Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Hajduk / Arysto


CONRADO

Recommended Posts

Stoję przed wyborem wkładu pomiędzy HAJDUK a ARYSTO:

1. Hajduk SMART 2L/P lub Volcano 2Ph a Arysto 10 P "DJ" lub "SJ".

2. Która szyba narożna lepiej się sprawuje - gięta bez szczeliny czy szyba łączona?

3. szyber automatyczny czy manualny?

Proszę o opinię na temat tych modeli i pomoc w wyborze.

Dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 61
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Nie mam co prawda kominka naroznego ale prisme z hajduka i szybe z "kawalków". Teraz bym doplacił za szybe w całosci. Niby nic takiego sie nie dzije ale wydaje mi sie ze efekt wizualny lepszy no i odpada ci szyczszenie szyby na łaczeniach co czasem sie zdarza jak wsadzisz mokre drewno lub za mocno przydusisz palenisko.

 

Co do szybra hmmm... na poczatku troche przeszkadzał mi szyber automatyczny bo za kazdym paleniem miałem inne drewno, jedne mokre drugie troche bardziej suche wiec brakowało mi mozliwosci zmiany ustawienia szybra. W hajduku mozna zmienic ustawienie tylko na wygaszonym palenisku.

Ale obecnie gdzie mam berdziej "równe " drewno szyber ustawiony jest na 1 pozycje i jest ok. Nie trzeba pamietac zeby przed otwarciem drzwiczek otworzyc szyber.

 

A jescze jedno hajduk ma wysoka teperature spalin warto dodac jakies wkłady akumulacyjne lub radiator nad wkładem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stoję przed wyborem wkładu pomiędzy HAJDUK a ARYSTO:

1. Hajduk SMART 2L/P lub Volcano 2Ph a Arysto 10 P "DJ" lub "SJ".

2. Która szyba narożna lepiej się sprawuje - gięta bez szczeliny czy szyba łączona?

3. szyber automatyczny czy manualny?

Proszę o opinię na temat tych modeli i pomoc w wyborze.

Dziękuję

 

Mam Arysto 10 (narożny L) z szybą łączoną. Nie mam najmniejszych zastrzeżeń. Pali się ładnie, dym nigdzie się nie wydobywa, łączenie nie rzuca się aż tak bardzo w oczy. Wybór padł na łączoną właściwie z jednego powodu - w razie "nieszczęścia" (pęknięcie, zbicie itp) koszt nowej szyby był ~5-cio krotnie niższy niż giętej, co więcej kupić mogę w każdym miejscu (docięcie na wymiar i wstawienie, natomiast gięta - zostaje już raczej tylko producent). W cenie zakupu samego wkładu też jest to odczuwalne - ale może już nie tak bardzo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam co prawda kominka naroznego ale prisme z hajduka i szybe z "kawalków". Teraz bym doplacił za szybe w całosci. Niby nic takiego sie nie dzije ale wydaje mi sie ze efekt wizualny lepszy no i odpada ci szyczszenie szyby na łaczeniach co czasem sie zdarza jak wsadzisz mokre drewno lub za mocno przydusisz palenisko.

 

Co do szybra hmmm... na poczatku troche przeszkadzał mi szyber automatyczny bo za kazdym paleniem miałem inne drewno, jedne mokre drugie troche bardziej suche wiec brakowało mi mozliwosci zmiany ustawienia szybra. W hajduku mozna zmienic ustawienie tylko na wygaszonym palenisku.

Ale obecnie gdzie mam berdziej "równe " drewno szyber ustawiony jest na 1 pozycje i jest ok. Nie trzeba pamietac zeby przed otwarciem drzwiczek otworzyc szyber.

 

A jescze jedno hajduk ma wysoka teperature spalin warto dodac jakies wkłady akumulacyjne lub radiator nad wkładem

 

MARCIN też mam HAJDUKA PRIME i nie wiem o czym piszesz z tym ustawieniem szybra - gdzie to jest. Ja tylko reguluję taką wajchą dopływ powietrza.

 

Czy ten szyber jest w środku we wkłądzie jak się patrzy do góry? Jest tam jakieś ustawienie z 3 pozycjami - ja mam śruby ustawione na śrdokowy czyli 2. Za co te ustawienia odpowiadają? Co się stanie jak zmienię na ustawienie 1 lub 3?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawienie szybra zmieniasz ciag w kominie. Fabrycznie ustawione tez mialem na 2 ale jak palilem resztkami z wiezby dachowej to potrzebowałem wiekszy ciag a jak podsuszonym drewnem lisciastym to mniejszy bo za szybko sie paliło..

 

W hajduku masz 3 pozycje ale ten łacznik mozna zmieniac jego dlugosc.

Ja zrobiłem tak:

- naładowałem drewna i ustawiłem szyber na 3/4 otwarcia. Drewno paliło sie szybko ale szamot i szyba była czysta.Popalilem tak z 2-3 dni i zmienilem ustawienie tz troszke zamykasz szyber i dalej 2-3 dni palenia. Robiłem tak do momentu az szamot i szyba zaczeły sie brudzic wtedy wracasz do ustawien poprzednich.

Ogolnie to tym szybrem zmieniasz ciag komina. Jak ci kominek kopci to trzeba zwiekszyc ciag jak za szybko sie pali to zmniejszyc itd. teraz pale juz 2 sezon wiem co i jak :D. Moge palic nawet deskami a kominek bedzie czysty.

 

Niestety Prisma nie ma mozliwosci całkowitego odciacia doplywu powietrza, nawet jak przymkniesz dopływ na maxa powietrze jest dostarczane. Tak jak napisał an-bud mozna to "poprawic" dodajac przepustnice na doprowadzeniu powietrza. Mnie to nie przeszkadza bo mam nad wkładem kształtki akumulacyjne wiec moge palic na pełnym gwizdku a nie musze przyduszac ognia zeby miec dlugo ciepło. U mnie jeden wsad pali sie okolo 2-3 godz i w sumie tyle mi starczy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś ma arysto narożny z płaszczem wodnym?

Ja mam kupiony, jeszcze nie przywieziony. Arysto 10WW SJ (narożny szyba gięta). Refleksji z palenia brak, jak będą to się nimi podzielę.

 

no to jak już będziesz miał to się pochwal, bo też się nad nim zastanawiam, tylko DJ (szyba łączona).

Ile płaciłeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • 2 weeks później...
Za kominek 6670 netto - cena z maja 2008 roku, bo wtedy zamawialiśmy i daliśmy zaliczkę. Nie wiem czy to dużo czy mało. Jak na kominki z płaszczem to chyba cena średnia.

 

Kominek już przywieziony.Można zobaczyć w dzienniku. :D

 

Nasz właśnie dzisiaj przyjechał. Jutro podłączamy i może jakieś próbne palenie zapodamy :D Z tym że my mamy normalnie w bok otwierany. Na roletę nie dałem się jakoś namówić.

Cena 6200 brutto (po ciężkich negocjacjach - warto!), z transportem i montażem.

 

jeżeli chodzi o temat wątku: Hajduk ma dwie wady:

- cena

- kominek z płaszczem wodnym ma płaszcz tylko na górze, po bokach nie (przynajmniej ten nowy Volcano). I tu przewagę ma Arysto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

jak nikt nie chce się wypowiedzieć to ja coś powiem

Arysto użytkuje regularnie od prawie miesiąca i śmiga że aż miło!

Szybko się nagrzewa, bardzo ładnie trzyma temperaturę, drewno dopala całkowicie - zostaje tylko popiół, praktycznie żadnych kawałków drewna. Fabryczna regulacja dopływu powietrza i szyber też w porządku, chociaż można by, wg mnie, jeszcze bardziej domknąć powietrze od dołu. Powietrze mam doprowadzone z zewnątrz budynku i myślę czy nie założyć dodatkowej przepustnicy.

Narazie żadnych innych wad nie widzę i ogólnie polecam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Rozumiem ze 6200 to kominek z montażem, ale bez obudowy? Dobra cena-ile sam wklad? Obudowe planujecie sami zrobić? Jakis wstepny projekt posiadacie? Tez mysle o tym kominku, bo marzy mi sie bez szprosu, ale przestrzegaja ze jak szyba klejona a dwóch kawałków to może sie cos stać :( Jakie macie wymiary tego wkładu jesli mozna spytać ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak nikt nie chce się wypowiedzieć to ja coś powiem

Arysto użytkuje regularnie od prawie miesiąca i śmiga że aż miło!

Szybko się nagrzewa, bardzo ładnie trzyma temperaturę, drewno dopala całkowicie - zostaje tylko popiół, praktycznie żadnych kawałków drewna. Fabryczna regulacja dopływu powietrza i szyber też w porządku, chociaż można by, wg mnie, jeszcze bardziej domknąć powietrze od dołu. Powietrze mam doprowadzone z zewnątrz budynku i myślę czy nie założyć dodatkowej przepustnicy.

Narazie żadnych innych wad nie widzę i ogólnie polecam :D

U mnie też zaczynam palić w kominku i wszystko OK :D :D

Jedyny malutki minusik wkłądu ARYSTO to doprowadzenie powietrza w kształcie kwadratu a nie kółka :-? Problem rozwiązało się za pomocą rury spiro, młotka i obejmy skręcanej 8) :D :D :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6200 to cena brutto za wkład z montażem, czyli wtarganie do chałupy i podłączenie do komina. Instalację wodną robił hydraulik, przy okazji całego CO.

Wymiary wkładu: 720x580x1210-1280 szer x gł x wys. Wysokość w zależności od ustawienia na stopach. Jak chcesz to mogę wysłać dokładny rysunek z wymiarami jaki dostałem od producenta.

Jeżeli chodzi o klejoną szybę to chyba jakieś bzdury gadają. Co dokładnie ma się niby stać?

Moim zdaniem to nawet zaleta że jest klejona, bo w razie uszkodzenia duuuużo tańsza i szybsza wymiana - mają na miejscu, a giętą ściągają

 

Jeżeli chodzi o projekt obudowy to zapraszam do dziennika, tam są wstępne wizualizacje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...