Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

jakie ustawić parametry na piecu (eko)


Recommended Posts

Witam.Mam pytanie do użytkowników pieców na eko groszek.Jakie macie ustawione parametry czasów pracy i przerwy podajników oraz co zrobić aby nie tworzyły się spieki.W sezonie letnim na palenisku groszek pozostawia prawie tylko drobny popiół ale zimą to są ogromne spieki.Co jest ustawione nie tak?Latem i zimą ten sam groszek.Piec 25 kW.pozdrawiam-Mirek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czas podawania i przerwy powinien zamykać się w minucie, np. 15 sek. podawanie 45 sekund przerwa , ale trzeba to ustawić tak naprawdę doświadczalnie , węgla ma być podane tyle żeby nie palił się tylko na środku retorty wąską świecą , tylko żeby spalał się też na delikatnej górce , płomień powinien być spokojny i rozłożysty , koloru żółtego jak jest czerwony i dymiący = za mały nadmuch , jak jest biały i intensywny jak z palnika to nadmuch jest za duży . Na sterowniku ustawić nadmuch na "1" zamknąć całkowicie przysłonę wentylatora , obserwować płomień otwierać przesłonę powoli aż z czerwonego dymiącego zrobi się żółty.

Przyczyną powstawania spieków może być właśnie za duży nadmuch , ale i sam węgiel ma wpływ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skąd się bierze ta minuta / 60sek?? U mnie jest nastawa 15 na 50 sek i jest bardzo fajnie. Sam jestem zaskoczony tą mniejszą ilością wysypywanego popiołu.

 

taki czas zalecają zwykle producenci kotłów, ale nie jest to uniwersalne, trzeba to tak dobrać żeby się dobrze spalało , jak się poda za mało paliwa to kocioł nie osiągnie maksymalnej mocy , przy ustawieniu powiedzmy 15 / 50 sekund ok, grzeje bo kotły są zwykle przewymiarowane i nigdny nie muszą pracować na pełnej mocy , ale w sytuacji gdy np. suma mocy grzejników jest 25 KW , kocioł tez 25 KW , otwierasz wszystkie na maksa , temperaturę wody ustawiasz na 80 stopni , to napewno trzeba zwiększyć ilość podawanego paliwa żeby uzyskac maksymalną moc, a że nie jest ona zwykle potrzebna , to kocioł dobrze działa też na mniejszej ilości paliwa , dlatego kazdy musi to dobrać samemu , bo kotły i instalacje sie różnią więc nie ma mowy o uniwersalnych nastawach. Głównym "grzechem" jest to że wydajności wentylatorów i wielkości nadmuchu są dobrane przez producenta do maksymalnej mocy kotła i zwykle koryguje się ilość paliwa, temperaturę zadaną a ciągle stosuje zbyt duży nadmuch , z reguły wystarczają najniższe obroty wentylatora .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kiedy ostatni raz piec był czyszczony? Ja czyszczę go zawsze po zimie i przed zimą (całe lato CWU). Wszystkie wyczystki łącznie z kominową i oczywiście retorta. Jak jest sporo miału w węglu to kielich retorty może być pełny i utrudnia to przepływ powietrza. Ja mam taką klapkę na retorcie na dwie śruby. Ostatnio wybrałem dwie szufelki miału. Potem trzeba uszczelnić silikonem (ja używam uniwersalnego). Zanim zacząłem czyścić retortę to w piwnicy spędzałem po 3-4 godziny zmieniając ustawienia bo były spieki albo nie dopalał. Pozdr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...