Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak odblokować termostat grzejnikowy?


silencer7

Recommended Posts

Witam.

W swoim mieszkaniu mam zablokowane termostaty na grzejnikach w taki sposób, że najniżej mogę zjechać do 2. Jest to minimum co oznacza, że zakręcić ich całkowicie nie mogę. Rozumiem, że jest to swego rodzaju zabezpieczenie "przeciwzapowietrzeniowe", jednak jest to uciążliwe bo nawet na "dwójce" grzejniki nieźle kotłują i nie mam przez to możliwości dostosowania temperatury w poszególnych pomieszczeniach wedle moich potrzeb. Termostat w tej chwili nie wiem jakiej firmy, jakiś zwykły podobny do tego:

http://heating.danfoss.com/PCM/images/emag/10053.jpg

 

Czy ktoś orientuje się może jak zdjąć tę blokadę samodzielnie bez wzywania hydraulika?

Z góry dzięki za info.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

W swoim mieszkaniu mam zablokowane termostaty na grzejnikach w taki sposób, że najniżej mogę zjechać do 2. Jest to minimum co oznacza, że zakręcić ich całkowicie nie mogę. Rozumiem, że jest to swego rodzaju zabezpieczenie "przeciwzapowietrzeniowe", jednak jest to uciążliwe bo nawet na "dwójce" grzejniki nieźle kotłują i nie mam przez to możliwości dostosowania temperatury w poszególnych pomieszczeniach wedle moich potrzeb. Termostat w tej chwili nie wiem jakiej firmy, jakiś zwykły podobny do tego:

http://heating.danfoss.com/PCM/images/emag/10053.jpg

 

Czy ktoś orientuje się może jak zdjąć tę blokadę samodzielnie bez wzywania hydraulika?

Z góry dzięki za info.

 

A możesz się pochwalić w jakim celu chcesz zejść niżej? 2 na termostacie oznacza zwykle temperaturę pomieszczenia około 18 deg C. Zamknąć całkowicie i tak ich nie można. U mnie np. minimum to 16 deg C i raczej nie ma to nic wspólnego z zapowietrzaniem. Po prostu nikt w normalnych warunkach nie ustawia ich niżej jeśli ma termostat. jeśli potrzebujesz go zamknąć to zdejmij termostat i nakręć w jego miejsce nakrętkę, która może zamknąć całkowicie zawór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A możesz się pochwalić w jakim celu chcesz zejść niżej? 2 na termostacie oznacza zwykle temperaturę pomieszczenia około 18 deg C. Zamknąć całkowicie i tak ich nie można. U mnie np. minimum to 16 deg C i raczej nie ma to nic wspólnego z zapowietrzaniem. Po prostu nikt w normalnych warunkach nie ustawia ich niżej jeśli ma termostat. jeśli potrzebujesz go zamknąć to zdejmij termostat i nakręć w jego miejsce nakrętkę, która może zamknąć całkowicie zawór.

Akurat w tej chwili chcę mieć taką możliwość bo w tym mieszkaniu nikt nie mieszka więc jest ogrzewane niepotrzebnie, w jakim stopniu będę z tego korzystał w przyszłości to nie wiem, ale dobrze znać taką opcję.

@plulka dzięki za linki, jutro sprawdzę który sposób zadziała u mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mam dalej zagwozdkę :/ Mój termostat to Oventrop UNI LH taki jak ten po prawej:

http://www.devham.co.nz/assets/images/oventrop_1.jpg

Podanych wyżej sposobów nie mam jak zastosować u mnie bo ten termostat chyba jest jednak jakoś inaczej zbudowany. Ma ktoś jakiś pomysł?

Znalazłem nawet przekrój tego termostatu na stronie:

http://www.devham.co.nz/html/oventrop.html

ale nadal nie widzę gdzie się zmienia tę nastawę...

Próbowałem go rozebrać - zdjąłem tę przednią pokrywkę, ale jest tam jedynie pierścień osadczy (zeger) blokujący ten czujnik który jest pod pokrywką... Oglądałem go z każdej strony i nie widzę, gdzie można to regulować...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months później...

Wystarczy wyjąć czarny plastik który jest włożony w zębatkę. Patrząc na termostat od strony zaworu zobaczycie w środku "zębatkę plastikową" a wśród zębów znajdziecie wstawiony kawałek czarnoszarego plastiku - wystarczy go wyjąć. Nie schodzi lekko - wystarczy podłożyć cienki imbus i mocno pociągnąć.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Np w Danfoss-ie głowice skalowane od dwóch (Everis 4260) są stosowane wyłącznie do łazienek - jakieś nowe przepisy podobno. I niestety nie można zjechać poniżej.

Normalnie jest od * do 5 lub 7, gdzie * oznacza funkcję przeciwzamarzaniową - czyli powyżej +5-8 stC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 13 years później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...