Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator Jan-Gaz opinie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

 

Było już przerabiane załóż syfon na wylocie i problem zniknie , bez syfonu wytwarza się podciśnienie tą rurka i zasysa z powrotem wodę do reku

 

dzięki...

czyżby to było aż takie banalne...

(faktycznie jeszcze nie ma podłączonego syfonu bo się instalacja robi, jest tylko rurka do wiaderka ...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję rozwiązanie, które ja zastosowałem - wąż igielitowy podajże fi12 mm, który można kształtować delikatnie podgrzewając. Cena około 2 zł/mb. Kupić gumową zaślepkę, wykonać otwór i podpiąć do kanalizy (szczelne połączenie). Pomiędzy reku a kanalizą wąż ułożyć w kształcie syfonu i mamy po problemie.

Dodam jeszcze, że w moim przypadku z kanalizacji potrafi delikatnie dmuchnąć zimnym powietrzem, więc syfon był niezbędny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcialbym jeszcze wrocic do wentylatorow EC i AC, czy to prawda ze w przypadku takich samych oporow instalacji na tym samym biegu /np pierwszym/ wntylatory AC przepychaja wiecej powietrza niz EC, tym samym wieksze zuzycie pradu jest poczesci kompensowane przez wieksza wydajnosc ? Jezeli to prawda ile wiecej powietrza przepchna AC ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AC przepychaja wiecej powietrza niz EC

 

jeżeli porównujesz identyczne wentylatory napędzane innym typem silnika to AC pracują tak samo jak EC

 

Ewentualne różnice mogą jedynie wynikać z faktu, że producent centrali stosuje nieco INNE wentylatory w wersji AC i inne w wersji EC.

 

Można postudiować katalogi EBM/papst :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AC przepychaja wiecej powietrza niz EC

 

jeżeli porównujesz identyczne wentylatory napędzane innym typem silnika to AC pracują tak samo jak EC

 

Ewentualne różnice mogą jedynie wynikać z faktu, że producent centrali stosuje nieco INNE wentylatory w wersji AC i inne w wersji EC.

 

Można postudiować katalogi EBM/papst :-)

 

 

Ja mam jeszcze te stare wentyle AC firmy Konwektore (2011) wiec zalezy mi na porownaniu AC-Konwektor z EC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AC przepychaja wiecej powietrza niz EC

 

jeżeli porównujesz identyczne wentylatory napędzane innym typem silnika to AC pracują tak samo jak EC

 

Ewentualne różnice mogą jedynie wynikać z faktu, że producent centrali stosuje nieco INNE wentylatory w wersji AC i inne w wersji EC.

 

Można postudiować katalogi EBM/papst :-)

 

Z wykresów

http://jan-gaz.com.pl/rekuperatory_0_Wymiary_charakterystyki

dokłądnie wynika,że silniki pradu przemiennego dają większy spręż i przepychają więcej powietrza. Szczególnie gdy ktoś ma rozbudowaną instalację to lepiej będą sobie dawały radę. Proszę zauważyć,jeśli ktoś ma opory instalacji rzędu 200 Pa, silniki AC przepchną około 150 m3 powietrza na godzinę, a silniki EC do najdalszego anemo nie przepchną nic. Tak wynika z wykresu. Więc trzeba będzie włączyć wtedy II bieg, a wtedy zużywają już tyle samo prądu co silniki AC. Więc opłaca się zamontować silniki prądu stałęgo pod warunkiem,że będą pracować na I biegu i mamy małe opory instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak Ty to odczytałeś z tych wykresów?

może u Ciebie się jakieś inne wyświetlają niż u mnie?

 

Sorki zbyt dużo uogólniłem. Pobór mocy na poszczeglnych biegach jest opisany po prawej stronie wykresu. Na drugim biegu silniki EC zużywają 85 W a silniki AC na pierwszym biegu 110W. Nie możemy porównywać samego zużycia prądu na poszczególnych biegach. Trzeba porównywać zużycie prądu dla tej samej wydajności przepływu powietrza przy określonym oporze w instalacji. A wtedy już nie będzie tak różowo na rzecz silników EC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z zupełnie innej beczki:

Może ktoś orientuje się jaki jest algorytm odmrażania w reku Jan-Gaza?

Ja co prawda mam wymiennik Siwickiego, ale bydle mi raz trochę przymarzło.

Założyłem presostat (ustawiłem go na 200Pa gdyż mam 8 biegów, wymiennik stawia opory rzędu 50 Pa na 4, 100Pa na 5, 150Pa na 6, wykorzystuję zazwyczaj 4 i 5) i kompletne fiasko.

Po prostu wymiennik jest za duży i może dojść do sytuacji, w której zaczyna zamarzać a presostat nie zareaguje. Zorientowałem się po spadku wydajności. Temperatury na anemostatach były rzędu 13oC.

Myślę teraz nad algorytmem opartym właśnie o temperaturę nawiewu za wymiennikiem.

Np nawiew jest równy 5oC, czas zacząć odmrażać, czyli podgrzać powietrze o 20oC przez 5 minut (mam kozę i nie chcę wyłączać nawiewu).

Może coś podpowiecie?

Edytowane przez orko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a moze lepiej zamontować sygnalizator narastania lodu? Uzywa się tego w instalacjach chłodniczych.

W moim Jan gazie układ rozmrozeniowy to po prostu czasówka która rozłącza raz na pół godziny (chyba na minutę lub dwie) wentylator nawiewny. Sterowana jest czujnikiem temp w kanale nawiewnym i załącza sie ponizej minus 5 stopni (chyba)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...