Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator Jan-Gaz opinie


Recommended Posts

Redukował bym dopiero przy centrali albo nagrzewnicy juwentu po stronie centrali, szkoda że masz już tę obudowę zrobioną .

Z tą czerpnią to mi nie chodziło tylko o kratkę, dziura w ścianie też ma taka być !

 

Pomyśl i zrób co Ci rozum podpowie :)

 

PS. Kiedy zamawiałeś tę 500-etkę ?

Bo Ja też zamówiłem, ma być z wymiennikiem, ostatnim przed kolejną dostawą 8 lipca.

Szwedzi coś kombinują ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie, no to ,że dziura taka ma być to wiem ;)

 

Gdzie ci szumi - na/przy wlocie czy w kanałach?

 

Mam jeszcze chwilę jeśli chodzi o zmianę i redukcje to pomyśle jeszcze (najbardziej mi sie nie chce rozbebeszać obudowy nagrzewnicy). A może połacze tak jak jest - jak będzie źle to zacznę zmianiać (tylko wówczas prac włożona wyniesie prawie x2 i materiały podobnie).

 

aa... to TY mi zwinąłeś ostatni wymiennik sprzed.... zamówienia ;)

 

PZDR

 

Qter

 

P.S.

 

A mam jeszcze taki pomysł na szybko:

 

czerpnia fi 315 - kawałek rury - filtr fi 200 - nagrzewnica (jest teraz fi 200) - przejście na fi 315 - rura - jakies 4m - redukcja do fi 200 reku

 

Tylko czy to coś zmieni poza zmniejszaniem i zwiększaniem prędkości powietrza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem o filtrze gdyż ostatnio wyciągnąłem z czerpni taka stalową siateczkę. Po 1,5 roku była kompletnie zaklejona syfem. Więc lepiej jakby siateczki (z gruntu niewymiennej) nie było a GWC zostało zabezpieczone wymiennym filtrem. Ja czerpnię mam na wyskości 8 m - nie ma do niej łatwego dostępu a wymiennika GWC nie uśmiecha mi sie myć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy potrzebny jest dodatkowy odpływ skroplin przed wymiennikiem?

Qter - nagrzewnica GWC do reku o sprawności 87% - czy to ma uzasadnienie ekonomiczne?

 

Z obserwacji wiem że wystarczy docieplić kolektor nagrzewnicy wewnątrz nie zbiera się nic.

A co do uzasadnienia ekoomicznego GWC przy wysokiej sprawności WM to co ma piernik do wiatraka ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z obserwacji wiem że wystarczy docieplić kolektor nagrzewnicy wewnątrz nie zbiera się nic.

A co do uzasadnienia ekoomicznego GWC przy wysokiej sprawności WM to co ma piernik do wiatraka ??

 

Nie GWC do WM tylko nagrzewnica GWC do sprawności centrali. Po co dogrzewać powietrze przed centralą? Na zdjęciach czerpnia na ścianie, a w tekście mowa o nagrzewnicy GWC. Czyżbym coś przeoczył?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po co dogrzewać? po to samo po co robi się gwc, czerpnia na ścianie i nagrzewnica gwc to jakaś sprzeczność?

 

GWC np. rurowy nie wymaga energii (zasilania) a nagrzewnica tak. Chyba, że w Twoim ujęciu gwc nie oznacza gruntowego wymiennika ciepła i nagrzewnicę umieszcza się za czerpnią na ścianie. Wtedy nagrzewnica gwc na ścianie za czerpnią bez gwc jest odpowiednim określeniem i każdy, kto po raz pierwszy zetknie się z tematem gwc będzie wiedział, o co Ci chodzi.

Pasuje do tematu o centralach Jan-Gaz.

 

Edytowałem gruntowy zamiast gruntowny.

Edytowane przez Karlsen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka postów wyżej napisałem " Czyżbym coś przeoczył?", dlatego proszę, podajcie więcej szczegółów lub link do tematu dot. tej nagrzewnicy. Z przyjemnością się "dokształcę".

Dalej uważam, że przy sprawności centrali rzędu 87%, nagrzewnica nie ma dobrego uzasadnienia - 22C na wyjściu * 87% = 19C na wejściu. O ile % nagrzewnica poprawi sprawność tego układu?

Na marginesie, jakie centrale zamówiliście? AC czy DC? E1 czy E2/E3?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalej uważam, że przy sprawności centrali rzędu 87%, nagrzewnica nie ma dobrego uzasadnienia - 22C na wyjściu * 87% = 19C na wejściu.

 

Teoretyzujesz czy sprawdziłeś ?

Wymiennik nie zamarzł? Przy ciągłej pracy w takich warunkach do których centrala nie jest przystosowana ?

 

Nagrzewnica/wymiennik ciepła to wspomaganie wentylacji ale po stronie czerpni !

Ja dla przykładu mam 2 nagrzewnice, jedna taka o której myslisz Ty a druga taka o której rozmawiamy w wątkach o GWC i w tym .

Doskonale rozumiem "problem" .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ProMyst - dzięki za wyznaczenie azymutu.

Piczman - oczywiście, że moje wyliczenia były czysto matematyczne, ale czy nie adekwatne do rzeczywistości? Dopiero rozpoczynam budowę i jestem na etapie zbierania informacji.

Zanim zapoznam się z Twoim dziennikiem budowy, mógłbyś przedstawić nam swoje odczyty temperatur z centrali w okresie dużych mrozów podając sprawność swego rekuperatora? Czy 2 nagrzewnice, które posiadasz spełniły Twoje oczekiwania w kwestii podniesienia temperatury przed centralą? Sceptycznie podchodzę do kwestii gwc w okresie zimowych, argumentem za w mojej ocenie pozostaje okres letni i możliwość ochładzania domu. Takie wnioski po wielogodzinnym "studiowaniu" wypowiedzi osób na forach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"czy nie adekwatne do rzeczywistości?"

 

NIE !

 

"Czy 2 nagrzewnice, które posiadasz spełniły Twoje oczekiwania w kwestii podniesienia temperatury przed centralą?"

 

Tej o której piszesz Ty w poprzednich postach w ogóle nie używam, nie widzę w tym sensu.

Używam wentylacji do wentylowania.

GWC nie podnosi mi jakoś istotnie temp. na anemostacie, nie po to go zbudowałem .

 

"Dopiero rozpoczynam budowę i jestem na etapie zbierania informacji "

 

To je zbieraj, póki co trochę liznąłeś temat a już stawiasz tezy .

Jak chcesz dogrzewać się wentylacją to od razu napisz do czego zmierzasz , wtedy będzie łatwiej dyskutować.

To co? Chcesz wentylacją wspomagać ogrzewanie domu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To je zbieraj, póki co trochę liznąłeś temat a już stawiasz tezy .

 

Iście nauczycielskie porady.

 

Co wskazuje, że liznąłem temat? Zamiar budowy domu czy może mój licznik postów?

W jaki sposób wydedukowałeś, że chcę ogrzewać dom wentylacją?

 

Lubię konkrety a nie dyletanctwo i bufonadę, dlatego zalogowałem się na forum i szukam dobrych rozwiązań - sprawdzonych, a nie wychwalanych, pomimo, że sam ich użytkownik więcej by z nich nie skorzystał, ale skoro już je wybudował to nie wypada pisać inaczej.

Jeżeli możesz podać dobre rozwiązanie dotyczące poszerzenia układu o nagrzewnicę wraz z argumentami "za" - będę wdzięczny. Najcenniejsze są spostrzeżenia użytkowników, a nie handlowców.

A mój dom będzie ogrzewany kotłem za gaz, wentylacja mechaniczna (najprawdopodobniej z centralą Jan-Gaz) służyć będzie wymianie zanieczyszczonego powietrza z pomieszczeń czystym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wentylacja mechaniczna (najprawdopodobniej z centralą Jan-Gaz) służyć będzie wymianie zanieczyszczonego powietrza z pomieszczeń czystym.

 

To po co Ci potrzebna nagrzewnica podnosząca temperaturę powietrza nawiewającego ???

To jest właśnie wspomaganie ogrzewania .

Oczywiście jest to możliwe, nagrzewnica kanałowa z grzałką i gotowe, tyle że po co skoro układ CO nie potrzebuje ( z założenia) żadnego wspomagania ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lubię konkrety a nie dyletanctwo i bufonadę, dlatego zalogowałem się na forum i szukam dobrych rozwiązań - sprawdzonych

 

 

Jestem dla Ciebie zbyt konkretny czy jak ?

A może byśmy tak od początku i jeszcze raz, tym razem bez przypisywania mi "innego" traktowania użytkowników z małą ilością postów ?

To jest wątek o centralach wentylacyjnych konkretnego producenta, jakoś średnio wychodzi nam trzymanie się tematu .

Twierdzisz że te konkretne centrale są tak umiejętne że potrafią w ciągłej pracy dać +19 C w duże mrozy .

Myślę ze sam producent czyli Pan K. Janowski zgodzi się ze mną że to nierealne .

Inaczej nie było by tam takiego ujstrojstwa jak zabezpieczenie przeciwzamrożeniowe.

Wiesz co to jest i jak działa ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...