Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator Jan-Gaz opinie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czy znajdzie ktoś z chwilkę żeby trochę rozwiać moje wątpliwości?

Bo mi tu wychodzi, że ekonomicznie to jest to niezbyt uzasadnione, no może to świeże powietrze w domu?

 

Jeśli dla Ciebie wentylacja nie ma znaczenia to nie rób jej wcale.

Zaoszczędzisz z 10 tyś .

Kominiarz się znajdzie co to podbije, weźmie 100 % więcej niż normalnie czyli 200-300 zł .

 

Okna sobie otworzysz czasem i zapewniam Cię ze będzie OK !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

nie wiecie może koledzy czy coś się wyjaśniło jeśli chodzi o terkotanie central DC ?

Zgłosiłem sprawę mojej centralki (350 DC EC1) do Jangaza - dostałem odpowiedź, że przyczyną hałasu jest brak podstawek amortyzujących oraz rezonans w jaki wpadają wentylatory.

Jako remedium na brak podstawek dostałem taką grubą gąbkę, która swoje zadanie spełniła bardzo dobrze - tzn. teraz hałas nie przenosi się na strop (mam drewniany). Niestety drugi problem - czyli terkoczące wentylatory wynika chyba z czego innego niż rezonans.

Dostałem od firmy taki kątownik, który przykręciłem we wskazanym miejscu (na ściance bocznej między wentylatorami - miało to w zamyśle zapobiec wpadaniu w rezonans tej ścianki) ale niestety nie pomogło to wiele. Wentylatory jak terkotały tak terkoczą.

Na kolejnego maila, iż problem terkotania wentylatorów nadal istnieje odpowiedzi niestety nie dostałem.

Póki co obecnie nie jest to problem bo centrala chodzi na pierwszym biegu i tylko w dzień.

Ale latem znowu zacznie hałasować po nocy.

 

Pozdrawiam,

 

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

nie wiecie może koledzy czy coś się wyjaśniło jeśli chodzi o terkotanie central DC ?

Zgłosiłem sprawę mojej centralki (350 DC EC1) do Jangaza - dostałem odpowiedź, że przyczyną hałasu jest brak podstawek amortyzujących oraz rezonans w jaki wpadają wentylatory.

............................

Ale latem znowu zacznie hałasować po nocy.

 

Widzę, że jest to tłumaczenie z cyklu "jak nie wiem co jest przyczyną złej pracy komputera to najprościej jest powiedzieć WIRUS" :)

A tak poważnie - jeżeli jest to tzw. rezonans (w co wątpię) czyli drgania przy określonej częstotliwości to aby to zweryfikować w prosty sposób to zmień obroty wentylatorów. Jeżeli "terkotanie" słychać zawsze to jest to tylko zwykłe przenoszenie się drgań na obudowę. Spróbuj kilka rzeczy opisanych poniżej w celu dokładniejszego zdiagnozowania problemu:

1. Otwórz obudowę i odłącz jeden z wentylatorów. Następnie włącz reku i posłuchaj, czy nadal "terkocze". To samo zrób z drugim wentylatorem. Może to kwestia któregoś z wentylatorów.

2. Spróbuj przymocować coś do bocznych ścianek obudowy rekuperatora. Weź np. jakąś piankę i ściśle przyciśnij do boków. Obudowa rekuperatora działa jak zwykłe pudło rezonansowe i może przenosić/wzmacniać drgania wentylatorów. W podobny sposób z hałasem radzą sobie producenci metalowych zlewozmywaków, podklejając od spodu spory kawałek gumy.

 

Jeżeli to nic nie zmieni to będziemy nadal się zastanawiać. Nie wiem jaką masz CW ale jeżeli z silnikami EC to jeszcze może być problem ze stabilnością (pulsowaniem) napięcia sterującego i to raczej tylko przy sterowaniu ręcznym (pudełko z potencjometrem).

 

teraz widzę, że podajesz dokładnie typ rekuperatora i z oznaczeń można się domyślać, że to są wentylatory EC + sterowanie ręczne. W takim razie jak pisałem wcześniej sprawdź też czy napięcie sterujące nie pulsuje. Spróbuj dać jakiś kondensator elektrolityczny np. 10uF/16V pomiędzy przewód "żółty" a "niebieski" w wiązce przewodów sterujących, ponieważ niebieski jest też w wiązce przewodów zasilających.

Edytowane przez j_saw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że jest to tłumaczenie z cyklu "jak nie wiem co jest przyczyną złej pracy komputera to najprościej jest powiedzieć WIRUS" :)

A tak poważnie - jeżeli jest to tzw. rezonans (w co wątpię) czyli drgania przy określonej częstotliwości to aby to zweryfikować w prosty sposób to zmień obroty wentylatorów. Jeżeli "terkotanie" słychać zawsze to jest to tylko zwykłe przenoszenie się drgań na obudowę. Spróbuj kilka rzeczy opisanych poniżej w celu dokładniejszego zdiagnozowania problemu:

1. Otwórz obudowę i odłącz jeden z wentylatorów. Następnie włącz reku i posłuchaj, czy nadal "terkocze". To samo zrób z drugim wentylatorem. Może to kwestia któregoś z wentylatorów.

2. Spróbuj przymocować coś do bocznych ścianek obudowy rekuperatora. Weź np. jakąś piankę i ściśle przyciśnij do boków. Obudowa rekuperatora działa jak zwykłe pudło rezonansowe i może przenosić/wzmacniać drgania wentylatorów. W podobny sposób z hałasem radzą sobie producenci metalowych zlewozmywaków, podklejając od spodu spory kawałek gumy.

 

Jeżeli to nic nie zmieni to będziemy nadal się zastanawiać. Nie wiem jaką masz CW ale jeżeli z silnikami EC to jeszcze może być problem ze stabilnością (pulsowaniem) napięcia sterującego i to raczej tylko przy sterowaniu ręcznym (pudełko z potencjometrem).

 

teraz widzę, że podajesz dokładnie typ rekuperatora i z oznaczeń można się domyślać, że to są wentylatory EC + sterowanie ręczne. W takim razie jak pisałem wcześniej sprawdź też czy napięcie sterujące nie pulsuje. Spróbuj dać jakiś kondensator elektrolityczny np. 10uF/16V pomiędzy przewód "żółty" a "niebieski" w wiązce przewodów sterujących, ponieważ niebieski jest też w wiązce przewodów zasilających.

 

Witam,

dzięki za odpowiedź.

W weekend będę miał więcej czasu to posprawdzam wszystko co pisałeś po kolei.

Chociaż już kiedyś odłączałem po jednym wentylatorze i nie było jakiejś oszałamiającej różnicy w ich pracy.

Jak obudowa jest otwarta to buczenie jest o wiele mniejsze - nasila się bardzo po założeniu boku.

A co do centralki sterującej to tak jak piszesz mam tą ręczną.

Ale jak już wcześniej pisał Piczman - jak rozpędzę reku i odłączę prąd to on nadal buczy przy zwalnianiu.

Napięcie na zasilaniu zmienia się od 10.12 V przy wyłączonym reku do 0 przy maksymalnych obrotach.

Nie faluje.

I jeszcze jedna sprawa choć nie wiem czy to może mieć wpływ.

Nie mam go podłączonego przez oryginalny przewód jaki był dostarczony z rekuperatorem.

Przed tynkowaniem położyłem sobie 8x0.5 taki jak do alarmów i to przez niego podłączone jest sterowania.

Podłączone mam przez 6 żył - połączonych po 2.

 

Pozdrawiam,

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak już wcześniej pisał Piczman - jak rozpędzę reku i odłączę prąd to on nadal buczy przy zwalnianiu.

Jeżeli tak jest to można założyć, że napięcie sterujące jest OK

 

 

Podejrzewam, że to jednak są drgania mechaniczne przenoszone na obudowę. Oto kilka uwag, jak będziesz coś kombinował w weekend z centralą.

1. Jeżeli masz sztywne przewody doprowadzające powietrze do reku to musisz zamontować elastyczne łączniki (tłumiki drgań) na każdym z czterech przewodów.

2. Rekuperator powinien mieć elastyczne mocowanie do podłoża/ściany...itp ale z tego co pisałeś to tak masz zrobione. Jeżeli stoi bezpośrednio na stropie to możesz go postawić na kawałku wełny mineralnej np. grubości 10-15cm.

3. Na początek do testów - weź dwie małe poduszki (nie śmiać się :) ) i przyłóż je do boków rekuperatora. Następnie kawałkiem sznurka obwiąż obudowę tak aby poduszki przylegały do niej. Sprawdzisz w ten sposób czy tutaj jest problem.

4. Jeżeli to pomaga to możesz kupić w sklepie piankę gr. ~10cm (jak na materace) i zamiast poduszek zamocować ją do boków tak aby wyglądało to bardziej estetycznie niż poduszki.

 

To tyle sugestii - czekam na wyniki testów po weekendzie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli tak jest to można założyć, że napięcie sterujące jest OK

 

 

Podejrzewam, że to jednak są drgania mechaniczne przenoszone na obudowę. Oto kilka uwag, jak będziesz coś kombinował w weekend z centralą.

1. Jeżeli masz sztywne przewody doprowadzające powietrze do reku to musisz zamontować elastyczne łączniki (tłumiki drgań) na każdym z czterech przewodów.

2. Rekuperator powinien mieć elastyczne mocowanie do podłoża/ściany...itp ale z tego co pisałeś to tak masz zrobione. Jeżeli stoi bezpośrednio na stropie to możesz go postawić na kawałku wełny mineralnej np. grubości 10-15cm.

3. Na początek do testów - weź dwie małe poduszki (nie śmiać się :) ) i przyłóż je do boków rekuperatora. Następnie kawałkiem sznurka obwiąż obudowę tak aby poduszki przylegały do niej. Sprawdzisz w ten sposób czy tutaj jest problem.

4. Jeżeli to pomaga to możesz kupić w sklepie piankę gr. ~10cm (jak na materace) i zamiast poduszek zamocować ją do boków tak aby wyglądało to bardziej estetycznie niż poduszki.

 

To tyle sugestii - czekam na wyniki testów po weekendzie :)

 

Witam,

co prawda jeszcze nie weekend ale postanowiłem wymienić filtry w reku i przy okazji trochę posprawdzałem.

Kanały mam wszystkie elastyczne, rekuperator stoi na kanapce ze styroduru, na tym deska a na desce sztywna pianka, na której stoi reku.

Jeszcze raz ponagrywałem dzwięki.

W pierwszym pliku jest nagranie otwartego z jednej strony rekuperatora. Nastawa na regulatorze na maksa, włączam wtyczkę do prądu po czym ją wyłączam.

http://kiwi6.com/file/ndvdl7yz0w

W drugim procedura ta sama tylko obudowa zamknięta.

http://kiwi6.com/file/eqfi9770yb

W sumie to terkotanie słychać najbardziej przy starcie i podczas pracy przy zamkniętej obudowie.

Próbowałem ściskać obudowę tak jak pisałeś ale efektów nie uzyskałem żadnych :(

Jak dotykam boków w czasie pracy to nie czuć jakichkolwiek rezonansów.

 

Pozdrawiam,

 

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanały mam wszystkie elastyczne, rekuperator stoi na kanapce ze styroduru, na tym deska a na desce sztywna pianka, na której stoi reku.

Zrób "kanapkę" ale z miękkim nadzieniem :) które będzie tłumiło drgania.

 

Wracając do tych dźwięków to faktycznie chodzi to jak "młockarnia". Zaintrygował mnie dźwięk w 3 sekundzie pierwszego nagrania. W momencie kiedy rozkręcają się wentylatory zarejestrowany jest dźwięk jakby łopaty wentylatora o coś uderzały!!!. Zrób tak jak Ci pisałem wcześniej tzn. odłącz wentylator raz jeden raz drugi posłuchaj czy jednakowo pracują. Dziwny jest ten dźwięk i nie chce mi się coś wierzyć, żeby EBM wypuścił takiego knota w postaci rzegoczących wentylatorów.

Sprawdź też czy w samym rekuperatorze nie ma jakiś luźnych elementów, które mogły by się tłuc.

>> W najgorszym razie zawsze można odesłać na reklamacji.<<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

". Zaintrygował mnie dźwięk w 3 sekundzie pierwszego nagrania. W momencie kiedy rozkręcają się wentylatory zarejestrowany jest dźwięk jakby łopaty wentylatora o coś uderzały!!!.

 

Na nagraniu wyraźnie słychać starzały ......

 

 

:rotfl::-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Szanownych forumowiczów, stanąłem przed wyborem centrali i proszę o pomoc. Dom 180 m 2 kubatura z projektu ok 900 m 3, 4 osoby na stałe. Od Jangaza mam ofertę na WNW0 500 PBA E3 DC za 6900, a myślę że jakieś 8 procent dałoby radę urwać, czylo coś kolo 6 300 ktoś inny proponuje mi neoventa za 6100 netto lub enerventa ( obrotowego ) Centrala LTR 3 eco EC- sterownik podstawowy -2287,00 euro wraz z montażem brutto (8%Vat) przy kursie euro wychodzi koło 10 000 zł. Przeraża mnie trochę temat buczenia silników w janku. Może brink byłby najlepszą opcją ?

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Zet77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zet77

Masz 5 metrowe pomieszczenia?

 

No rzeczywiście te 900 m 3 to chyba wszystko łącznie ze strychem, garazem i budą dla psa : D

 

Mam spory dylemat co wybrać, a dzisiaj facet z innej lokalnej firmy uświadamiał mnie przez telefon, że za dobrą centralę trzeba dać koło 10 000.

Chodzi mi o sprzęt w odpowiednim stosunku ceny do jakości, bo przede mną jeszcze rzeka wydatków.

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...