Ulricha jest bardzo rozbudowana i sprawdza sama co jakis czas czy czasem cieplo nie jest uwiezione w kolektorze!

 

 

Co do samego urzadzena moja opinja jest taka od 1-10

automatyka z pompa - 10

osprzet - 9,5

kolektor(porownujac z innymi HEAT PIPE) - 9

latwosc montazu(uwaga nie zaciskac opasek wkretarka!!) - 9

Ps. u siebie mam inny :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...