Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kocioł kondensacyjny.


majpio

Recommended Posts

Muszę podjąc decyzję o wyborze źródlła ogrzewania.

Mam już zrobioną instalację c.o. teraa muszę tylko wybrać piec/kocioł którym bede ogrzewał dom.

Domek jest mały ma 80m2 powierzchni uytkowej.Ocieplony z zewnątrz styropianem 15cm na poddaszu wełna 20 cm.

30m2 powierzchni ma ogrzewanie podłogowe.

Zamierzam zakupić kocioł kondensacyjny.

Czy ktoś mający doświadczenie w tych sprawach mógłby mi doradzić sensowność zakupu takiego kotła?

Z góry dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę podjąc decyzję o wyborze źródlła ogrzewania.

Mam już zrobioną instalację c.o. teraa muszę tylko wybrać piec/kocioł którym bede ogrzewał dom.

Domek jest mały ma 80m2 powierzchni uytkowej.Ocieplony z zewnątrz styropianem 15cm na poddaszu wełna 20 cm.

30m2 powierzchni ma ogrzewanie podłogowe.

Zamierzam zakupić kocioł kondensacyjny.

Czy ktoś mający doświadczenie w tych sprawach mógłby mi doradzić sensowność zakupu takiego kotła?

Z góry dzięki za pomoc.

 

Jak piszesz, ze masz juz wykonaną instalacje CO to masz tez wybrane zrodło ciepła. Co najmniej parametry przy ktorych bedzie pracowała instalacja w okresie zimowym. Wybierz takie źródło ciepla, ktore pozwoli uzyskaz zakłdane parametry.

 

pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żródłem ciepła ma być potencjalnie kocioł kondensacyjny, ale czy warto inwestować tyle kasy w taki kocioł(czy bedą zauważalne oszczędności w porównaniu ze zwykłym piecem gazowym?)

 

Moim zdaniem warto zainwestować w piec kondensacyjny, wszystko jednak zależy od wyboru kotła i jego nastaw mocy, przy tak małym domu wybrałbym kocioł małej mocy z płynną regulacją, jeżeli chodzi o zwrot inwestycji to trudno przewidzieć, wszystko zależy po ile za kilka lat będzie paliwo.

Mam podobny domek ( powierzchnia 100m/2), podłogówka 30-35m/2, mam piec kondensacyjny i teraz też bym go kupił ze wskazaniem na mniejszą moc , choć jest to kocioł dwufunkcjny i te 22kw przydaje mu się choćby do nagrzania w mig ciepłej wody, dolna modulacja mogłaby być tak na 3-4 kw a jest niestety min 7kw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też doradzam zdecydowanie kondensat tym bardziej, że mamy ostatnio dość ciepłe zimy, a podobno mniejszy uzysk z kondensatu jest przy bardzo niskich temperaturach (podobno przy temp zewn rzędu -20st kondensacji praktycznie nie ma i piec pracuje jak zwykły gazowy). Dużo uwagi poświęć temu, jakie będziesz miał sterowanie CO. Nie jestem znawcą tego tematu ale możliwe, że to ważniejsze od tego z jaka minimalną/maksymalna mocą pracuje sam piec. Doradzam oczywiście pogodówkę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kondensat i przy -20 moze kondensowac - sprawa doboru parametrów instalacji ;) ze wzgledu na to ze generalnie stosuje sie dosc wysokie parametry jak dla kondensatu - to sprawnosc spada przy okresach pracy w temp zblizonych do projektowanej.

 

Jak wspomniałem wg mnie wybór juz jest dokonany - kocioł z instalacja to komplet. Po co było dopłacac do wiekszych grzejnikow,a oszczedzic na kotle ?

Jak chcemy zeby nie było problemow to rozpatrojmy to jako całośc.

 

 

Z innej beczki - taka zasłyszana opinia: Lepszy najtanszy kondensat niz drogi kocioł niskotemperaturowy .... czy jest prawdziwa - o ile sie tanie nie psuje to tak ;)

 

pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykłe piece gazowe mają sprawność ok. 80%, a kondensaty 100% :wink:

 

109 % :lol:

 

nie chwal się... mój ma 109,5 8) ;)

 

W mojej instrukcji też tak napisali :lol:

Wystarczy przyjąć 100% sprawności, to i tak różnica jest spora :wink:

nie wiem co jest napisane w instrukcji, ale serwisant zrobił magiczne pomiary i tyle było napisane na wydruku z jego maszynki w części sprawnosć 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months później...
majpio zdecydowanie kocioł kondensacyjny małej mocy plus zbiornik c.w.u.

 

RAPczyn , a czy mógłbyś mi doradzić moc kotła ,albo wskazać kilka kotłow którymi powinienem się zainteresować

 

Np. Paradigma Modula II 2-10 o mocy od 2,6 do 11,6kW.

 

Mój instalator proponuje mi jakiegoś viessmanna ,tylko za boga nie wiem dlaczego aż 24kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

majpio zdecydowanie kocioł kondensacyjny małej mocy plus zbiornik c.w.u.

 

RAPczyn , a czy mógłbyś mi doradzić moc kotła ,albo wskazać kilka kotłow którymi powinienem się zainteresować

 

Np. Paradigma Modula II 2-10 o mocy od 2,6 do 11,6kW.

 

Mój instalator proponuje mi jakiegoś viessmanna ,tylko za boga nie wiem dlaczego aż 24kW

 

Jak dobudujesz blizniaka to nie będziesz musiał dokupywać kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...