Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wełna czy styropian?


Recommended Posts

Wilgotnośc dla -20 jest OK. W tak niskiej temperaturze potrzeba mało wilgoci, aby osiągnąć stan nasycenia.

Istotne jest jednak to, że wilgoci w powietrzu jest wówczas wielokrotnie mniej, dlatego te 90% są z praktycznego punktu wiodzenia nieistotne.

Ale większość tutejszych forumowiczów tego nie rozumie, czemu i nie należy się dziwić, bo do tego należy "liznąć" nieco meteorologii i pojęć z nią związanych.

Mało komu się chce............................mnie się chciało.

Te 50 % (tak jak i 90%) wynika po prostu z ustawień wstępnych programu, którym się posłużyłem. Oczywiste jest, że zimą wilgotność jest w środku mniejsza, zatem i wyniki(wykresy)będą lepsze dla mieszkańców.

Z tym tynkiem to masz rację, ale nie znalazłem w katalogu materiałów czegoś, co podobne by było do kleju na siatkę i jakiejś wyprawki zewnętrznej, a chciałem czymś zakryć styropian, by nie był wystawiony bezpośrednio na działanie czynników pogodowych. Tutaj użycie właściwego pokrycia też dałoby lepszy efekt. Ale nie chciało mi się po nocach szukać właściwości fizyko-chemicznych, aby wpisać materiał do katalogu.

Reasumując...........nic nigdy sie nie bedzie działo z tą przegrodą, o ile utrzyma się parametry jak na wykresach po lewej i prawej stronie tabelki.

Dla wilgotności mniejszej w środku, będzie tylko lepiej.

 

Dziwne masz te wykresy, zwłaszcza w jeśli chodzi o wykres cząstkowego ciśnienia pary wodnej w przegrodzie. Nie uważasz, że to powinna być linia prosta, a nie łamana?

Poza tym wnioski są słuszne.

 

nilsan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 490
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ufff, dzięki bo już myślałem, że nam się tu na forum przebudowy naszych domów szykują ; ). Dodam tylko że oprócz tej wyprawy tynkarskiej na zewnątrz w postaci silikonów, silikatów, akryli itp mamy w środku na ścianach również farby, płytki, kamień, zabudowy, też tworzące następną izolację.

 

Nie bądź od razu taki Kubuś fatalista. Fakt dyfuzji pary wodnej poprzez przegrody zewnętrzne nie oznacza od razu, że zawsze będzie występowała jej kondensacja w przegrodzie.

Tak jak prosiłeś sprawdziłem twoją przegrodę dla układu:

- płyta k-g,

- niewentylowana warstwa powietrza 1cm,

- mur z gazobetonu na zaprawie cem.-wap. gr. 25cm,

- niewentylowana warstwa powietrza 1cm,

- styropian EPS gr. 15cm,

- klej + tynk mineralny o łącznej gr. 0,5cm,

- wilgotność względna wewn. 50%,

- wilgotność względna zewn. 85%,

- temp. zewn. -20*C,

- temp. wewn. +20*C.

W takiej przegrodzie zewnętrznej nie wystąpi kondensacja pary wodnej na styku poszczególnych warstw oraz strefowa w żadnej z warstw, w tym również w warstwie styropianu. Może natomiast wystąpić w miejscach połączeń płyt styropianowych w pobliżu powierzchni zewnętrznej przegrody.

 

nilsan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli napiszesz jeszcze, że ta ilość wilgoci będzie znikoma, to wtedy będziesz mógł tez napisać, że jakakolwiek degradacja styropianu to tylko twoja teoria. Bo bez wyliczeń wskazuje na to praktyka, ale ty zdaje się twierdziłeś wcześniej co innego. I bez względu co napiszesz w następnym poście, dalej będę twierdził, że warto inwestować w okna 3-szybowe, te minimum 15cm styro, WM i GWC rurowe jeśli pozwalają na to warunki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli napiszesz jeszcze, że ta ilość wilgoci będzie znikoma, to wtedy będziesz mógł tez napisać, że jakakolwiek degradacja styropianu to tylko twoja teoria. Bo bez wyliczeń wskazuje na to praktyka, ale ty zdaje się twierdziłeś wcześniej co innego. I bez względu co napiszesz w następnym poście, dalej będę twierdził, że warto inwestować w okna 3-szybowe, te minimum 15cm styro, WM i GWC rurowe jeśli pozwalają na to warunki.

 

Policzyłem tylko to o co poprosiłeś, ale to są tylko wyniki dla konkretnej konstrukcji przegrody i projektowej temperatury zewnętrznej w III strefie klimatycznej, obliczone zgodnie z obowiązującą normą, która zakłada, że przegrody są w 100% suche. W rzeczywistości niestety tak nie jest, chociażby ze względu na dyfuzję pary wodnej oraz jej akumulację w przegrodzie zewnętrznej. Gdybym uwzględnił w obliczeniach wpływ pary wodnej na współczynniki przewodności cieplnej poszczególnych warstw przegrody, to w założonych warunkach obliczeniowych, kondensacja strefowa w warstwie styropianu już wystąpi. Tak samo będzie jeżeli temperatura zewnętrzna będzie niższa od projektowej temperatury zewnętrznej, jak to miało miejsce ostatniej zimy.

To w co chcesz wierzyć, to wyłącznie twoja sprawa. Ja sprawami wiary się nie zajmuję. W tej kwestii proponuję zgłosić się do najbliższej parafii.

 

nilsan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E tam zaraz parafia..... Nowa plebania od kilku lat też w podobnym systemie jest pobudowana i proboszcz z wikarym nie zgłaszają zastrzeżeń. No ale oni się modlą codziennie, a ja tylko czasami. Wierzę że jednak podasz nam dla takiej ściany jak u mnie warunki w jakich styropian zniknie po, załóżmy, 10 latach. Co się musi stać nilsan, żeby lód nam docieplenie zeżarł? Ile tej wody musi być, żeby sople wisiały na listwie i jakie muszę otwory w niej powiercić żeby woda swobodnie spływała? Bo nie mam takich teraz i jakieś wiertło trzeba kupić. To ile litrów na ścianę o powierzchni 50m2 będzie przypadać?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chciało mi się dokładnie liczyć dyfuzji pary wodnej poprzez przegrodę zewnętrzną w twoim domu, ale skoro nalegasz to cię zmartwię, choć uprzednio nie maiłem takiego zamiaru.

 

Wierzę że jednak podasz nam dla takiej ściany jak u mnie warunki w jakich styropian zniknie po, załóżmy, 10 latach. Co się musi stać nilsan, żeby lód nam docieplenie zeżarł?

 

No to pytanie niestety nie potrafię odpowiedzieć. Z obliczeń wynika, że kondensacja strefowa pary wodnej w warstwie styropianu odbywa się prawie zawsze w temperaturach ujemnych, co jak wiadomo skutkuje wytrącaniem się kryształków lodu. Ponieważ woda zamarzając zwiększa swoją objętość, to musi to mieć wpływ na modyfikację struktury wewnętrznej styropianu, który nie ma pamięci kształtu, czyli że następuje trwałe odkształcenie jego struktury wewnętrznej. Badań na ten temat nie znalazłem. Pewnie dlatego, że po pierwsze zjawisko to nie powoduje szybkiej destrukcji wewnętrznej styropianu, a po drugie że takie badania nie byłyby na rękę producentom styropianu.

 

Ile tej wody musi być, żeby sople wisiały na listwie i jakie muszę otwory w niej powiercić żeby woda swobodnie spływała? Bo nie mam takich teraz i jakieś wiertło trzeba kupić. To ile litrów na ścianę o powierzchni 50m2 będzie przypadać?

 

Na to pytanie już potrafię odpowiedzieć. W twojej przegrodzie może wystąpić strefowa kondensacja pary wodnej w warstwie styropianu, co pokazały dokładne obliczenia wykonane programem komputerowym, w przeciwieństwie do pobieżnych zrobionych za pomocą kalkulatora. Obliczenia wykonałem według metody Glasera dla dwóch przypadków tj. kondensacji pary wodnej w szczelinie powietrznej pomiędzy ścianą z gazobetonu i styropianem oraz kondensacji strefowej w warstwie styropianu dla trzech temperatur zewnętrznych -20*C, -15*C i -10*C. Czas występowania poszczególnych temperatur w sezonie grzewczym:

-20*C -> 5dni

-15*C -> 10dni

-10*C -> 15dni

 

Kondensacja w niewentylowanej warstwie powietrza nwp:

http://desmond.imageshack.us/Himg189/scaled.php?server=189&filename=kondensacjanwp20c.png&res=medium

 

fi = 65%

fe = 85%

Te = -20*C

tc = 5 x 24 = 120 h

gc = 0,075 g/m2 x h

Gc = gc x tc = 0,075 x 120 = 9,0 g/m2

F = 50 m2

Vc = Gc x F = 9,0 x 50 = 450 g

 

Jak widać coś jednak popłynie w tej szczelinie powietrznej.

 

Kondensacja strefowa w warstwie styropianu EPS:

http://desmond.imageshack.us/Himg254/scaled.php?server=254&filename=kondensacjaeps20c.png&res=medium

 

fi = 55%

fe = 85%

Te = -20*C

tc = 5 x 24 = 120 h

gc = 0,06 g/m2 x h

Gc = gc x tc = 0,06 x 120 = 7,243 g/m2

F = 50 m2

Vc = Gc x F = 7,243 x 50 = 362 g

 

http://desmond.imageshack.us/Himg831/scaled.php?server=831&filename=kondensacjaeps15c.png&res=medium

 

fi = 55%

fe = 85%

Te = -15*C

tc = 10 x 24 = 240 h

gc = 0,037 g/m2 x h

Gc = gc x tc = 0,037 x 240 = 8,898 g/m2

F = 50 m2

Vc = Gc x F = 8,898 x 50 = 445 g

 

http://desmond.imageshack.us/Himg689/scaled.php?server=689&filename=kondensacjaeps10c.png&res=medium

 

fi = 55%

fe = 85%

Te = -10*C

tc = 15 x 24 = 360 h

gc = 0,011 g/m2 x h

Gc = gc x tc = 0,011 x 360 = 4,115 g/m2

F = 50 m2

Vc = Gc x F = 4,115 x 50 = 206 g

 

Razem:

Vc = 362 + 445 + 206 = 1013 g

 

Jak widać trochę się tego kondensatu uzbierało.

Wnioski wyciągnij z tej lekcji sam i przynajmniej w zakresie fizyki budowli zostań zadeklarowanym ateistą, bo na wiarę nie ma tu miejsca.

 

nilsan

Edytowane przez nilsan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie

 

w którym miejscu compi wspominał ze ma u siebie wilgotność względną wewnętrzną 55 lub 65% ?? z tego co pamiętam to ci co mają WM nie podają więcej niż 45%

 

55% jest wilgotnością normową przyjmowaną a priori do obliczeń wilgotnościowych przegród zewnętrznych.

65% jest możliwą do zaistnienia wilgotnością powietrza wewnętrznego w sytuacji nieprawidłowej wentylacji.

W sumie chodziło również o obrazowe i liczbowe przedstawienie tego o czym pisałem.

Przy Te = -20*C i fi = 40% w warstwie styropianu również wystąpi kondensacja strefowa pary wodnej tyle, że będzie jej o połowę mniej.

Tak czy inaczej zjawisko dyfuzji pary wodnej w przegrodach zewnętrznych występuje i osiąga całkiem spore wartości, przez co czas życia styropianu ocenia się na 25-30 lat.

 

...wyliczenia wykonane oprogramowaniem „Audytor OZC” są wyliczeniami teoretycznymi, nieuwzględniającymi faktycznego stanu technicznego przegród. Przez okres eksploatacji własności materiałów mogły się zmienić, a do tego sposób wykonania materiałów użytych do budowy badanego budynku może nie odpowiadać współczesnym wyrobom lub normom produkcji. Należy pamiętać, że czas „życia” takich materiałów jak styropian czy wełna mineralna to 25-30 lat.

 

Źródło:

http://www.wnp.pl/drukuj/6094_2.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55% jest wilgotnością normową przyjmowaną a priori do obliczeń wilgotnościowych przegród zewnętrznych.

65% jest możliwą do zaistnienia wilgotnością powietrza wewnętrznego w sytuacji nieprawidłowej wentylacji.

W sumie chodziło również o obrazowe i liczbowe przedstawienie tego o czym pisałem.

Przy Te = -20*C i fi = 40% w warstwie styropianu również wystąpi kondensacja strefowa pary wodnej tyle, że będzie jej o połowę mniej.

Tak czy inaczej zjawisko dyfuzji pary wodnej w przegrodach zewnętrznych występuje i osiąga całkiem spore wartości, przez co czas życia styropianu ocenia się na 25-30 lat.

 

...wyliczenia wykonane oprogramowaniem „Audytor OZC” są wyliczeniami teoretycznymi, nieuwzględniającymi faktycznego stanu technicznego przegród. Przez okres eksploatacji własności materiałów mogły się zmienić, a do tego sposób wykonania materiałów użytych do budowy badanego budynku może nie odpowiadać współczesnym wyrobom lub normom produkcji. Należy pamiętać, że czas „życia” takich materiałów jak styropian czy wełna mineralna to 25-30 lat.

 

Źródło:

http://www.wnp.pl/drukuj/6094_2.html

 

 

Rewelacja!!! Czyli jeżeli ktoś ma sprawnie działającą WM to żywotność styropianu się odpowiednio wydłuża!!! Jesteś genialny nilsan, podałeś jeszcze jeden argument za WM:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rewelacja!!! Czyli jeżeli ktoś ma sprawnie działającą WM to żywotność styropianu się odpowiednio wydłuża!!! Jesteś genialny nilsan, podałeś jeszcze jeden argument za WM:)

 

Z tobą jest tak jak z przysłowiową babą, nawet siekierą jej nie zatłuczesz. Istna Mańka wstańka. :p:yes:

 

nilsan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...wyliczenia wykonane oprogramowaniem „Audytor OZC” są wyliczeniami teoretycznymi, nieuwzględniającymi faktycznego stanu technicznego przegród. Przez okres eksploatacji własności materiałów mogły się zmienić, a do tego sposób wykonania materiałów użytych do budowy badanego budynku może nie odpowiadać współczesnym wyrobom lub normom produkcji. Należy pamiętać, że czas „życia” takich materiałów jak styropian czy wełna mineralna to 25-30 lat.

[/url]

 

Ja nie znam programu do wyliczeń ozc który by uwzględniał zmiany własności materiałow izolacyjnych w czasie, takiego programu po prostu nie ma.

Jezeli chcemy miec tak super dokładne wyniki obliczeń to trzeba zrobić w terenie dokładne pomiary stopnia zawilgocenia izolacji i uzglednić to w obliczenianiach, nie ma innej metody. Mamy tak dokladne wyniki obliczeń jak dokładne sa dane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie znam programu do wyliczeń ozc który by uwzględniał zmiany własności materiałow izolacyjnych w czasie, takiego programu po prostu nie ma.

Jezeli chcemy miec tak super dokładne wyniki obliczeń to trzeba zrobić w terenie dokładne pomiary stopnia zawilgocenia izolacji i uzglednić to w obliczenianiach, nie ma innej metody. Mamy tak dokladne wyniki obliczeń jak dokładne sa dane.

 

W OZC tego nie zrobisz, ale ja w swoim programie mogę np. za pomocą współczynnika korygującego uwzględniającego proces starzenia i związaną z tym zmianę współczynnika przewodności cieplnej styropianu. Tym nie mniej powinno to być jakoś znormalizowane. Poza tym normy nie podają sporej liczby współczynników przewodności cieplnej obecnie stosowanych materiałów oraz występują istotne różnice np. w wartościach współczynników oporu dyfuzyjnego dla tego samego materiału o różnych gęstościach podawane w oficjalnych publikacjach. Dokładają się do tego błędy wykonawcze i tolerancje produkcyjne. Suma sumarum i tak krążymy co najwyżej w pobliżu rzeczywistych parametrów przegród zewnętrznych gorszych od projektowych, czego dowodzą wysokie rachunki za nośniki energii w domach ponoć energooszczędnych.

 

nilsan

Edytowane przez nilsan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Jak widać coś jednak popłynie w tej szczelinie powietrznej."

 

Widziałeś nilsan styro klejone na piankę? Tam nie ma praktycznie żadnej szczeliny, a jeśli jest to dosłownie milimetrowa. I pytanie się nasuwa gdzie ta wyliczona woda z tej szczeliny wejdzie prędzej. W gazobeton czy styro? Jeśli w ogóle ta woda tam będzie. Eh, dajmy se spokój. Chciałbym taką zdegradowaną lodem elewację zobaczyć i poczytać w jakich okolicznościach styropian stracił swoje właściwości. Nie natknąłem się nigdy na tego rodzaju opis i tutaj chyba po raz pierwszy rozbiera się na czynniki pierwsze tego typu sytuację. Jak pisałem nie mam dokończonej elewacji, ani głównej, ani dolnej opaski. Zimą szczegółowo oglądałem czy gdzieś nie ma pęknięć czy uszkodzeń. Śladów wody, zacieków, SOPLI, nie znalazłem. W środku również.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W OZC tego nie zrobisz, ale ja w swoim programie mogę np. za pomocą współczynnika korygującego uwzględniającego proces starzenia i związaną z tym zmianę współczynnika przewodności cieplnej styropianu. Tym nie mniej powinno to być jakoś znormalizowane. Poza tym normy nie podają sporej liczby współczynników przewodności cieplnej obecnie stosowanych materiałów oraz występują istotne różnice np. w wartościach współczynników oporu dyfuzyjnego dla tego samego materiału o różnych gęstościach podawane w oficjalnych publikacjach. Dokładają się do tego błędy wykonawcze i tolerancje produkcyjne. Suma sumarum i tak krążymy co najwyżej w pobliżu rzeczywistych parametrów przegród zewnętrznych gorszych od projektowych, czego dowodzą wysokie rachunki za nośniki energii w domach ponoć energooszczędnych.

 

nilsan

 

Tak zgadza się ale wniosek wynikający z przytoczonego artykułu dotyczył obliczen budynków już istniejących i nie uwzglednienia przez audytora ozc zmian oporu cieplnego izolacji przez zawilgocenie. Twój program moze to wyliczy ale opór bedzie tylko oszacowany a nie przyjety wg badań w terenie. Jak dokładanie to dokładnie. Przyjmując okreslone założenia zawsze udowodnimy to co chcemy udowodnić.

To że nie ma jednoznaczności w określaniu parametrów materiałów izolacyjnych faktycznie utrudnia przyjecie odpowiednich wsp. i producenci tych materiałów powinni byc odpowiedzialni za swoje wyroby. Takie jest życie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a konkretnie to co sugerujesz ?? chcesz powiedzieć że 9g wody na m2 izolacji może spowodować jakiekolwiek negatywne skutki ?? zanim przejdziemy dalej w tej dyskusji proponuję żebyś rozlał na stole o powierzchni 1m2 równą warstwą 9ml wody, a potem opowiedział nam jakie z tego wynikły skutki

 

albo proponuję inny eksperyment, nalać do plastikowych butelek pet proporcjonalną równowartość wody 9g/m2 i wsadzić do zamrażalnika a potem opisać na forum co się stało

 

PS dla tych którym się nie chce robić tych eksperymentów odpowiadam że nic się nie stanie bo ilość wody jest tak mała że nie ma kompletnie żadnego wpływu na cokolwiek, 9g/m2 to w proporcji 0,06g/litr czyli przypadnie 1 kropelka wody na całą plastikowa butelkę pet 1,5l

 

gdzie ty to wyczytałeś ?? w tym co on linkował nie ma żadnych konkretów, nawet nie wiadomo kto się pod tym podpisał, żadnych zdjęć, ja radze ci wstrzymaj się do czasu aż tomek_W to odpowiednio skomentuje

 

bo mikroskop do tego trzeba wziąć, bo jest tego mniej niż kot potrafi napłakać, igłę w stogu siana łatwiej znaleźć niż wodę w styropianie

:p

 

a świstak siedzi i zawija w sreberka

 

nie myślałeś przypadkiem o tym żeby wziąć udział w głosowaniu na przydomek ??

 

ja myślę że bajkopisarz będzie dla ciebie jak znalazł

 

Po pierwsze woda w styropianie akumuluje się w trakcie prawie całego sezonu grzewczego i odparowywać zaczyna dopiero przy temperaturach zewnętrznych powyżej +12*C.

Po drugie, według przedstawionych przeze mnie obliczeń, dotyczących tylko części sezonu grzewczego z temperaturami poniżej -10*C, ilość skondensowanej pary wodnej w styropianie wynosi nie 9, a 29 g/m2. Widać z tego, że nawet nie bardzo wiesz co komentujesz. W rzeczywistości może się jej zgromadzić nawet do 50 g/m2 w przeciągu całego sezonu grzewczego.

Proces kondensacji i odparowania pary wodnej przebiega w następujący sposób.

W wąskich porach styropianu, wraz ze wzrostem zawilgocenia, dochodzi do kapilarnej kondensacji pary wodnej i utworzenia ograniczonych dwustronnie meniskami wklęsłymi obszarów z kondensatem, zwanych mostkami. Z uwagi na dążenie układu do uzyskania lokalnej równowagi termodynamicznej, napływająca para wodna skrapla się w obszarze mostka, przepływa w formie ciekłej i odparowuje z drugiego menisku. W mechanizmie kondensacji-odparowania (rys.) kolejno po sobie zachodzą następujące procesy:

- dyfuzja pary wodnej w kapilarze,

- kondensacja na powierzchni menisku mostka,

- przepływ kapilarny w obszarze mostka,

- odparowanie z powierzchni drugiego menisku.

 

http://img825.imageshack.us/img825/9446/kapilara.png

 

Ponieważ w strefie kondensacji występują temperatury ujemne, to woda w mostkach kapilarnych zamarza zwiększając swoją objętość i jednocześnie powiększając średnicę kanału kapilary oraz trwale odkształcając wewnętrzną strukturę styropianu. Wraz ze wzrostem temperatury zewnętrznej powraca ona do stanu ciekłego i odparowuje.

 

Porównanie butelki pet do kapilary o średnicy 1 mikrometra jest rzeczywiście bardzo trafne. Ale to jest charakterystyczny dla ciebie sposób argumentacji.

Nie bardzo rozumiem co niby ten świstak zawija w te sreberka, ale to kolejny przykład na to w jak głębokich oparach absurdu przebiega twoje rozumowanie.

Co zaś się tyczy przydomka, to nie mam nic przeciwko takiemu, ponieważ wbrew temu co sądzisz bajki również trzeba umieć pisać w sposób logiczny, zrozumiały i interesujący dla czytelników.

 

nilsan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a konkretnie to co sugerujesz ?? chcesz powiedzieć że 9g wody na m2 izolacji może spowodować jakiekolwiek negatywne skutki ?? zanim przejdziemy dalej w tej dyskusji proponuję żebyś rozlał na stole o powierzchni 1m2 równą warstwą 9ml wody, a potem opowiedział nam jakie z tego wynikły skutki

 

gdzie ty to wyczytałeś ?? w tym co on linkował nie ma żadnych konkretów, nawet nie wiadomo kto się pod tym podpisał, żadnych zdjęć, ja radze ci wstrzymaj się do czasu aż tomek_W to odpowiednio skomentuje

Ja się tylko odniosłem do wypowiedzi nilsana, a nie treści artykułu i nic wiecej, najłatwiej jest krytykować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świstak zawija w sreberka "Twoje" wysokie rachunki w domu energooszczędnym,600zł u j-j,1300zł u Lobo_M i inne podobne.

Oni mają pow.25cm styropianu na ścianach,WM z reku i inne tego typu rzeczy...

"Twoja" teoria się u nich nie sprawdza ?

Cud czy Twoja niewiedza ?

Śmiem twierdzić,że to drugie...

 

Zapomniałeś tylko dodać, że te energooszczędne domy zasilane są pompami ciepła, gdzie około 2/3 energii jest za free.

Pomnóż więc podawane wyniki razy trzy, to wtedy będziesz bliższy prawdy o rzeczywistym zapotrzebowaniu na energię ich termosów.

 

nilsan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nilsen 50 g wody na m2 zgromadzone przez cały sezon grzewczy rozsadzi styropian w pył,

PS sprawdź najperw średnie temperatury w miesiącach listopad- marzec w POLSCE , ręczę Ci nie jest to -11 C.

 

Nie wiem czy się zwracasz do mnie czy do Lesly Nilsena, ale załóżmy, że jednak do mnie, bo Lesly Nielsen raczej tu nie zagląda.

Gdyby wziąć pod uwagę średniodobowe temperatury zewnętrzne w sezonie grzewczym, które wahają się w przedziale +2*C - +4*C, to o kondensacji strefowej w warstwie styropianu w ogóle byśmy nie rozmawiali, bo po prostu by jej nie było. Ponieważ gęstość strumienia kondensacji pary wodnej oblicza się w [g/m2 x h], to należało by określić ile godzin w sezonie grzewczym występują poszczególne temperatury od -10*C w dół co jeden stopień. Wtedy uzyskasz wynik realnej ilości zgromadzonego kondensatu w warstwie styropianu w ciągu całego sezonu grzewczego. Ja to zrobiłem i wyszło mi dla omawianej przegrody około 50g/m2.

 

nilsan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałeś tylko dodać, że te energooszczędne domy zasilane są pompami ciepła, gdzie około 2/3 energii jest za free.

Pomnóż więc podawane wyniki razy trzy, to wtedy będziesz bliższy prawdy o rzeczywistym zapotrzebowaniu na energię ich termosów.

 

nilsan

 

 

Ale głupoty piszesz!!!! Większość domów energooszczędnych nie ma pomp ciepła, poza nielicznymi wyjątkami. 90% domów ociepla się styropianem i nie słyszałem nigdzie żeby nagle zniknąl albo stracil właściwości termoizilacyjne. To co piszesz to totalne bzdury osoby zacofanej technologicznie, styropian nigdy nie nasiąknie przy odpowiedniej wentylacji domu od wewnątrz.

PS- średnie temperatura zimą w polsce to w zależności od żródła około -2st celsjusza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...