Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wełna czy styropian?


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 490
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nilsan.Na podstawie wilgotności drewna(w tym wypadku sosnowego) i jego temperatury,możesz określić wilgotność powietrza otaczające to drewno.Skoro np. wyjdzie ,że drewno przebywało w atmosferze 55%wilgotności bo ma taką a nie inną wilgotność,to oznacza,że styropian w pomieszczeniu o wilgotności 55% będzie miał jakąś wilgotność.Pytanie czy to jest nadal suchy ,czy mokry styropian.Moim zdaniem suchy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sam napisałeś jest to śladowa ilość która w śladowy sposób może wpływać na właściwości fizyczne styropianu np lambę , powiedz mi o ile może sie obniżyć współczynnik lamba styropianu standartowego z lambdą 0,04 przy obecności wody w ilości 20-30 g m2 o 1%- 5% ??

WESOŁYCH ŚWIĄT.

 

Wilgotność wytrącająca się w warstwie styropianu w podanych ilościach nie ma większego wpływu na współczynnik przewodności cieplnej styropianu.

Wpływ ma natomiast jej zamarzanie w kapilarach, które demoluje strukturę wewnętrzną styropianu i to dopiero ma wpływ na jego współczynnik przewodności cieplnej, oczywiście w perspektywie 15-25lat, ponieważ z biegiem lat stopniowo obniża współczynnik oporu dyfuzyjnego styropianu, zwiększając jego nasiąkliwość.

 

nilsan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nilsan.Na podstawie wilgotności drewna(w tym wypadku sosnowego) i jego temperatury,możesz określić wilgotność powietrza otaczające to drewno.Skoro np. wyjdzie ,że drewno przebywało w atmosferze 55%wilgotności bo ma taką a nie inną wilgotność,to oznacza,że styropian w pomieszczeniu o wilgotności 55% będzie miał jakąś wilgotność.Pytanie czy to jest nadal suchy ,czy mokry styropian.Moim zdaniem suchy.

 

Mylisz dyfuzję pary wodnej z higroskopijnością materiału.

 

nilsan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym jeszcze na chwilę powrócić do tematu oddychania ścian.

Rozważmy dwie przegrody zewnętrzne, wykonane jak w rozpatrywanym poprzednio przykładzie, z termoizolacją o grubości 15cm, z tym że jedną ocieplimy styropianem EPS30, natomiast druga wełną ROCKWOLL. Kubatura budynku 420m3, powierzchnia przegród zewnętrznych z pominięciem okien (poddasze bez paroizolacji):

450 / 2,8 * 3 = 450m2.

Wymiana powietrza oraz ilość usuwanej pary wodnej na podstawie poprzednich obliczeń:

n = 0,5/h -> 903 g/h

n = 0,2/h -> 361 g/h

Gęstość strumienia dyfuzyjnego pary wodnej dla Ti = 20*C, Te = +2*C, fi = 55%, fe = 85% wynosi dla:

 

styropianu -> g = 0,048 g/m2 x h -> 450m2 x 1h x 0,048 g/m2 x h = 22g

wełny -> g = 0,301 g/m2 x h -> 450m2 x 1h x 0,301 g/m2 x h = 135g

 

Ilość pary wodnej usuwanej poprzez przegrody zewnętrzne (poddasze bez paroizolacji), w stosunku do ilości pary wodnej usuwanej poprzez wentylację, dla ściany ocieplonej:

 

- styropianem:

 

n = 0,5/h -> 22g / 903g *100% = 2,5%

n = 0,2/h -> 22g / 361g *100% = 6,1%

 

- wełną:

 

n = 0,5/h -> 135g / 903g *100% = 15,0%

n = 0,2/h -> 135g / 361g *100% = 37,4%

 

Jak widać ściany jednak oddychają, tylko trzeba je prawidłowo termoizolować, a nie piać z zachwytu nad wątpliwej jakości zaletami styropianu.

 

nilsan

Edytowane przez nilsan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U moich rodziców styropian na ścianach ma już ponad 20 lat. Dom oczywiście z wentylacją grawitacyjną. Z tego co tu piszesz, powinien ten styro ledwo dychać. Pogadam z ojcem by wyciąć próbkę i go obejrzeć. Porobię zdjęcia.

Jeżeli nie zaobserwuję nic niepokojącego, to czy nilsan przyznasz nam rację? Oczywiście jeżeli będzie na odwrót, to obiecuję przeprosiny i zwrot honoru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym jeszcze na chwilę powrócić do tematu oddychania ścian.

Rozważmy dwie przegrody zewnętrzne, wykonane jak w rozpatrywanym poprzednio przykładzie, z termoizolacją o grubości 15cm, z tym że jedną ocieplimy styropianem EPS30, natomiast druga wełną ROCKWOLL. Kubatura budynku 420m3, powierzchnia przegród zewnętrznych z pominięciem okien (poddasze bez paroizolacji):

450 / 2,8 * 3 = 450m2.

Wymiana powietrza oraz ilość usuwanej pary wodnej na podstawie poprzednich obliczeń:

n = 0,5/h -> 903 g/h

n = 0,2/h -> 361 g/h

Gęstość strumienia dyfuzyjnego pary wodnej dla Ti = 20*C, Te = +2*C, fi = 55%, fe = 85% wynosi dla:

 

styropianu -> g = 0,048 g/m2 x h -> 450m2 x 1h x 0,048 g/m2 x h = 22g

wełny -> g = 0,301 g/m2 x h -> 450m2 x 1h x 0,301 g/m2 x h = 135g

 

Ilość pary wodnej usuwanej poprzez przegrody zewnętrzne (poddasze bez paroizolacji), w stosunku do ilości pary wodnej usuwanej poprzez wentylację, dla ściany ocieplonej:

 

- styropianem:

 

n = 0,5/h -> 22g / 903g *100% = 2,5%

n = 0,2/h -> 22g / 361g *100% = 6,1%

 

- wełną:

 

n = 0,5/h -> 135g / 903g *100% = 15,0%

n = 0,2/h -> 135g / 361g *100% = 37,4%

 

Jak widać ściany jednak oddychają, tylko trzeba je prawidłowo termoizolować, a nie piać z zachwytu nad wątpliwej jakości zaletami styropianu.

 

nilsan

 

Podaj jaki producent wełny zaleca wykonanie ocieplenia poddasza bez paroizolacji a potem podawaj te ,, inteligentne inaczej '' wyliczenia które mają się do realu jak pięść do nosa. A uwzględniłeś że para wodna musi przeniknąć również przez tynk , ścianę ( mur ) nośną - i chyba opory dyfuzyjne będa rózne dla cegły pełnej, ceramiki , silikatów czy betonu komórkowego , a gdzie zależność czy fugi tylko poziome czy pionowe również ). Teoria kolego nilsan, teoria , która ma się nijak do praktyki .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj jaki producent wełny zaleca wykonanie ocieplenia poddasza bez paroizolacji a potem podawaj te ,, inteligentne inaczej '' wyliczenia które mają się do realu jak pięść do nosa.

 

Np. ROCKWOLL. Była już dyskusja na tym wątku, na ten temat z przedstawicielem producenta, który taką technologię wykonania izolacji termicznej poddasza potwierdził.

 

A uwzględniłeś że para wodna musi przeniknąć również przez tynk , ścianę ( mur ) nośną - i chyba opory dyfuzyjne będa rózne dla cegły pełnej, ceramiki , silikatów czy betonu komórkowego , a gdzie zależność czy fugi tylko poziome czy pionowe również ). Teoria kolego nilsan, teoria , która ma się nijak do praktyki .

 

Przecież wyraźnie napisałem o jakie przegrody zewnętrzne mi chodzi:

Chciałbym jeszcze na chwilę powrócić do tematu oddychania ścian.

Rozważmy dwie przegrody zewnętrzne, wykonane jak w rozpatrywanym poprzednio przykładzie, z termoizolacją o grubości 15cm, z tym że jedną ocieplimy styropianem EPS30, natomiast druga wełną ROCKWOLL.

czyli:

- płyta k-g,

- niewentylowana warstwa powietrza 1cm,

- mur z gazobetonu o gr. 25cm na zaprawie cem.-wap. o gr. spoin < 1,5cm,

- niewentylowana warstwa powietrza 1cm,

- styropian 15cm/ wełna ROCKWOLL 15cm,

- klej z siatką + tynk mineralny o łącznej gr. 0,5cm.

 

 

Teoria kolego nilsan, teoria , która ma się nijak do praktyki .

 

Tak twierdzą ci, którzy nigdy w życiu niczego nie policzyli, bo nie potrafią, a innych argumentów nie posiadają, czyli ci tzw. "wierzący".

Chcesz to sprawdź moje obliczenia i udowodnij, że się mylę, bo zaczynasz bredzić jak mpoplaw.

 

nilsan

Edytowane przez nilsan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nilsan.Dla mnie najważniejsze jest aby izolacja była sucha,bo tylko wtedy spełnia swoją rolę.Izolacja jak sama nazwa wskazuje ma izolować a nie oddychać .Od tego są zupełnie inne systemy.I nie mylę dyfuzji z higroskopijnością,tylko w banalnie prosty sposób mogę stwierdzić,czy moja izolacja jest sucha,czy wilgotna.Wyszło mi,że sucha więc jestem zadowolony,a potwierdza to pobór energii do ogrzewania.Twierdzisz ,że ci którzy z tobą się nie zgadzają,bredzą.Czyżby Prof.dr hab.inż.Jerzy Pogorzelski też,przecież ma zupełnie odmienne zdanie od twojego.Na koniec jeszcze jedno.Uważam ,że wszyscy którzy w minusowych tmp.mają w domach wilgotność względną >40% mają niesprawną wentylację.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat : "- wełną:

 

n = 0,5/h -> 135g / 903g *100% = 15,0%

n = 0,2/h -> 135g / 361g *100% = 37,4%

 

Jak widać ściany jednak oddychają, tylko trzeba je prawidłowo termoizolować, a nie piać z zachwytu nad wątpliwej jakości zaletami styropianu.

 

nilsan"

 

Zapędziłeś się kolego nieźle w swoich dowodach.

Dyfuzyjny przepływ wilgoci zawartej z powietrzu przez przegrodę, w ilości od 15 do prawie 40 % całości strumienia wilgoci, spowoduje

z pewnością spadek temperatury przegrody i dramatyczny spadek izolacyjnosci warstwy ocieplenia z wełny. Zapomniałeś chyba, że izolacyjność wełny osiągamy poprzez zatrzymanie i unieruchomienie czasteczek powietrza między jej włóknami.

Żonglując wzorami i cyferkami, zapomniałeś o istocie sprawy.

Ja nie twierdzę że styropian jest lepszy od wełny, bo oba izolatory się świetnie uzupełniają, użyte zgodnie z przeznaczeniem, ale nie lubię, jak się z forumowiczów chce zrobić idiotów i forsować na siłe swoje zdanie.

A 19 czy 20 stron o niczym, to już naprawdę spora przesada :-(.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nilsan.Dla mnie najważniejsze jest aby izolacja była sucha,bo tylko wtedy spełnia swoją rolę.Izolacja jak sama nazwa wskazuje ma izolować a nie oddychać .Od tego są zupełnie inne systemy.I nie mylę dyfuzji z higroskopijnością,tylko w banalnie prosty sposób mogę stwierdzić,czy moja izolacja jest sucha,czy wilgotna.Wyszło mi,że sucha więc jestem zadowolony,a potwierdza to pobór energii do ogrzewania.Twierdzisz ,że ci którzy z tobą się nie zgadzają,bredzą.Czyżby Prof.dr hab.inż.Jerzy Pogorzelski też,przecież ma zupełnie odmienne zdanie od twojego.Na koniec jeszcze jedno.Uważam ,że wszyscy którzy w minusowych tmp.mają w domach wilgotność względną >40% mają niesprawną wentylację.

 

Izolowanie i oddychanie to dwa oddzielne procesy zachodzące w przegrodzie zewnętrznej niezależnie od siebie.

Ponoć najważniejsze jest dobre samopoczucie, więc nie będę ci go psuł.

No cóż profesor też człowiek i musi z czegoś żyć.

Poza tym to co piszę nie stoi w sprzeczności z fizyką budowli, którą gdzieś tam wykłada.

 

nilsan

Edytowane przez nilsan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapędziłeś się kolego nieźle w swoich dowodach.

Dyfuzyjny przepływ wilgoci zawartej z powietrzu przez przegrodę, w ilości od 15 do prawie 40 % całości strumienia wilgoci, spowoduje

z pewnością spadek temperatury przegrody i dramatyczny spadek izolacyjnosci warstwy ocieplenia z wełny. Zapomniałeś chyba, że izolacyjność wełny osiągamy poprzez zatrzymanie i unieruchomienie czasteczek powietrza między jej włóknami.

Żonglując wzorami i cyferkami, zapomniałeś o istocie sprawy.

Ja nie twierdzę że styropian jest lepszy od wełny, bo oba izolatory się świetnie uzupełniają, użyte zgodnie z przeznaczeniem, ale nie lubię, jak się z forumowiczów chce zrobić idiotów i forsować na siłe swoje zdanie.

A 19 czy 20 stron o niczym, to już naprawdę spora przesada :-(.

 

Po pierwsze to mówię o dyfuzji pary wodnej, a nie cząsteczek powietrza.

Po drugie dyfuzja pary wodnej nie powoduje osłabienia izolacyjności przegrody zewnętrznej, ani nie ma wpływu na rozkład temperatur w przegrodzie.

Po trzecie rozkład temperatur zależy wyłącznie od oporu cieplnego przegrody.

Po czwarte na osłabienie izolacyjności ma wpływ jedynie kondensacja pary wodnej, a nie jej dyfuzja, która w mniejszym lub większym stopniu jest w przegrodzie zewnętrznej zawsze obecna.

Po piąte zadałem ci pytanie, na które nie byłeś uprzejmy odpowiedzieć.

Wniosek chyba nie do końca wiesz o czym piszesz.

Poza tym jeżeli twoim zdaniem piszę o niczym, to po co to czytasz. Masz chyba wolną wolę i umiejętność klikania, inaczej byś na to forum nie trafił.

Więc skorzystaj z tej umiejętności.

 

nilsan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Np. ROCKWOLL. Była już dyskusja na tym wątku, na ten temat z przedstawicielem producenta, który taką technologię wykonania izolacji termicznej poddasza potwierdził.

 

 

 

Przecież wyraźnie napisałem o jakie przegrody zewnętrzne mi chodzi:

 

czyli:

- płyta k-g,

- niewentylowana warstwa powietrza 1cm,

- mur z gazobetonu o gr. 25cm na zaprawie cem.-wap. o gr. spoin < 1,5cm,

- niewentylowana warstwa powietrza 1cm,

- styropian 15cm/ wełna ROCKWOLL 15cm,

- klej z siatką + tynk mineralny o łącznej gr. 0,5cm.

 

 

 

 

Tak twierdzą ci, którzy nigdy w życiu niczego nie policzyli, bo nie potrafią, a innych argumentów nie posiadają, czyli ci tzw. "wierzący".

Chcesz to sprawdź moje obliczenia i udowodnij, że się mylę, bo zaczynasz bredzić jak mpoplaw.

 

nilsan

Tutaj masz wypowiedz przedstawiciela Rockwoola :

 

1. Jeżeli zamocujesz folię paroizolacyjną pod pierwszą warstwą wełny to musisz liczyć się z tym, że jeżeli spora ilość wilgoci przejdzie poprzez pierwszą warstwę wełny i natrafi na folię paroizolacyjną może nastąpić wykroplenie. W tym wypadku zalecałbym zastosowanie folii paroizolacyjnej bezpośrednio pod płytę gipsowo- kartonową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj masz wypowiedz przedstawiciela Rockwoola :

 

1. Jeżeli zamocujesz folię paroizolacyjną pod pierwszą warstwą wełny to musisz liczyć się z tym, że jeżeli spora ilość wilgoci przejdzie poprzez pierwszą warstwę wełny i natrafi na folię paroizolacyjną może nastąpić wykroplenie. W tym wypadku zalecałbym zastosowanie folii paroizolacyjnej bezpośrednio pod płytę gipsowo- kartonową.

 

Ty chyba naprawdę nie rozumiesz o czym piszesz.

Poniżej masz wyjaśnienie przedstawiciela ROCKWOLLA:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?125602-We%C5%82na-czy-styropian&p=5296069&viewfull=1#post5296069

To ja dodam kilka słów również :)

Co do folii paroizolacyjnej - w przypadku stosowania skalnej wełny stosuje się ją tylko w pomieszczeniach mokrych, w pomieszczeniach suchych jest ona niepotrzebna.

 

Generalnie, aby nie dochodziło do kondensacji pary wodnej zasada jest taka, że warstwy występujące w przegrodzie, powinny być układane tak aby im bliżej powierzchni zewnętrznej przegrody, miały mniejszy opór dyfuzyjny. Czyli, patrząc od powierzchni wewnętrznej ściany zaczynamy od warstw od większym oporze dyfuzyjnym i idąc w kierunku warstw zewnętrznych, dobieramy materiały o coraz mniejszym oporze dyfuzyjnym.

Co do tzw. oddychania ścian – można dyskutować, ale dyfuzja pary wodnej przez przegrody prawie zawsze będzie występowała bo prawie zawsze po obu stronach przegrody wystąpi różnica ciśnień cząstkowych pary wodnej. Bardzo rzadko w ciągu roku zdarzy się sytuacja, że te ciśnienia po obu stronach będą takie same, a przez sezon grzewczy będziemy mieli do czynienia z dyfuzją w kierunku na zewnątrz budynku....

 

nilsan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne bajki.

Dlaczego nilsan często ludzie mają problem z grzybkiem w łazienkach? Przecież ściany oddychają! A, to pewnie dlatego że mają w nich płytki i woda nie ma jak przejść przez ścianę :D. A co by się wydarzyło, gdyby wszystkie przegrody zewnętrzne pomalować od wewnątrz farbą lateksową? Zapewne po pewnym czasie zaczniemy tonąć we własnym pocie :D

Powiem ci, że w mojej łazience oprócz płytek mam farbę lateksową nawet na suficie. Po kilku minutach po kąpieli nie ma w niej grama pary;) Mógłbym tą farbą pomalować całe wnętrze domu i efekt by był podobny. Nie potrzebuję psełdo oddychających ścian :)

 

Ps. Handlujemy wełną nilsan ? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne bajki.

Dlaczego nilsan często ludzie mają problem z grzybkiem w łazienkach? Przecież ściany oddychają! A, to pewnie dlatego że mają w nich płytki i woda nie ma jak przejść przez ścianę :D. A co by się wydarzyło, gdyby wszystkie przegrody zewnętrzne pomalować od wewnątrz farbą lateksową? Zapewne po pewnym czasie zaczniemy tonąć we własnym pocie :D

Powiem ci, że w mojej łazience oprócz płytek mam farbę lateksową nawet na suficie. Po kilku minutach po kąpieli nie ma w niej grama pary;) Mógłbym tą farbą pomalować całe wnętrze domu i efekt by był podobny. Nie potrzebuję psełdo oddychających ścian :)

 

:lol2:

 

Ps. Handlujemy wełną nilsan ? :D

 

:no:

 

nilsan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ty potrzebujesz? Jeżeli tak, to oznacza że nie masz po prostu sprawnej wentylacji :). Mam styropian na ścianach i szyby w oknach i nie mam problemu z wilgotnością w domu a raczej z jej brakiem. Po co mi oddychalność ścian na poziomie kilku zer po przecinku, skoro nadmiar wilgoci wybierze łatwiejszą drogę?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...