Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Regulacja pieca De Dietrich MCR 24


nonek

Recommended Posts

i powiedz mi co takiego oferuje Celcia, że nie miałbym skorzystać z innego znacznie (dla mnie) tańszego rozwiązania? :wink:

 

Swięty spokój to zły powód? Przy instalacji CO/CWU która kosztuje kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy te 3 stówy to dla Ciebie faktycznie taka różnica? Nie żartuj. Tobie to PT55 działa, ale inni mają ze swoimi wynalazkami problemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

i powiedz mi co takiego oferuje Celcia, że nie miałbym skorzystać z innego znacznie (dla mnie) tańszego rozwiązania? :wink:

 

Swięty spokój to zły powód? Przy instalacji CO/CWU która kosztuje kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy te 3 stówy to dla Ciebie faktycznie taka różnica? Nie żartuj. Tobie to PT55 działa, ale inni mają ze swoimi wynalazkami problemy.

 

Chodziło o opcje, które oferuje Celcia a nie posiada ich inny sterownik z interfejsem OpenTherm.

 

Po to DeDietrich zrobił interface zgodny z Opentherm żeby działało wszystko co jest z tym protokołem zgodne :) No i właśnie dlatego wybór trafił na PT55 a nie inny wybajerzony sterownik, który nie potrafi wytłumaczyć palnikowi ile ma modulować :)

 

Moja instalacja nie kosztowała kilkunastu tysięcy - została dobrana optymalnie na podstawie obliczeń (a nie jak to czasami w PL bywa - "z bańki") a materiały wybrane dobrej jakości i bez zbytnich szaleństw. Mam w całym domu podłogówkę i jestem bardzo zadowolony. 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj spokój - to ile kosztowała, jak sam piec kosztuje kilka tys (juz nie pamiętam ile, ale chyba z 5). No może jak masz małą instalację - i robiłeś wszystko sam to się w 10 zmieścisz.

 

Piec, komin, zest. przyłączeniowy, rodzielacze, rury (1 km - to już ponad 3 tys), złączki, robocizna tego debila - zbierze się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj spokój - to ile kosztowała, jak sam piec kosztuje kilka tys (juz nie pamiętam ile, ale chyba z 5). No może jak masz małą instalację - i robiłeś wszystko sam to się w 10 zmieścisz.

 

Piec, komin, zest. przyłączeniowy, rodzielacze, rury (1 km - to już ponad 3 tys), złączki, robocizna tego debila - zbierze się.

 

Kocioł - 3300zł

Komin - Zestaw De Dietrich nr DY 678 - 380zł

+ Rura DY 653 60/100 L=1000mm - 180zł

czujnik CWU - 100zł

Zasobnik BS2S 200L - 1400zł

czujnik temp. zewn - 2zł ;)

Rozdzielacze - jakieś 600zł

Pompa, TZM, ZZ, rurki - to jakieś 2000-3000zł - dokładnie nie pamiętam

 

Robocizna własna, Obliczenia OVENTROP ;)

 

i tyle :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Depi ale o co chodzi, przecież żyjemy w wolnym kraju. Każdy dobiera sterownik wg własnych potrzeb.

 

Mi celcia nie pasuje tylko z jednego powodu: ponieważ mam wersje mcr BIC z wbudowanym zasobnikiem, to są tam 2 pompki obiegowe i chciałbym aby sterownik pokazywał stan ich pracy. Niestety celcia monitoruje tylko pompke do CO a pompki mieszającej przez zbiornik nie i dlatego poszukam czegoś innego. Jeżeli PT55 to zaoferuje to go wezme.

 

Co do powrotu z propanu na GZ50, to w mojej dużej instrukcji tego nie ma ale znalazłem już w dużej instrukcji zwykłych MCR'ów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Depi ale o co chodzi, przecież żyjemy w wolnym kraju. Każdy dobiera sterownik wg własnych potrzeb.

 

O nic - ja tylko uważam, że dla świętego spokoju (czyli świadomości, że nasz drogi nowy sprzęt będzie działał jak nalezy), warto dorzucić te 3 stówki. Ale to tylko moja subiektywna opinia :) Powinienem testowo kupić sobie też tego PT55 i posprawdzać, który lepszy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz konkretniej to opisać ?

 

Sam na razie zostawiłem na nastawach fabrycznych, więc niewiele mogę powiedzieć. Przy reguacji pokojowej (pogodówkę wyłączyłem, bo cośtam i na razie nie mam motywacji by włączać) histereza właściwie nie występuje - największe odstępstwo od temperatury zadanej jako stwierdziłem, to jakieś 0,5 st. Czyli reakcja kotła jest adekwatna do zmieniających się warunków.

 

Generalnie P i D regulują na ile gwałtownie ma piec reagować na zmianę zapotrzebowania na ciepło - czy łagodnie zaczynać i łagodnie dochodzić do temp. zadanej, czy dawać ostro do przodu a potem gwałtownie stop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W telegraficznym skrócie:

 

P - wzmocnienie proporcjonalne.

 

Jeżeli zadaną temp masz 21, a w domu 20, to przy wzmocnieniu 1 temperatura zasilania powinna wzrosnąć o 1 stopień w stosunku do obecnej natychmiast.

 

I - całkowanie

 

Jeżeli zadana temp masz 21, a w domu 21 to przy wzmocnieniu 1 i stałej całkowania 20s, temperatura zasilania powinna wzrosnąć w stosunku do obecnej w czasie 20 sekund.

 

D - różniczkowanie

 

Stała różniczkowania ma wpływ na zmianę temp zasilania kotła w stosunku do tempa zmian temperatury w pokoju. Im szybciej temp w domu spada (różniczka) tym większy udział parametru D mającego wpływ na temp zasilania. Jeżeli temp w domu spada w tempie 1 stopień na minute to piec zwiększa temp zasilania o np 1 stopień, ale jak tempo spadku jest 2 stopnie na minute to piec adekwatnie zwiększa temp zasilania o 2 stopnie.

 

Generalnie regulator PID jest fajnym wynalazkiem pod warunkiem prawidłowego ustawienia parametrów. Można spokojnie prace magisterską napisać o PID'zie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinienem testowo kupić sobie też tego PT55 i posprawdzać, który lepszy :)

 

To poczytaj sobie instrukcję - zobaczysz co PT55 może a czego nie ;)

 

http://www.elektrobock.cz/file.php?id=191

 

jedna uwaga: instrukcja po polsku jest do starszej wersji, w nowszej jest kilka zmian w menu i więcej krzywych grzania - zamiast 35 jest ich 60 :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i wszystko jasne :)

 

:D

 

Z ciekawości - ile masz mb rurek?

 

390m przy 75m2 podłogi ogrzewanej (odstęp rurek 200mm w pokojach, 250 w korytarzu i wiatrołapie, 150mm w łazience, kuchni i jadalni) - to jest tylko parter, poddasze będzie robione później - na razie jest nieużywane. Oczywiście też samemu, bo była to naprawdę niezła frajda.

 

W sumie muszę stwierdzić, że TZM i zawór upustowy różnicy ciśnień właściwie nie są potrzebne przy takich możliwościach ustawień jakie daje kocioł - ale kupowane to było gdy jeszcze do końca nie wiedziałem jaki piec kupię (decyzja była "formowana" przez prawie cztery miesiące ;) ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LAMP - To gdzie i jak ustawia sie maks temp zasilania jest tez jak byk w instrukcji. Na sterowniku sie tego chyba nie ustawia, tylko na piecu. I jest to nastawa nadrzedna, zreszta nie moze byc inaczej - wystarczy sprawe przymyslec. Parametr ten liczony jest podczas projektowania instalacji, wiec powinien byc stałą, niezależną od chwilowych zachcianek. Np. rozkład rurek podłogówki od niej zależy.

 

Drogi człowieku

Z całym szacunkiem, ale nie jest nigdzie napisane, że ustawienia kotła są nadrzędnej. Może moje przemyślenia w tym temacie nie są najwyższych lotów, gdyby były nie zadawałbym tych pytań. Generalnie trudno uzyskać jest jakąś wiedzę. Instrukcja do kotła może i jest wyraźnie napisana, ale do sterownika - koszmar. Sucha treść, kilka drobnych błędów, ani słowa o ekonomii, brak pewnych informacji czy też wytłumaczenia zagadnień. Co więcej - DeDietrich chyba wręcz zaleca sterownik który posiadam do kotła MCR24. Sieć instalatorów też daje wiele do życzenia. Ten, który był na pierwszym uruchomieniu wręcz się przyznał, ze pierwszy raz na oczy widzi ten sterownik. Miał kłopoty z poprawnym podłączeniem go z kotłem.

Na forum, gdy ktoś zadaje konkretne pytania, trudno uzyskać jest konkretną odpowiedź. Sam piszesz "na sterowniku tego się CHYBA nie ustawia". Generalnie jak drążę temat to otrzymuję odpowiedzi w których najwięcej jest wyrazów "może, chyba, prawdopodobnie"... itp. Wkurza mnie, że nie mam wiedzy i nie mam jej skąd pozyskać! Gdyby chociaż ktoś zasugerował, na co zwracać uwagę, które ustawienia na kotle a które w sterowniku w jakim stopniu wpływają na ekonomię czy też komfort - oprócz tych podstawowych oczywiście. Ale brak jest skądkolwiek jakichkolwiek głębszych informacji. Może niektórym wystarcza to, że kocioł chodzi i w domu jest ciepło. Dla mnie to mało. Przepraszam za te wynurzenia...

 

Pozdrawiam

Lech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instrukcja do kotła może i jest wyraźnie napisana, ale do sterownika - koszmar. Sucha treść, kilka drobnych błędów, ani słowa o ekonomii, brak pewnych informacji czy też wytłumaczenia zagadnień. Co więcej - DeDietrich chyba wręcz zaleca sterownik który posiadam do kotła MCR24. Sieć instalatorów też daje wiele do życzenia. Ten, który był na pierwszym uruchomieniu wręcz się przyznał, ze pierwszy raz na oczy widzi ten sterownik. Miał kłopoty z poprawnym podłączeniem go z kotłem.

Na forum, gdy ktoś zadaje konkretne pytania, trudno uzyskać jest konkretną odpowiedź.

Lech

 

Myśle że w tej duskusji wszyscy sobie pomagamy!

Ja akurat na serwisanta oraz zaproponowane rozwiązanie czyli pogodówka +celcia nienarzekam - choć instrukcje uważam za nieczytelne.

Co do Twojego przypadku nie napisze na pewno ale gdybam z tej dyskusji że masz parametr P1 (temp zasilania) ustawioną za nisko (czyli zmniejszona krzywa grzewczą) - wczoraj dzięki pomocy forowicza z tej duskusji sam ją właśnie obniżyłem na wnioski czas przyjdzie pewnie w niedziele...

Przeanalizuj mozę tą cześć wątku posprawdzaj ustawienie P1,27,28,29.

Sam do wczoraj myślałem że sterownik pokojowy z pogodówką wszystko regulują - a okazuję się że jednak nastawy na kotle są ważne.

pozdrawiam

Pawlok

PS: no i wżyciu nie potrzebujesz 22Kw przy tak ocieplonym domu - licząc z kapelusza 50W/m2 masz 11KW. U siebie przy ok 180m2 kocioł prawie cały czas pracuje na min mocy przy temperaturach ostatnio ciągle ujemnych w Wielkopolsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie regulator PID jest fajnym wynalazkiem pod warunkiem prawidłowego ustawienia parametrów. Można spokojnie prace magisterską napisać o PID'zie.

 

Cholera najlepsze ze kiedys z tego egzamin miałem - ba poprawke z automatyki teoretycznej - tylko nam to wykladali na przykladzie jakis sprezyn i innych glupot :-)

A to takie pozyteczne bywa :-)

pozdrawian i dzięki za rozjaśnienie teoretyczne

Pawlok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...