Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wełna czy styropian?


Recommended Posts

Koledzy, strach coś napisać, tyle tu agresji ;)

To co napisałem o argumetnach Nilsana i Mpoplawa miało być żartobliwym wyolbrzymieniem tychże, proszę nie brać dosłownie, jako cyctaty panów N i M :)

Jeśli chodzi o oddychanie ścian i stosunek surgiego22 do problemu, to jego zdanie na ten temat wysnułem z cytatu:

najwiekszą wada wełny oprócz utraty jej parametrów izolacyjnych w przypadku zawilgocenia jest koniecznośc stosowania z jednej strony folii paroizolacyjnych zabezpieczających przed wilgocią z wnętrza domu )

Może błędnie pomyślałem, ale skoro upiera się na folię, to sądzi, że ściana będzie 'oddychać' ('oddychanie ścian' - zjawisko dyfuzyjnego odpływu pary wodnej z pomieszczenia poprzez samą ścianę zewnętrzną).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 490
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Napisałem tu kilka postów, ale teraz widzę że to był błąd, angażować się w ten pseudo-merytoryczny wątek.

Wygrał tu tylko nilsan, który swoim pisaniem potrafił utrzymać toto na czele czytanych wątków w dziale Izolacje.

27 stron bezładnej pisaniny to wielka sztuka.................a myślałem, że 20 to już szczyty ?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na mijankę to się kolego styropian kładzie w ścianach 3W, a nie na elewacji, o czym zgrubsza piszą np. tutaj.

 

nilsan

 

Ty chyba nawet nie przypuszczasz ile domów jest pokrytych styropianem w dwóch warstwach. Na tym forum znajdziesz spory procent tak wykonanych dociepleń. I wcale nie są to domy ze ścianami 3W. Przy modernizacji starych krzywych ścian często nie ma nawet szans na przyklejenie płyt z felcem. Jednak przyznam, ze jest wzmianka na stronie z tego linka o ryflowanych płytach stosowanych przy szkieletówkach. Tam kondensat podobno może się pojawić. O murowanych ścianach nie wspominają. Chyba jeszcze o tym nie wiedzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, strach coś napisać, tyle tu agresji ;)

To co napisałem o argumetnach Nilsana i Mpoplawa miało być żartobliwym wyolbrzymieniem tychże, proszę nie brać dosłownie, jako cyctaty panów N i M :)

Jeśli chodzi o oddychanie ścian i stosunek surgiego22 do problemu, to jego zdanie na ten temat wysnułem z cytatu:

 

Może błędnie pomyślałem, ale skoro upiera się na folię, to sądzi, że ściana będzie 'oddychać' ('oddychanie ścian' - zjawisko dyfuzyjnego odpływu pary wodnej z pomieszczenia poprzez samą ścianę zewnętrzną).

 

Pisząc o konieczności stosowania folii paroizolacyjnej przy ociepleniu węlną miałem na mysli ścianę w technologii tzw lekkiego szkieletu ( popatrzcie sobie np opisy domku pasywnego isovera ) oraz połaci dachowej na poddaszu użytkowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem tu kilka postów, ale teraz widzę że to był błąd, angażować się w ten pseudo-merytoryczny wątek.

Wygrał tu tylko nilsan, który swoim pisaniem potrafił utrzymać toto na czele czytanych wątków w dziale Izolacje.

27 stron bezładnej pisaniny to wielka sztuka.................a myślałem, że 20 to już szczyty ?!

 

To napisz wreszcie coś z sensem. Przedstawiłeś jakieś tam dziwne wykresiki z nienormalnym przebiegiem rozkładu ciśnień na drodze dyfuzji pary wodnej. Na ich podstawie wyciągnąłeś jakieś wnioski, o dziwo w miarę sensowne choć nie do końca, bo słowem nie zająknąłeś się na temat kondensacji strefowej w warstwie styropianu, a teraz jeszcze narzekasz.

 

nilsan

Edytowane przez nilsan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głupia czy nie ja z niej prawdopodobnie skorzystam, zawsze lepiej zaoszczędzić na tych 2-3 rolkach skoro można. Czytając fora i wypowiedzi to ta ekologiczna wełna ma raczej dobre recenzje u osób, które ją stosowały. Ekipa, która będzie ocieplać poddasze też ją sobie chwali.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A możesz mi powiedzieć co jest ekologicznego w tej wełnie ?

Oczywiście jeśli można skorzystać czemu nie (ale należy zawsze sprawdzić opłacalność tzw. promocji bo często przy negocjacjach można uzyskać więcej niż przy tzw, promocjach)

 

Z tego co czytałem i słyszałem, nie zawiera związków tj. formaldehydy i innych. Również wyróżnia się kolorem, ponieważ ma naturalne spoiwo. A od ekipy słyszałem, że przyjemniejsza jest w montażu, ponieważ tak się nie pyli.

Co do promocji to wiadomo, że nikt nie sprzeda Ci po takiej cenie aby sam nie zarobił. W jednej firmie zyskasz na kupnie wełny a w drugiej na czym innym. Szczerze mówiąc to nie mam czasu ani ochoty jeździć po dystrybutorach i targować cenę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm tak sie zastanawiam bo podobno sciana z welna oddycha a ze styropianem nie...

oddycha - mam na mysli ze wilgoc z pomieszczen poprzez taka sciane wyparowywuje do atmosfery ??? - dobrze rozumiem ..???

ogolnie wiadomo ze nawet lekkie zawilgocenie welny drmatycznie pogarsza jej wlasciwosci ocieplajace - to skoro ta sciana oddycha i oddaje wilgoc na zewnatrz to znaczy ze ta wlena musi byc w jakims tam stopniu zawilgocona ... czyli traci swoje wlasciwosci ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I dedukując dalej, takie zjawisko pojawia się gdy wentylacja jest niewystarczająco wydajna stale lub okresowo. Kilka dni temu zauważyłem, że wilgotność w naszym domu skoczyła do 59%(powodem mogli być dwudniowi goście). Profilaktycznie podkręciłem lekko wentyle i mamy dzisiaj 54%.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisząc o konieczności stosowania folii paroizolacyjnej przy ociepleniu węlną miałem na mysli ścianę w technologii tzw lekkiego szkieletu ( popatrzcie sobie np opisy domku pasywnego isovera ) oraz połaci dachowej na poddaszu użytkowym.

Przy izolacji wełną wykonywanej od zewnątrz na ścianie masywnej nie stosuje się paroizolacji bo tę rolę pełni sama ściana.

Nie można inaczej porównać obu materiałów tu styropian z wełną jak tylko, o parametr oporu cieplnego.

 

@owp proszę nie wspominać nic o dysfuzji bo mpopław nie raz udowadniał, że tak nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I dedukując dalej, takie zjawisko pojawia się gdy wentylacja jest niewystarczająco wydajna stale lub okresowo. Kilka dni temu zauważyłem, że wilgotność w naszym domu skoczyła do 59%(powodem mogli być dwudniowi goście). Profilaktycznie podkręciłem lekko wentyle i mamy dzisiaj 54%.

 

wentylacja z odzyskiem ciepla czy tylko podlaczone wentylatorki na wylotach ??? - zwykla mechaniczna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...