Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator Jan-Gaz opinie


Recommended Posts

...gwc zmniejsza ilość skroplin pośrednio, ponieważ podnosi temp powietrza a co za tym idzie przesuwa punkt rosy i może to rzeczywiście spowodować o wiele mniejsze wykraplanie (rozpocznie się ono np przy temp zewn -15 a nie +5,i będzie występowało tylko w okresie najsilniejszych mrozów)

oczywiście wszystko zależy od tego jak sprawne jest GWC i do jakiej temp jest w stanie podgrzać powietrze przez niego płynące...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Różnica temp. i wilgotność powietrza .

Poczytaj o punkcie rosy i wykraplaniu się wody na zimnych powierzchniach .

Kiedy GWC daje nam wysoką temp. ( zamiast -20C np. +4 C) to gradient temperatur powietrza przepływającego przez wymiennik jest zbyt mały aby powstały skropliny .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powietrze wyciągane z domu jest wilgotne i po zetknięciu z zimnym wymiennikiem

(nawet jak w tym przypadku temp poniżej 10 st C) gwałtownie schładza się i następuje wykraplanie pary wodnej.

 

...niekoniecznie musi to być prawdą... wszystko zależy od temp i wilgotności powietrza nawiewanego i wywiewanego które styka się na wymienniku i dla każdej kombinacji tych czynników punkt rosy wystąpi w innym miejscu więc może on wystąpić w rozpatrywanym tu przykładzie, ale wcale nie musi i nie możemy stwierdzić czy warunki do wykraplania powstały nie mając szczegółowych danych o temp i wilgotności...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł to gwc zmniejsza przy okazji ilość skroplin?

 

Ja mam skropliny tylko wtedy kiedy jest ok. +2 C na zewnątrz a wilgotność w domu w okolicy 50 % .

Wtedy GWC nie pracuje a gradient temp. oraz wilgotność powoduje wykraplanie się .

Kiedy są mrozy wilgotność w domu spada do 35-40 % a temp. nawiewu to +5 C i nic się nie wykrapla .

Są tabele z wykresami punktu rosy , można sobie poszukać i sprawdzić .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc:

1. Przełączyć na czerpnię ścienną, poczekać (hmmm... 30min?) sprawdzić czy jest woda.

2. Głowię się jak zmierzyć temp z gwc. Mam czujnik GWC od kompletu Jangaza. Charakterystyka czujnika np. tu http://www.nxp.com/documents/data_sheet/KTY81_SER.pdf

 

Wczoraj wieczorem zmierzona rezystancja 833 Ohm. Błąd pomiaru +-2 stopnie, więc sporo. Na dworze -15. Pokombinuję jak zapodać jakiś zwykły termometr z sondą ale wszystko już zabudowane i ciężko się dostać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

A mi się dziś włączyło w Janku "odszranianie". Uruchomiłem jakieś 2 tyg. temu GWC glikolowe i mam podejrzenie że nawet działa ale prtzy obecnych temp. (-18C) do reku docierało około -9 (przynajmniej tyle pokazywał termometr na wlocie za pomiędzy GWC a Jankiem). Znaczy się chyba działa? Proces odszraniania 5 min.

 

PZDR

 

Qter

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

Niestety dopiero w ten weekend miałem czas pobawić się reku.

Próbowałem działać wg instrukcji j_saw ale próby wytłumienia poduszkami ani niczym innym nie pomogły.

Zrobiłem również próby przy pojedynczych wentylatorach.

Jak dla mnie nie ma różnicy i oba terkoczą:

wentylator wywiew

http://kiwi6.com/file/5kue8p7gex

wentylatora nawiew

http://kiwi6.com/file/wa4654y8yh

Dodatkowo aby sprawdzić czy to może wina instalacji odpiąłem ją i nagrałem wentylator nawiewny bez podłączonej instalacji:

http://kiwi6.com/file/kbkc7c040o

Nagrywałem przy regulatorze ustawionym na maksa.

Włączałem wtyczkę, czekałem aż się rozkręci i wyłączałem wtyczkę.

Wyraźnie słychać terkotanie przy starcie.

Przy wyhamowywaniu terkotania nie słychać.

Czy to może być ten problem z pulsowaniem napięcia, o którym pisał j_saw ?

Mierzyłem co prawda napięcie sterujące ale nie wiem czy dobrze.

Sprawdzałem je przy pokrętle przy włączonym reku.

Zmienia się płynnie przy kręceniu sterownikiem i na moim mierniku nie faluje.

Jutro jeszcze raz napiszę do Pana Janowskiego i zobaczymy co on poradzi.

 

Dodatkowo policzyłem sobie sprawność.

Chyba nie jest źle bo na pierwszym biegu jest 75% a na szóstym niecałe 70.

Liczyłem sprawność dla całej instalacji.

Póki co nic nie zamarza, ale u mnie reku stoi na ogrzewanym poddaszu gdzie jest 20 C.

 

I mam jeszcze jedno pytanie.

Wiem że strategia odszraniania realizowana jest u Jan-Gaza przez odłączanie na pięć minut nawiewu przy pracującym reku.

Dziś się bardzo zdziwiłem bo rekuperatora włącza mi wywiew przy wyłączonym rekuperatorze (pokrętło na 0 -wyłączony).

Nie mam pojęcia po co on to robi, skoro rekuperator jest wyłączony.

Spotkaliście się z tym wcześniej ?

 

 

Pozdrawiam,

 

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widocznie termostat uruchamia ten wentylator na "sztywno" czyli z obejściem sterowania .

Musiało Ci grawitacyjnie zaciągać mroźne powietrze z czerpni co przy braku wywiewu spowodowało szybkie zmrożenie wymiennika a to wychwyciła automatyka przeciwzamrożeniowa .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widocznie termostat uruchamia ten wentylator na "sztywno" czyli z obejściem sterowania .

Musiało Ci grawitacyjnie zaciągać mroźne powietrze z czerpni co przy braku wywiewu spowodowało szybkie zmrożenie wymiennika a to wychwyciła automatyka przeciwzamrożeniowa .

 

Witam,

zaglądałem do środka i nie było mowy o żadnym zmrożeniu.

Wymiennik suchy i ani śladu po lodzie ani szronie.

Zimny może trochę był.

Ale dziwi mnie ta funkcja bo czemu to ma służyć ?

Wentyluje (choćby częściowo) kiedy ja tego nie chce a przecież jeśli reku nie pracuje to nie ma możliwości aby zamarzł.

 

Pozdrawiam,

 

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witam Wszystkich

 

Panowie i Panie

Doradźcie proszę - przeczytałem cały ten wątek i chyba będzie Jan-Gaz (o ie instalator nie zaprotestuje zbyt stanowczo) ale mam problem z doborem wydajności (tak wiem wszyscy mają :-) ). Wiem, że niektórzy z Was mają GWC rurowe - mam dom około 450m3 (podłogi x wysokość) i dwie rury GWC 200 fi każda po 35 metrów. Zastanawiam się między 350 a 420 (raczej EC bo regulacja wydajności wentylatorów). Zastanawiam się czy wykorzystać obie rury czy tylko jedną a drugą doprowadzać po prostu powietrze do kotłowni (szczególnie w mrozy takie jak ostatnio). Dodatkowo chodzi mi jeszcze po głowie pomysł na nagrzewnicę wodną do podgrzania nawiewu. Te dwie sprawy (przy czyn nagrzewnica nie jest obowiązkowa) spędzają mi sen z powiek w sensie doboru wydajności. Instalator zastrzelił mnie reku za 12 KPLN netto i nie potrafi mi udzielić odpowiedzi dlaczego ten.

Czy dwie rury 35 m/200 fi czy zostawić jedną do grzania kotłowni w mrozy (i jak to się ma do wydajności jaką ma mieć reku)

Czy nagrzewnica wodna powinna wpłynąć na dobór reku?

 

Prośba w tym wątku ponieważ chodzi mi konkretnie o Jangaza

 

Z góry dziękuję

Pozdrawiam

PZAUT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jan-gaz 350-tka, prąd stały lub przemienny .

Sterowanie też jakie wolisz, ja zawsze proponuję ręczne .

 

Nagrzewnicę wodną sobie daruj, masz już system grzewczy prawda ?

Skoro tak to nie potrzebujesz dogrzewania .

Kotłownię chcesz dogrzewać rurą fi 200 35 mb ?

 

Lepiej podepnij obie do centrali, jej się bardziej przyda .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się nazywa błyskawiczna odpowiedź- dziękuję

 

Na pewno ta 350 da radę? Musi przepchnąć powietrze przez 35m pod ziemią i wtłoczyć do domu (rury mam wyprowadzone z kotłowni na strych i stamtąd na poddasze i na parter). W domu 4 osoby (nie licząc zwierząt)

 

Nie chce dogrzewać kotłowni. Jak było -28 (a to jest wschód Polski) to z zetki tak wiało, że jak nas nie było tydzień w domu zamroziło powrót do bojlera. Już to poprawiłem (dociepliłem) ale zacząłem się zastanawiać jak mam doprowadzać do kotła -28 a mogę +6 to może warto?

 

Czy przy sterowaniu ręcznym będę mógł skorygować nawiew (GWC)? czy jest to konieczne? I jakie jeszcze ręczne operacje (tak szczerze) będę musiał dodać do czynności eksploatacyjnych?

 

Co do nagrzewnicy. Mam podłogówkę w całym domu i chyba nie do końca ok bo wpuszczam w nią 36 stopni a wraca 8 mniej - spalanie też mnie nie satysfakcjonuje - (nie chcę podawać szczegółów bo to nie ten wątek) ale pomyślałem, że skoro mogę dostarczać część ciepła nadmuchem ....

 

Pozdrawiam serdecznie

PZAUT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

350-tka będzie idealna u Ciebie .

Z rurowym da sobie radę, jest jeszcze takie coś co grawitacja która tu pomoże .

Ja mam zetkę z anemostaty i zamykam ją po wygaszeniu kotła.

Podejrzewam że masz kocioł z podajnikiem i cały czas musisz mieć ją otwartą ???

 

Brakuje Ci mocy przy podłogówce ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mam kocioł z podajnikiem. Mocy chyba nie brakuje (przy tych -28 na dworze i 38 stopniach puszczanych w podłogę w domu było 21) ale kocioł pracował 19 godzin bez przerwy (nie używam pogodówki) zanim osiągnął 21 (załącza się ponownie jak spadnie do 20,7). Zastanawia mnie ten zimny powrót z podłogówki - albo jest coś nie tak (może mało styropianu na parterze bo 10cm rurki co 15 cm) albo po prostu dom tyle potrzebuje. Tak na przyszłość zastanawiam się nad ta nagrzewnicą jeżeli ta podłoga faktycznie byłaby skopana i dlatego chce ją uwzględnić w oporach.

 

I właśnie podczas tych -28 gdy kocioł chodził prawie całą dobę ssało z zewnątrz takie zimno przez zetkę że zamroziło mi wodę (na szczęście nic nie zdążyło rozsadzić - wystarczyło podgrzać suszarką :-) ).

 

Mogę podpytać jeszcze o sterowanie ręczne i GWC (korekta nawiewu)?

 

Pozdrawiam serdecznie

PZAUT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...