Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Regulacja pieca De Dietrich MCR 24


nonek

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Nie. Dom postawiony w 2008 roku wczesniej grzane kotłem węglowym który cały czas jest. Dokladnie od 25 stycznia do dziś czyli 7 luty spalone jest 158m3.czy to tak powinno wyglądać? Pomoże ktos bo aż się boje rachunku

 

Czy kocioł nagrzewa dom do tych ustawionych 22,5 stopni/? Masz jakiś schemat instalacji jak to wszystko (kocioł, kocioł węglowy, grzejniki i podłogówka) jest razem połączone?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
  • 4 months później...
  • 1 month później...

Witam

Mam pytanie ponieważ nigdzie nie mogę znaleźć jednoznacznej odpowiedzi.

Mój kocioł to DE DIETRICH MCA 15 Z ZASOBNIKIEM Z CZUJNIKIEM TEMP. ZEWNĘTRZNEJ ORAZ Z DWOMA CZUJNIKAMI POKOJOWYMI Z SPRZĘGŁEM I ZAWOREM TRÓJDROGOWYMI CZUJNIKIEM POGODOWYM, CWU + JEDEN OBIEG PODŁOGÓWKA I DRUGI OBIEG TO GRZEJNIKI. I tu mam pytanie ponieważ wydaje mi się że mam dość sporo startów jak na obecną temperaturę zewnętrzną ok 4* wychodzi ok 40 startów. Co oznacza opcja wpływ pokoju - wpływ czujnika pomieszczenia - w instrukcji nie jest to dokładnie opisane, temperatura w pomieszczeniu mam ustawione 23 stopnie i grzeje na max 23,5 a załącza gdzieś około 22,8.... Zastanawiam się jeszcze nad automatyczną adaptacją teraz widzę że w instrukcji jest napisane: Adaptacja charakterystyk grzewczych poszczególnych obiegów, posiadających czujnik pokojowy, których wpływ jest >0 Rozumiem że przy włączonej automatycznej kalibracji wpływ czujnika pokojowego nie reaguje tak szybko na kocioł?? i jeszcze zastanawiam się czy nie mam ustawionej max temp na grzejniki nie za dużej ,- 50* teraz na krzywej mam przy -10 na zewnątrz 50* przy 0 na zewnątrz 36* krzywa~~~~ 0.6 nie wiem czy nie zmniejszyć temperatury max na grzejniki i nie wyłączyć auto adaptacji. Zużycie gazu ok 3-4 metry na dobę 3 osoby podgrzanie wody i ogrzewanie kuchenka indukcja przy temp na dworze ok 4* przy - 10 do - 20 wychodziło 6 do 9 metrów dom 125m bardzo dobrze docieplony z rekuperacją. Pozdrawiam i czekam na konkretne podpowiedzi.

Edytowane przez krzychoo900
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam pytanie co do zasady działania pieca z czujnikiem isense bez czujnika pogodowego (czujnik zewnętrzny posiadam ale nie podłączony).

Na isense mam ustawioną całodobową temperaturę 20stopni.

Od czasu do czasu widze że zapalają się ikony grzejnika oraz palnika natomiast grzejniki na piętrze są zimne.

Ikony potrafią się tak palić z 30min, piec pracuje (temp na obiegu wody CO~50stopni), grzejniki są zimne.

Teraz jeżeli ustawie temp na 22 lub 23 to po chwili piec się odpala i po jakimś czasie grzejniki są ciepłe.

Jest tu jakaś zasada co do działąnia isense w przypadku podtrzymywania temperatury a podgrzewania do zadanej?

 

Moja instalacja:

piec: De Dietrich MCR3 24

Dom: 160m2 do ogrzania (porotherm + 15cm styropianu grafitowego)

Parter: podłogówka + dwa grzejniki (oddzielne rozielacze)

Piętro: 7 grzejników + dwie podłogówki(podpięte pod rozdzielacz od grzejników)

Sredniodobowe zuzycie gazu: 5,5m3

Edytowane przez esamolocik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam pytanie ponieważ nigdzie nie mogę znaleźć jednoznacznej odpowiedzi.

Mój kocioł to DE DIETRICH MCA 15 Z ZASOBNIKIEM Z CZUJNIKIEM TEMP. ZEWNĘTRZNEJ ORAZ Z DWOMA CZUJNIKAMI POKOJOWYMI Z SPRZĘGŁEM I ZAWOREM TRÓJDROGOWYMI CZUJNIKIEM POGODOWYM, CWU + JEDEN OBIEG PODŁOGÓWKA I DRUGI OBIEG TO GRZEJNIKI. I tu mam pytanie ponieważ wydaje mi się że mam dość sporo startów jak na obecną temperaturę zewnętrzną ok 4* wychodzi ok 40 startów. Co oznacza opcja wpływ pokoju - wpływ czujnika pomieszczenia - w instrukcji nie jest to dokładnie opisane, temperatura w pomieszczeniu mam ustawione 23 stopnie i grzeje na max 23,5 a załącza gdzieś około 22,8.... Zastanawiam się jeszcze nad automatyczną adaptacją teraz widzę że w instrukcji jest napisane: Adaptacja charakterystyk grzewczych poszczególnych obiegów, posiadających czujnik pokojowy, których wpływ jest >0 Rozumiem że przy włączonej automatycznej kalibracji wpływ czujnika pokojowego nie reaguje tak szybko na kocioł?? i jeszcze zastanawiam się czy nie mam ustawionej max temp na grzejniki nie za dużej ,- 50* teraz na krzywej mam przy -10 na zewnątrz 50* przy 0 na zewnątrz 36* krzywa~~~~ 0.6 nie wiem czy nie zmniejszyć temperatury max na grzejniki i nie wyłączyć auto adaptacji. Zużycie gazu ok 3-4 metry na dobę 3 osoby podgrzanie wody i ogrzewanie kuchenka indukcja przy temp na dworze ok 4* przy - 10 do - 20 wychodziło 6 do 9 metrów dom 125m bardzo dobrze docieplony z rekuperacją. Pozdrawiam i czekam na konkretne podpowiedzi.

 

Im większy wpływ tym kociołek trzyma się dokładniej zadanej temperatury, jak będziesz dawał wpływ 1 to będzie dobijał większą temp niż nastawiona i załączał jak spadnie dużo mniej niż nastawiona nieraz plus minus 2 stopnie jak dasz wpływ duży 10 będzie się starał dobić dokładnie do zadanej temp ale może to skutkować tym że w niektórych pomieszczeniach ciepło nie dotrze, co do adaptacji krzywej grzewczej jak sama nazwa wskazuje sam sobie ustawia krzywą grzewczą w zależności od temp zewnętrznej i czujnika temp, zazwyczaj się ustawia krzywą samemu bez adaptacji w zależności od ocieplenia grzejniki 1-1.5 podloga 0.5-0.8. Z tego co piszesz nie musisz dawać adaptacji a wpływ masz całkiem dobry bo nie dużo przegrzewa , jeśli parametr 50 stopni maks ci wystarczy na grzejniki to bardzo dobrze, ogólnie masz dość dużą temp 23 stopnie to przy małych dzieciach :) albo ciepłolubnej żonie standardowe temp to 20-21 dzień 18-19 noc, te 2 stopnie różnicy potrafi zjeść parę stówek rocznie , przy nowym domu śmiało możesz dawać nocną temp niższą bo nie zawsze to prawda że wyjdzie taniej niż trzymanie stałej temp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

esamolocik

Nic nie wiadomo jak jest podłączona instalacja czy masz sprzęgło, czy masz oddzielne pompy na obwody i mieszacz na podłogówkę ? może masz bezposrednio grzejniki a oddzielna pompa na podłogówkę, kompletnie nie wiadomo jak to jest spięte, czy sterowanie to tylko i sense czy dodatkowo masz cmx bez tego nie pomożemy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

esamolocik

Nic nie wiadomo jak jest podłączona instalacja czy masz sprzęgło, czy masz oddzielne pompy na obwody i mieszacz na podłogówkę ? może masz bezposrednio grzejniki a oddzielna pompa na podłogówkę, kompletnie nie wiadomo jak to jest spięte, czy sterowanie to tylko i sense czy dodatkowo masz cmx bez tego nie pomożemy

 

Na szybko zrobiłem schemat mojej instalacji:

schemat_CO_CWU.jpg

 

Jak widac na załączonym obrazku za piecem jest zawór trójdrożny (mieszacz) (aktualnie temp ustawiona na 30stopni) oraz pompa.

Załączaniem pompy od obiegu podłogówki steruje niejaki "salus STP1".

Na parterze są dwa rozdzielacze:

1. Podłogówka (rozdzielacz z rotametrami) do którego jest podłączonych 7 pętli podłogowych (kazda po około 20m). Przebieg na każdej pętli to około 1l.

2. Grzejnikowy do którego są podłączone 4 grzejniki (dwa na parterze (1, 2) + dwa na półpiętrze (3, 4).

 

Na piętrze jest rozdzielacz grzejnikowy do któego jest podłączonych 6 grzejników oraz dwie podłogówki (na RTL'ach).

Jak widać na schemacie obieg "grzejnikowy" (parter + piętro) jest napędzany pompą z pieca.

 

Jak pisałem wcześniej, przy zadanej temperaturze 20stopni, piec co jakiś piec dogrzewa (minimalne obroty), ale grzejniki na piętrze są zimne.

Jeżeli zadam temperature chociaż o jeden stopień wyższą (np z 20 na 21) to piec podgrzewa pełną mocą i wtedy grzejniki zaczynają na piętrze grzać.

Edytowane przez esamolocik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie ,minimalne obroty pompy na większe zmienisz za pomocą i sensa parametry kotła kod serwisowy 0012 plus sprawdz ustawienia kryz na głowicach grzejnikowych pewnie nie ruszane na piętrze daj maksymalne przepływy na parterze połowę zmniejsz

 

P28 miałem juz ustawione na 6. Wczoraj wieczorem zwiększyłem na 8. Zobaczymy czy pomoże.

Na parterze nie będę na razie kryzował grzejników bo one w sumie też są zimne na dogrzewaniu.

Dodam że przy dogrzewaniu temp na piecu jest w okolicach 50stopni. Może musze podnieśc min temp?

Czy w isense ustawia się gdzieś minimalną temp grzania?

Na piecu jest pokrętło ale zakładam że to jest max temperatura..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz też zmniejszyć bieg na pompie podłogówki dziś miałem przypadek że podłogówka na 3 biegu układ taki jak twój tylko mniej grzejników i ledwo ciepłe zmniejszenie na 1 bieg załatwiło sprawę .

Teraz nie mam dostępu do kotłowni ale z tego co kojarzę to pompa od podłogówki jest na drugim biegu. Przepływ przez pętle jest nieco poniżej 1l/min. Czy zmniejszenie nie wpłynie na wolniejsze nagrzewanie podłogówki?

Po ustawieniu P28 i dogrzewaniu kaloryfery są letnie. Patrząc na informacje na isense to zadana temp kotła przez regulator = 30 oraz poziom modulacji = 1. Czy 30stopmi to nie za mało?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

mam problem ze swoim wystemem, MCR 3 + isense.

 

Posiadam w całym domu podłogówkę + grzejniki jedynie w łazienkach, temp taka jak podłogówki.

Po skrzynce na piętro.

 

Zaintalowałem również czujnik temp. zew.

 

Ustawienia :

 

Podst zew 17

Podst t zas 20

Klima zew.-15

Klima temp.zas 50

Nachylenie podłogówka

Wplyw temp pom 5

P28 - 8

Obecnie z uwagi na temp jesienne ustawilem strategie ogrzewania tylko z termostatu pokojowego

 

Problem jest taki, ze gore mam nie dogrzana, o ile na dole jest cieplo i temp jest bez problemu osiagana to gora nie grzeje, na dole mam 22 stopnie,

podczas gdy na gorze temp od 18-20 w zaleznosci od pomieszczenia,niektorych pokojow w ogole nie mozna dogrzac.

Jedynie jak wlacze "obce cieplo" to cos potrafi dogrzac, ale wiadomo, ze wtedy caly czas wszystko ' chodzi" ...

Mam pompe, sprzegla pewnie nie, bo nie sam robilem instalacje tylko deweloper ...

 

Ktos ma pomysl, co moze byc nie tak ?

Rozumiem, że przez to, ze glowny termostat jest na dole i jak temperatura zostaje osiagnieta, to gory juz nie grzeje, ale tam w ogole jest problem z temperatura, nawet jak wlacze obce cieplo to maksymalnie w najzimneijszym pokju dogrzewa do 20 stopni ...

 

Update :

 

podlaczoylem dzisiaj w sypialni na pietrze termostat HTRS230 listwe kl06 oraz silownik.

Nna termostatcie podaje wyzsza temperature niz ta , ktora jest w pokoju, sygnalizuje sie , ze potrzeba wlaczyc piec, silownik sie otwiera, ale niestety piec nie podgrzewa, czy ktos wie czy to wina ustawien na isense ?

Edytowane przez Rooz1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam,

 

Jestem posiadaczem kotła MCR3, w tej chwili sterowanego przez temp. wewn ze sterownika Euroster 2006. Chciałbym dokupić czujnik pogodowy i regulator wymienić na iSense, nastepnie przełączyć się na sterowanie pogodowe. Jednak nurtuje mnie jedno pytanie - nie jestem w stanie wyczytać tego z instrukcji, nie udało mi się znaleźć odpowiedzi w istniejącym wątku na forum.

 

Chodzi o obniżanie temperatury na noc w konfiguracji MCR3+pogodówka+iSense. iSense pozwala na ustawienie konkretnej krzywej grzewczej. Jeśli dobrze rozumiem to ząłożenie jest takie, że dobre ustawienie krzywej pozwoli na osiągnięcie stałej temperatury w domu (np.: 21st) niezależnie czy na zewn. bedzie +10 czy -20.

 

Tyle, że ja chciałbym mieć w nocy chłodniej. Spodziewałbym się więc, że w zależności od ustawień timera iSense powinien robić korekcje krzywej grzewczej. Natomiast nie wynika to z instrukcji. Optymalnym byłaby możliwość stworzenia kilku krzywych grzewczych i przypisanie ich różnym przedzialom czasowym (np.: 23:00 - 5:00 Krzywa A, 5:00 - 9:00 krzywa B itd).

 

 

Pozdrawiam,

empos

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Panowie POMOCY. nie do wiary.piec mcr3plus 24T plus isense plus zewnętrzny

Ostatnio było w nocy około -2 do -4, i bardzo silne wiatry, na ustawieniach:

Podst. Zewn 17st

Podst. T. Zasil 20st

Klima zewn -10st

Klima t. Zasil 75 st

Wplyw temp pom 5

Granica grzania dzien 20 st

Granica grzania noc 5 st

Predkosc podgrzewania najszybszy

Predkosc chlodz* zwykly

Start optymalizacji 180 min

I ustawieniu na konsoli pieca 50st

Spaliło mi za dobę 16m3 !!!!!

Grzejniki były az gorące. Na tych samych ustawieniach tylko na konsoli bylo 40st palil mi przy plus 3 w nocy okolo 8-9m3.

 

Po zmianie

Zmienilem granice grzania dzien z 20na 21

Predkosc podgrzewania szybszy

Predkosc chlodzenia wolniejszy

Na piecu na konsoli ustawiłem 40st

Zmienilem strategie na tylko czujnik pok+gran spaliło mi 10,5m3 przy prawie zerowej temp w nocy.

 

Co z tym zrobić. Dom stary z lat 70, ocieplony ściany, ocieplone poddasze użytkowe.

 

Zaznaczam ze jak ustawie na konsoli na piecu wiecej np 60 st to odrazu jak by kopa dostal i zaczyna grzać.

 

POMOCY CO Z TYM ZROBIC, JAK ZACZĄĆ OD NOWA, serwisant ma.mnie w poważaniu i nie odbiera telefonu od 2 dni.

 

Czytam że ktoś stworzył kiedyś exel do ustawiania krzywej, macie go morze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...