Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Automatyka grzania bojlera- możliwe?


jacek_cn

Recommended Posts

Witam,

Posiadam instalację grzewczą składającą się w pewnym sensie z dwóch sprzęgniętych z sobą układów:

1) tzw. układ otwarty, którego sercem jest kominek z płaszczem wodnym

2) tzw. układ zamknięty zasilany kotłem gazowym.

Współdziałanie obu układów jest poprawne, raz grzeję gazem, a raz kominkiem. Jednak nie do końca jestem zadowolony ze sposobu zasilania bojlera, tzn. mogę go zasilać albo gazem albo kominkiem. Wybór żródła zasilania odbywa się poprzez odwiednie (ręczne) ustawienie zaworów: dział albo układ zamknięty albo otwarty. \

Pytanie jest takie: Czy można tu zastosować jakąś automatykę? Czyli system, w którym bojler będzie zasilany w zalezności od tego, jaki układ pracuje. Przykładowo. w lecie to tylko gaz wchodzi w grę, ale już w zimie grzeję w kominku to po co mam grzać gazem c.w.u? Automatyka po to by nie trzeba było chodzić do kotłowni i przełączać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie jest takie: Czy można tu zastosować jakąś automatykę? Czyli system, w którym bojler będzie zasilany w zalezności od tego, jaki układ pracuje. Przykładowo. w lecie to tylko gaz wchodzi w grę, ale już w zimie grzeję w kominku to po co mam grzać gazem c.w.u? Automatyka po to by nie trzeba było chodzić do kotłowni i przełączać

 

Mozna to zrobic bardzo prosto, nie wiem jak masz rozwiązaną instalacje hydrauliczną, ale ja bym to zrobił tak:

 

Czujnik temperatury z termostatem umieszczam na rurze zasilającej bojler z kominka, jezeli temp wzrośnie, powyżej np 30st, to zamykam zasilanie ciepła woda z kotła gazowego, a otwieram zasilanie z kominka, ot i cała filozofia. W takim rozwiązaniu gaz grzeje Ci bojler tylko wtedy kiedy nie palisz w kominku.

 

Potrzebujesz termostat, lub regulator temperatury z czujnikiem temp. i 2 elektrozawory, lub 2 zawory motorowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do retrofood: Nie punktuj mnie. Wypraszam sobie. Po co odpisujesz skoro uważasz, że pytanie dotyczy jakieś pierdoły?

 

Do PROAT1: Dzieki za podpowiedź. Zastanawiam się tylko nad tym dlaczego hydraulik nie zrobił mi tego rozwiązania od razu. Powiedział tylko, że mopżemy grzac c.wu. albo gazem albo kominkiem i do tego konieczne jest ustawienie ręczne zaworów w odpowiednim położeniu.

 

Czekam na kolejne podpowiedzi wraz z info jak się to rozwiązanie sprawuje w praktyce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do retrofood: Nie punktuj mnie. Wypraszam sobie. Po co odpisujesz skoro uważasz, że pytanie dotyczy jakieś pierdoły?

 

Nie rozumiem twojej reakcji, nigdzie cię nie punktuję. Pierdoła to było tylko obrazowe porównanie skali problemu twojego do problemu kierowania pojazdem na marsie. Chodzi o to, że z technicznego punktu widzenia, twój problem to nie problem.

A hydraulik ci tego nie zrobił, bo to nie był elektryk ani automatyk. Znać się na tym nie musi.

ale skoro nie zyczysz sobie moich postów, to więcej pisał nie bedę. Trzymaj się!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak... czas ucieka a problem nierozwiązany. Hydraulik mówił: jak otworzy pan zawory zasilające bojler z kominka to trzeba zamknąć zawory zasilające bojler z kotła gazowego. Dlaczego? Nie wiem. Ale taki patent jest chyba bez sensu, skoro grzeję większość dnia kominkiem to dlaczego bojler w tym czasie ma być nabijany tylko gazem? Poza tym ręczne ustawianie zaworów to archaizm - co zrobić by uzyskać automatykę?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Ja nie mam żadnej automatyki do CWU ,nic nie przełączam i wszystko działa . Chcę to włączam piec który grzeje mi co i cwu ,jesli chcę to grzeje kominkiem który tez mi grzeje co i cwu . Zadnych zaworów nie muszę zamykać otwierać , po prostu nic nie robie w tej kwestii . Grzeje czym chce i zawsze mam cieplą wodę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months później...

Najbardziej efektywnym rozwiązaniem jest bojler z 2 węzownicami. Dolna zasilana z kominka, górna z kotła gazowego. W tym rozwiązaniu nic nie musisz przełączać, nawet nie myślisz o tym, masz zawsze ciepłą wodę i spore oszczędności.

Jak już masz zainstalowany bojler z 1 wężownica, można dodatkowo zainstalować szeregowo drugi, mniejszy (tańszy) i zasilić go z kotła gazowego.

 

Są to rozwiązania proste, ale bardzo skuteczne. Jeśli Ci one nie odpowiadają, pozostaje tylko elektronika i elektrozawory.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak tak, ale tu chodzi o rozwiązanie inteligentne. Czy ktoś poda mi więcej szczegółów na temat tych zaworów z czujnikiem temp które musiałbym zamontować?

 

wróżki szukasz? podałem ci rozwiązanie wcześniej, ale ty swoje.

Nie znajdziesz rozwiązania zaocznego. Żaden projektant nie zgodzi się na podpisanie projektu bez wizji lokalnej. A szczególnie rozwiązań o jakimś stopniu skomplikowania technicznego. I to ci sugerowałem. A Ty poł roku czekasz i nadal to samo.

No chyba, że chcesz podpowiedzi od tych, co mają mniej wiedzy od Ciebie. Oni zawsze są chętni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...