Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator Jan-Gaz opinie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam!

Podepnę się pod temat Jan-Gaza otóż mam do przewentylowania około

- 520m3 kubatury

- powierzchnia 185m2 dom parterowy

- instalacja połozona na stropie w warstwie styropianu na poddaszu nieużytkowym

-kanały prostokątne 200mmx90mm

-przewidziany GWC glikolowy

- wg moich obliczeń opór instalacji bez uwzględnienia oporów filtrów rekuperatora dla przepływu rzędu 400-450m3 mniej więcej 150-160Pa

 

Pytanie brzmi jaki reku wybrać (wentylatory pr stałego):

brink hr 400

jan-gaz 420

jan gaz 500

berluf selen 500

 

Skłaniam się do brinka hr 400, ale obawiam się czy jego spręż nie będzie zbyt słaby aby przepchać powietrze przez moje rury bez jechania po górnych biegach - znowu obawiam się czy jednostki o wydajności 500m3/h na swoich niskich biegach nie będą przewentylowywać chałupy (czy można ograniczyć wydatek na niskich biegach w jan-gazie?)

 

prosze o radę

kapela

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Centralę o wydatku 500 m3 z potencjometrem skręcisz jak zechcesz, jej duże możliwości nie będą źródłem kłopotu z przewentylowaniem, gorzej z nieszczelnym domem lub kominkiem .

Ale jeśli w domu będą mieszkały 3-4 osoby to 350-tka też będzie dobra !

Jak będziesz chciał przewietrzyć to okna uchylisz, na imprezę lub gotowanie 350-tka w zupełności wystarczy .

Jeżeli jednak planujesz jakieś większe chłodzenia z tego GWC to 500-tka się przyda, pamiętaj jednak aby ten wymiennik gruntowy nieco przewymiarować, kolektor i nagrzewnica na większe wydatki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Piczman za szybką odpowiedź.

 

Dom jest raczej szczelny a kominka brak.

W domu będą mieszkały 4-5 osób

Z tym że w części ok 25-30 m2 będzie gabinet stomatologiczny (może kiedyś:))

GWC planuję raczej jako opcja przeciw zamarzaniu w zimie.

 

Czyli co brink hr400 będzie ok? Jakoś on mi najbardziej pasuje - cenowo ok 6500 pln

A jan-gazy widze koło 8500pln .

 

Brać brinka czy odżałować te 2000 pln i wziąść mocniejszego jan-gaza?

 

kapela

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karlsen - ale ten za 5100+vat ma wentylatory na napięcie zmienne

a taki janek co by mnie interesował z wentylatorami na stałe napięcie i by-pasem wychodzi

6700+250(bypas)=6950*1,23=8548 pln

chyba, że źle korzystam z cennika zamieszczonego w linku powyzej albo źle liczę

 

kapela

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to nie jest porównywanie

raczej zastanawiam się czy hr400 w moim przypadku da radę obsłuzyć istniejącą instalację

 

-bez wymiennika (nagrzewnicy) z glikolowego gwc, który da opór 25-30Pa z obliczeń wynika, że bez problemu hr400 sobie poradzi

-natomiast z wymiennikiem z gwc rekuperator może wchodzić w zakres pracy z dużym zużyciem energii (wysokie biegi) tym bardziej gdy już filtry będą brudne

 

jeżeli teoretycznie by sobie nie poradził muszę zastanowic się nad centralą o większej wydajności jan-gaz 420/500 - tak jak mówisz - ale wiąże się to z koniecznością poniesienia większych kosztów za zakup centrali

 

Pozostaje sobie jedynie odpowiedziec na pytanie czy Brink hr 400 radę:)

 

kapela

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko napisałem, że Janka można nabyć już od .... Twoim wyborem jest akurat najdroższa centrala, której max wydajność wynosi 700m3/h lub 505m3/h i porównujesz to cenowo do HR400 (400m3/h).
???

Skąd wytrzasnąłeś takie wartości?

 

Dwa produkty możesz (rzetelnie) porównywać jedynie przy tych samych warunkach brzegowych.

Na przykład zakładając opór instalacji równy 150Pa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj są charakterystyki http://termokontrol.com.pl/charakterystyki , które delikatnie różnią się od najnowszych, ale mogą służyć informacyjnie.
Zwracam honor.

Ależ potwory z tych najnowszych Jan-Gazów, zwłaszcza z pięćsetki. Według typowej nomenklatury marketingowców, 420tka powinna nosić oznaczenie 450, a 500tka (pi razy oko) 640.

Tylko zużycie prądu nie zachwyca.

 

Swoją drogą, tak 500tka obsłuży naprawdę duuuuży dom. Widać producent celuje w zamożniejszą klientelę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy ja wiem czy potwór ??

jakiś taki przyjazny jeśli już

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=101863&d=1329647887

 

--------------------

Przedstawię teraz wyniki dla poboru prądu bardzo dużej centrali wentylacyjnej .

Jest to centrala o max wydatku ok. 500 m3 i zakłada się ją do domów o powierzchni 180-300 m2 w którym mieszka 4-8 osób .

 

Odpowiednio dla wydatku :

 

25 % ( ostra zima i temp. zewnętrzne ok. - 15 C ) - 26 Watt

50 % ( okres Wrzesień - Czerwiec oprócz okresów dużego mrozu) - 60 Watt

75 % ( Lipiec-Sierpień czyli okres wysokiej wilgotności względnej ) - 75 Watt

100 % ( okresowe wietrzenie , imprezy, chłodzenie pasywne z GWC) - 82 Watt

 

Średnia roczna wyjdzie 60 Watt co daje nam miesięczny koszt użytkowania WM = 25-27 zł w zależności od kosztu 1 kwh w danym domu .

Dla przeciętnego domu ok. 140 m2 centrala wentylacyjne ma odpowiednio słabsze wentylatory pobierając jeszcze mniej prądu .

---------------------------------

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...