Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Regulacja pieca De Dietrich MCR 24


nonek

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam

 

Czytam Wasze opinie o spalaniu i ustawieniu pieca i mam małe pytanie.

Od grudnia jestem posiadaczem pieca MCR II wraz z zasobnikiem 100L (zasobnik płaszczowy ) i teraz mam dwa pytania ponieważ zbliża się wiosna i lato mam zamiar ulepszyć w mozliwy sposób mój układ grzewczy a mianowicie dom mam juz wiekowy ( taki dostałem w spadku) budowane z cegły ale bez piwnic nie ocieplony na parterze mały interesik a mianowicie żona ma salon fryzjerki. do grudnia paliłem piecem z podajnikiem a że piec już powoli trzeba będzie wymienić zainwestowałem w piec gazowy ażeby mieć dwa źródła ogrzewania. Wszystko działa dobrze ale spalanie niemiłosiernie duże tzn powierzchnia 200 m2 na dwóch kondygnacjach i małe biuro w budynku obok rura idzie w ziemi. Do pieca mam pogodówkę i tak przy krzywej 1 w najwieksze mrozy mi nie dogrzewa więc zmieniłem parametr górny na 65 stopni a dolni na 25 i teraz jest ok ok 20-21 stopni w domu ale spalanie mam w tem -15 stopni ok 33 m3 a w temp 0 stopni ok 20 m3 jak na poczatku miałem parametr wysoki na 55 i niski na 20 to spalanie przy zerze było w granicach 16-17m3 i teraz pytanie jak grubo ocieplić stary budynek by spadło spalanie i jak dobrać grzejniki w tej chwili intalacje mam nową wszystko w miedzi grzejniki aluminiowe ale liczone były chyba do pieca węglowego na wysoki parametr. Pozatym czy mozna coś zrobić z grzniem cwu bo gdy piec przełacza sie na grzanie cwu to mi temp w domu spada jako że mamy na parterze salon fryzjerski i woda leci na bierzaco to w najwieksze mrozy jest problem co byście radzili ? Może zwiekszyć zbiornik teraz mam 100 L ! Bardzo prosze o radę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kocioł MCR24 (cztery przyciski pod wyświetlaczem dwa z boku) od trzech lat dokupiłem do tego za kosmiczne pieniądze interface AD222 do podłączenia obiegu podłogówki i Easyradio AD201 plus czujnik temperatury zewnętrznej.Jak część z was zdołała się przekonać sterowanie to z tymi kotłami nie działało a w zasadzie działały tylko wybrane funkcje .Oczywiście serwis Dietricha rżnął totalnego głupa (byli dwa razy potem nawet się nie pokazywali) w każdym razie nigdy to nie działało jak należy radzę sobie tak że ustawiam grzanie czasowo po prostu kocioł grzeje po trzy godziny rano i trzy wieczorem .Pozostaje problem gdy na dworze jest poniżej -8 bo wtedy muszę wyłączyć grzanie CO na kotle bo inaczej będzie chodził ciągle normalnie jakiś geniusz to wymyślił.

I ten full wypas za jedyne tysiąc złotych z hakiem aż się ręce same składają do braw ,dzisiaj nie mogę odżałować że nie poszedłem z tym do federacji konsumentów .

Zdrowy rozsądek nakazywał że jeśli sterowanie nie działa (a zaraz się z niego wycofali i wprowadzili nowe) to należy je wymienić na działające .

Ale do rzeczy ,mam wielką prośbę dla obytych z tematem lub może ktoś już przez to przechodził jak niewielkim kosztem jakoś usprawnić to sterowanie.

Mam czujnik zewnętrzny więc rozumiem że kocioł ma już w sobie pogodówkę czy dokupienie sterowania typu Auraton 2025RTH będzie lepszym rozwiązaniem czy będzie to sterowało obiegiem podłogówki i współpracowało z AD222???

Czy jest w ogóle jakieś sterowanie które by zrealizowało te funkcje czy ewentualnie zawór na podłogówkę przestawić na sterowanie ręczne??

Czy z innym sterownikiem kocioł też będzie się włączał gdy temperatura spadnie poniżej -8??

Bardzo proszę o porady bo już mnie trochę szlag trafia na to sterowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam czujnik zewnętrzny więc rozumiem że kocioł ma już w sobie pogodówkę czy dokupienie sterowania typu Auraton 2025RTH będzie lepszym rozwiązaniem czy będzie to sterowało obiegiem podłogówki i współpracowało z AD222???

 

Jak chcesz podłączyć tego auratona to ad222 też demontujesz. Podłączenie do X9, styki 7 i 8.

 

Podłogówki tym auratonem raczej nie dasz rady sterować - zresztą nie napisałeś jak to jest teraz podłączone.

 

 

Czy z innym sterownikiem kocioł też będzie się włączał gdy temperatura spadnie poniżej -8??

 

Na pewno będzie działała ochrona przeciwzamrożeniowa, ale czemu akurat przy -8 się u Ciebie włącza kocioł to nie wiem.

Edytowane przez CitroCerber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teraz pytanie jak grubo ocieplić stary budynek by spadło spalanie i jak dobrać grzejniki w tej chwili intalacje mam nową wszystko w miedzi grzejniki aluminiowe ale liczone były chyba do pieca węglowego na wysoki parametr.

 

To raczej pytanie nie w tym wątku...

 

Pozatym czy mozna coś zrobić z grzniem cwu bo gdy piec przełacza sie na grzanie cwu to mi temp w domu spada jako że mamy na parterze salon fryzjerski i woda leci na bierzaco to w najwieksze mrozy jest problem co byście radzili ?

 

Skoro leci na bieżąco, to ciężko będzie - nawet jak zwiększysz zbiornik, to i tak ciągłe korzystanie z wody spowoduje jego wychłodzenie i przejście kotła w tryb CWU. Może raczej warto zastanowić się nad podgrzewaczem przepływowym w zakładzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kocioł MCR24 (cztery przyciski pod wyświetlaczem dwa z boku) od trzech lat dokupiłem do tego za kosmiczne pieniądze interface AD222 do podłączenia obiegu podłogówki i Easyradio AD201 plus czujnik temperatury zewnętrznej.Jak część z was zdołała się przekonać sterowanie to z tymi kotłami nie działało a w zasadzie działały tylko wybrane funkcje .Oczywiście serwis Dietricha rżnął totalnego głupa (byli dwa razy potem nawet się nie pokazywali) w każdym razie nigdy to nie działało jak należy radzę sobie tak że ustawiam grzanie czasowo po prostu kocioł grzeje po trzy godziny rano i trzy wieczorem .Pozostaje problem gdy na dworze jest poniżej -8 bo wtedy muszę wyłączyć grzanie CO na kotle bo inaczej będzie chodził ciągle normalnie jakiś geniusz to wymyślił.

I ten full wypas za jedyne tysiąc złotych z hakiem aż się ręce same składają do braw ,dzisiaj nie mogę odżałować że nie poszedłem z tym do federacji konsumentów .

Zdrowy rozsądek nakazywał że jeśli sterowanie nie działa (a zaraz się z niego wycofali i wprowadzili nowe) to należy je wymienić na działające .

Ale do rzeczy ,mam wielką prośbę dla obytych z tematem lub może ktoś już przez to przechodził jak niewielkim kosztem jakoś usprawnić to sterowanie.

Mam czujnik zewnętrzny więc rozumiem że kocioł ma już w sobie pogodówkę czy dokupienie sterowania typu Auraton 2025RTH będzie lepszym rozwiązaniem czy będzie to sterowało obiegiem podłogówki i współpracowało z AD222???

Czy jest w ogóle jakieś sterowanie które by zrealizowało te funkcje czy ewentualnie zawór na podłogówkę przestawić na sterowanie ręczne??

Czy z innym sterownikiem kocioł też będzie się włączał gdy temperatura spadnie poniżej -8??

Bardzo proszę o porady bo już mnie trochę szlag trafia na to sterowanie.

 

Mam podobny układ sterowania. Podłogówkę, grzejniki i nagrzewnicę wodną do wentylacji mam podpięte do kotła przez sprzęgło. Wszystkie obiegi mają swoje pompy sterowane przez: podłogówka - Easyradio (sterowanie działa), nagrzewnica wodna-automatyka wentylacji, a obieg c.o. przez prosty sterownik w pomieszczeniu reprezentatywnym. W ten sposób poradziłem sobie z obiegiem c.o. Wszystko mi działa. Kocioł nie chodzi cały czas. Poprzednio jak nie miałem sterownika do c.o. kocioł rzeczywiscie pracował cały czas i Dział techniczny DD nie widział w tym niczego złego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny układ sterowania. Podłogówkę, grzejniki i nagrzewnicę wodną do wentylacji mam podpięte do kotła przez sprzęgło. Wszystkie obiegi mają swoje pompy sterowane przez: podłogówka - Easyradio (sterowanie działa), nagrzewnica wodna-automatyka wentylacji, a obieg c.o. przez prosty sterownik w pomieszczeniu reprezentatywnym. W ten sposób poradziłem sobie z obiegiem c.o. Wszystko mi działa. Kocioł nie chodzi cały czas. Poprzednio jak nie miałem sterownika do c.o. kocioł rzeczywiscie pracował cały czas i Dział techniczny DD nie widział w tym niczego złego.

 

Rozumiem że masz również płytkę AD222 do sterowania podłogówką i ustawiłeś w ustawieniach Easyradio przyporządkowanie czujnika do obiegu B.

Gdzie w takim razie podłączyłeś ten drugi sterownik bo rozumiem że są obydwa podłączone równocześnie??

A druga sprawa co rozumiesz przez pojęcie że sterowanie easyradio działa czy to że steruje zaworem podłogówki czy również załącza i wyłącza piec ??

 

Do CitroCerbera

Takie są ustawienia przy Easyradio jest to ochrona przeciwzamrożeniowa przy temp. zewnętrznej i najniżej można to ustawić na -8.

Co temperatura na zewnątrz ma wspólnego z zamarzaniem kotła który jest w środku to pytać w Dietrichu no oczywiście jakieś powiązanie jest jak na zewnątrz jest +20 to kocioł na pewno nie zamarznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że masz również płytkę AD222 do sterowania podłogówką i ustawiłeś w ustawieniach Easyradio przyporządkowanie czujnika do obiegu B. Tak Gdzie w takim razie podłączyłeś ten drugi sterownik bo rozumiem że są obydwa podłączone równocześnie??

Bezpośrednio do Pompy c.o. -Jest zapotrzebowanie na ciepło-pompa pracuje, jeśli nie jest wyłączonaA druga sprawa co rozumiesz przez pojęcie że sterowanie easyradio działa czy to że steruje zaworem podłogówki czy również załącza i wyłącza piec ?? Steruje podłogówką. Czy steruje równiez kotłem ? Kocioł wyłącza się, czy od własnej automatyki, czy od Easyradio nie wiem. Waże jest że zaczął się wyłączać, bo o to walczyłem.Do CitroCerbera

Takie są ustawienia przy Easyradio jest to ochrona przeciwzamrożeniowa przy temp. zewnętrznej i najniżej można to ustawić na -8.

Co temperatura na zewnątrz ma wspólnego z zamarzaniem kotła który jest w środku to pytać w Dietrichu no oczywiście jakieś powiązanie jest jak na zewnątrz jest +20 to kocioł na pewno nie zamarznie.

q

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak ale w takim razie masz jeszcze jedną pompę do układu grzejnikowego ??Bo u mnie układ grzejnikowy pracuje z pompą własną kotła a do układu podłogówki jest druga pompa tak że u mnie to chyba nie zadziała .

Czyli z tego co zrozumiałem jedynym wyjściem dla mnie jest odpięcie Easyradio w to miejsce ewentualnie Auraton 2025RTF oraz wyrzucenie AD222 i podłogówka będzie sterowana razem z grzejnikami ,ewentualnie można ręcznie przykręcić zawór podłogówki.

A sterowanie pogodowe jest już realizowane przez kocioł w jakimś tam stopniu.

 

Jakieś inne pomysły??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam zapytanie jak się ma przy Celci ustawienie temperatury o tej samej wartości przez całą dobę powodując w ten sposób modulacje kotła do pracy z czujnikiem zewnętrznym. Miałem do tej pory ustawioną Celcie jako regulator pokojowy i trzymała zadaną temperaturę powodując pracę kotła z różną mocą. W moim przypadku przy ciemniejszych kafelkach na podłodze pomieszczenie w którym zamontwana jest Celcia rozgrzewało się od słońca powodując wyłączenie kotła. Czy zadawanie temperatury sterownikowi ręcznie przy przełączeniuy na pogodówkę ma sens czy pozostawić wszystko pogodówce i krzywej grzania, ustawiając odpowiednio P1?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :)

 

Od pazdziernika 2011 jestem szczesliwa posiadaczka MCR II 24 T + zasobnik 120 l + regulator pokojowy Salus + 6 grzejnikow na 70m2 .

Oczywiscie mam problem, wiec przekopuje sie przez internet i zglebiam temat. Przeczytalam caly watek - niestety nie znajdujac podobnego zagadnienia.

Co tydzien mam u siebie a to instalatora, a to wykonawce, a to serwisanta - rozkladaja rece i kazdy na innego zwala wine :bash:

Moj problem tkwi w cwu - a mianowicie kociol "zakochal sie" ;) w grzaniu wody uzytkowej i nic innego nie robi - dogrzewa do zadanej temp 45, a potem caly czas kod 8 i "spi" czekajac na zuzycie wody, zamiast przejsc na CO. Przy mrozach -15, -20 wlaczal mi kaloryfery (na bardzo krotko) raz w dzien i raz w nocy.

Ustawienie P31 na 0 zdecydowanie wydluzylo czas dogrzewania cwu :confused:

 

Kolejny problem, ze nagrzanie do tych 45st przy P1=65 z 10st trwa ok 3 godz - serwisant twierdzi, ze powinno byc gora 45 min.

Bylabym wdzieczna za jakiekolwiek pomysly w czym tkwi problem, bo juz mam serdecznie dosc biegania do piwnicy i recznego przelaczania z co na co+cwu i z powrotem.

 

Ja teraz dodatkowo mam podpięty sterownik czasowy zmuszający piec do "deaktywacji" funkcji grzania CWU w ciągu dnia, kiedy nie jest to potrzebne.

 

http://farm3.static.flickr.com/2762/4221684843_d3b3f0c78d_o.jpg

 

Ten, co mam to jest akurat "produkcja własna" :)

 

CitroCerber to byloby jakies rozwiazanie mojego problemu - w zwiazku z tym mam prosbe - czy moglbys mi lopatologicznie i jak dla blondynki napisac jak sie taki sterownik fachowo nazywa, jakiej jest firmy, gdzie go kupic i jak podlaczyc do kotla???

Czy mozna na nim ustalic kilka cykli wlacz/wylacz dla cwu?

Bede dozgonnie wdzieczna :)

Edytowane przez Axela
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CitroCerber to byloby jakies rozwiazanie mojego problemu - w zwiazku z tym mam prosbe - czy moglbys mi lopatologicznie i jak dla blondynki napisac jak sie taki sterownik fachowo nazywa, jakiej jest firmy, gdzie go kupic i jak podlaczyc do kotla???

Czy mozna na nim ustalic kilka cykli wlacz/wylacz dla cwu?

Bede dozgonnie wdzieczna :)

 

Sterownik wykonywałem sam w oparciu o zegar sterujący jakiejś chińskiej firmy. Drugą sztukę, którą wykonałem ma u siebie inny forumowicz. :) Koszt wykonania wtedy to było coś koło 50 - 60zł (koszt oryginału 120-140 Funtów Brytyjskich, w Polsce praktycznie niedostępny) teraz myślę, że zmieściłoby się w 100zł.

 

Można było ustalić kilka cykli - ja miałem ustawione po 2 cykle włącz/wyłącz na dzień, każdy dzień tygodnia (można było ustawić na jeden konkretny dzień tygodnia, wszystkie, "tylko poniedziałek-piątek" i chyba też "tylko weekend").

 

Różnica między "moim" a oryginałem jest taka, że ten drugi jest dwukanałowy - można nim sterować wł/wył CO i CWU.

 

Oryginalny zegar wygląda tak:

Clock 2 Channel S62432 - 1.jpgClock 2 Channel S62432 - 2.jpgBroag_Avanta_S62432_twin_channel_Digital_Electronic_Clock.jpg

 

Była też oferowana prostsza wersja - jednokanałowa mechaniczna (również montowana bezpośrednio w kotle):

 

zegar mechaniczny.JPG

Edytowane przez CitroCerber
Dodanie fotek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik wykonywałem sam w oparciu o zegar sterujący jakiejś chińskiej firmy.

 

CitroCerber bardzo dziekuje za szybka odpowiedz!

Czy do tego mozna wykorzystac taki zwykly programator mechaniczny wsadzany do kontaktu?

I jeszcze bylabym wdzieczna, gdybys mogl napisac jakie kabelki i "listwy" trzeba kupic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CitroCerber bardzo dziekuje za szybka odpowiedz!

 

Proszę bardzo. :)

 

Czy do tego mozna wykorzystac taki zwykly programator mechaniczny wsadzany do kontaktu?

 

Niestety nie bardzo - trzeba by go mocno rozebrać i zmodyfikować.

 

Jakby ktoś był zainteresowany, to mógłbym wykonać jeszcze kilka sztuk "gotowców". :D

 

I jeszcze bylabym wdzieczna, gdybys mogl napisac jakie kabelki i "listwy" trzeba kupic.

 

Kabelki - zwykłe 1 albo 1.5 mm2, listwy są już w kotle i można je wykorzystać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CitroCerber ponownie wielkie dzieki za odpowiedz :)

 

W srode wieczorem znow byla u mnie narada przy kotle - tym razem instalator z wykonawca.

Po godzinie panowie stwierdzili, ze trzeba cos zrobic z czujnikiem temp w zasobniku - wetkneli go w miejsce termometru w gornej czesci zasobnika.

No i owszem - teraz kociol potrafi sie przelaczyc z cwu na co - ale co z tego skoro brakuje mi cieplej wody, bo blednie odczytuje temp wody w zasobniku i jej nie dogrzewa - wiadomo na gorze cieplej, a dol nadal zimny :bash: No ale przynajmniej juz wiadomo w czym tkwi problem :evil:

 

Jakby ktoś był zainteresowany, to mógłbym wykonać jeszcze kilka sztuk "gotowców". :D

 

Instalator powiedzial, ze sprobuje mi takie cos wyprodukowac, ale jak mu nie wyjdzie to bardzo chetnie skorzystam :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i owszem - teraz kociol potrafi sie przelaczyc z cwu na co - ale co z tego skoro brakuje mi cieplej wody, bo blednie odczytuje temp wody w zasobniku i jej nie dogrzewa - wiadomo na gorze cieplej, a dol nadal zimny :bash: No ale przynajmniej juz wiadomo w czym tkwi problem :evil:

 

Po to właśnie ustawiasz przewyższenie - P31. :) Ja mam czujnik umieszczony w kapilarze sondy w zbiorniku - czujnik jest tak mniej-więcej pośrodku zbiornika.

 

Instalator powiedzial, ze sprobuje mi takie cos wyprodukowac, ale jak mu nie wyjdzie to bardzo chetnie skorzystam :lol:

 

OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Pytanie do kolegów doświadczonych w zmaganiach z MCR24II i generalnie z układami co opartymi o ten piec.

Generalna sytuacja jest zastana od "dewelopera" :|.

Goły DD MCR II 24 (wybór tego pieca przez "dewelopera" to czysty przypadek)

garaż: duży grzejnik wprost z zasilania pieca

parter: 90 metrów podłogówki (salon, kuchnia, łazienka) na rozdzielaczu grzejnikowym (bez zaworów) na ręcznym mieszaczu 3d z pompką sterowaną temperaturą na zasilaniu podłogówki.

plus wprost z zasilania z pieca 3 grzejniki (pokój, wiatrołap, drabinka w łazience)

piętro: 2 grzejniki w dwu pokojach z pionu z zasilania z pieca,

plus cztery grzejniki z rozdzielacza grzejnikowego

plus podłogówka z wyżej wymienionego rozdzielacza z RLTem na powrocie

Do tego jest zasobnik CWU 120l pędzony z pieca.

 

Wprowadzałem się na "hurra" pod koniec zeszłego roku i nie miałem czasu na studia nad zastanym systemem CO bo inne rzeczy musiałem po "deweloperze" reperować.

Dokupiem dwa Auratony (jeden na górę, jeden na dół) i równolegle je zapiąłem jak czyjniki włącz/wyłącz.

Spalanie minimum 20m^3/dobe a niektóre pokoje a przede wszystkim łazienka na górze jest nie dogrzana. Podłogówka na dole grzeje częściowo.

 

Przeleciałem ten watek i wiem że czujnik temperatury zewnętrznej mocno by tu pomógł (szczeglnie w zmniejszeniu rachunków),. Prawda?

 

Doradźcie mi dobrzy ludzie jak ten układ poprzerabiać, żeby miało to rece i nogi.

Wymiana dolnego rozdzielacza do podłogówki na taki z regulacją przepływów, to chyba tez podstawa, prawda?

 

Pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeleciałem ten watek i wiem że czujnik temperatury zewnętrznej mocno by tu pomógł (szczeglnie w zmniejszeniu rachunków),. Prawda?

 

Prawda. :)

 

Wymiana dolnego rozdzielacza do podłogówki na taki z regulacją przepływów, to chyba tez podstawa, prawda?

 

Nieprawda. :) Bez rotametrów też da się poustawiać - więcej prób, ale jest to jak najbardziej możliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...