Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator Jan-Gaz opinie


Recommended Posts

  • 3 weeks później...
  • Odpowiedzi 2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

  • 2 months później...
  • 1 month później...

Dobry :D

 

Co prawda nie przekopałam się, przez cały wontek, ale często rozmowy mocno rozjeżdzały się z tematem.

Mam kilka pytań do użytkownikow Janka. Dodam,że mi najbardziej zależy na tym aby w domu było świeże powietrze, instalacja w miarę tania (stąd wybór janka) a koszt użytkowania reku najniższy.

1. Czy jeśli instalację zrbię na Pe_Flexach to bedzie ona cicha? Czytałam o buczeniach i świstach przy wentylatorach na prąd zmienny (na wątku o Dospelach sporo takich opini)

2. Jak to w końcu jest z kuchnią? Czytałam oddzielny wątek, ale ile osób tyle opini. U nas kuchnia będzie elektryczna, dom na PC więc kominów w ogóle może nie być, ale uparłam się na kominek i ten jeden komin w domu pozostanie. Czy ktoś z was używających Jan-gaza ma podłączony okap w kuchni do gm? A może darowac sobie zakup okapu i zrobić tylko nawiew i wywyew w kuchni? Dodam,że kuchnia całkiem otwarta na salon i boję się, że przy silnie działających wywiewach powstanie ciąg wstecznyw kominie od kominka (może tylko bredzę?)

 

Dom http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-pieknotkach-2/md9f212d5e84dd z lekkimi zmianami w oknach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byry! Dzięki wielkie za opinie. Takie użytkowników są najważniejsze. Czyli mówisz, że poza nawiew+wywiew w kuchni jeszcze okap podłączony do GM, czy okap bez odprowadzenia tak jak pisze autorus w trybie pochłaniacza? W takiej konfiguracji teoretycznie pochłaniacz zniweluje mi zapachy a GM wilgoć i ciepło, piszę w teorii bo u ciebie GMnie radzi sobie z ciepłem z gotowania.

 

Czy to normalne? Pytanie do innych użytkowników jan-gaza bez komina wentylacyjnego w kuchni. Czy u was też występuje problem z podwyższoną temperatura z gotowania?

Skoro już robię GM to chce oszczędzić na budowie kominów stąd te pytania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto Ci każe zaraz komin budować dziura w ścianie i zapachy ciepło na dwór , taka opcje zawsze możesz zrobić . Czy pochłaniacz coś da latem ? Wydaje mi się ze nie ze temp będzie rosła podczas gotowania obiadu . Z tego co wiem najlepiej zrobić tak ze pochłaniacz podłączyć bezpośrednio do wywiewu od WM i latem leci prosto na dwór a zimą zapachy pochłaniacz niby zabiera a ciepło wraca .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam okap z filtrem węglowym (do pochłaniania zapachów) nie podłączony do WM. Nie mam komina oddzielnego. Jest to w moim przypadku wystarczające, nawet podczas smażenia. Pragnę jednak zaznaczyć, że mam indukcję, a takie rozwiązanie nie wymaga tworzenia systemu na odbieranie dużej ilości ciepła.

Dobierając okap sprawdź jego max wydajność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byry! Dzięki wielkie za opinie. Takie użytkowników są najważniejsze. Czyli mówisz, że poza nawiew+wywiew w kuchni jeszcze okap podłączony do GM, czy okap bez odprowadzenia tak jak pisze autorus w trybie pochłaniacza? W takiej konfiguracji teoretycznie pochłaniacz zniweluje mi zapachy a GM wilgoć i ciepło, piszę w teorii bo u ciebie GMnie radzi sobie z ciepłem z gotowania.

 

Czy to normalne? Pytanie do innych użytkowników jan-gaza bez komina wentylacyjnego w kuchni. Czy u was też występuje problem z podwyższoną temperatura z gotowania?

Skoro już robię GM to chce oszczędzić na budowie kominów stąd te pytania :)

 

podniesienie temperatury podczas gotowania występuje wszędzie gdzie się gotuje i nie ma na to wpływu wentylacja w którą wpięty jest janek czy inne pudło z wentylatorami, ilość ciepła którą tworzysz jest duużo większa niż jest w stanie usunąć wentylacja poprzez czynnik którym jest powietrze,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli podłączenie okapu pod WM jest błędem , najbardziej odpowiednią opcją jest pochłaniacz ale dochodzą koszty filtra co 3 -4 miesiące ale temp nadal rośnie w lecie , opcja druga to okap i wywalenie wszystkiego na zewnątrz wydaje mi się ze jak zapachy wyjdą to temp tez ale znów WM trzeba dać na max lub okno otworzyć . Tak źle tak nie dobrze .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli podłączenie okapu pod WM jest błędem , najbardziej odpowiednią opcją jest pochłaniacz ale dochodzą koszty filtra co 3 -4 miesiące ale temp nadal rośnie w lecie , opcja druga to okap i wywalenie wszystkiego na zewnątrz wydaje mi się ze jak zapachy wyjdą to temp tez ale znów WM trzeba dać na max lub okno otworzyć . Tak źle tak nie dobrze .

 

Najlepszy jest okap z wyjściem na zewnątrz. Pewne rzeczy lepiej wyrzucać od razu niż magazynować w ciepłych i wilgotnych filtrach nawet dwa dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepszy jest okap z wyjściem na zewnątrz. Pewne rzeczy lepiej wyrzucać od razu niż magazynować w ciepłych i wilgotnych filtrach nawet dwa dni.

Zgadzam się z twierdzeniem że lepiej od razu się pozbyć ale pozostaje mały znak zapytania. Wentylator okapu ma kilkukrotnie większą wydajność niż reku. Więc wywalamy n.p. 600m3 a dostarczamy 100. Rozumiem że ta reszta i tak kanałami nawiewnymi się dostanie w związku z wyrównaniem ciśnień. Ale po pierwsze latem będzie to trochę mniejszy ból ale zimą zaciągniemy sporo zimnego powietrza czyli reku nie spełni swojego zadania a po drugie czy w szczelnym domu w związku ztak dużą różnicą w nawiewanym i wywiewanym pow. nie powstanie w kanałach wywiewnych ciąg wsteczny. Moim zdaniem w momencie włączenia okapu z bezpośrednim wyrzutem należało by odciąć wywiew WM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Biorąc pod uwagę, że ciepło powstające w procesie gotowania/pieczenia jest w znacznym stopniu

wychwytywane przez anemostat wyciągowy w kuchni, nie ma sensu

podejmowanie ryzyka szybkiego zabrudzenia kanałów wentylacyjnych i centrali

dla uzyskania symbolicznej [w skali roku] dodatkowej porcji ciepła. "

 

ktoś kto to pisał (albo przekopiował)z comaira nie zdaje sobie chyba sprawy że anemostat w suficie w kuchni też tłuszcze zasysa i pracując całą dobę może zassać niewiele mniej niż okap przez pół godziny, na dokładką nie ma żadnego "filtra" więc całe gadanie tego typu o syfie itd to sranie żarem albo powtarzanie gdzieś zasłyszanych "prawd"

 

Można wpiąć okap do wm tyle że nie na "surowo", druga sprawa że ten "filtr" w okapie to żaden filtr tylko skraplacz dlatego lepiej gdy jest metalowy niż szmaciany, cząsteczka odparowanego tłuszczu jest daleko mniejsza niż oka w takim "filtrze", jak więc on niby filtruje?

tłuszcz skrapla się na siatce ale nie cały, dalej jest turbina okapu i tam na łopatkach skraplana jest reszta, powierzchnia styku łopatek z ilością powietrza w funkcji czasu jest wiele wieksza nić tej siatki dlatego turbina lepiej czysci powietrze niz ta siatka i jest też bardziej zapaskudzona, metr dalej jest czyściej niż w kanale od anemostatu w suficie

 

dodatkowo te niby symboliczne uzyski w skali roku są faktycznie symboliczne ale tylko gdy się symbolicznie gotuje :)

Edytowane przez kangaxx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie będzie indukcja więc nie będzie problemu z tłuszczem, który osadza się wszędzie od spalaniu gazu, ale jednak tłuszcz od gotowania zawsze idzie w górę. Dlatego kangaxx dobrze prawi! Anemostat w kuchni ma mniejsza moc niż okap, ale też zaciąga syf z gotowania.

Czy robienie dziury w ścianie przy GM to nie jest głupota? U moich rodziców jest takie rozwiązanie i wiem jak zimą potrafi pizgać z wyłączonego okapu.

Jestem laikiem, ale myślałam,ze na wszystkich 'otworach' gm w kuchni daje się filtry, które wymienia się co jakiś czas albo montuje się specjalne kuchenne anemostaty z filtrami wymiennymi.

 

Mam jeszcze jedno (głupie?) pytanie :cool:

Czy jest szansa podłączenia dolnego źródła PC pod reku? Latem PC grzeje ciepła wodę np 2x w ciągu dnia (zbiornik 300l na 3os) czy można by po nagrzaniu wody wyłączyć PC i wykorzystywać glikolowy GWC to chłodzenia powietrza? Czy Jan gaz może to jakoś ogarnąć jeśli np zamontujemy chłodnicę? No i czy taka chłodnicę można zamontować w późniejszym czasie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
Mam zamiar podwieszac sufit w kuchni i zastanawiam się czy nie przenieść aemaostatu centralnie nad kuchnie gazową lub zostawić ten co mam i połączyć go płaskimi kanałami z drugim nad kuchnia ? Lub zejść po ścianie i umieścić jakiś wyciąg 60 cm nad blatem kuchni i by działało jak wyciąg tylko bez wentylatora żeby nie zaburzac całej pracy centrali ale jak zamontować jakiś filtr do brudu który jest podczas gotowania ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...