Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

podloga, jak ocieplic tanio?


felo86

Recommended Posts

witam, mam do adaptacji lokal uzytkowy, i mam na podlodze plytki i nie ma ocieplonej wylewki(parter domu), przeraza mnie perspektywa kucia calej wylewki z plytkami i robienia podlogi plywajacej, i poddal mi ktos taki pomysl zeby na plytki polozyc styropianowe kasetony(ewentualnie przykleilbhym je klejem montazowym do plytek)na to panele co wy na tgakie rozwiazanie???? czy grubosc kasetona okolo 1cm da wogole jakies wlascviwosci ocieplajace??nie bedzie mialo to zlego wplywu na uzytkowanie paneli??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1cm to raczej mizerne ocieplenia min 5cm. Może jak byś kupił jakiś twardy styropian i go ułożył na te płytki a na niego panele. Ale nie wiem czy nie uginało by się to zbytnio. Są też ciepłe wylewki Polytech ( granulat styropianowy z dodatkiem jakiegoś napowietrzacza ) dodaje się do tego tylko cement.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednym z lepszych rozwiązań to izolacja z korka naturalnego 6, 8 lub 10 mm, a na to podłoga drewniana np. deska barlinecka. matriały drewniane mają wyższą temperaturę własną co daje uczucie ciepła. Korek jest najleprzym izolatorem naturalnym. Jeżeli styropian, to najtwardszy z możliwych, a klej montażowy go rozpuści. Panele to materiał modyfokowany, a na powieżchni warstwa plastiku dająca poczucie chłodu.

Można też kupić panele z korka naturalnego o najwyższej temperaturze własnej o grubości 12 mm. wierzchnia warstwa podłogi z korka to lakier ceramiczny odpowiadający klasie Ac-5. Pod tą podłogę mozna dodatkowo rozwinąć cienką warsrwę korka o grubości 2mm, co zapewni dodatkową izolację termiczną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

an-bud tak zrobił, ułożył panele na styropianie

http://forum.muratordom.pl/post2836662.htm#2836662

 

ułożył panele na osb a osb leży na styropianie.

 

Ten sposób jest u ciebie będzie najlepszy: styropian EPS 100 + OSB + coś (panele, wykładzina, na uparetgo płytki) grubość styro ile sie da ale raczej nie mniej niż 5 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki za zainteresowanie moim postem, taki cienki podklad styropianowy bylby dla mnie dobrym rozwiazaniem bo jesgt tam niski sufit(ok220-230) wiec jakby mi przyszlo 10 cm na gruby styropian i osb to stracilbym cenne centymetry do sufitu. Jest tam dosyc duzy metraz jakies 62 metry wiec korek chyba by mnie 'zjadl' cenowo...chyba ze sie myle?? zapomnialem dodac, ze cala prace bede robil sam i chcialbym jakos tanim kosztem zrobic ten remont.. z tego powodu podloga drewniana tez odpada... ten pomysl z kasetonami wydaje mi sie naprawde ciekawy osoba ktora mi to polecila ponoc robila tak w garazu i spelnilo to swoja role..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już tak bardzo chcesz użyć kasetonów to zamiast nich kup sobie piankę o grubości 1cm i ja połóż na te płytki nie będzie trzeba nic kleić, będzie szybciej i tak samo ciepło jak by tam był styropian o grubości 1cm.

Ja kupiłem taka piankę na allegro tez będę ja stosował jako izolacje cieplna na poddaszu zamiast styropianu bo tak samo jak ty nie chce zmniejszyć wys. pomieszczeń. Tu masz link do takiej pianki http://allegro.pl/item520127740_pianka_mata_pod_wylewki_betonowe_10mm_50_x_1_30.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wlasnie tego miejsca jest tyle co nic.. jedynie 1-2 centymetry do wykorzystania pod panelami, wiecej odpada z powodu niskiego sufitu, czyli defakto pomysly z kasetonami, styrpianem 2cm i pianka 1cm by byly ok, tylko kwestia czy nie bedzie to przeszkadzalo (styropian pod panelami) w uzytkowaniu paneli.. no i czy nie jest to za cianka warstwa... przed rozpoczeciem robot mam zamiar zrobic rewizje, czyli skuc kilka plytek na probe zeby zobaczyc co jest pod spodem moze jakis zuzel chociaz czy cos ocieplajacego, bo jesli podloga jest tylko na gruncie to z tego co wyczytalem na necie to cos czuje ze bez solidnej warstwy styropiany (ok 10 cm) sie nie obejdzie zeby to w miare ocieplic, czyli kucie i wylewka mnie wtedy chyba nie ominie.. sa jacys znawcy od izolacji termicznej??:D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest Fermacell zespolony z pianką, dostępne różne grugości. Rozwiązanie dosć drogie, ale uzyskujemy powierzchnię gotową do prac okładzinowych - wykladzina, panel, płytki - do tego dość szybkie w wykonaniu. Co prawda przeznaczenie do tłumienia odgłosu kroków, ale w większości dobre izolatory akustyczne, mają rewelacyjne właściwości termoizolacyjne. w googlach można poszukać oficjalnej strony producenta - według mnie warte rozważenia. nie będzie to 1cm, ale nikt jeszcze nie wyprodukował izolatora idealnego i tak cienkiego. No chyba, że zrobimy w tym miejscu próżnię :-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się osobiście wydaje że ułożenie styropianu mniejszego niż 6 cm nie ma sensu na stropie, który jest położony bezpośrednio na gruncie. Zwykła strata pieniędzy. Przenikanie i utrata ciepła i tak będą bardzo duże. Ja bym pomyślał o kuciu i o jakimś ogrzewaniu podłogowym. W sumie byś nie stracił zbyt dużo tych cennych centymetrów. Rzeczywiście ta wysokość na parterze kolejnego stropu jest bardzo niska. Teraz 250 - 260 to już raczej norma ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz świętą rację. Ogólnie powinno, to sie zrobić jak należy, ale ludzie szukają półśrodków i taki też będą mieć efekt końcowy. Czasem takie inwestycje nie warte są nawet rozpoczynania. Do tego pamiętajmy, że remont jest zawsze droższy, od budowy nowego z zachowaniem tych samych wytycznych co do efektu końcowego.

pozdrawiam

t.p.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie o ilość opinii chodzi. Przede wszystkim panel wymaga izolacji od wilgoci z podłoża. A izolacja termiczna ma sens przy sensownych grubościach. Za to odpowiedzialny jest współczynnik lambda, im mniejszy tym lepsze właściwości izolacyjne materiału. Oprór cieplny R przegrody to w przybliżeniu odwrotność lambda i grubości warstw izolacyjnych. dla przykładu wełna gr. 150mm i o lambda 0,035 ma opór 1/0,035*0,15= 4,28. Dlatego opinie, że 1cm w zasadzie nic nie zmienia. Równie dobrze można wykonać izolację przeciwwilgociową i ułożyć na tym panele.

Pozdrawiam

T.P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
odswierzam post, liczac ze ktos cos konstruktywnego jeszce napisze, w poniedzialek zaczynam prace i chyba nie bde kluk tej podlogi, za duze koszta za duzo roboty za dlugi czas, w miejscach gdzie beda plytki chyba dam maty grzewcze(cieplo nie bedzie zbyt uciekac bez styro?), a tam gdzie panele kupie pianke grubosci 1 cm, dodam tylko ze w jednym pokoju jest ulozona wykladzina dywanowa i podloga jest naprawde ciepla mimo mrozow, dlatego wydaje mi sie ze nawet jak panel bedzie zimny to bardziej mi sie oplaca dodac jakis dywan/wykladzine dywanowa na panele w strefach bardziej uczeszczanych niz zabierac sie za robote wylewek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ocieplenie czymkolwiek - 1 cm - to zbędne wywalenie pieniędzy

Sensowne grubości zaczynaja się od 5 cm.

 

Kosztowy jedynym sensownym rozwiązaniem jest styropian podłogowy =- odporność na ściskanie min 100 kPA lepiej 150. dopasowane do rodzaju eksploatacj i na to można dać

- wylewkę

- zamiennie - płytę włoknowo cementową, gipspwo- włoknową (typ Fermacell lub konkurenecja) , płytę OSB - wykończyć wg woli , płytki, linoleum . W zależności od wersji oczywiście konieczne dalsze przygotowanie podłoża..

 

Wszystkie korki (najlepsze bo naturalne... ;) za to gorzej izolujące - zwłąszcza wobec ceny, w tym przypadku dla mnie to nieporozumienie.

 

Jeśli walczysz o wysokość posadzki - dać płytę z neoporu (specjalny styropian EPS z grafitem , przewodnośc 0,031, przez to ograniczysz grubość ).

 

Można dać też płytę XPS, ale to już nie będzie spełniony warunek tanio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jednym z pomieszczen mieszkalnych miałem taki sam problem.

Zrobiłem to tak,na wylewke dwie warstwy papy na to płyta osb 10mm,pianka pod panele 6mm i panele, podłoga w dotyku jest ciepla i jak narazie jest ok.

Niespełnia to norm ale jakies rozwiazanie jest :)

 

dobra ale to dalej za drogo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...