Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Regulacja pieca De Dietrich MCR 24


nonek

Recommended Posts

Bardzo proszę o jakiś pomysł na zmniejszenie bezwładności tej podłogówki

 

Ps2. Jestem laikiem w dziedzinie ogrzewania, watek przeczytałem raczej cały i proszę o info w wersji przystępnej dla zwykłego użytkownika końcowego nie

 

No to pierwsze do wypróbowania - przestaw pompę w kotle na wyższy bieg - parametr P21 ustawiony na 1 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Oczywiście zastosuje się do wskazówki ale... skoro pompy są tez w każdym rozdzielaczu to przestawienie pompy kotła spowoduje... no właśnie chyba nic bo pompy z rozdzielacza same szybciej mogą pociągnąć wodę z kotła... ? Czy może coś źle rozumuje ??

 

Czy można zmniejszyć ta pętle na ustawionej temperaturze ??

Edytowane przez solakowka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście zastosuje się do wskazówki ale... skoro pompy są tez w każdym rozdzielaczu to przestawienie pompy kotła spowoduje... no właśnie chyba nic bo pompy z rozdzielacza same szybciej mogą pociągnąć wodę z kotła... ? Czy może coś źle rozumuje ??

 

Pompy są bezdławicowe, więc jeśli masz inną o większej wydajności przed nimi to ona wodę "przepchnie" przez nie o ile da radę. Dopisz sobie jako punkt drugi - zwiększenie prędkości pomp na obwodach. :) Weź pod uwagę, że efekt zwiększonej prędkości pompy na kotle pojawi się dopiero po kilku(nastu?) godzinach.

 

Czy można zmniejszyć ta pętle na ustawionej temperaturze ??

 

Znaczy się histerezę? Jeśli o to chodzi, to niestety nie.

 

Ps.Jak można cytować ??

 

Jak użyjesz "Odpowiedź z Cytatem " ;) - ważne, żeby cytat zaczynał się słowem QUOTE w nawiasie kwadratowym (i ewentualnie =NazwaOsobyKtórąCytujesz;NumerPostu) i kończył się /QUOTE (też w nawiasie kwadratowym) :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompy są bezdławicowe, więc jeśli masz inną o większej wydajności przed nimi to ona wodę "przepchnie" przez nie...

 

 

Czyli ten mój termostat na dolnym rozdzielaczu rozłączający pompę właśnie z tego rozdzielacza na nie wiele się zdaje bo pompa z pieca i tak pcha wodę przez niego ??

 

Bardziej by się przydała głowica termostatyczna na zasilaniu rozdzielacza - dobrze rozumuje ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli ten mój termostat na dolnym rozdzielaczu rozłączający pompę właśnie z tego rozdzielacza na nie wiele się zdaje bo pompa z pieca i tak pcha wodę przez niego ??

 

Tak, chociaż z trochę mniejszą prędkością zapewne.

 

Bardziej by się przydała głowica termostatyczna na zasilaniu rozdzielacza - dobrze rozumuje ??

 

Tak, ale wtedy masz sytuację, że znowu jest szansa na przegrzanie, bo pompa w kotle przepchnie całą wodę do góry :) Znaczy się masz dwie sytuacje:

 

1) Wszystko otwarte i chodzi - góra rozgrzewa się wolniej

2) Dół zamknięty - góra nagrzewa się szybciej

 

i teraz chronotermostat ma problem, bo obliczył sobie jakąś średnią przyrostu temperatury i według niej pracuje a tu mu nagle zmienia się "standardowy" wzrost temperatury :)

 

Ja poszedłbym w kierunku regulacji pętli tak, aby uzyskać równomierny rozkład temperatury wqe wszystkich pokojach/obwodach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja poszedłbym w kierunku regulacji pętli tak, aby uzyskać równomierny rozkład temperatury wqe wszystkich pokojach/obwodach.

 

Zalozmy ze dol grzeje rownomiernie - i tak ma byc - a u gory przegrzewają łazienki - i tez tak ma byc wiec regulacje petli poki co odrzucam.

 

...jeszcze nurtuje mnie jedna sprawa - z pieca orientacyjnie wychodzi 50 st rurka b.ciepla - wchodzi na rozdzielacz i na zasilanie wchodzi juz tylko powiedzmy 35 stopni, a z powrotu tylko 25. Moze gdyby na uklad wchodzila wyzsza temp powiedzmy te 45 st to pomieszczenia u gory nagrzewaly by sie szybciej, a co za tym idzie piec szedl by krocej. Czy ktos ma rozdzielacz 73A KanTherm lub ma doswiadczenie w regulacji ?? Oczywiscie jest instrukcja ale mi bardziej chodzi o instrukcje przyczynowo skutkowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalozmy ze dol grzeje rownomiernie - i tak ma byc - a u gory przegrzewają łazienki - i tez tak ma byc wiec regulacje petli poki co odrzucam

 

OK - to nie nalegam :)

 

...jeszcze nurtuje mnie jedna sprawa - z pieca orientacyjnie wychodzi 50 st rurka b.ciepla - wchodzi na rozdzielacz i na zasilanie wchodzi juz tylko powiedzmy 35 stopni

 

A nie możesz na piecu zmniejszyć? Po co ma do tylu nagrzewać, jak potem i tak to zbijasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...no załóżmy ze nie chce tyle zbijać.... bo nic mi nie daje to zbijanie temp przez rozdzielacz - chyba poza tym ze cieplejsza woda wraca do pieca - a piec to lubi - podobno

 

Myślę ze uzyskam lepszy efekt wpuszczając wyższa temp na podłogę.

 

http://instal-market.pl/galerie/b/b22f00f0f21e1479807d138e7906141e9802.jpg Zdjecie KanTherm

 

Prośba do specjalistów - proszę na rysunku powyżej w Paincie porobić strzałki jak rozchodzi się woda w tym rozdzielaczu, głownie chodzi o przepływ przez ta srebrna rurkę przy pompie, oraz wpływu i wypływu wody z belek.

 

W chwili obecnej temp na górnej belce i dolnej - o dziwo - ta sama 32,5. Na PT55 nastawa 22st temp obecna 20,7 i piec dogrzewa

 

Czy PT55 w trybie manual bierze jakieś wartości zadane pod uwagę typu temp zewnętrzna, porównanie spadku temp cos jak przy auto ?? /Czy działa na zasadzie, ze jeśli temp spada poniżej zadanej to daje 100% mocy i grzeje az uzyska zadana wartość później pętla i tak w kolko ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...no załóżmy ze nie chce tyle zbijać.... bo nic mi nie daje to zbijanie temp przez rozdzielacz - chyba poza tym ze cieplejsza woda wraca do pieca - a piec to lubi - podobno

 

Ja słyszałem odwrotną wersję :)

 

Czy PT55 w trybie manual bierze jakieś wartości zadane pod uwagę typu temp zewnętrzna, porównanie spadku temp cos jak przy auto ?? /Czy działa na zasadzie, ze jeśli temp spada poniżej zadanej to daje 100% mocy i grzeje az uzyska zadana wartość później pętla i tak w kolko ??

 

W trybie manual pilnuje jednej ustawionej temperatury bez zwracana uwagi na programy. Nie działa tak jak Ty piszesz - nadal steruje modulacją :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.proszę na rysunku powyżej w Paincie porobić strzałki jak rozchodzi się woda w tym rozdzielaczu, głownie chodzi o przepływ przez ta srebrna rurkę przy pompie, oraz wpływu i wypływu wody z belek

 

Ta srebrna rurka to zawór upustowy różnicy ciśnień - zaczyna przepuszczać w momencie gdy zamkniesz wszystkie pętle.

 

 

http://farm6.static.flickr.com/5052/5475041038_7dc1b42a8c.jpg

5475041038_7dc1b42a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... mam pytanie - czy da sie ustawić w taki sposób PT55 na Dedietrichu MCR24 (lub skoro tego sie nie da na PT55 to jakim innym sterowniku sie da) by grzał cały czas na minimalnej mocy a w momencie zapotrzebowania na wyższa temperaturę podniósł moc na piecu i temperatura by wzrosla.

Istota podłogówki jest stala temperatura w pomieszczeniu a nie grzanie na zasadzie wlacz wylacz. Pytam bo u mnie nałogowo Pt55 przegrzewa o grubo 2 stopnie (nie mam pojęcia od czego to zależy) i wychaldza o 2 stopnie - to wina bezwładności u mnie w domu bo PT55 piec załącza wcześniej ale zanim rozgrzeje podłogę i zacznie efektywnie grzac - pomieszczenie zdąży się jeszcze wychłodzić,

 

Wiec ktoś ma sposób na nastawienie tego PT55 w zadowalający mnie sposob lub ew zmiana na inny sterownik ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Istota podłogówki jest stala temperatura w pomieszczeniu a nie grzanie na zasadzie wlacz wylacz. Pytam bo u mnie nałogowo Pt55 przegrzewa o grubo 2 stopnie (nie mam pojęcia od czego to zależy) i wychaldza o 2 stopnie - to wina bezwładności u mnie w domu bo PT55 piec załącza wcześniej ale zanim rozgrzeje podłogę i zacznie efektywnie grzac - pomieszczenie zdąży się jeszcze wychłodzić,

 

PT55 nie działa na zasadzie włącz wyłącz ;) U mnie max przegrzanie/niedogrzanie to 0,5 K.

 

Wiec ktoś ma sposób na nastawienie tego PT55 w zadowalający mnie sposob lub ew zmiana na inny sterownik ??

 

Masz ustawioną pracę według krzywych czy według czujnika wewnętrznego?

 

Ja miałem ustawioną regulację PI - FCE 6: "--", FCE 8 (lub FCE 9 jeśli wersja PT55 starsza niż 10.02 ): 10 minut i 0.5°C. Długość mojej podłogówki to 6 obwodów, około 400m; pompa WILO 25/4 na najniższym biegu; pompa w kotle na dolnym biegu.

Edytowane przez CitroCerber
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...ustawienia o których mówisz nie umie nigdzie znaleźć ani w instrukcji ani w menu PT55 - mam chyba jakaś stara wersje (jak ja sprawdzić) - da się zrobic upgrade firmware ?? Czytałem nowa instrukcje 1002 i widzę ze tam to jest ładnie rozpisane... ktoś pomoże ??

 

Jak zmienić grzanie wg krzywych / wg czujnika ?? Opcja pewno będzie tylko pod trochę inna nazwa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...