Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Regulacja pieca De Dietrich MCR 24


nonek

Recommended Posts

Ewus - czy czasem nie masz kapilary (czujnik od zaworu termostatycznego "na drucie") zamontowanej do dolnej belki rozdzielacza? Bo jeśli tak a strzałka na pompie jest skierowana do góry to należy kapilarę przenieść na górną belkę. Jakie masz przepływy na rotametrach bo może trzeba je zwiększyć rozkręcając rotametry lub przydławić zawór na powrocie - ten po prawej stronie górnej belki, bo woda płynie gdzie jej łatwiej.

 

PS. Przede wszystkim jeśli w domu ciepło to nie kombinuj maksymalna temperatura zasilania to 55oC, a podłogi to 29oC.

Edytowane przez odyseuszek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Zwiększenie przepływu nie spowoduje podniesienia temperatury...

 

Chyba się mylisz - prędkość przepływu jest jedną z metod regulowania wydajności podłogówki - fizycy pewnie to ładniej ujmą, ale szybciej płynąca woda odda więcej energii w tej samej jednostce czasu, chyba że temperatura otoczenia jest taka sama jak temperatura wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba się mylisz - prędkość przepływu jest jedną z metod regulowania wydajności podłogówki - fizycy pewnie to ładniej ujmą, ale szybciej płynąca woda odda więcej energii w tej samej jednostce czasu, chyba że temperatura otoczenia jest taka sama jak temperatura wody.

 

Nie jestem fizykiem - nie wypowiem się na temat zjawiska. :)

 

Nie zrozumieliśmy się - skoro ma na "wejściu" 30 stopni, to przyspieszenie przepływu nie spowoduje, że będzie więcej, bo za temperaturę odpowiedzialny jest termozawór. Nie zaczynałbym od grzebania w rotametrach, które zapewne zostały przez instalatora wstępnie wyregulowane. Pytanie autorki było: "gdzie podnieść te temperaturę na te obiegi podłogówki?".

Edytowane przez CitroCerber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba moje problemy są za dziwne na ten wątek :-)

 

Tym razem może tak nie będzie, chciałem zapytać czy wszyscy macie nad kominem wkład kominowy zakończony takim grzybkiem co chroni przed deszczem ?

 

Podobno serwisanci DD potrafią za to nie uznać gwarancji bo jest to niezgodne z zasadami DD.

 

Jak myślicie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym razem może tak nie będzie, chciałem zapytać czy wszyscy macie nad kominem wkład kominowy zakończony takim grzybkiem co chroni przed deszczem ?

 

Podobno serwisanci DD potrafią za to nie uznać gwarancji bo jest to niezgodne z zasadami DD.

 

Jak myślicie ?

 

 

Ja mam wystawiony przez ścianę - oryginalny DD i przewód spalinowy jest zakończony daszkiem, tylko jakby zamontowany odwrotnie (jakbym postawił w pionie, to tak jakbym miał wklęsły - miskę na trzech nóżkach) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewus - czy czasem nie masz kapilary (czujnik od zaworu termostatycznego "na drucie") zamontowanej do dolnej belki rozdzielacza? Bo jeśli tak a strzałka na pompie jest skierowana do góry to należy kapilarę przenieść na górną belkę. Jakie masz przepływy na rotametrach bo może trzeba je zwiększyć rozkręcając rotametry lub przydławić zawór na powrocie - ten po prawej stronie górnej belki, bo woda płynie gdzie jej łatwiej.

 

PS. Przede wszystkim jeśli w domu ciepło to nie kombinuj maksymalna temperatura zasilania to 55oC, a podłogi to 29oC.

 

 

No ten drucik się kończy tzn mierzy temp w wyjściu z tej dolnej belki przed pompką.

Rotometry odkręciłam na maksa,

no kombinowałam bo mi się wydawało, że za słabo grzeje, ale wychodzi, że podnosi jeden stopień na 24 godziny :(.Jak grzeje to jest znośnie jak nie grzeje bo temp uzyskana i wyłącza kocioł to mi zimno .

 

Chyba muszę przywyknąć do podłogówki, bo nerwus jestem a toto potrzebuje chyba kupy czasu na rozruch.

 

Dziękuję za podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hejka

proszę wszystkich użytkowników DD MCR o podanie swoich optymalnych parametrów - chodzii o zasilanie podłogówki - w domyśle sama podłogówka, zasilania cwu itp chodzi o jak najmniejsze zużycie gazu w tym czasie

i czy macie np w czasiie nieobecności w domu obniżoną temperaturę o 2-3 stopnie czy lepiej jednak jest utrzymywać ją cały czas taką samą?

 

i jeszcze jedno jak sprawdza się piecyk przy dwukondygnacyjnych budynkach - u mnie przy samej podłogówce góra wyraźnie niedogrzana - różnica ok 1,5-2 stopni, męcze przepływy na dole ale nie umiem tego ustawć, instalator z DD wspominał o sprzęgle czy w tym przypadku będzie to konieczne

obecnie mam tak P1 50 P240, czujnik pogodowy + sterowanie ażdym obiegiem na piętrze - siłownik i termostat pokojowy, główny sterpwnik na dole

 

pozdrawiam i liiczę na wsparcie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rotometry odkręciłam na maksa,

[...]

bo nerwus jestem a toto potrzebuje chyba kupy czasu na rozruch.

 

 

No to faktycznie jesteś nerwus. :) Rozkręcenie wszystkich rotAmetrów spowoduje, że obwody mają różne przepływy - teraz część pomieszczeń będziesz miała cieplejszych, a część zimniejszych...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proszę wszystkich użytkowników DD MCR o podanie swoich optymalnych parametrów - chodzii o zasilanie podłogówki - w domyśle sama podłogówka, zasilania cwu itp chodzi o jak najmniejsze zużycie gazu w tym czasie

 

P1=60, P2=50; ale chronotermostat ma ustawione: Minimalna temperatura w obiegu: 26, maksymalna temperatura w obiegu: 46. Przez większość czasu w obiegu jest 35-40 stopni.

 

czy macie np w czasiie nieobecności w domu obniżoną temperaturę o 2-3 stopnie czy lepiej jednak jest utrzymywać ją cały czas taką samą?

 

Ponieważ podłogówka ma dużą bezwładność, to nie obniżam - mam cały czas 20.5 stopnia.

 

i jeszcze jedno jak sprawdza się piecyk przy dwukondygnacyjnych budynkach - u mnie przy samej podłogówce góra wyraźnie niedogrzana - różnica ok 1,5-2 stopni, męcze przepływy na dole ale nie umiem tego ustawć, instalator z DD wspominał o sprzęgle czy w tym przypadku będzie to konieczne

 

Jak się sprawdza, to dopiero będę wiedział za tydzień-dwa. Dopiero od tego roku mam podłączone poddasze. Oczywiście obwód ze sprzęgłem hydraulicznym i dwie niezależne pompy. Co do sprzęgła, to tu jest wątek: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?32589-piec-kondensacyjny-a-sprz%C4%99g%C5%82o-hydrauliczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto bogatemu zabroni? :) :) :)

 

 

Po prostu mój układ CO nie wymaga sterowania piecem ba wręcz by to mu przeszkadzało.

Sterownik pogodowy mam na zaworze 3D podłogówki przy czym na rozdzielaczu zawory odcinające współpracujące z 6-ma termostatami pomieszczeń.

Jak niby miałem te termostaty podłaczyć do pieca?

Ustawiłem więc TZ 38C i reszta dzieje się sama. Bez wełny w dachu (dopiero w grudniu zaczynam z poddaszem) przez 2 zimy powiedzmy w zakresie tempweratury zewnętrznej 0 do -5 spalam ok 6-8 m3/dobę nie liczac cwu. Da się wytrzymać - aha i styropianu na ścianach u mnie niet.

Myślę ze jak ocieplę dach będzie lepiej choć niekoniecznie bo przecież dojdą grzejniki na poddaszu.

Ponieważ u mnie odbiór ciepła bywa zmienny w zależności od stanu zaworów na belce rozdzielacza to dodchodziło do walki pompy pieca z pompą podłogówki czasem otwieranie bypassu pieca było konieczne - problem rozwiązałem montując sprzęgło. Teraz TZ-TP =7C (nawet jak woda zpowrotu układu podłogówki wraca zimna bo w sprzęgle część ciepłej wody wraca do pieca) i wtedy piec pracuje z minimalną mocą jeśli jest więcej podnosi moc i temu nie zapobiegnie żaden sterownik.

Faktem jest że dla podłogówki 6 kW to dużo za dużo przynajmniej w okolicach 0C a zwłaszcza takiej jak moja gdzie czasem trzeba zasilać zaledwie 1-2 pętle z ośmiu i powstaje okresowy problem taktowania. Dałbym bufor ale nie ma na to miejsca.

 

Na kominku daszek mam ale tylko nad kanałem zasysającym a wylot spalin mam otwarty. Nie wiem czy to prawidłowo...

 

copec cóż to za grzejnikowe temperatury masz? Podłogówka winna grzać przy TZ 30-35C. choć jeden znajomy "wali" ile fabryk dadała potem termostat pokojowy wyłacza piec podłoga stygnie i pec załącza sie dopiero jak temperatura spadnie odpowiednio. Ja raczej preferuję stosunkowo stabilną temperaturę podłogi a wiec ciagłe grzanie na minimalnej mocy. Niestety tu dobrze by było mieć piec o mocy minimalnej 1 kW ....

 

Jak masz 2 obiegi to raczej załóż sprzęgło i na każdy obieg oddzielną pompę za sprzęgłem. Wydajność pompy z pieca powinna pokryć wydajnośćc pozostałych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu mój układ CO nie wymaga sterowania piecem ba wręcz by to mu przeszkadzało.

Sterownik pogodowy mam na zaworze 3D podłogówki przy czym na rozdzielaczu zawory odcinające współpracujące z 6-ma termostatami pomieszczeń.

Jak niby miałem te termostaty podłaczyć do pieca?

Ustawiłem więc TZ 38C i reszta dzieje się sama. Bez wełny w dachu (dopiero w grudniu zaczynam z poddaszem) przez 2 zimy powiedzmy w zakresie tempweratury zewnętrznej 0 do -5 spalam ok 6-8 m3/dobę nie liczac cwu. Da się wytrzymać - aha i styropianu na ścianach u mnie niet.

Myślę ze jak ocieplę dach będzie lepiej choć niekoniecznie bo przecież dojdą grzejniki na poddaszu.

Ponieważ u mnie odbiór ciepła bywa zmienny w zależności od stanu zaworów na belce rozdzielacza to dodchodziło do walki pompy pieca z pompą podłogówki czasem otwieranie bypassu pieca było konieczne - problem rozwiązałem montując sprzęgło. Teraz TZ-TP =7C (nawet jak woda zpowrotu układu podłogówki wraca zimna bo w sprzęgle część ciepłej wody wraca do pieca) i wtedy piec pracuje z minimalną mocą jeśli jest więcej podnosi moc i temu nie zapobiegnie żaden sterownik.

Faktem jest że dla podłogówki 6 kW to dużo za dużo przynajmniej w okolicach 0C a zwłaszcza takiej jak moja gdzie czasem trzeba zasilać zaledwie 1-2 pętle z ośmiu i powstaje okresowy problem taktowania. Dałbym bufor ale nie ma na to miejsca.

 

Trzeba było od razu napisać co masz :)

 

Na kominku daszek mam ale tylko nad kanałem zasysającym a wylot spalin mam otwarty. Nie wiem czy to prawidłowo...

 

Jak dla mnie OK - jak coś nakapie do spalinowego to i tak wypłynie przez syfon w kotle ze skroplinami, nie wiem co na to serwis. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba było od razu napisać co masz :)

 

 

 

Jak dla mnie OK - jak coś nakapie do spalinowego to i tak wypłynie przez syfon w kotle ze skroplinami, nie wiem co na to serwis. :)

 

Właśnie tak powinno być, koleś co mi uruchamiał piec powiedział, że do mnie mogą się przyczepić bo ja mam od spalin zasłonięty a na rysunkach wkładów kominowych DD nie ma tego (mówię o tych przykładowych jak powinno się podłączać).

 

Ale jakie to ma znaczenie ? Czy to aby nie robienie z igły widły ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

Mam MCR24.......

 

Maciej jakieś pomysły?

 

Rozmawiałem z fabrycznym serwisem DeDietrich o moim przypadku.

W/g nich kocioł mi cały prawie cały czas pracuje bo temperatura na zewnątrz jest poniżej 3 stopni i działa ochrona przed zamarzaniem (??). Zasugerowali obniżenie temperatury ochrony przed zamarzaniem do -8 stopni C. Sterownik powinienem ustawić do samoadaptacji i sterowania obiegiem B (podłogówka). Jeżeli w domu temperatura będzie wyższa niż ustawiona oczekiwana na sterowniku to spowoduje to wyłączenie pompy do podłogówki. Obieg A (grzejniki) będzie działał niezależnie od powyższego i muszę dobrać do niego doświadczalnie krzywą grzewczą.

 

Ma to sens?

 

r.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba znalazłem odpowiedź na moje dziwne problemy: otóż wydaje mi się, że mam zasilanie z powrotem pomylone. zasilanie z piieca idzie do rozdzielacza na zaworki/siłowniki a powrót jest przez przepływowmierze, które nie wskazują żadnego przepływu.

 

podpowiedzcie teraz co robić co łatwiejsze a co lepsze:

1. podmiana belek tak ażeby było jak w książce przez przepływomierze zasilanie

2. czy może wystarczy zmienić samo doprowadzenie z kotła - podmienić rurki doprowadzającą z powrotem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...