Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator Jan-Gaz opinie


Recommended Posts

...czy już na prawdę nie ma "normalnych" producentów na tym świecie ??? ,musisz przebierać w takich wynalazkach? ;)

na pewno aż takie wydajności są Ci potrzebne ? moc went 2 x 300 W to by oznaczało, że albo masz ciężarówkę pieniędzy na zbyciu albo będziesz włączać wentylację na godz dziennie a przecież nie o to tu chodzi ;)

 

co to znaczy, że reku bez GWC nie ma sensu ??? to bardzo ciekawa teoria.... na pewno z GWC zyskasz jakiś stopień na nawiewie, ale nie popadajmy w przesadę....

z torbami prędzej pójdziesz przy went grawitacyjnej, która zimą wymienia o wiele więcej niż potrzeba....

 

podaj nazwę projektu domu bo nie mogę znaleźć.....

Witam,projekt mam indywidualny,parter 190 m2-część codzienna-salon,kuchna,spiżarnia,hol,kotłownia(kuchnia brudna),gabinet,3 sypialnie 2 łązienki,WC-wys.2,7m.Poddasze 110 m2 uzytkowej-wys ok.2,5m :pokój dla gości(biblioteka),fitness,garderoba,mała łazienka,strych-suszarnia.Mój instalator napisła cos takiego,,Jeżeli będzie Pan szukał jeszcze jakiegoś innego rekuperatora to wg mnie o wydajności nie mniejszej niż 600 m3/h przy sprężu około 170-200Pa,,

mam nadzieję że przybliżyłem trochę mój mały budynek.zastanawiam sie obecnie nad reku NIKOL 450(600),Berluf selen 800.czekam na sugestie,pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

rzeczywiście wychodzi ok 600 m3

normalnie wentylacja pracuje na ok 20-30 % wydajności więc idąc tym tropem przy jangazie 500 m3 miałbyś to na drugim biegu (mówię o siln pr st)

przy podanych oporach uzyskałbyś na nim ok 450 m3 przy max obrotach (przy urządz na siln pr zmiennego - ok 520 m3)

od bidy by wystarczyło... argumentem za powinna byc cena...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ehhh, to czy wystarczy centrala to funkcja oporów instalacji i charakterystyki mechanicznej centrali a nie zgadywanki

a czy ja napisałem że wymienia 700 ????

nawiewa 350 do pomieszczeń czystych i wyciąga 350 z pomieszczeń brudnych i tyle....

jak chcesz to dopisz sobie do tego ideologię....

 

rozumiem, że Twoje teza brzmi, że urządzenie musi mieć wydajność równą całkowitej kubaturze budynku ????

czyli dom ok 300 m2 - urządzenie ok 1000 m3 ??

 

żyjemy w wolnym kraju więc można i tak....

nawiewa 350 tylko dlatego że wyciąga 350, bez tego nawieje 30,

rozumiem że do domu 300m2 założysz urządzenie 150 m3

żyjemy w wolnym kraju więc można i tak....

a umiesz ty liczyć objętość?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak masz dom 450 m3 to jan-gaz 350 będzie pracował na 1 no góra 2-gim biegu....

 

nie bierzesz pod uwagę tego, że wymieniane powietrze to nawiew i wywiew, czyli w 450 m3 kubatury jest potrzeba pewnie ok 250 - 300 nawiewu i taka sama ilość wywiewu do jednej wymiany na godz z poprawką na potrzeby higieniczne...

przy takim założeniu urządzenie 350 jest już leciutko przewymiarowane (co w niczym nie przeszkadza) i będzie sobie cichutko pracowało na najniższych biegach....

 

Coś Ci się chyba pomerdało... Nie znam co prawda dokładnej warotści oporów mojej instalacji ale patrząc na wykresy http://jan-gaz.com.pl/rekuperatory_0_Dane_techniczne pierwszy bieg to stanowczo zbyt mało. Na drugim biegu przy oporze powiedzmy 100Pa nawiejesz ok. 170m3/h. Nie chciałbym przewymiarować reku ale chyba jednak do mojej objetosci 420tka byłaby lepsza.

 

A co do nawiewania to kangaxx ma racje - jak wymienia 350 to wymienia 350. To co nadmucha musi wyssać przez drugą rurkę:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...panowie nie będę z Wami dyskutował bo widzę, że nie ma o czym....

kangaxx do domu 300 m2 założę to co mi wyjdzie z wyliczeń, a statystycznie wyjdzie mi 420 lub 500 m3...

i zapewniam Cię, że potrafię doskonale wyliczać objętość....

 

Trymi te 450 m3 to zapotrzebowanie czy całkowita kubatura domu??? jeżeli tyle wyszło z wyliczeń to urządzenie 420 lub 500 (jeżeli oczywiście mówimy o jangazie), a jeżeli to całkowita kubatura to urządzenie 350 tak jak pisałem wcześniej...

a teraz mała zagadka do przemyślenia:

jak wymienia 350 to wymienia 350.. to co nadmucha to i wyssie... i tutaj wszystko się zgadza.... czyli jaki wydatek urządzenia jest potrzebny żeby dokonać jednej wymiany w domu w którym jest pomieszczeń czystych 450 m3 i pomieszczeń brudnych 450 m3 ??? 450 czy 900 ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

450 czystych + 450 brudnych = 900 czyli jesli chcemy to wymienic wszystko w godzine to 900m3/h :)

 

U mnie jest 250m3 czystych i 150m3 brudnych = 400m3 kubatury całkowitej. Chcę wymieniać połowę tego na godzinę czyli 200m3/h.

Policzę sobie opory instalacji i dobiorę Janka.

 

Chociaż dalej nie wiem dlaczego napisałeś, że Janek 350 na pierwszym biegu mi wystarczy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

450 czystych + 450 brudnych = 900 czyli jesli chcemy to wymienic wszystko w godzine to 900m3/h :)

 

 

no i to jest ten błąd w rozumowaniu mój drogi kolego... kłania się brak podstaw....

idąc Twoim tropem dajemy urządzenie o wydajności 900... czyli 900 nawiew i 900 wywiew....

i pytanie: ile kubatur na godz wymieni ?????

 

jeżeli masz taki rozkład kubatur (przypominam o dobraniu wymiany pod względem higieny bo to nie to samo co czysta kubatura) to wystarczy Ci urządzenie o wydajności 250/h czyli z typoszeregu jangaza bierzesz 350-tkę i już...

 

janek na jedynce Ci wystarczy bo tak jak już wspomniałem normalnie went pracuje na 0,2-0,3 wydajności jaka wynika z obliczeń czyli u Ciebie ok 50-75 m3/godz

i taką wydajność uzyskasz na jedynce dla oporów lekko pow 100 Pa, na dwójce masz już ok 175 Pa dla tej wydajności....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i to jest ten błąd w rozumowaniu mój drogi kolego... kłania się brak podstaw....

idąc Twoim tropem dajemy urządzenie o wydajności 900... czyli 900 nawiew i 900 wywiew....

i pytanie: ile kubatur na godz wymieni ?????

 

jedną przy oporze instalacji i pomieszczeń odpowiadającemu właściwej wielkości na krzywej wydajności :)

wymianę higieniczną określają przepisy w odniesieniu do pomieszczeń i osób

jak to się ma do tego co twierdzisz?

 

jako żywo te podstawy nie zmusiły producentów do podawania wydajności osobno dla nawiewu i wywiewu, z resztą czemu miałoby to służyć?

więc ten jangaz ma wydajność 175/175 wg tego rozumowania?

Edytowane przez kangaxx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i to jest ten błąd w rozumowaniu mój drogi kolego... kłania się brak podstaw....

idąc Twoim tropem dajemy urządzenie o wydajności 900... czyli 900 nawiew i 900 wywiew....

i pytanie: ile kubatur na godz wymieni ?????

 

JEDNĄ!!!!!! JEDNĄ KUBATURĘ! BO ONA WYNOSI 900 metrów sześciennych!

 

Stary. Masz pudełko wypełnione smrodem przedzielone przegrodą z dziurkami. Całe pudełko ma 900m3 (każda komora 450) jak chcesz wymienić w pudełku smród na czyste powietrze to musisz wpompowac tam 900m3 powietrza. A to, że równocześnie przez dziurkę zwaną wywiewem smród ucieknie w ilości 900 to nie ma nic wspólnego z wydajnością centrali.

 

"Pomieszczenie czyste" to nie znaczy, że jest tam czyste powietrze tylko, że jest tam nawiew a w brudnych wyciąg... W pomieszczeniach czystych też należy wymieniać powietrze!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Panowie jak widzę teoria nie do końca zrozumiana i chęć do robienia ze spraw oczywistych ideologii Was pokonała....

w urządzeniu 350 wentylator nawiewny ma wydajność 350 i went wywiewny ma 350 i oznaczone jest ono jako urzadzenie o wydajności 350

 

jeżeli w tym hipotetycznym pudełku będziemy mieli 700m3 podzielone na dwie komory po 350 to wystarczy ze nawiewamy do tzw czystych 350 i wywiewamy z tzw brudnych 350 żeby otrzymać 1 wymianę na godz....

 

więc jak wszechmądry kolego Trymi wpompujesz tam 2 x tyle powietrza to uzyskasz dwie wymiany czy to Ci się podoba czy nie....

 

"wymianę higieniczną określają przepisy w odniesieniu do pomieszczeń i osób

jak to się ma do tego co twierdzisz?" możesz doprecyzować pyt ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, aż się dziwię, że mienisz się wykonawcą i to takim, na rzeczy się znającym.

 

Gmatwasz rzecz absolutnie prostą.

 

Dom ma - powiedzmy 700 m3 - jako całość. I nie wiem ile byś sobie zrobił tych komór, pudełek, pokoi etc. to nadal ma.....700 m3.

Zrównoważona wentylacja mechaniczna oznacza - ni mniej, ni więcej - że tyle powietrza ile usuwasz, tyle nawiewasz (nie wywołując pod lub nadciśnienia).

 

Reku o max. wydajności 350 m3 w jednostce czasu, jaką jest godzina, może maksymalnie usunąć z domu 350 m3 i W MIEJSCE usuniętego powietrza, nawiać 350 m3. (zakładamy, że opory instalacji są mniejsze niż spręż dyspozycyjny wentylatorów chodzących na max. obrotach).

 

Stąd też reku 350 może max. usunąć i nawiać....350 m3. Masło maślane - wiem - ale jak widać po meandrach niniejszego wątku, słowo wyjaśnienia jest konieczne.

 

Ufff. Dzieki Staś bo już mnie ręce bolały od pisania elaboratu a tak to sobie odpuszczę:)

Szanowny Sławomir... jest wykonawcą? Ale czego? Mam nadzieję, że nie w okolicach Krakowa...

Tu sobie przeczytaj ---> http://www.klimatyzacja.org.pl/rekuperacja.htm

 

Tak czy siak wróćmy koledzy do poczciwego Jangaza.

Wiem, że już ktoś o tym pisał ale czy macie może dostęp lub wiedzę o schemacie jego budowy wewnętrznej? Np. jak są ułożone filtry w stosunku do wentylatorów.

Inżynierska ciekawość mnie zżera...

 

PS. Staś chyba mnie przekonałeś, że do moich 400m3 420tka będzie ok.

Edytowane przez Trymi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...przepraszam Panowie, ale mi już ręce opadły po przeczytaniu Waszych hipotez.....

rozumiem, że nawiewając 900 m3 przez godzinę do pomieszczenia o kubaturze 450 m3 uzyskam jedną wymianę na godzinę ??????? super.... gratuluję inteligencji....

 

w takim razie wlejcie do litrowej butelki 2 litry wody w ciągu godziny.....ile litrów na godzinę przeleci przez litrową butelkę ? 1 czy 2 ????

ile nastąpi wymian ? 1 czy 2 ?????

 

czy Wam się to podoba czy nie to urządzenie dobieramy do potrzeb higienicznych lub kubatury (w zależności od tego która wartość jest wyższa) i jeżeli z obliczeń wynika , że wartość nawiewów wynosi np 350 m3 a wartość wywiewów np 200 m3 to przy zastosowaniu urządzenia 350 uzyskamy jedną wymianę/godz w pom czystych bo fizycznie urządzenie "wpompuje" tam 350 m3 przez godz i blisko 2 wymiany w brudnych bo w ciągu tej samej godziny przez pom brudne "przeleci" 350 m3....

 

jak już pisałem wcześniej liczcie sobie po swojemu, kupujcie urządzenia nawet po 1000 m3 - Wasza sprawa, ale nie doradzajcie innym w kwestiach o których macie mgliste pojęcie i niewielką wiedzę....

Edytowane przez Sławek...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...przepraszam Panowie, ale mi już ręce opadły po przeczytaniu Waszych hipotez.....

rozumiem, że nawiewając 900 m3 przez godzinę do pomieszczenia o kubaturze 450 m3 uzyskam jedną wymianę na godzinę ??????? super.... gratuluję inteligencji....

masz jednak kłopoty z myśleniem, jak centrala ma 450 to daje 450, to ty wyjechałeś z 2x450 nawiew i wywiew, nie wywalaj teraz kora ogonem przypisując komuś bzdury które sam prorokujesz, instaluj sobie centralki z tojtoja po domkach ale tu bzdur nie pisz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz jednak kłopoty z myśleniem, jak centrala ma 450 to daje 450, to ty wyjechałeś z 2x450 nawiew i wywiew, nie wywalaj teraz kora ogonem przypisując komuś bzdury które sam prorokujesz, instaluj sobie centralki z tojtoja po domkach ale tu bzdur nie pisz

 

jeżeli mistrzu powtarzasz moje słowa, to zacytuj je dosłownie, bardzo Cię o to proszę...

 

i jeżeli uważasz, że nie mam racji to po prostu mi to udowodnij, bo ja swoje racje opisałem dość szczegółowo i przejrzyście ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...