Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Regulacja pieca De Dietrich MCR 24


nonek

Recommended Posts

O nic - ja tylko uważam, że dla świętego spokoju (czyli świadomości, że nasz drogi nowy sprzęt będzie działał jak nalezy), warto dorzucić te 3 stówki. Ale to tylko moja subiektywna opinia :)

 

Jakbym miał możliwość, to z chęcią zainstalowałbym iSense Remehy - bardziej mi się podoba jego obsługa niż Celcia 20 ale niestety w Polsce jest niedostępny a nie chcę się wpakować w to, że kupię i okaże się, że dostałem wersję holenderską zamiast międzynarodowej :)

 

a iSense wygląda tak:

http://www.aquaforma.co.uk/images/isense-heating-installation.jpg

 

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

O nic - ja tylko uważam, że dla świętego spokoju (czyli świadomości, że nasz drogi nowy sprzęt będzie działał jak nalezy), warto dorzucić te 3 stówki. Ale to tylko moja subiektywna opinia :)

 

Jakbym miał możliwość, to z chęcią zainstalowałbym iSense Remehy - bardziej mi się podoba jego obsługa niż Celcia 20 ale niestety w Polsce jest niedostępny a nie chcę się wpakować w to, że kupię i okaże się, że dostałem wersję holenderską zamiast międzynarodowej :)

 

a iSense wygląda tak:

http://www.aquaforma.co.uk/images/isense-heating-installation.jpg

 

:)

 

I kosztuje tyle co Celcia 20 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Narazie mam gołego MCR II 24 T (bez pogodówki, a auraton 2020 TX+ w naprawie - zepsuł się zanim zkończyłem instalację).

Do tego zasobnik 200L, trochę podłogówki z termostatem i pompą i kominek z płaszczem wodnym.

 

1. Chciałem sprawdzić jak działa goły piec bez sterowania po tym jak podłączyli mi gaz. Obojętnie jaką ustawiłem temperature zasilania (P1), temperatura powrotu (t2) była ~8 st. mniejsza i piec się nie wyłącza. Chodzi 24h zjadając ~13m3 gazu (w dzien zasilanie 50st, a w nocy 40st). To jest normalne?

Instalator mówi że tak i dopiero Auraton pozwoli mi wyłączać piec (oszczedzać gaz) jak temp w pomieszczeniu reprezentatywnym osiągnie zadaną temp.

 

2. Mam czujnik pogodowy, ale Instalator mówi że nie pójdzie z moim Auratonem. Wydaje mi się że to prawda, ale proszę potwierdzcie. Teraz są 2 opcje:

A) czujnik pogodowy + Celsia

B) tylko Auraton

Która opcja lepsza? A) to pewnie mniejsze zużycie gazu ale duży koszt sterownika i bardziej skomplikowane sterowanie. B) Poleca Instalator twierdząc, że oszczędności na pogodówce nie będą duże, a biorąc pod uwagę że mam kominek z pw Auraton styknie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obojętnie jaką ustawiłem temperature zasilania (P1), temperatura powrotu (t2) była ~8 st. mniejsza i piec się nie wyłącza.

 

Nie widzę związku - piec nagrzewa do temperatury, którą ustawiłeś i to jest temperatura zasilania a nie powrotu.

 

Auraton styknie.

 

Auraton to zwykły trochę bardziej zaawansowany termostat, który nie ma możliwości sterowania modulacją kotła - to samo byś osiągnął mając zwykły termostat mechaniczny ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę związku - piec nagrzewa do temperatury, którą ustawiłeś i to jest temperatura zasilania a nie powrotu.

 

No nie. Ustawiam P1 na 50 stopni i po 10 minutach je mam (t1), ale piec się nie wyłącza bo zrobi to jak t2 (temp. powrotu) będzie +- taka jak t1 (temp. zasilania). To tak na moje. Niestety u mnie t2 nie dogania t1 i piec się nie wyłącza. WTF? Piec chodzi w kółko (tryb 3).

 

Auraton to zwykły trochę bardziej zaawansowany termostat, który nie ma możliwości sterowania modulacją kotła - to samo byś osiągnął mając zwykły termostat mechaniczny ;)

 

Jasna sprawa. Pogodówka rzeczywiście pozwoli oszczędzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podoba mi się ten iSense.

 

Tu jest pełny manual:

 

http://nl.remeha.com/fileadmin/user_upload/Technische%20Informatie/iSense_Servicehandleidingen_Multilingual/120666-110209_iSense_Installation_service_manual_EN.pdf

 

Teraz tylko pozostaje go gdzieś kupić i potestować.

 

mozesz zdradzić coś więcej jak zrobiłeś ten czujnik w takiej cenie ???

 

Podejrzewam że to jest to :D

 

http://www.allegro.pl/item881061369_termistor_ntc_470_ohm_przy_25st_max_temp_125st_c.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie. Ustawiam P1 na 50 stopni i po 10 minutach je mam (t1), ale piec się nie wyłącza bo zrobi to jak t2 (temp. powrotu) będzie +- taka jak t1 (temp. zasilania). To tak na moje. Niestety u mnie t2 nie dogania t1 i piec się nie wyłącza. WTF? Piec chodzi w kółko (tryb 3).

 

chyba w kółko to niezupełnie - pewnie ma też okresy trybu "8" ;) Ustaw parametr P6=1 to będzie łatwiej Ci obserwować.

 

Jasna sprawa. Pogodówka rzeczywiście pozwoli oszczędzić?

 

Wydaje mi się, że tak - kwestia dobrania odpowiedniej krzywej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba w kółko to niezupełnie - pewnie ma też okresy trybu "8" ;) Ustaw parametr P6=1 to będzie łatwiej Ci obserwować.

 

Nie musze ustawiać P6=1 bo pracę pieca sygnalizuje symbol ".."

Poważnie, chodzi non-stop. Ile musi wynosić t1-t2 aby piec się wyłączył (przeszedł w tryb8)? Da się ustawić jaka ma być ta różnica?

U mnie wynosi jakieś +-8 st w zależności od ustawionej wartości P1. Ustawiam np P1=50 i T3=43 i tak przez kilka godzin - T3 nie rośnie, tak jakby w układzie była strata ciepła której nie da się "przebic".

 

How about that? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musze ustawiać P6=1 bo pracę pieca sygnalizuje symbol ".."

 

ale przy "8" chyba też są 2 kropki... Nie pamiętam bo mam ustawione, że wyświetla cały czas :)

 

Poważnie, chodzi non-stop. Ile musi wynosić t1-t2 aby piec się wyłączył (przeszedł w tryb8)? Da się ustawić jaka ma być ta różnica?

 

Niestety nie da się ustawić - są ustawienia ale dla CWU a nie CO. Piec pilnuje temperatury na wylocie - powrót go nie interesuje i jego wartości używa właściwie do stwierdzenia czy obwód działa (jeśli za szybko rośnie na zasilaniu w stosunku do powrotu to się wyłącza)

 

Spróbuj jeszcze zmienić prędkość pompy na wyższą i zobacz jak wtedy z różnicą temperatur i wyłączaniem kotła - P21=1, ewentualnie poeksperymentuj z długością czasu wybiegu pompy po grzaniu - parametr 22

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po dzisiejszych zmianach mam

P1-40, P27-20, P28-20, P29-20 czyli instrukcyjną krzywą 0,5.

Poobserwuje jak to się będzie zachowywać.

Pawlok

 

Po trzech dobach zużycie na dobę 8,99m3 - przy temperaturach wyższych w Wielkopolsce (np ostatnia doba -4 w dzień i w nocy) choć były/są silne wiatry.

W związku z tym zmiana ustawień:

P1-45, P27-20, P28-20, P29-20 czyli ok 0,6.

Póki co dla ustawień mam takie wyniki choć wiadomo że że są to porównania doświadczalne nieobiektywne/amatorskie gdyż cały czas nie ma takich samych warunków atmosferycznych

1) P1-55, P27-20, P28-20, P29-15 - zużycie średniodobowe 7,85m3

2) P1-40, P27-20, P28-20, P29-20 (krzywa 0,5) - zużycie średniodobowe 8,99m3

 

pozdrawiam

Pawlok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po dzisiejszych zmianach mam

P1-40, P27-20, P28-20, P29-20 czyli instrukcyjną krzywą 0,5.

Poobserwuje jak to się będzie zachowywać.

Pawlok

 

Po trzech dobach zużycie na dobę 8,99m3 - przy temperaturach wyższych w Wielkopolsce (np ostatnia doba -4 w dzień i w nocy) choć były/są silne wiatry.

W związku z tym zmiana ustawień:

P1-45, P27-20, P28-20, P29-20 czyli ok 0,6.

Póki co dla ustawień mam takie wyniki choć wiadomo że że są to porównania doświadczalne nieobiektywne/amatorskie gdyż cały czas nie ma takich samych warunków atmosferycznych

1) P1-55, P27-20, P28-20, P29-15 - zużycie średniodobowe 7,85m3

2) P1-40, P27-20, P28-20, P29-20 (krzywa 0,5) - zużycie średniodobowe 8,99m3

 

pozdrawiam

Pawlok

 

A powiedz, masz przewymiarowane grzejniki do zasialnia tak niskimi temperaturami np. 40 0C ??

 

I czy ustawiasz krzywa na piecu tylko czy na celcii też ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale przy "8" chyba też są 2 kropki... Nie pamiętam bo mam ustawione, że wyświetla cały czas :)

 

Nie. Przy "8" jest "." (1 kropka).

 

U was jakie są różnice między t1 i t2?

u mnie różnica pomiedzy tem zasilenia a powortu to 7, 8 stopini. dom tak po podłodze około 200 m kw., podłogówki około 80 m kw, 10 grzejników, 2 łazienkowe, ocieplenie 12 cm styropian, 25 - 30 wełna. Temperatura zasilenia ustawiona na 40 stopni. W domu 21,5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludziska drogie. Uświadomcie mnie jeszcze: posiadam sterownik VS5500 Plus, jak się mają parametry ustawiane na kotle P27, P28, P29 do współpracy z tym sterownikiem. Parametry te odpowiadają za krzywą grzewczą. Krzywą mogę również ustawiać na samym sterowniku. Które z wartości są nadrzędne??

Pozdrawiam

Lech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powiedz, masz przewymiarowane grzejniki do zasialnia tak niskimi temperaturami np. 40 0C ??

I czy ustawiasz krzywa na piecu tylko czy na celcii też ??

 

Tak grzejniki ma przewymiarowane - np 4 sztuki c33 :-)

Robiłem instalacje pod kondensat:-)

Krzywą ustawiałem na kotle zgodnie poradami z dyskusji w tym wątku z CitroCerbera (wielkei dzięki) - nie doczytałem się jeszcze czy na celci mogę nastawiać krzywą .

Obserwuje że po zwiększeniu P1 do 45 dziś kocioł przy -9 dogrzał temp zasilania do 41 stopni...

Celcia u mnie służy tylko do obniżania temp zadanej do 20,4 gdy śpimy nie ma nas w domu - z racji trybu życia/pracy funkcja programowania tygodniowego jest dla mnie zbędna.

Pawlok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie różnica pomiedzy tem zasilenia a powortu to 7, 8 stopini.

 

Hmm o co wam chodzi z tą różnicą 8 stopni ? Jja obserwuje że kociołek dąży do zrównowazenai temp zasilania i powrotu - mam wrażenie ze celcia z pogódowka jakoś tak korelują by to zrównanie nastąpiło w momencie uzyskania zadanej temperatury w pomieszczeniu reprezentatywnym.

pozdrawiam

Pawlok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie różnica pomiedzy tem zasilenia a powortu to 7, 8 stopini. dom tak po podłodze około 200 m kw., podłogówki około 80 m kw, 10 grzejników, 2 łazienkowe, ocieplenie 12 cm styropian, 25 - 30 wełna. Temperatura zasilenia ustawiona na 40 stopni. W domu 21,5.

 

Rozumiem że masz jakies sterowanie które wyłącza piec w momencie osiągnięcia zadanej temperatury w pomieszczeniu (np. 21,5), czy tak?

 

Bo gdybyś nie miał, piec chodził by w kółko nie mogąc dogonić t1 (strata na powrocie 7-8 st). Czy tak? Tak jest teraz u mnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie różnica pomiedzy tem zasilenia a powortu to 7, 8 stopini.

 

Hmm o co wam chodzi z tą różnicą 8 stopni ? Jja obserwuje że kociołek dąży do zrównowazenai temp zasilania i powrotu - mam wrażenie ze celcia z pogódowka jakoś tak korelują by to zrównanie nastąpiło w momencie uzyskania zadanej temperatury w pomieszczeniu reprezentatywnym.

pozdrawiam

Pawlok

 

Może i tak, ale ja mam goły piec i za nic w świecie (nawet po kilku godzinach grzania) nie może zrównoważyć t1 i t2 (różnica t1-t2 jest stała i wynosi ~8st.) i nie wyłącza pieca.

Zastanawiam się poprostu czy to jest normalne w przypadku pieca bez ŻADNEGO sterowania. Huh?

 

Zakładam że jak już wróci Auraton to ustawie na zasilaniu temp. X która pozwoli mi osiągnąć w pomieszczeniu temp. Y, a Auraton wyłączy piec w tym momencie. Zaletą posiadania pogodówki+Celsia byłoby dodatkowo sterowanie P1 w zależności od temp. zewnętrznej co pozowoli na jakieś oszczędności w zużyciu gazu.

Dobrze zakładam?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...