Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ustawienia regulatora pokojowego


marek1971

Recommended Posts

Mam takie pytanie co jest bardziej ekonomiczne grzanie domu np z temp 20,5st przez 24/h czy naprzykład 0d 6 rano do 22 20,5st i zastosowac obnizenie nocne np do 17 st.

Jak wy macie poustawiane i który wariant sprawdził się u was.Zaznaczam ze mam nieocieplony budynek wy równiez uwzględnijcie to w waszych wypowiedziach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie gaziowy ...

Zdecydownie oszczędniej bedzie ustawić temp dzienną dla danych okresów dnia i temp zredukowaną na noc i okresy poza ustawiona temperaturą dzienną .

Jak ja grzałem i miałem nieocieplony dom rok temu to własnie tak ustawiłem cykle grzania - tylko nie ustawiałem cyklu dziennego od 6 do 22 :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaki kocioł / jakie paliwo
Jakie to ma znaczenie dla paliw innych niż prąd?? W przypadku prądu rozumiem, że bardziej się opłaca korzystać z taryfy nocnej i oszczędzać w dzienej.

Ale jak mamy gaz, węgiel, olej w tej samej cenie w ciągu dnia? To czy bardziej się opłaca utrzymywać jedną stałą temp czy obniżać tymczasowo i potem podgrzewać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) ale jeśli podłogówka, to do końca nie wiadomo. Też będziemy eksperymentować :wink:

 

Wiadomo - podłogówka ma o wiele większą bezwładność w stosunku do grzejników - po co ją grzać non stop ?? Ja grzeje podłogę 2 - 3 godziny w trybie dziennym a potem przez kilka godzin oddaje ciepło znakomicie grzejąc pomieszczenia ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozchodzi sie o gazowe instalacja same grzejniki poprostu nie mam pomysłu jak to ustawic czy grzac cała dobe czy dac obnizenie nocne np 15st

Problem jest w tym ze w domu cały czas jest zona i córeczka reszta emigruje do pracy szkoły pomóżcie bo naprawde niemam pomysłu jak ustawic te grzania

Jak ustawie nocne obnizenie np na 18st to o 3 rano juz piec sie wlacza i grzeje bo temp spadnie ponizej 18st czy ekonomiczne bedzie obnizenie nocne np do 15st. Bo perspektywa 12m3 na dobe 80m2 po podłogach to nie jest rewelacja.

I jeszce jedno rury co. idą pod podłoga drewniana sa w otulinach i owiniete papą

czy podczas obniżenia nocnego a np na dworze jest duzy mróz moga mi zamarznac ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obniżenie na noc do 15 to moim zdaniem za dużo, później i tak kocioł musi "napompować" chałupę ciepłem. Ja obniżam w tej chwili o jeden stopień na noc (0100-0730), eksperymentowałem ze 3 lata, codziennie odczytując liczniki i śledząc pracę kotła. Ale to i tak zależy od domu, izolacyjności, okien, częstotliwości otwierania drzwi i czort wie czego jeszcze...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sklaniam sie ku ustawieniu redukujacemu prace pieca na noc.....jednak robilem testy,wcale nie ma razacych odstepstw od pracy w trybie dzialania zaprogramowanego w por. z trybem zredukowanym-u mnie,jednak zycie w ciagu dnia,gdy sa domownicy w temp. zredukowanych jest mniej niz srednia przyjemnoscia...wole tryb grzania dziennego ze zredukowanym grzaniem nocnym,przy zalozonej temp . min.a najlepiej to miec kominek i podlozyc troszke wieczorkami i miec fajnie cieplej w ciagu popoludnia i wieczora,ponadto ograniczyc zuzycie gazu....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje obserwacje, przyznaje że na razie skromne są takie że jeżeli chodzi o węgiel w kotle z podajnikiem z obniżaniem temp na noc nie ma co za przesadzać. Ponowne jej podniesienie wymaga pracy kotła z dużą mocą Im większą mocą taki kocioł pracuje tym większego potrzebuje nadmuchu a to z kolei zwiększa straty ciepła idące w komin. A gdy sobie pyka wolniej cały czas wymiennik zdąży więcej ciepła odebrać ze spalin. Poprawcie mnie jeśli sie mylę bo to tylko moje wrażenie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...