Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pokojowy regulator temperatury, a kocioł kondensacyjny.


Recommended Posts

 

Regulator pokojowy jest przydatny w wypadku gdy masz dodatkowe źródło ciepła w domu (np kominek) w innym wypadku można się spokojnie bez niego obyć (Vaillant nawet go nie poleca w takim wypadku). Przy kominku to przydatne aby wyłączyło Ci zasilanie jeśli w nim rozpalisz.

 

Dokładnie tak jest - termostaty pokojowe w połączeniu z regulatorem pogodowym mają sens montażu w wypadku dwóch obiegów grzewczych lub układu mieszacza dla podłogówki .

Termostat takowy montuje sie w pomieszczeniu zasilanym przez jeden obieg grzewczy i w wypadku gdy w tym pomieszczeniu temp sie podniesie tenże termostat zmniejszy ilość czynnika grzewczego na ten obwód lub go zwiekszy jak temp w pomieszczeniu spadnie niezależnie od pracy innego obiegu grzewczego np grzejników w innych pomieszczeniach .

Często takie rozwiazanie się używa np w salonach z kominkiem . Gdy kominek nagrzeje pomieszczenie to termostat pokojowy wyłączy obieg grzewczy , niezależnie od drugiego obiegu który ogrzewa np pokoje na poddaszu .

 

U Viessmanna też tak jest - dodatkowy termostat pokojowy montuje się w przypadku instalacji z dwoma obiegami grzewczymi lub z użyciem układu mieszacza dla podłogówki .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 180
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

A co w sytuacji kiedy na noc chciałbym mieć temp np o 2-3 stopnie niższą niż w dzień. W 20-21 stopniach w nocy ciężko jest spać (mi nie wiem jak innym).Chyba jedynie regulator pokojowy sobie z tym poradzi?

Wracając jednak do pogodówki. Jeśli np przy temp. zewnętrznej 0 do -5 st. temp. na kotle to 54-55 st natomiast dom to ok 19,5-20. Jak ustawić krzywą aby było dobrze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co w sytuacji kiedy na noc chciałbym mieć temp np o 2-3 stopnie niższą niż w dzień. W 20-21 stopniach w nocy ciężko jest spać (mi nie wiem jak innym).Chyba jedynie regulator pokojowy sobie z tym poradzi?

Wracając jednak do pogodówki. Jeśli np przy temp. zewnętrznej 0 do -5 st. temp. na kotle to 54-55 st natomiast dom to ok 19,5-20. Jak ustawić krzywą aby było dobrze?

 

Musisz miec możliwość ustawienia na regulatorze / czy to pogodówka , czy tytlko pokojowy / temperatury dziennej i zredukowanej / nocnej / . Ustawiasz interwał czasowy dla temp zredukowanej i temperaturę o kilka stopni mniejszą i już .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko jest mi teraz sprawdzić moc grzejników gdyż nie mam do nich żądnej informacji. Generalnie kuchnia, pokój gościnny oraz przedpokój to jest jedna przestrzeń bez drzwi. Na tą przestrzeń zainstalowane są 3 grzejniki panelowe podwójne 2szt 60cmx50cm oraz 1 szt 60x60. Łazienkę obsługuje grzejnik szuszarka, toaletę grzejnik pojedynczy 50x50, sypialnię grzejnik panelowy podwójny 120x50, pokój dziecięcy grzejnik panel podwójny 80x50. Nie wiem czy to wystarczy. Nie znam mocy tych grzejników.Może wy coś wiecie więcej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze ze macie tez vaillanty u mnie 80m2 nieocieplonego budynku i przy -5 pali mi przez cała dobe 15m3gazu szok regulator mam pokojowy colormatic 392f jest ustawiony w tryb pracy dwustawnej ale jego zachowanie jest bardzo dziwne włancza sie na 3 min i 7 min przerwy i tak w koło a jakie to miały byc oszczednosci z regulatorem jak wy macie ustawione pokojowki i jak sie zachowuja u was te vaillanta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko jest mi teraz sprawdzić moc grzejników gdyż nie mam do nich żądnej informacji. Generalnie kuchnia, pokój gościnny oraz przedpokój to jest jedna przestrzeń bez drzwi. Na tą przestrzeń zainstalowane są 3 grzejniki panelowe podwójne 2szt 60cmx50cm oraz 1 szt 60x60. Łazienkę obsługuje grzejnik szuszarka, toaletę grzejnik pojedynczy 50x50, sypialnię grzejnik panelowy podwójny 120x50, pokój dziecięcy grzejnik panel podwójny 80x50. Nie wiem czy to wystarczy. Nie znam mocy tych grzejników.Może wy coś wiecie więcej.

 

Poniższe dane przedstawiłem dla utrzymywanej temp w pomieszczeniach 20 stopni :

 

grzejnik V22 50x60cm - temp zasilania 55 stopni - moc 430W

- temp zasilania 70 stopni - moc 700W

grzejnik V22 60x60cm - temp zasilania 55 stopni - moc 520W

- temp zasilania 70 stopni - moc 800W

 

grzejnik V22 50x120cm - temp zasilania 55 stopni - moc 1050W

- temp zasilania 70 stopni - moc 1600W

grzejnik V22 50x80cm - temp zasilania 55 stopni - moc 700W

- temp zasilania 70 stopni - moc 1100W

 

Teraz policz sobie jaką moc grzejników założyłeś w pomieszczeniach o jakiej wielkości . Wytłuściłem moce Twoich grzejników podane dla temperatury zasilania 55 stopni - masz kondensat więc dobór grzejników do temp zasilania 70 stopni nie jest zbyt roztropny .

Aby ogrzewać chałupę kotłem który na wyjściu utrzymuje temp ca 50 stopni trzeba zainstalować grzejniki o takiej mocy , aby potrafiły one oddać tyle energii z tejże wody i nagrzać pomieszczenia do zadanej temperatury .

A moc grzejnika zależny od : jego powierzchni wymiany - czyli wymiarów i od temp zasilania .

Jak duże masz pomieszczenie: kuchnia, pokój gościnny oraz przedpokój ?? W tej przestrzeni - szacując z 40m2 masz zainstalowana łączną moc ca 1200W lub 2200W w zależności od temp zasilania . Jakie zapotrzebowanie na ciepło posiada to duże pomieszczenie ??

Policz i odpowiedz sobie sam czy wystarczy tych grzejników czy nie ... :wink:

 

Ja na poddaszu mam sypialnie - sztuk trzy - każda o powierzchni ca 15m2 - w każdej grzejnik trójrzędowy V33 o wymiarach 55x1400cm o mocy 1700W dla wody zasilającej o temp 55 stopni ...

Teraz na zewnątrz u mnie -10 stopni , kocioł kondensat - grzeje wodę kotłową do temp 47stopni , w sypialniach bez problemu utrzymuje temp 21-22 stopnie ...

 

PS.

Powyższe moce grzejników podałem na podstawie danych z kart katalogowych grzejników panelowych Viessmann .

Nie powinny się one wiele różnić od faktycznych .

 

 

Sierocki - Saunier Duval Thema Condens F 24 E - to Twój kocioł ?? - o mocy 8,4 - 23,5 kW ??

marek1971 - a jakiej mocy jest Twój Vailant ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marek - na litość boską - kocioł o mocy 8-24 kW dla 80m2 powierzchni :o

 

Sierocki również jak widzę posiada kocioł 8,4-23kW - dlaczego kupujecie takie mocne kotły do tak małych powierzchni ogrzewanych ??

 

Waszym problemem jest to że posiadacie przewymiarowane kotły - najgorsze jest to że dolna granica modulacji Waszych kotłów - czyli 8kW praktycznie wystarczyłaby wam do ogrzania Waszych mieszkań/domów . A tak jest to najniższa moc osiągana w tych kotłach.

Ja posiadam i używam kocioł Vitodens200 Viessmanna o podobnej mocy jak Wasze / 8-24kW / ale ogrzewam nim powierzchnię ca 200m2 i 600m3 kubatury domu jednorodzinnego z poddaszem !

 

U Was obydwu kotły często taktują - czyli załączają się , grzeją i szybko wyłączają i tak co kilka/kilkanaście minut - to jest właśnie efekt przewymiarowania kotła w stosunku do instalacji - kocioł załącza się - z reguły startuje z mocą około 30-40% z tą mocą szybko nagrzewa wodę w instalacji i ponieważ temperatura wody nadal rośnie , wyłącza się . Po kilkunastu minutach zaczyna znowu ...

Oczywiście o oszczędnościach podczas takiej pracy kotła można zapomnieć - częste starty kotła zużywają niemało gazu ...

 

Co zrobić coby kocioł mniej taktował i pracował oszczędniej ?? Uruchomić wszystkie grzejniki czyli zwiększyć pojemność instalacji wodnej układu , przez to zwiększyć jego bezwładność , macie kondensaty - może zmniejszyć krzywe grzewcze , zmniejszyć finalną temperaturę w pomieszczeniach kosztem dłuższej pracy kotła na niższych temperaturach - czyli przez to z najmniejszą możliwą mocą ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to kocioł dwufunkcyjny takze tak zaproponował mi pan z infolini vaillanta

Instalacja złozona jest z 94 zeberek aluminiowych takze wody jest około 60litrów

co ciekawe ustawiajac go na 8kw tyle samo spali gdy ustawie go na 24 kw i z moich obserwacji wychodzi ze piec nietaktuje gdy sie właczy to tylko na poczatku podgrzewa wode około 5 st szybciej a potem to bardzo wolno około 1 do 2min jeden stopien jeden cykl grzania wynosi około 12min.Dzwoniłem dzisiaj do goscia ktory robił pierwsze uruchomienie i też powiedział ze za duzo pali.W tamtym roku gdy byl zainstalowany to gdy na dwoze było 0st palił 7m3 na dobe z gotowaniem i goracą woda.A moze cos z instalacja jest nie tak bynajmniej wlany został inhibitor do instalacji bo wydzielał sie wodór noi sa zarabiste szumy na zaworach prosze doradźcie cos.Biore pod uwage jeszcze jedna mozliwośc uszkodzenia licznika gazu bo jego praca budzi troche watpliwości chodzi wolno nagle przeskakuje potem znowu wolno i przeskakuje a wydaje mi sie ze powinien chodzic płynnie.Metoda sprawdzenia mocy pieca tzn licznikowa tez troche przekłamuje bo gdy ustawie go na 8kw to w ciagu 30 sekund powinien spalic 8 litrów gazu a on pali okolo 10 tutaj moze byc kłopot.

Jeszcze jedna sprawa regulator pokojowy w pracy ciagłej zadaje najcześciej temp 49st 52st to wystarcza aby w pokoju gdzie jest regulator byla temp 20.3st

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój kocioł to thema condens F 24 E 8,4-24KW.

pablitoo jak obliczyć zapotrzebowanie na ciepło mojego mieszkania czy danego pomieszczenia? Cały ten otwarty obszar ma ok 25-30m2 a moc grzejników to ok. 1500 bo jednak 2 są 70x50 i jeden 60x60. W sypialni muszę z kolei skręcać grzejnik bo robi się tam za ciepło. Tam jest ten 120x50 a obszar do ogrzania to ok 18m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla budynków dobrze ocieplonych przyjmuje się zapotrzebowanie 60 W/m2 (do utrzymania temperatury 20 st. C).

W łazienkach, gdzie temperatura powinna być wyższa (24 st. C) przyjąć należy 130 W/m2.

 

W ten sposób Twoje 30 m2 potrzebuje 1800 W, natomiast sypialnia 1080 W.

 

marta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Waszym problemem jest to że posiadacie przewymiarowane kotły - najgorsze jest to że dolna granica modulacji Waszych kotłów - czyli 8kW praktycznie wystarczyłaby wam do ogrzania Waszych mieszkań/domów . A tak jest to najniższa moc osiągana w tych kotłach.

 

W pełni popieram. Dla przykładu mogę Wam podać że w momencie instalacji instalator przypadkiem w piecu zdławił moc pieca dla potrzeb c.o. do 7 KW (Mam piec kondensacyjny Vaillant Ecotec z modulacją 7-19 KW) i wiecie co ?. Pół poprzedniego sezonu tego nie zauważyłem bo te 7 KW spokojnie wystarczyło do ogrzania 170m2 mojego domu. Dopiero gdy po feriach gdy chciałem szybko nagrzać dom zauważyłem że piec robi to zbyt wolno (bo brakowało mu mocy).

 

Tak więc min 8KW na mieszkanie 80m2 to rozpusta która kosztuje Cię sporo straconych pieniędzy. Owszem te 24KW potrzebne jest Ci do ciepłej wody , ale chyba bardziej ekonomicznym rozwiązaniem byłby piec znacznie mniejszy + duży zasobnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam małą prośbę do znawców.Możecie przeliczyć i sprawdzić czy takie grzejniki wystarczą?Wszystkie grzejniki panelowe podwójne.Pomieszczenie nr 1 stanowi kuchnia, pokój oraz przedpokój.Pomieszczenia te są połączone jako jedna przestrzeń.

1.Pomieszczenie nr.1 - 31m2 - grzejniki 1x 600x600, 1x 600x500, 1x 700x600, 1x 800x500 (ten dopiero będę dokładał czy nie lepiej dać 1000x500 lub 1200x500???)Jest to przedpokój z którego ciepło na pewno pójdzie także do jednego z pomieszczeń nr 2 lub 3.

2 Pomieszczenie nr 2 - 18m2 - grzejnik 1x 1200x500

3 Pomieszczenie nr. 3 - 12m2 - grzejnik 1x 800x600

Jak już wyżej pisałem piec kondensacyjny, więc staram się ustawić temp. jak najniżej na wyjściu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak więc min 8KW na mieszkanie 80m2 to rozpusta która kosztuje Cię sporo straconych pieniędzy. Owszem te 24KW potrzebne jest Ci do ciepłej wody , ale chyba bardziej ekonomicznym rozwiązaniem byłby piec znacznie mniejszy + duży zasobnik.

 

Dlaczego straconych pieniędzy?

Z moich obserwacji wynika (a mam kocioł Viessmann Vitopend 100 10-24kW i notuję spalanie od 3 sezonów), że najmniej gazu spala wtedy jak najmniej się włącza. :-)

Mogę elektronicznie obniżyć mu moc maksymalną powiedzmy do 12kW, wtedy będzie modulował tylko od 10-12kW, wtedy będzie dłużej pracował (powiedzmy 10h/dobę), ale i tak średnio spali więcej gazu niż jak będzie pracował z mocą bliską maksymalnej, ale powiedzmy te 4h/dobę.

Nie wiem dlaczego tak jest, ale w moich warunkach tak jest najlepiej, temp. na kotle 60*C i moc od 10-24KW.

Obniżyłem nawet na próbę moc minimalną na ok. 8kW (zmniejszyłem ciśnienie gazu na zespole gazowym dla mocy minimalnej), kocioł dłużej pracował (mniejsze przestoje), ale zużycie gazu wzrosło co świadczyłoby, że sprawność kotła najlepsza jest blisko mocy maksymalnej. :-)

Kiedyś chyba nawet wyznaczałem sprawność kotła i wyszło mi, że największa się pomiędzy 80-100% mocy, później spadała. Producent podaje, że sprawność kotła jest prawie liniowa w całym zakresie modulacji i wynosi od 80-82%. :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...