Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Hajduk / Arysto


CONRADO

Recommended Posts

  • 1 month później...
  • Odpowiedzi 61
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • 2 months później...

witam, ja również stoję przed podobnym dylematem, jak autor wątku, dokładnie te dwa modele, przeglądam co jest za i co przeciw hajduczkowi. cena wyjsiowa jest wyższa, po drugie moj instalator kupi go na siebie na mniejszym rabacie, niz arysto, yhmm.. składniam się tutaj na arysto. czy po prawda że hajduk w standardzie ma podwójny deflektor spalin, przez co wylot gazów jest o niższej temperaturze ?

 

pozdr

Andy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
No i kupiłem tego arysto. Pali się ładnie, niestety nie mam porównania do innych, gdyz wcześniej nie miałem kominka. Palę na razie odpadami z budowy, i troche się szybki okopciły. Ciąg jest dobry, mam dodatkowo sterowanie przepustnicą przy doprowadzeniu powietrza. Ogólnie jestem zadowolony
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, ja mam Arysto narożny 10PDJ... wrazenia?

Estetyka super, fajnie wygląda taki narożny wkład, niestety szyby szybko się brudzą, ale może zależy to od drewna, bardziej lub mniej wilgotne, poza tym nagrzewają się uchwyty szybru i powietrza zewn., ale to nie jest problem. Pali się ładnie, miło jest popatrzeć, i pomysleć ze rok temu nawet nie chciałęm słyszeć o kominku :)

 

ps. raczej nie pal takimi odpadami, bo u mnie majster pod moja nieobecność sobie tak palił to mało mnie szlag nie trafił przy szorowaniu szyby :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My również mamy wkład Arysto narożny i jak na razie jesteśmy bardzo zadowoleni ,świetnie wygląda i jest porządnie zrobiony.Szybki się okopciły ale to nasza wina bo drzewo nie było dostatecznie suche.Są do tego specjalne preparaty, choćby w supermarketach budowlanych- wystarczy psiknąć i przetrzeć szybę.

Co do palenia odpadami to również nie popieram :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

mam pytanko!!

Właśnie pierwszy raz odpaliłem swój kominek Arysto A10P tj. ten z podwójną szybą. Czy mozecie mi wytłumaczyć czy normalne jest ze ogień "leci na prawo" tzn w stronę szyby bocznej. Nie przeszkadzałoby mi to gdyby nie fakt że boczna szyba jest podcza palenia osmolona. Dodam że palę drewnem sezonowanym.

PS.

Czy jest jakaś mozliwość aby zlikwidiwać kilkumilimetrową szparę która występuje między szybami (na łączeniu w narożniku).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years później...
Wkład Hajduk 2P jest aktualnie faktycznie oferowany z dwoma deflektorami, z naprowadzeniem górnego powietrza do spalania na plecach paleniska. Sterowanie powietrzem pierwotnym i wtórnym odbywa się dwoma niezależnymi regulatorami. Drzwi mają ogranicznik przed nadmiernym odchyleniem na bok (nie będą uderzać o obudowę kominkową). Sterowalność spalaniem jest bardzo dobra.Warto też zerknąć na dane emisyjne (sprawność, CO i pył). Zalet jest wiele.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wkłady Hajduk i Arysto są porównywalne jakościowo i rozmiarowo. Istnieje jedna poważna różnica między tymi produktami. Chodzi o doprowadzenie powietrza z zewnątrz. Niby oba wkłady posiadają w standarcie a jednak są różnice.

Arysto z serii A10 - powietrze z zewnątrz doprowadzane jest tylko pod popielnik, do systemu czystej szyby dostaje się z pomieszczenia i nie jest niczym sterowane. W związku z tym po zamknięciu przepustnicy we wkładzie pali się niemal tak samo mocno. (nieco można ograniczyć poprzez zamknięcie szybra na wylocie spalin) kontrola nad ogniem jest jednak marna.

Arysto A11 - całe powietrze dostaje się z zewnątrz, w środku wkładu dzielone jest na dwa kanały ale regulacja jest możliwa tylko powietrzem pod popielnik. To do czystej szyby podobnie jest nieograniczane. Zmienia się tylko to że można stosować przy wentylacji mechanicznej. No i wkład ma lepszy wygląd

Hajduk ze starej serii - dziurawy podobnie jak arysto, do tego beznadziejny automatyczny szyber który sprawdza się tylko przy suchym drewnie (kiedyś podobnie miał spartherm)

Hajduk z nowej serii - Uszczelniono wkład, wyrzucono niepotrzebny szyber, wydłużono drogę spalin oraz dołożono system dopalania spalin. Osobne sterowanie powietrzem na popielnik osobne na system czystej szyby. Pełna kontrola nad ogniem, dłuższe spalanie tego samego załadunku, więcej ciepła. Rożnica w spalaniu drewna kolosalna. Warto dołożyć kilka stów. System podnoszenia szyby rewelacja (przynajmniej we wkładach prostych)

 

Co do płaszcza wodnego to spisuje się bardzo dobrze, ale zepsuli jedną ważną rzecz. Wkład nie ma wody w bocznych ściankach przez co tylko połowa ciepła oddawana jest do wody.

Tak wygląda cała prawda, prawie jak u Max Kolonko :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Co do płaszcza wodnego to spisuje się bardzo dobrze, ale zepsuli jedną ważną rzecz. Wkład nie ma wody w bocznych ściankach przez co tylko połowa ciepła oddawana jest do wody.

Tak wygląda cała prawda, prawie jak u Max Kolonko :)

Wody w ściankach bocznych nie ma w Volcano W 12 i W 18 - a więc w wersjach do układu zamkniętego (max.ciśnienie pracy 2,5 bara) - a więc coś za coś. Jednak dzięki umieszczeniu wymiennika wodnego tylko w górnej części czopucha szyba i szamot będą łatwiej do utrzymania w czystości. Wersje Volcano W (z wodą w bocznych ściankach) są nadal w ofercie, więc zwiększył się wybór dla inwestora, trzeba dobrać poprostu odpowiednie urządzenie do potrzeb i będzie wszystko ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Artix, uważam że Hajduk wykonał milowy krok naprzód modyfikując wkłady kominkowe. Z nowymi płaszczami wodnymi źle to wymyśliliście.

stara Indiańska metoda obliczania zapotrzebowania budynku na ciepło (której nie da się wybić z głowy narodu chodź trochę się przeterminowała) wygląda tak 1kW = 10m2 standardowego budynku.

Wkład 18kW zazwyczaj dobiera się do domów ok 180m2

Salon w takim budynku to powierzchnia ok. 40m2 reszta do ogrzania ok. 120-140m2

Rozkład ciepła we wkładzie jest taki że połowa ciepła 9kW zostaje w salonie a druga połowa jest przeznaczona na resztę domu.

Nawet zakręcając kaloryfery w salonie chcąc dogrzać resztę domu musimy palić mocno we wkładzie przegrzewając salon.

Niestety coraz więcej ludzi nie może zakręcić tego kaloryfera bo decyduje się na podłogówkę która działa z kilkugodzinnym opóźnieniem a wtedy wasz naprawdę dobry wkład wodny staje się kompletnym nieporozumieniem.

Moim skromnym zdaniem powinniście zrobić wkład z podwójną szybą, płaszczem wodnym za również za ściankami i jeszcze dodatkową izolacją tak by jak najwięcej ciepła było oddawane do wody bo po to się kupuje wkłady z PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...