Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Junkers ZSB 22-1 A23 - ktoś zgłębił tajemnicę działania?


kammaje

Recommended Posts

jestem posiadaczem takiego ustrojstwa:

kocił kondensacyjny CERASMART ZSB 22-1 A 23 Junkersa.

 

Do tego mam zasobnik na wodę oraz termostat TR200.

 

Czy ktoś zgłębił tajemnicę działania opcji ECO podgrzewania wody do zasobnika? W dokumentacji dostępnej http://www.szkolenia-junkers.pl/modules/files/download.phtml?id=2375 w punkcjie 3.5 jest napisane:

Tryb pracy ECO, lampka przycisku świeci się

W trybie ECO, co 12 minut kocioł przełącza się między pracą c.o. a ładowaniem zasobnika.

 

Niby wszystko jasne, ale ..... Ustawiłem temperaturę wody na "wskaźnik poziomo wskazujący na kropkę" czyli na temperaturę wody pl 60stopni.

Ponieważ temperatura na zasobnika doszła mi do jakiś 56stopni zmniejszyłem wskazanie - nie wiem na ile, ale mniej więcej na kąt 45 stopni. Ale jednocześnie włączyłem tryb ECO. W tej chwili w domu się grzeje, a temperatura na zasobniku wskazuje około 58stopni cencjusza.

 

Jak zatem należy rozumieć tryb ECO - czy przełączenia co 12 minut nastepują co 12 minut neizależnie od nastawienia temperatury jaką ma mieć woda do zasobnika?? Zachowanie pieca obserwuję dwa dni czyli jeszcze niedługo, ale może ktoś już wie jak należy wszystko poustawiać??

z góry dzięki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ten sam piec i chyba kiedyś sie o to tez pytałem. Możesz zadzwonic na infolinię Junkersa i sprawdzić, ale jeśli dobrze pamiętam, funkcja ECO wymusza ładowanie zasobnika w określonym cyklu po to, żeby uniknąć ciągłej pracy podgrzewania CWU przy stałym i długo trwającym poborze CWU. Z czasie ładowania zasobnika nie działa obieg CO (kocioł jednofunkcyjny) i w ekstremalnym przypadku miałbyś długie przerwy z ogrzewaniu.

Ja mam regulator TA270, który również regulację CWU przejmuje "na siebie", ale sądzę, że w typowych domowych warunkach nie ma ryzyka ciągłego dogrzewania i zauważalnych przerw w pracy CO. Chyba nie ma sensu użycie tej funkcji, bo ona wbrew nazwie nie daje oszczędności. Zastanów sie raczej, czy potrzebujesz cwu o temp powyżej 50st. Do komfortowego mycia wystarczy nie wiecej, niż 45st (u mnie 42st ale to indywidualna sprawa).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Junkersa pomęczę, ale nie ma to jak opinie tych co taki piec mają.

 

funkcja ECO wymusza ładowanie zasobnika w określonym cyklu po to, żeby uniknąć ciągłej pracy podgrzewania CWU przy stałym i długo trwającym poborze CWU.

ok, ale to oznacza, że grzeje do ustawionej temperatury. Czyli jak ta temperatura jest "wystarczająca" to nie przełącza się??

 

A jak masz ustawione grzenie na wodę?? Ja nie potrzebuję 50st wystarczy mi 45st, ale skaczę tym pokrętłem i dostaję różne wyniki, ale nie mogę ucyrklowac. To trzeba by poobserwować przez parę dni.

 

Ja mam regulator TA270, który również regulację CWU przejmuje "na siebie", ale sądzę, że w typowych domowych warunkach nie ma ryzyka ciągłego dogrzewania i zauważalnych przerw w pracy CO. Chyba nie ma sensu użycie tej funkcji, bo ona wbrew nazwie nie daje oszczędności.

A ja właśnie zacząłem się zastanawiać nad takim regulatorem - CO + CWU a to dlatego, że ja nie potrzebuję ciepłej wody cały czas. Tryb naszego życia jest taki, że potrzebujemy wodę do kompania około 20'tej w temperaturze nadającej się do wanny. Rano ciepła do mycia. I to tyle.

Mnie by interesowało nawet nastawienie grzania na wieczór i rano a w okresie pomiędzy niech spada temperatura. Nie wiem jaki spadek temperatury jest w zasobniku w ciągu godziny więc nie wiem co ilu spadnie. I pod wieczór nastepuje grzanie i wody i mieszkania i wówczas tryb ECO ma zastosowanie.

Teraz mam tak, że właśnie jest ciągłe utrzymywanie temperatury wody a ja tak nie potrzebuję. Idealna byłaby możliwość ustawienia grzania do 50st i wyłączenie pieca i ponowne włączenie jak spadnie do np.: 40st.

 

A czy ten Twój regulator ma jakieś wejście do podłączenia kompa - ręczne programowanie dni to masakra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prostując nieco, mam piec Cerasmart Modul ZBS-22 czyli kocioł taki jak twój tylko zintegrowany z zasobnikiem cwu. Wyreguluj sobie pokrętłem cwu, żebyś miał wymagane 45st w zasobniku i resztę zostaw piecowi. Przy takim użyciu cwu jak piszesz, nie mam sensu stosowanie funkcji ECO.

Jeśli masz pompę cyrkulacyjną, to lepiej skoncentruj sie na wymaganych czasach jej pracy. Najwięcej strat jest na cyrkulacji cwu. Sam zasobnik trzyma ciepła wodę i cały dzień. Nie musisz go w zasadzie wyłączać. Jeśli nie masz sterowania załaczaniem cyrkulacji, kup sobie zwykły włacznik z programatorem czasowym i ustaw, kiedy pompa ma pracować.

Na temat pomysłów na usprawnienia/oszczędności co i cwu troche sie rozpisałem tutaj:

http://forum.muratordom.pl/nizsze-koszty-utrzymania-domu-twoj-pierwszy-krok,t145539.htm

Co do TA270 to jest to wariant tańszy w eksploatacji (pogodówka), ale niestety wymagajacy dodatkowych urządzeń (moduły tzw HSM,HMM, mieszacz itd - zależnie od konfiguracji). W pełnej konfiguracji całość obsługi co i cwu masz w regulatorze. Przy cwu programujesz np kiedy i do jakiej temperatury ma byc grzana woda i ustawiasz czasy działania pompy cyrkulacyjnej.

Bez przesady z tym komputerem:) Też to lubie, ale czasy załaczeń ustawia sie i zmienia raz na jakiś czas. Jak chcesz sie bawić w sterowanie domu komputerem to zainwestuj w inteligentna centralkę alarmową. Jak opanujesz jej programowanie (z komputera) możesz jej użyć własnie jako sterownika różnych urządzeń. Ja to właśnie zrobiłem do sterowania cwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...