Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GAZ CZY COŚ INNEGO ?


djwaca

Recommended Posts

Pewnie, że sprzedają kotły na słomę do domków, ale w zestawie nie ma składu opału na te słomę (no może teraz w promocji dokładają). Wartość opałowa tony słomy jest 2 razy mniejsza niż z tony węgla , a gęstość jest 5 razy mniejsza, co daje nam 10 krotnie większą objętość paliwa. Jeśli na zimę potrzebuję ok. 4 ton ekogroszku co daje 5 m3 (węgla) co równa sie 50 m3 słomy, a to więcej nim zmieści się w całym moim garażu. Nie uważam ekogroszku za najlepsze rozwiązanie (już nie), ale do opalania kotła słomą trzeba mieć warunki. Poaz tym działka przed domem wyglądałaby jak obejście przed oborą - zasłana warstwami słomy. Dodatkowo mogłaby mi w buty nawłazić i by wystawała.

 

Dane znalazłem tutaj: http://www.biomasa.org/index.php?d=artykul&kat=51&art=47

ale nie jestem w stanie ich zweryfikować. Jeśli jest tu błąd , to proszę o zweryfikowanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 72
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Biorący pod uwagę piec na ekogroszek muszą zdawać sobie sprawę, że zużywa on sporo energii elektrycznej. Przeliczając kiedyś w innym wątku koszty ogrzewania nie wiedziałem, że jest aż takie zużycie. Podobno średnio trzeba liczyć zużycie prądu conajmniej 150 zł miesięcznie.

 

150zł za co?, za prąd do pieca na ekogroszek :lol: .

Co to za wyliczenia skoro ja mam piec na ekogroszek i płacę za "cały" prąd 100zł miesięcznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy przemnożenie kilku wartości jest trudniejsze od wypisywania bzdur?

moc motoreduktora i nadmuchu ok. 0,26 kW

niech zapitala 24 h/dobę przez 30 dni w miesiącu

nie wiem ile teraz kosztuje kWh, niech będzie 0,30 zł

miesiąc pracy podajnika z nadmuchem nonstop to 56,16 zł. Proste?

A pracuje może 1/10 tego, czyli jakieś 5 zł na miesiąc

tu dane z poborem energii:

http://www.hkslazar.pl/pliki/64.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy przemnożenie kilku wartości jest trudniejsze od wypisywania bzdur?

moc motoreduktora i nadmuchu ok. 0,26 kW

niech zapitala 24 h/dobę przez 30 dni w miesiącu

nie wiem ile teraz kosztuje kWh, niech będzie 0,30 zł

miesiąc pracy podajnika z nadmuchem nonstop to 56,16 zł. Proste?

A pracuje może 1/10 tego, czyli jakieś 5 zł na miesiąc

tu dane z poborem energii:

http://www.hkslazar.pl/pliki/64.pdf

 

No cóż, jako osoba tak bardzo sroga w ocenie wypisywanych przez innych "bzdur" powinieneś sam wystrzegać się wypisywania bzdur.

Bzdurą jest, że kocioł pracuje dziennie 2,4 godz. (napisałeś 1/10 ) - chyba że tylko grzanie wody użytkowej. Poza tym ta cena energii elektrycznej??? Przy takiej cenie grzanie prądem byłoby bardzo opłacalne. PC byłaby bezkonkurencyjna. Kocioł na ekogroszek nie posiada żadnej elektroniki? A podtrzymanie płomienia? A pompa obiegowa, układ mieszający? PERPETUM MOBILE? Pewnie to wszystko nie da w sumie 150zł, ale z całą pewnością większą bzdurą jest 5 zł/mies :) :) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Jestem na etapie projektowania domku.

 

Zastanawiam się jakie ogrzewanie wybrać, będę miał gaz na działce - narazie jestem za piecem gazowym.

 

Jaki może być koszt miesięczny ogrzania domku 140 m2 gazem ?

 

Jakie ogrzewanie wybrać ?

 

Pomyśl o ogrzewaniu na pelety. Ja wybrałem piec w którym bede mógł palić nawet owsem albo pestkami wiśni:) Koszt ogrzania domu peletami w tej chwili jest porównywalny do ogrzania gazem ziemnym ale należy sobie zdać sprawe, że ten drugi na pewno bedzie drozec w miare zmniejszania sie swiatowych zasobów. Poza tym wole uniezależnić ciepło w swoim domu od Rosji - jakoś im nie wierze :D

Pozdrawiam i życze podjecia dobrej i taniej decyzji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[no cóż, jako osoba tak bardzo sroga w ocenie wypisywanych przez innych "bzdur" powinieneś sam wystrzegać się wypisywania bzdur.

Bzdurą jest, że kocioł pracuje dziennie 2,4 godz. (napisałeś 1/10 ) - chyba że tylko grzanie wody użytkowej. Poza tym ta cena energii elektrycznej??? Przy takiej cenie grzanie prądem byłoby bardzo opłacalne. PC byłaby bezkonkurencyjna. Kocioł na ekogroszek nie posiada żadnej elektroniki? A podtrzymanie płomienia? A pompa obiegowa, układ mieszający? PERPETUM MOBILE? Pewnie to wszystko nie da w sumie 150zł, ale z całą pewnością większą bzdurą jest 5 zł/mies :) :) :)

 

Prawdę mówiąc nie siedziałem ze stoperem przy kotle i nie mierzyłem czasu pracy podajnika i wentylatora. Podtrzymanie płomienia to nic innego jak właśnie praca podajnika i wentylatora, a link jaki podałem określa łączną moc podajnika i wentylatora właśnie. Podja może ile Ty płacisz za kWh? Pompa obiegowa, układ mieszający to elementy instalacji, które montuje się bez względu na to czy kocioł jest na ekogroszek, czy na gaz. No chyba, że Ty masz kocioł gazowy i instalacje grawitacyjną bez wymuszonego obiegu? Na pewno przesadziłem, bo też nie za bardzo wierzę w te 5 zł, ale niechby kocioł pracował 10 godzin na dobę to i tak jest 20 zł, a nie 150! Ja się pomyliłem o 15 zł i jest problem, ktoś wypisuje o 130 zł za dużo i jest OK? Nie chodzi mi o to, żeby spierać się o to czy jest to 5, 10, czy 50 zł, ale o to, że ktoś bezkrytycznie podaje 150 zł. Może ktoś z wieloletnich użytkowników kotła na ekogroszek dostrzegł różnicę w opłatach za prąd w miesiącach letnich i zimowych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na poprzedniej stronie podałem obliczenia kosztów ogrzewania różnymi metodami. Przyjąłem tam dla kotła na ekogroszek zużycie prądu rocznie 200zł. Od tamtego czasu rozmawiałem z dwoma użytkownikami takich kotłów i z tych rozmów wynikało zużycie 150 zł miesięcznie. Stąd też moja uwaga. Jednak widzę z ostatnich wypowiedzi na forum, że to się nie potwierdza. Zakładam więc, że błąd wynika ze słabego rozeznanie moich rozmówców w zużyciu pozostałych odbiorników (dla obu jest to pierwszy sezon grzewczy w nowych domach). Co do ogrzewania gazem, to z moich porzednich wypowiedzi wynika, że jest to jeden z najdroższych sposobów ogrzewania (przy domach dobrze ocieplonych koszt ogrzewania gazem jest zbliżony do ogrzewania prądem). Ogrzewanie na ekogroszek jest znacznie tańsze, jednak mniej wygodne. No i to zapylenie. Podobno bardzo daje się we znaki, zwłaszcza, gdy jest przejście z kotłowni do domu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7tonik piszesz ciągle, słyszałem, podobno... dowiedz się porządnie i dopiero pisz, że ekogroch pochłania 200zł/mies. :lol:

PS. i to, że jakieś urządzenie jest włączone 24h do sieci to nie znaczy że tak naprawdę pracuje dłużej niż 3h na dobę... (patrz choćby lodówka) :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję założyć okularki :) :). Mowa była o 200 zł rocznie.

rzeczywiście nie Twoje słowa :wink: .. ale to wcale nie oznacza że jeżeli ktoś powie jakąś bzdurę (150zł/mies.), należy się nad tym głośno zastanawiać i szukać wyjaśnienia :wink: ...

...a jedynie co może zmniejszyć atrakcyjność ekogrochu to sama cena ...ekogrochu :cry:

...co do grzania gazem to w 100% zgadzam się z Tobą , jest to jeden z najdroższych sposobów ogrzania mieszkania...tyle, że zupełnie bezobsługowy 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...