Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pokojowy regulator temperatury, a kocioł kondensacyjny.


Recommended Posts

Witam,

Jestem nowy na forum więc witam wszystkich użytkowników bardzo serdecznie i życzę wszystkiego najlepszego w nowym roku.

 

A więc do rzeczy. Posiadam mieszkanie 68m2, ogrzewanie za pomocą grzejników panelowych i kotła kondensacyjnego firmy Saunier Duval F24 E. Kondensat zakupiłem kilka dni temu. Kocioł pracuje na temp wyjścia 54st, ustawienie ręczne. Zastanawiam się co będzie dla mnie lepszym bardziej ekonomicznym rozwiązaniem:

1. Podłączenie sensora do automatyki pogodowej?

2. Zainstalowanie pokojowego regulatora temperatury?

3. Zainstalowanie obu w/w urządzeń?

Oczekuję temperaturę w domu ok 20st w dzień i 18 w nocy.

Czy możliwe jest aby automatyka pogodowa sterowała temp. wyjścia na kotle a pokojówka ustalała jaka ma być temp w mieszkaniu?

Obecne zużycie gazu to 10m3/doba, co nie jest zadowalające, gdyż rachunek będzie ogromny po upływie miesiąca i zużycia 300m3 gazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 180
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam,

Jestem nowy na forum więc witam wszystkich użytkowników bardzo serdecznie i życzę wszystkiego najlepszego w nowym roku.

 

A więc do rzeczy. Posiadam mieszkanie 68m2, ogrzewanie za pomocą grzejników panelowych i kotła kondensacyjnego firmy Saunier Duval F24 E. Kondensat zakupiłem kilka dni temu. Kocioł pracuje na temp wyjścia 54st, ustawienie ręczne. Zastanawiam się co będzie dla mnie lepszym bardziej ekonomicznym rozwiązaniem:

1. Podłączenie sensora do automatyki pogodowej?

2. Zainstalowanie pokojowego regulatora temperatury?

3. Zainstalowanie obu w/w urządzeń?

Oczekuję temperaturę w domu ok 20st w dzień i 18 w nocy.

Czy możliwe jest aby automatyka pogodowa sterowała temp. wyjścia na kotle a pokojówka ustalała jaka ma być temp w mieszkaniu?

Obecne zużycie gazu to 10m3/doba, co nie jest zadowalające, gdyż rachunek będzie ogromny po upływie miesiąca i zużycia 300m3 gazu.

 

dzięki za życzenia z wzajemnością.

Ad1. Mam też kocioł kondensacyjny i od początku mam zainstalowany sensor pogodowy - super sprawa, bo zależnie od temp. zewnętrznej odpowiednio zmienia temp. zasilania na kotle wg tzw. krzywej grzania (np. jak na dworze 0 st to temp. zasilania 38 st; przy -10 na dworze temp. zasilania 45 st.). Na kotle można regulować kąt nachylenia tej krzywej, przy dobrym ustawieniu kocioł pracuje najekonomiczniej tzn zawsze przy min. temperaturze (w kondensatach to niezwykle istotne).

Ad.2. Czujnik temp. wewnętrznej dostałem z opóźnieniem (nie było na magazynie) - i do dzisiaj leży gdzieś w szafce, bo wydaje mi się on niepotrzebny. Termostaty zamykają grzejniki przy odpowiedniej temp. i nie wiem czym ten główny czujnik miałby sterować. (a może ktoś z Forumowiczów podpowie?) :roll: Chyba, że nie masz termostatów, lub dzieciaki Ci nimi ciągle kręcą - wtedy czujnik wewnętrzny jak najbardziej.

Ad3. Wywnioskuj z 1 i 2

Generalnie, te 54 st. to trochę wysoka temperatura - spróbuj ją obniżyć np. na 40 czy 45 st. i zobacz, czy będziesz miał wystarczająco ciepło w domu (to jest zależne od wielkości grzejników - dlatego przy kondensacie powinny one być przewymiarowane). Koniecznie zainstaluj tę pogodówkę, dobrze by było byś potrafił sam ustalać krzywą grzania - nie znam twojego kotła, czasami jest to skomplikowane, za pomocąjakichś kodów, w takiej sytuacji musisz polegać na fachowcach :( Ja mam Junkers Cerrapur, menu po polsku, dialogowe - sam sobie optymalizuję krzywą grzania (jej nachylenie, przesunięcia itd) :)

Na 68 m2 masz rzeczywiście duże zużycie (ale to też zależy od ocieplenia, wentylacji domu). Ja ogrzewam 180m2 za ostatni rok zapłaciłem 1600 zł za gaz + dogrzewam też trochę kominkiem 6m3 drewna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za opinie. Zdecyduję się na oba sensory i pogodowy i pokojowy. Moje mieszkanie jest obecnie w fazie rozgrzewania. Dopiero co zakupiłem kocioł i go testuję. Nie wiem jak to będzie z ustawieniem tych krzywych mój saunier duval ma wprawdzie wyświetlacz elektroniczny ale nie sądzę że są tam funkcje ustawiania krzywej. Pokojowy zastosuję aby zredukować temp. nocną. natomiast pogodówka niech steruje temperaturą na kotle.

A czy nie ma żadnych przeciwwskazań aby oba te urządzenia działały równorzędnie i jednocześnie poprawnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha odnośnie tej temp. na kotle 54. Kocioł chodzi na takiej a w mieszkaniu jest ok 20st. Mieszkanie jest parterowe, w starej poniemieckiej kamienicy. Pod podłogą jest warstwa 30cm styropianu. Sama podłoga wykonana z desek sosnowych. Ściany nie są ocieplone, ale ich grubość to ok 50cm. Wierciłem je na wylot i w środku jest coś co można nazwać wełną mineralną. Ściana oddzielająca mieszkanie od klatki schodowej ma może z 30cm i to ją właśnie zamierzam ocieplić 5cm warstwą styropianu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Probowalem ustawiac po 50% funkcji na pokojowy/pogodowy,efekty najlepsze mam na pokojowym.Mam tez specyficzne warunki-pokoj z 3 veluksami jest najzimniejszy,tam musialem zamontowac pokojowke.Czujnik pogodowy przeklamuje-zaniza temp. zew. o jakies 2-4 st. przy zmianie pogody,po stabilizacji warunkow zew. pokazuje juz z przeklamaniem okolo 1-1.5 st.Ja kaurat mam dedykowany pod moj piec sterownik wiec nie kombinowalem...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Probowalem ustawiac po 50% funkcji na pokojowy/pogodowy,efekty najlepsze mam na pokojowym.Mam tez specyficzne warunki-pokoj z 3 veluksami jest najzimniejszy,tam musialem zamontowac pokojowke.Czujnik pogodowy przeklamuje-zaniza temp. zew. o jakies 2-4 st. przy zmianie pogody,po stabilizacji warunkow zew. pokazuje juz z przeklamaniem okolo 1-1.5 st.Ja kaurat mam dedykowany pod moj piec sterownik wiec nie kombinowalem...

 

Witam

Lookita masz racje czujnik pogodowy przekłamuje o 1 do 1,5 stopnia temperature,( choć do końca też tak nie moge powiedzieć ponieważ czujnik pogodowy u mnie jest zawieszony jakieś 4 metry od ziemi a tam jest pewnie cieplej :wink: jak przy samej ziemi).Nie miałem czujnika pokojowego więc nie moge się wypowiedzieć na ten temat( o ile mi wiadomo mamy ten sam typ pieca , więc podaj cene czujnika pokojowego bo w standarcie podobno go nie ma tak mi powiedział mój instalator :D )

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnik pogodowy porownywalem z termometrem standardowym,podwiesilem w okolice na sztywno umocowanego ponad 3m od ziemi czujnika,sa roznice.Nawet ost. mi term. elektroniczny w aucie,inaczej pokazuje niz term. zwykly...a zawsze chodzil dobrze,moze sytarosc juz mu dosweira ;-)

Pokojowy sterownik mam Siemensa,dostalem od szefa firmy gratis,po znajomosci ;-).Ale....mam pelne z niego sterowanie piecem,model ,jakby zwycem zdjety panel i lcd z pieca....Cena-kolo 400-500 pln podobno...tanszy kolo 200-250 moglem miec,ale wzialem z pelnym sterowankiem....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Obecne zużycie gazu to 10m3/doba, co nie jest zadowalające, gdyż rachunek będzie ogromny po upływie miesiąca i zużycia 300m3 gazu.

 

No powiem Ci ze takie zużycie to ja mam na 170 m2 domu (temp. zewn - 9 wczoraj) i cieplej w domu bo 21/20. Być może to kwestia braku ocieplenia w Twoim mieszkaniu.

Co do regulacjo to mogę Ci podać swoje doświadczenia.

Mam piec kondensat Vaillanta + pogodówka + regulator pokojowy. Czyli taka kombinacja wszystkiego po trochu. Sprawdza się wyśmienicie.

 

Regulator pokojowy jest przydatny w wypadku gdy masz dodatkowe źródło ciepła w domu (np kominek) w innym wypadku można się spokojnie bez niego obyć (Vaillant nawet go nie poleca w takim wypadku). Przy kominku to przydatne aby wyłączyło Ci zasilanie jeśli w nim rozpalisz.

 

Pogodówką może spokojnie wszystko sobie wyregulować krzywą grzewczą.

 

Co zastosujesz to będzie dobre oby spełniło takie założenia:

1 - zasilanie jak najniższą temperaturą wody.

2 - jak najmniej załączeń pieca.

3 - różnica zadanych temperatur dzień/noc nie będzie większa niż 2 stopnie.

 

powodzenia... i ocieplaj co się da bo to jest droga do sukcesu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Na wiosnę biorę się do ocieplania. Obecnie na piecu 54 st. co daje mi temp w domu 19,5 stopnia. Wczoraj na noc dałem temp kotła na 45 st co dało mi 16 st. w mieszkaniu. Narazie testuję, gdyż w mieszkaniu jeszcze nie mieszkam. Kocioł włączam tylko na noc, zaś na dzień pozostawiam go wyłączonego. Myślę że tak mniej więcej przy temperaturze na dworze ok. -8 to temp. wyjścia na kotle będzie 54-60st, abym mógł uzyskać porządane 19,5-20st.

Piec kondensuje tak samo przy 54 st na wyjściu jak i przy 45. Narazie kondensat scieka mi do wiaderka więc po 12h pracy kotła mam ok 7-8litrów kondensatu.

Ps.

Nie wiem czy na forum jest jakiś fachowiec od kotłów saunier duval, ale jeśli tak to proszę o informację. Mianowicie w instrukcji kotła jest napisane, że w miejscu gdzie ma ściekać kondensat nalezy coś odkręcić i napełnić okręcone naczynie w 3/4 wodą. W moim modelu kotła F24 E nie zauważyłem nic do okręcania. Po prostu podłączyłem wąż i kondensat ścieka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No powiem Ci ze takie zużycie to ja mam na 170 m2 domu (temp. zewn - 9 wczoraj) i cieplej w domu bo 21/20. Być może to kwestia braku ocieplenia w Twoim mieszkaniu.

Co do regulacjo to mogę Ci podać swoje doświadczenia.

Mam piec kondensat Vaillanta + pogodówka + regulator pokojowy. Czyli taka kombinacja wszystkiego po trochu. Sprawdza się wyśmienicie.

 

Hm, też mam ok. 170m2 (kubatura ogrzewana ok 550m3). Kondensat Vaillanta + calormatic 430, przy czym czujnik pokojowy wyłączony. Całość podłogówka. Temp. 20-22 (w zależności od miejsca, jeszcze trochę niewyregulowana), cała dobę, bez obniżenia temp. ex67 gdzieś pisał, że ma krzywą 0.4 na podłogówkę, ja mam 0.35 i wystarcza - więc niższe temp. Ale mimo to pali więcej. Czy coś jeszcze mogę na piecu/w instalacji/sterowniku sprawdzić/popróbować/poustawiać czy pozostaje szukać dziur przez które ucieka ciepło? (dom nowy, raczej dobrze ocieplony, ale mogą być, dopiero zaczynam walczyć).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy na forum jest jakiś fachowiec od kotłów saunier duval, ale jeśli tak to proszę o informację. Mianowicie w instrukcji kotła jest napisane, że w miejscu gdzie ma ściekać kondensat nalezy coś odkręcić i napełnić okręcone naczynie w 3/4 wodą. W moim modelu kotła F24 E nie zauważyłem nic do okręcania. Po prostu podłączyłem wąż i kondensat ścieka.

 

Chodzi o syfon wewnątrz kotła - podczas pierwszego uruchomienia powinno się ten syfon zalać wstępnie wodą .

Tak jest w kazdym kondensacie - nie tylko w Twoim .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...