Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator Jan-Gaz opinie


Recommended Posts

Wspomaganie ogrzewania domu - jest to klarowne.

Powraca moje pierwsze pytanie tylko w innym kontekście, mianowicie czy powyższe rozwiązanie ma swoje uzasadnienie ekonomiczne? O ile można realnie podnieść temperaturę nawiewu wentylacji? Relacja kosztów do zysków? Jak bardzo będzie to zabieg energooszczędny?

 

Dopisałem:

W odpowiedzi na powyższy post: Piczman - poczułem się "potraktowany z góry", niemniej jednak nie zmieniło to mego szacunku dla człowieka o statusie forum najlepszego doradcy od energooszczędzania.

Edytowane przez Karlsen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Karlsen,

 

Zamiast odpowiadać się zapytam.

 

Czy możesz napisać łopatologicznie jak policzyłeś, że przy sprawności 87% z temp. -22C otrzymasz +19 ?

 

A jaką temeraturę przy tej samej sprawności reku otrzymasz z 0C a potem z +3C ?

 

PZDR

 

Qter

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Przymierzam się do zakupu reku Jan-Gaz. Jak dokładny jest projekt wentylacji obecnie dołączany gratis przy zakupie? Zdziwiło mnie hasło "Poradnik montażu", czy to oznacza że instalacje wentylacji można wykonać samemu jeśli ma się czas i wyobraźnie? A może znacie dobre i solidne firmy instalacyjne w okolicach Warszawy, te co znalazłem wyliczją za same kanały po 10-12 tyś + montaż + reku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

że się wtrącę... Prz moim Jan gazie z wymiennikiem przeciwpradowym właczenie GWC przy -11 stC nie dało nic (prawie - różnica 0,2stC) po stronie nawiewu do pomieszczeń. Tzn cały zys uciekł w wyrzutnie. Zaleta jes taka że centrala się nie rozmraża. I to tyle w zimie. W lecie GWC chłodzi - tu widzę większy zysk. Ale.... Czytałem o centralach które w zimie zamarzają i przestaja działac albo posiadają grzałkę i doprowadzają do ruiny. Tu warto zastosować GWC. Ale niekoniecznie wydając na nie naście tys zł.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

że się wtrącę... Prz moim Jan gazie z wymiennikiem przeciwpradowym właczenie GWC przy -11 stC nie dało nic (prawie - różnica 0,2stC) po stronie nawiewu do pomieszczeń. Tzn cały zys uciekł w wyrzutnie. Zaleta jes taka że centrala się nie rozmraża. I to tyle w zimie. W lecie GWC chłodzi - tu widzę większy zysk.

 

Zwięźle i na temat, moje obserwacje potwierdzają takie stwierdzenie.

Po stronie zysków w zimie należy zaliczyć :

- niewielki wzrost temp. nawiewu do pomieszczeń,

- brak szronienia ( zmniejszenie sprawności odzysku ) spory zysk w różnicy temp. nawiewu do pomieszczeń,

- zysk na energii potrzebnej do odszronienia wymiennika ( w zależności od producenta praca na zwiększonych obrotach wentylatora lub załączanie nagrzewnicy itp. rozwiązania ).

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karlsen,

Zamiast odpowiadać się zapytam.

Czy możesz napisać łopatologicznie jak policzyłeś, że przy sprawności 87% z temp. -22C otrzymasz +19 ?

A jaką temeraturę przy tej samej sprawności reku otrzymasz z 0C a potem z +3C ?

PZDR

Qter

 

Jak już wcześniej pisałem: 22C (temp. wyjść) pomnożyłem przez sprawność podaną przed producenta, czyli 87% co dało wynik 19C. W wielkim uproszczeniu. Na stronie Jan-Gaz (zakładka Dla dociekliwych) sprawność odnosi się do 0,87kW odzysku (przeliczając temperatury wychodzi 16C/20C=80%), przyjąłem prostszą metodologię obliczeń. Pisałem o sprawności, bo uważam to za podstawowy parametr (obok rodzaju wymiennika, głośności oraz energooszczędności wentylatorów) brany pod uwagę przy wyborze centrali.

Jaka będzie temperatura prz 0C czy +3C? Coulignon i Jareq podzielili się doświadczeniem. Odpowiedź nasuwa się sama.

Stąd w poprzednich postach wysnułem wniosek: przy sprawnościach central rzędu 87% i więcej zastosowanie gwc zimą nie daje wielkich korzyści (w stosunku do poniesionych kosztów). Dlatego rozważam zastosowanie tego układu w kontekście okresu letniego, czyli chłodzenia pomieszczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego rozważam zastosowanie tego układu w kontekście okresu letniego, czyli chłodzenia pomieszczeń.

 

Tu możesz się bardziej zawieźć niż w okresie zimowym pod względem zysków .

GWC nie ochłodzi Ci pomieszczeń.

Zbyt mała moc.

GWC nie dopuści żebyś miał w domu 30 C po 2 dniach upałów, a ile będzie to zależy od zysków ( okna,użytkowanie domu).

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoja droga chodzi mi po głowie budowa takiej "Klimy dla ubogich" z wykorzystaniem GWC glikolowego. Czyli dodatkowe anomostay w sypialniach, większy wymiennik, wentlator tak żeby wymieniał kubaturę chłodzonych pomieszczeń 2 razy w ciagu godziny i praca tylko w cyrkulacji powietrza - czerpnia na korytarzu. Na razie brak kasy i chęci ale chyba cos takiego popełnię.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Buduje dom i pomocne byłyby mi informacje jak wybieraliście system rekuperacji? Czy zrobiliscie to samemu czy jakis konkretny polecił Wam instalator? w jaki sposob dobieralisce rekuperator do Waszych potrzeb? itd. Wszystkie info beda mi pomocne.

Z gory dziekuje.

Pozdrawaim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są 2 szkoły.

Albo kupujesz jak wszystko inne czyli internet,sklepy,salony sprzedaży i tam wszystko Ci doradzają, no bo przecież fachowcy .

Albo czytasz forum lub inne artykuły a potem sam wybierasz urządzenia i rodzaje kanałów, projektujesz sobie zgodnie z przyjętymi zasadami żeby wszystko grało i masz .

Wszystko zależy od czasu jakim się dysponuje i od chęci, no i jeszcze od zasobności portfela .

 

PS. I nie musisz kopiować postów we wszystkich możliwych wątkach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy rzeczywiście najkrótszy odcinek powinien być dominującym czynnikiem decydującym o usytuowaniu czerpni? Rozważałem dłuższą drogą od czerpni do centrali, biegnącą przez garaż (w sumie 10m długości kanału), w celu wstępnego ogrzania powietrza. Kotłownia w której będzie centrala ma osobne wyjście i mógłbym skrócić drogę do 1 m. Pisząc o najkrótszej drodze miałeś na myśli opory, które musi pokonać powietrze?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstępne ogrzanie kanału = wychłodzenie pomieszczenia w którym biegnie lub odwrotnie.

Zwykle nie jest to pożądane albo skuteczność szału nie robi .

 

Jestem za krótkim odcinkiem do czerpni i używania gruntowego wymiennika dla stabilizacji układu wentylacji .

Jakiekolwiek inne dogrzewanie to kompromis lub strata w innym miejscu .

 

Ale są różne sytuacje, można wykorzystać odnawialne źródła inne niż grunt, np. słońce.

Każdy dom jest inny !

Więc niekoniecznie mogę mieć rację dla każdego przypadku .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kondensacja - w gwc rurowym nie występuje (wynika z postów użytkowników), a mój garaż będzie nieogrzewany, czyli dużej różnicy temperatur między powietrzem w przewodzie a garażem nie będzie - wykres Molliera. Dochodzi jeszcze pytanie dotyczące sposobu izolowania lub nieizolowania tej rury.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok

 

Główny problem jest w zimie - bo jest zimno więc po co robić jeszcze zimniej przez nieizolowany kanał czerpni?

 

Jeśli chodzi o wyrzut to tu nie koniecznie - zrobisz co ci pasuje (z tym, że w lecie będzie ci dodatkowo grzał).

 

Życie to sztuka wyborów (kompromisów również)

 

PZDR

 

P.S.

 

Aby zbytanio nie odbiegać od tematu reku Jan-Gaz informuję że podobno Szwedzi coś majstrują przy wymiennikach więc Jan-Gaz czeka na nową partię wstrzymując wysyłanie samych pudeł aby uniknąć ewentualnych problemów.

 

Qter

Edytowane przez Qter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...