Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator Jan-Gaz opinie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Równanie brzmi:

Wywiew = FCOEF * Nawiew

Więc jeśli chcemy zwiększyć podciśnienie, FCOEF powinien być >1, a jeśli jest np. kominek w domu i chcemy mieć lekkie nadcisnienie, to dajemy FCOEF <1

 

Więc

Wywiew=1

Nawiew=1

FCOEF=0,5

Wynik - 1=0,5

Albo nie umiem liczyć , albo czegoś nie wiem?

Do podstawówki chodziłem dość dawno:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czym się różni z matematycznej strony:

NAWIEW=FOCEF*WYWIEW

od

WYWIEW=FOCEF*NAWIEW ?

Przecież to taki sam zapis, tylko efekt działania FCOEF odwrotny :-)

 

Jeśli N=W=1, to jedyny możliwy FCOEF też musi wynosić 1. Teraz z kolei ja Ciebie nie rozumiem z tym

"Wywiew=1

Nawiew=1

FCOEF=0,5

Wynik - 1=0,5

:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do użytkowników Jan-Gazów (i nie tylko)

Moja instalacja, wykonana przez jednego z Forumowiczów, zasilana Jan-Gazem 350 działa juz od kilku tygodni.

Przedwczoraj, pożyczonym miernikiem pomierzyłem nawiewy i wywiewy na poszczególnych anemostatach. Wyniki trochę mnie zaskoczyły. Przy 100% wydajności centrali suma nawiewów to ok. 220m3/h. Czyżby moja instalacja, złożona z flexów i kanałow PCV w wylewce miała aż takie opory???

 

Moje zmartwienie potęguje fakt, iż byłem u jednego znajomego, któremu instalację robiła firma ASK na spiro, reku Brink 400 i u niego przy nastawie reku na 50% naprawdę ładnie wentyluje. Niestety nie znam konkretnych wartości.

 

went2.jpg

 

Chętnie poznam Wasze opinie.

Edytowane przez Trymi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy przy wentylatorach AC jest sens ustawic wentylacje na prace okresowa, ale na wyzszym biegu ?

np

bieg 2 wlacza sie co godzine na godzine, praca 12 godzin/dobe zuzycie pradu 12x80=960W, ilosc powietrza 1680m3

bieg 1 nostop, praca 24 godzin/dobe zuzycie 24x60=1440W, ilosc powietrza 1680m3

teoretycznie oszczedza sie 30% energii elektrycznej.

 

- jaki wplyw ma to na sprawnosc centrali

- jaki wplyw na zuzycie wentylatorow (czeste wlaczanie i wylaczanie).

- czy przy kazdym wlaczeniu wentylatorow jest pobierany ekstra prad

 

szukam jakiegos rozwiazania na ustawienie zima wentylacji, sterownik podstawowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Włączanie i wyłączanie okresowe uważam za słaby pomysł

- jaki wplyw ma to na sprawnosc centrali

negatywny - w czasie przerwy w pracy wychładzasz wymiennik

po ponownym włączeniu wymiennik musi się "nagrzać"

- jaki wplyw na zuzycie wentylatorow (czeste wlaczanie i wylaczanie).

negatywny - ale tutaj nie ma dramatu, jeżeli silniki nie są chińskie to sobie poradzą

 

- czy przy kazdym wlaczeniu wentylatorow jest pobierany ekstra prad

jest, silniki pobierają najwięcej prądu właśnie w momencie rozruchu - w skali centrali wentylacyjnej nie jest to duża strata energii ale jednak jest.

 

Przede wszystkim martwił bym się o komfort - jednak WM liczona jest dla pracy ciągłej i brak wentylacji akurat np. podczas kąpieli spowoduje, że wilgoć się wykropli na scianach łazienki i będzie trudniej pozbyć się nadmiaru,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od siebie jeszcze dodam, że też tak myślałem - może praca przerywana, tylko że jak wyłączasz instalację, to z kanałów jednak może trochę wiać - w zależności jak jest wiatr i różnica temperatur. Przy mrozach jak sprawdzałem, to wyglądało na to, że powietrze jednak coś krąży. Być może w samej instalacji - wylatuje na piętrze, chłodzi na strychu w kanałach, wraca dołem) a jak wiatr wieje w wyrzutnię/czerpnię to ruch powietrza jest dosyć losowy. Może też się pojawić problem wilgoci o którym pisał przedmówca. W każdym razie doszedłem do wniosku, że lepiej cały czas na najniższym biegu, podnosząc wydajność na drugi bieg w godzinach popołudniowi-wieczornych, jak wszyscy wracają. Biegi 3 i 4 mam zarezerwowane na specjalne okazje i gotowanie. Tylko mam wentylatory DC i koszt prądu nie boli. Poza tym jeszcze by się pies udusił i żona by kazała zdemontować :D Edytowane przez psulek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co sugerujesz psulek? co ile lat zamierzasz wymieniać rury z powodu całkowitego zamortyzowania? ;)
Często to nie będzie, ale zawsze się może zdarzyć. Szacuje się trwałość przewodów na kilkadziesiąt lat, więc minimum 30. Teoretycznie najwyżej raz w życiu. W sumie większym kosztem może być zmiana samego reku. Edytowane przez psulek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli możesz to podaj proszę dane katalogowe jakiegoś producenta, które mówią o takich szacunkach

 

Nie trzeba żadnych danych producenta. Kanały są ocynkowane. Ja kupowałem kanały z ocynkiem 225g na m2. Czyli o grubości ocynku 28 mikronów. Przeciętna szybkość utleniania ocynku w atmosferze naturalnej, wiejskiej to 1-2 mikrony na rok. Ponieważ warunki pracy instalacji są bardzo dobre (nie zewnętrzne), można przyjąć trochę poniżej mikrometr na rok. Co daje trwałość około 30lat. Po tym czasie może zacząć rdzewieć. Nie wiem jak wygląda PE w tym zestawieniu - być może lepiej lub podobnie - nie wiem jak starzeją się plastiki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...