Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wełna czy styropian?


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 490
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mam pytanie do Nilsana ido innych światłych styropianistów. Pytanie postawie w postaci krótkiej opowieści.W lutym wierciłem otwór przez ścianę szczytową pod antenę satelitarną, przez ścianę i styropian na elewacji (15cm).Słoneczna pogoda i do tego tęgi mróz.Prawie cała wilgoć z powietrza leżała na ziemi ,taka biała i puszysta.W domu dosychało parę metrów sześciennych świeżo wylanej posadzki(temp.wewnątrz +20oC)przy WM na pełen gaz + GWC .Co waszym zdaniem stało się ze styropianem ?

 

Przewiercił sie bez problemu czy pękło wiertło ? Proszę nie trzymaj nas w niepewności do rana :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do Nilsana ido innych światłych styropianistów. Pytanie postawie w postaci krótkiej opowieści.W lutym wierciłem otwór przez ścianę szczytową pod antenę satelitarną, przez ścianę i styropian na elewacji (15cm).Słoneczna pogoda i do tego tęgi mróz.Prawie cała wilgoć z powietrza leżała na ziemi ,taka biała i puszysta.W domu dosychało parę metrów sześciennych świeżo wylanej posadzki(temp.wewnątrz +20oC)przy WM na pełen gaz + GWC .Co waszym zdaniem stało się ze styropianem ?

 

Styropian ustąpił udało Ci się go przewiercić ? http://emoty.blox.pl/resource/zastanawia.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, zanim wyjął wiertło to już zdążyło zardzewieć. Ja również w świeżym, jeszcze o sporej wilgotności domu wierciłem na wylot i dodatkowo puszki obsadzałem w osi na zewnątrz i w środku. Kompletnie żadnej wilgoci ani wody nie zauważyłem, a grzebałem się tam jakiś czas.

Bo może słabo szukałeś Ty, Ty STYROPIANOFILU :lol2:[

PS. Sorki ale nie mogłem się powstrzymać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do Nilsana ido innych światłych styropianistów. Pytanie postawie w postaci krótkiej opowieści.W lutym wierciłem otwór przez ścianę szczytową pod antenę satelitarną, przez ścianę i styropian na elewacji (15cm).Słoneczna pogoda i do tego tęgi mróz.Prawie cała wilgoć z powietrza leżała na ziemi ,taka biała i puszysta.W domu dosychało parę metrów sześciennych świeżo wylanej posadzki(temp.wewnątrz +20oC)przy WM na pełen gaz + GWC .Co waszym zdaniem stało się ze styropianem ?

 

Moim zdaniem wyjąłeś mokre wiertło.

 

WESOŁYCH ŚWIĄT

 

nilsan

Edytowane przez nilsan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Styropian był suchy.Twierdzę to na podstawie badania wilgotności drewna(marki do mocowania konstrukcji anteny)Drewno w styropianie miało niższą wilgotność niż drewno wewnątrz domu o1,5%. W trakcie wysychania posadzki wilgotność powietrza z wyjątkiem pierwszych dwóch dni utrzymywała się na poziomie 60-65%,tmp+20oC.Wydaje mi się że próba wyliczenia teoretycznego wilgotności izolacji obarczona jest dużym błędem,ponieważ nie uwzględnia natężenia promieniowania słonecznego,siły wiatru i jego wilgotności oraz koloru elewacji.To przypadkowe doświadczenie potwierdza jedynie,że elewacja i dom suchy,to dom dobrze wentylowany
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do Nilsana ido innych światłych styropianistów. Pytanie postawie w postaci krótkiej opowieści.W lutym wierciłem otwór przez ścianę szczytową pod antenę satelitarną, przez ścianę i styropian na elewacji (15cm).Słoneczna pogoda i do tego tęgi mróz.Prawie cała wilgoć z powietrza leżała na ziemi ,taka biała i puszysta.W domu dosychało parę metrów sześciennych świeżo wylanej posadzki(temp.wewnątrz +20oC)przy WM na pełen gaz + GWC .Co waszym zdaniem stało się ze styropianem ?

 

 

Styropian był suchy.Twierdzę to na podstawie badania wilgotności drewna(marki do mocowania konstrukcji anteny)Drewno w styropianie miało niższą wilgotność niż drewno wewnątrz domu o1,5%. W trakcie wysychania posadzki wilgotność powietrza z wyjątkiem pierwszych dwóch dni utrzymywała się na poziomie 60-65%,tmp+20oC.Wydaje mi się że próba wyliczenia teoretycznego wilgotności izolacji obarczona jest dużym błędem,ponieważ nie uwzględnia natężenia promieniowania słonecznego,siły wiatru i jego wilgotności oraz koloru elewacji.To przypadkowe doświadczenie potwierdza jedynie,że elewacja i dom suchy,to dom dobrze wentylowany

 

Powiem szczerze, że nie spodziewałem się innej odpowiedzi. Dlatego również postanowiłem cię sprowokować.

Choć nie do końca rozumiem czy w końcu wierciłeś w styropianie, czy w drewnie.

To, że w trakcie rzekomego wiercenia w styropianie nie zauważysz wilgotności na poziomie 20-30 g/m2, było dla mnie sprawą oczywistą, ponieważ na objętość 1 x 1 x 15 cm przypada jej tylko od 2 do 3 mg, czyli śladowa ilość. Nie zmienia to jednak faktu, że jest ona tam obecna i wpływa na parametry izolacyjne styropianu i całej przegrody zewnętrznej.

We współczynniku przejmowania ciepła z elewacji uwzględniany jest wpływ prędkości wiatru. Natomiast dla większości pastelowych kolorów elewacji, współczynnik emisji promieniowania jest taki sam i również jest on uwzględniany we wspomnianym współczynniku przejmowania ciepła.

Nasłonecznienie elewacji zmienia rozkład temperatur w przegrodzie zewnętrznej i ma wpływ na gęstość strumieni: dyfuzji, kondensacji i odparowania pary wodnej.

Obliczenia teoretyczne są jak najbardziej prawidłowe i dodatkowo empirycznie potwierdzone, dlatego mogły być wprowadzone do norm europejskich jako obowiązująca metodologia badania projektowego przegród budowlanych.

Porównywanie wilgotności dybli z drewna osadzonych na elewacji w styropianie i w domu jest bez sensu z uwagi na różnice temperatur i wilgotności bezwzględnych panujące w środku i na zewnątrz budynku.

 

Jeszcze raz

 

WESOŁYCH ŚWIĄT

 

nilsan

Edytowane przez nilsan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sam napisałeś jest to śladowa ilość która w śladowy sposób może wpływać na właściwości fizyczne styropianu np lambę , powiedz mi o ile może sie obniżyć współczynnik lamba styropianu standartowego z lambdą 0,04 przy obecności wody w ilości 20-30 g m2 o 1%- 5% ??

WESOŁYCH ŚWIĄT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...