Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator Jan-Gaz opinie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No ale to akurat prawda. Raz miałem uszkodzony potencjometr do sterowniak i dostałem go w ciągu 2 dni. Teraz zamawiałem reku dla mojego Brata. Zdecydował się na 420 DC z prostym sterowaniem. Problem polegała na tym że mielismy przeciągnietą tylko skrętkę komputerową do sterowanika. Jan Gaz przrobił sterowanie tak (przekaźniki) aby dało się tą skrętke wykorzystać a nie ciągnąć nowego kabla 5x1mm2. Przy czym nie wziął za to ani złotówki.

 

No to pełen szcun dla firmy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,jaką alternatywe rekuperaratora marki Jan-gaz proponujecie dla Zehnder ComfoAir 350 Standard VV.Dostałem wycene instalacji z rekuperatorem Zehnder, i cena jak dla mnie jest za wysoka.Może ktoś podpowie ile szacunkowo powinna kosztować cały koszt rekuperacji w domu 150m2,kubatura 700m,strop żelbet,tak dla orientacji żeby nie przepłacic.Jeszcze nie zaczelismy budować,a słyszałem ze istnieje możliwośc umieszczenia kanałów w stropie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanały zalewane w stropie mają bardzo ważne ograniczenie stosowania: pod kanałem, jak i nad kanałem, musi pozostać minimum 50mm betonu. Jak chcecie to uzyskać w standardowej płycie o grubości 120 - 150mm, jak kanał ma 75 lub 63 mm średnicy? Jest to niedopuszczalne konstrukcyjnie i bardzo osłabia strop. Dlatego te kanały są bardzo fajne, ale w jakichś większych obiektach, gdzie stropy są grube - ok. 20 cm.

 

Na logikę zresztą, nie trzeba pytać konstruktora - jeśli w płycie betonowej o grubości 12 cm umieścimy puste, słabe rury o grubości 7,5 cm, to powstanie długie, liniowe obniżenie grubości płyty do 4,5 cm. Pytanie - gdzie pęknie płyta w pierwszej kolejności ? A jak takich rur jest w płycie kilkanaście - to strach tam chodzić nawet w trakcie budowy, a co dopiero po obciążeniu wylewkami i ścianami działowymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanały można puścić na stropie w warstwie ocieplenia - wystarczy 5 cm styropianu, w domach piętrowych kładzie się 5cm w celu wyciszenia hałasów przechodzących przez strop. Drugim rozwiązaniem jest umieszczenie kanałów w podwieszanym suficie. Kanały prostokątne można z łatwością znaleźć o grubości/wysokości 5 cm, np. system domus.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanały można puścić na stropie w warstwie ocieplenia - wystarczy 5 cm styropianu,

 

Dzięki za odpowiedzi,jedna z firm zaproponowała mi własnie takie rozwiązanie-chcą rozprowadzić kanały w warstwie ocieplenie.Czyli strop jest nienaruszony,a wszystko jest przykryte wylewką.Brzmi ok.Ale szukam dalej.No i Zendher -ponad 8tyś to dużo ,czy znajde jakieś tańsze ale wmiare porządne urządzonko?Myśle wlanie nad Jan-Gaz,ceny wyglądaja ok,no i dużo dobrych opini na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli rekuperator ma stać na stryszku, czyli musi być maksymalnie cichy, to ładuj Jan-Gaza WNW O 350 P B E2/E3 DC z automatycznym bypasem i sterownikiem tygodniowym. Ma bardzo ciche silniki prądu stałego, pracują tak cicho że nawet ostatnio (choć się trochę obawiałem) zamontowałem ten reku w szafie w domku szkieletowym, i praktycznie go nie słychać - właściciele bardzo zadowoleni. Jak reku idzie do garażu lub kotłowni, to wystarczy tańszy z silnikami prądu zmiennego WNW O 350 P B E2/E3 AC. Te z silnikami prądu zmiennego zużywają trochę więcej prądu, ale znowu są droższe, więc generalnie wielkiej różnicy nie ma - reku i tak chodzi zwykle na minimum, więc różnice na zużyciu prądu są niewielkie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc, nigdy nie mam czasu siąść i pomierzyć zapotrzebowania mocy na różnych biegach u Janka AC i DC. Choć w sumie teraz montuję taki i taki, to jak nie zapomnę pomierzę i zapiszę - teraz od niedawna Janki mają nowe, energooszczędne silniki AC, to sam jestem ciekawy porównania do DC.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze niewiem czy bede montował na strychu czy w kotłowni,wiadomo zależy od projektu i zaproponowanych rozwiązań przez projektanta a co za tym idzie kosztów całej instalacji.Jednak jestem skłonny ku Kotłowni mam dużą,także może być ten tańszy reku w tym wypadku.Wielkie dzieki;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Mam pytanie odnośnie działania bypassu. Według instrukcji bypass powinien załączyć się po wybraniu opcji "chłodzenie" w menu GWC, temperatury zewnętrznej >5st. (5-20st) oraz temperatury wew >15st. (15-30st.). Wczoraj w ramach testowania jan-gaza włączyłem "chłodzenie". Temperatura zewnętrzna wynosiła 8-9st. a w domu 23 stopnie. Bypass powinien się włączyć - jakież było moje zdziwienie gdy po przestawieniu opcji na chłodzenie i spełnieniu warunków temperatur na wyświetlaczu nadal widniał napis GW a nie GB (G - czyli GWC, W - wymiennik, B - bypass). Dlaczego bypass się nie włączył? Czy źle zrozumiałem instrukcję (do wglądu na stronie Jan-gaza)? Czy muszą być spełnione dodatkowe warunki (np. pora letnia? Ale przecież w sterowniku nie ma kalendarza)? O co biega? Sprawdzić połączenia w centrali? Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie działania bypassu. Według instrukcji bypass powinien załączyć się po wybraniu opcji "chłodzenie" w menu GWC, temperatury zewnętrznej >5st. (5-20st) oraz temperatury wew >15st. (15-30st.). Wczoraj w ramach testowania jan-gaza włączyłem "chłodzenie". Temperatura zewnętrzna wynosiła 8-9st. a w domu 23 stopnie. Bypass powinien się włączyć - jakież było moje zdziwienie gdy po przestawieniu opcji na chłodzenie i spełnieniu warunków temperatur na wyświetlaczu nadal widniał napis GW a nie GB (G - czyli GWC, W - wymiennik, B - bypass). Dlaczego bypass się nie włączył? Czy źle zrozumiałem instrukcję (do wglądu na stronie Jan-gaza)? Czy muszą być spełnione dodatkowe warunki (np. pora letnia? Ale przecież w sterowniku nie ma kalendarza)? O co biega? Sprawdzić połączenia w centrali? Pozdrawiam.

 

Nie ma nigdzie takiej informacji w instrukcji, że BYPASS jest zależny od opcji GWC. To są zupełnie różne procedury obsługujące te dwie funkcje. Możesz zupełnie wyłączyć GWC i pozostawić tylko BYPASS i będzie OK. Dla procesora jest to nieistotne skąd bierze powietrze czy z czerpni zewnętrznej czy z wymiennika GWC - ważna jest jego temperatura. Oczywiście drugim parametrem jest temp. wewnętrzna, może niefortunnie nazwana, ale chodzi o temperaturę wyciąganego powietrza z pomieszczeń - czyli uśredniona temp. wewnętrzna :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza bypassem można również zakupić przepustnicę trójdrogową, która sterowana będzie raz na godzinę sprawdzała, jaka temperatura pobierana jest z czerpni, a jaka z gwc i wg ustawień będzie pobierała powietrze cieplejsze. Taka przepustnica jest na stronie Jan-Gaz/cennik akcesoriów - ostatnia pozycja. Mając automatyczny bypass mija się z celem posiadanie ręcznej przepustnicy gwc/czerpnia ścienna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie twierdzę, że bypass zależny jest od GWC. Ja zrozumiałem działanie bypassu tak:

1. Chcę odzyskiwać ciepło, czyli powietrze przechodzi przez wymiennik ciepła (czyli ustawiam opcję "ogrzewanie" (dlaczego jest w menu GWC a nie innym - nie wiem) i bypass nie działa. Czyli sterownik sprawdza czy cieplejsze powietrze jest w GWC czy na zewnątrz i pobiera to powietrze i przepuszcza przez wymiennik, dzięki czemu dom mi się nie wychładza.

2. Chcę obniżyć temp domu czyli nie chcę aby powietrze przechodziło przez wymiennik ciepła. Ustawiam więc na sterowniku opcję "chłodzenie" (w tym nieszczęsnym menu GWC) i oczekuję, że sterownik sprawdzi temperaturę powietrza w GWC i czerpni zewnętrznej, wybierze chłodniejsze i wpuści mi je do domu omijając wymiennik - czyli przez bypass aby się to chłodne nie ogrzało.

Chyba dobrze rozumuję. Niestety po wyborze "Chłodzenie" nie dzieje się nic. Bypass się nie włącza. Jeśli ktoś użytkuje Jan-gaza z automatycznym bypassem niech napisze czy ta opcja (chłodzenie/ogrzewanie) u niego działa i czy bypass się włącza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie twierdzę, że bypass zależny jest od GWC. Ja zrozumiałem działanie bypassu tak:

1. Chcę odzyskiwać ciepło, czyli powietrze przechodzi przez wymiennik ciepła (czyli ustawiam opcję "ogrzewanie" (dlaczego jest w menu GWC a nie innym - nie wiem) i bypass nie działa. Czyli sterownik sprawdza czy cieplejsze powietrze jest w GWC czy na zewnątrz i pobiera to powietrze i przepuszcza przez wymiennik, dzięki czemu dom mi się nie wychładza.

2. Chcę obniżyć temp domu czyli nie chcę aby powietrze przechodziło przez wymiennik ciepła. Ustawiam więc na sterowniku opcję "chłodzenie" (w tym nieszczęsnym menu GWC) i oczekuję, że sterownik sprawdzi temperaturę powietrza w GWC i czerpni zewnętrznej, wybierze chłodniejsze i wpuści mi je do domu omijając wymiennik - czyli przez bypass aby się to chłodne nie ogrzało.

Chyba dobrze rozumuję. Niestety po wyborze "Chłodzenie" nie dzieje się nic. Bypass się nie włącza. Jeśli ktoś użytkuje Jan-gaza z automatycznym bypassem niech napisze czy ta opcja (chłodzenie/ogrzewanie) u niego działa i czy bypass się włącza.

 

Nie wszystkie CW są wyposażone w BYPASS stąd jest taka opcja, która umożliwia konfigurację źródła zasilania powietrzem w zależności od potrzeb, Zwykle w okresach zimowych jest to OGRZEWANIE, w letnich...... itd. Skoro ma być wybór [ogrzewanie/chłodzenie] to musi być gdzieś umieszczona ta opcja. Stąd wybór GWC ale równie dobrze mogło by to się nazywać np. OPCJE ZASILANIA.......itp. Niestety w przypadu wyświetlaczy LCD jesteśmy ograniczeni ilością znaków = tu max. 24 :)

Odnośnie pytanie nr 2 to najpierw napisz jakie są wszystkie wartości temperatur (Tz, Tg, Tw) i ustawienia BYPASS, a wtedy można powiedzieć czy jest OK.

Procedury obsługi BYPASS są na pewno OK i działają poprawnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...