Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ogrzewanie nadmuchowe


jorg

Recommended Posts

Na ostatniej budowie montowany był taki system wprawdzie był to budynek biurowy ale jedną i chyba jedyną zaletą jest brak grzejników. Trzeba rozmieścić gdzieś rury i usytuować w odpowiednich miejscach nawiew. Poza tym rozkład temperatur nie jest zbyt odpowiedni. Zimne nogi ciepła głowa. Koszt ogrzewania jest taki sam jak przy ogrzewaniu grzejnikowym a może minimalnie większy.No i zakup dodatkowych urządzeń. Wg mnie nie jest to chyba dobre rozwiązanie w domku jednorodzinnym.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ ogrzanie w krótkim czasie i do tego w czasie realnym ilości powietrza zajmującego całą kubaturę domu jest dość trudne - stosuje się systemy recyrkulacyjne.

Pobiera się z wnętrz powietrze nieco ochłodzone, dogrzewa się i ponownie wtłacza je do wnętrz.

Powietrze ma małą pojemność cieplną.

Potrzeby domu są rzędu kilowatów dostarczanych w każdej sekundzie!

I tyle właśnie TAKIM medium trzeba przenieść!

JAK?

Stosując bardzo dynamiczny jego obieg.

A tego nie da się zrobić cicho...

Przepływanie przez pomieszczenie dość dużej strugi się czuje. Żyjesz w przeciągu.

 

Takie systemy wymuszają obiegi powietrza rzędu kilku wymian kubatury każdego pomieszczenia na godzinę.

NA KAŻDĄ GODZINĘ! Nocne - też!

 

Czy więc się nie da?

Nie. Da się! Da się też dobrze to zrobić, ale wtedy to tanio nie wychodzi.

Takie systemy są preferowane w miejscach, gdzie poziom szumu generowany przez system takiego ogrzewania jest bez znaczenia. Produkcja, handel...

Dlaczego?

Bo da się łatwo i prosto a bez kaloryferów zabierających miejsce i grożących oparzeniem.

 

Budowanie takiego systemu w oparciu o wstawienie opalarki, licząc na to, że mała struga powietrza o temperaturze wysokiej pomiesza się z powietrzem wnętrz - i będzie dobrze, to też nie najlepszy pomysł a wcale nie łatwy do realizacji (patrz DGP, które jest tego namiastką i to kiepską).

 

Poważnie bym się zastanowił, czy akurat ten system wybrać do ogrzewania domu mieszkalnego....

Są i zalety, ale układ prosty nie jest a same kanały MUSZĄ zabrać sporą część kubatury. No, i gdzie je pochować?

Ale jak się kto uprze - to czemu nie?

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

adam_mk masz i użytkujesz tego typu ogrzewanie, czy tylko sobie tak teoretyzujesz? bo jeśli twoje stwierdzenie wynikają z doświadczenia w postaci użytkowania tego typu ogrzewania to bardzo dziwne, a jeśli tak sobie teoretyzujesz to lepiej zamilknij i się nie pogrążaj. ja co prawda użytkuje ogrzewanie nawiewowe pierwszy sezon, ale wszystko co piszesz mija się z prawdą.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz nam opisać co masz?

Pochwalisz się?

Może jaka fotka?

 

Bo tak na razie - to tylko gadasz, że coś jest nie tak...

Że ględzę, ściemniam itp.

 

Napisałem, że się da. Da się na wiele sposobów. (Ja bym u siebie nie robił).

A jak Ty masz?

Podzielisz się doświadczeniem z innymi?

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ma ktoś z budujacych ogrzewanie nadmuchowe. Na jakiej zasadzie to działa. Jaki jest orientacyjny koszt instalacji i koszty grzania. Czy da się to zainstalować w domu do 200 m kwadratowych.

 

Ja planuję u siebie coś takiego.

Założenia są takie, by budynek miał na tyle mało strat ciepła, by mniej niż jedna wymiana powietrza/h przy temperaturze nawiewanego powietrza 45oC zapewniała pokrycie strat ciepła przez przenikanie.

Dla domu ok. 150m2 daje to ok. 400m3/h (0,111 l/s), a w konsekwencji ok. 3,3 kW strat ciepła przez przenikanie: 0,111 * 1,2 * 1 * 25 = 3,33 kW.

Przy wymianie tej ilości dobrze byłoby zapewnić prędkośc powietrza na kratkach nawiewnych ok. 0,2-0,3 m/s. Czyli kratka o powierzchni czynnej 10x50cm zapewni ok. 40 m3/h, a dziesięc takich kratek w całym domu zapewni wymaganą prędkość przepływu powietrza dla całego budynku.

Podejrzewam, że mniej więcej taka jest prędkość przepływu powietrza wokół tradycyjnych grzejników przy ich standardowej pracy - czyli dążymy do sytuacji, w której kratki nawiewne pełnią funkcję grzejników (działajacych przecież na zasadzie konwekcji) - zarówno ich temperatura jak i prędkość powietrza z nich wypływająca.

3,3 kW to wielkość strat ciepła dla budynku o pow. ok. 150 m2 izolowanego 20 cm styropianu w ścianach, 35 w stropie i ciepłych oknach. Więc raczej nie jest to coś nieosiągalnego we współczesnych tendencjach w budownictwie, a ostatnio to wręcz standard ;).

A skoro zwykle w tego typu budynku montuje sie wentylację mechaniczną z reku, to aż prosi się o to by zamontować w układ nagrzenicę (+ nawilżacz) by ewentualnie móc zrezygnować z tradycyjnych grzejników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekam właśnie na rekuperator wraz z nagrzewnicą, które powinny nadejsć lada dzień.

GWC żwirowy mam już wykonany, więc na razie powstrzymam się przed układem nawilżającym powietrze. Obecna zima (na razie w trakcie prac wykończeniowych w budynku) może przyniesie mi częściowy pogląd na skuteczność takiego układu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 years później...
Czy ma ktoś z budujacych ogrzewanie nadmuchowe. Na jakiej zasadzie to działa. Jaki jest orientacyjny koszt instalacji i koszty grzania. Czy da się to zainstalować w domu do 200 m kwadratowych.

 

Mieszkam w domu jednorodzinnym w którym mam ogrzewanie nadmuchowe jestem z niego zadowolony. Żeby pisać coś o tym ogrzewaniu trzeba mieć go w swoim domu ja uważam że jest lepsze od tradycyjnego wodnego.W swoim domu mam to ogrzewanie 23 lata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...