Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Regulacja pieca De Dietrich MCR 24


nonek

Recommended Posts

A mieszkasz w tym domu ? 15 stopni to bardzo dużo dla komfortu użytkowania ciepłej wody - zagrzanie 100l o 15 stopni to na pewno praca na maxa pytanie jak długo ?.

Pawlok

 

Zrobiłem tak aby zmniejszyć ilość odpaleń pieca i wcale nie idzie na maxa przy podgrzewaniu. Normalnie moduluje z początku więcej mocy w miare ogrzewania ją zmniejsza.

Drugi powód to zakłócanie pracy podłoówki - kiedy piec grzeje cwu nie pracuje podłoówka potem dostaje uderzenie ciepłej wody i pompa podłoówki sie zatrzymuje a zawór zamyka - chcę zmniejszyć liczbę tego wydziwiania.

Na przyszły sezon dołożę albo bufor albo przynajmniej sprzęgło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

a powiedzcie mi czy da sie bez wzywania serwisu przestawić piec aby wentylator chodził np z obrotami 1300? Obecnie najmniejsze obroty to 1400 (wskaźnik wskazuje 14), później piec się wyłącza (poniżej tych obrotów). W instrukcji przeczytałem że najmniejsze obroty to 1300. Jeśli tak jest to mógły piec pracować z mniejsza mocą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P29 według tego co wiiem, określa temperaturę zewnętrzna przy której piec pracuje z maksymalną mocą (temp) ustawioną w parametrze P1. Wiec gdy P29 wynosi 20 a P1 55, przy temp zewn -20stopni temperatura zasilania wyniesie 55stopni

 

No własnie tylko u mnie jest tak ze jak przy np. -10 ma być 47C to nie widziałem jeszcze żeby grzał więcej niż 41 C dzisiaj (-12 C teraz).

Nie powinno być tak, że jeśli na zewn jest -10 to piec ma grzac wg krzywej do tych wyliczonych wartości wg niej ??

 

Pytanie do wszystkich... Czy mając celcie i czujnik pogodowy ustawiacie tylko parametry na piecu P1,28,29 itd. czy równolegle te same parametry ustawiacie na celcii ?? bo jest na niej taka mozliwość. Instrukcja jest ok ale na podpałkę. :evil:

 

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a powiedzcie mi czy da sie bez wzywania serwisu przestawić piec aby wentylator chodził np z obrotami 1300? Obecnie najmniejsze obroty to 1400 (wskaźnik wskazuje 14), później piec się wyłącza (poniżej tych obrotów). W instrukcji przeczytałem że najmniejsze obroty to 1300. Jeśli tak jest to mógły piec pracować z mniejsza mocą.

 

jesteś pewien, że zawsze min to 1400 ? U mnie piec jak startuje to właśnie zawsze na 1300 potem sobie grzeje wiecej ale na koniec i tak wraca do 1300. Zobacz ile ma zaraz po starcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drugi powód to zakłócanie pracy podłoówki - kiedy piec grzeje cwu nie pracuje podłoówka potem dostaje uderzenie ciepłej wody i pompa podłoówki sie zatrzymuje a zawór zamyka - chcę zmniejszyć liczbę tego wydziwiania.

Na przyszły sezon dołożę albo bufor albo przynajmniej sprzęgło.

 

a nie możesz spiąć pompy od podłogówki bezpośrednio z kotłem a nie za pomocą czujnika/termostatu? Ja mam tak zrobione - jak startuje kocioł w trybie CO to razem ze startem pompy wewnętrznej startuje pompa od podłogówki, jak przechodzi w tryb CWU to wewnętrzna chodzi nadal a zewnętrzną (od podłogówki) kocioł wyłącza :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a powiedzcie mi czy da sie bez wzywania serwisu przestawić piec aby wentylator chodził np z obrotami 1300? Obecnie najmniejsze obroty to 1400 (wskaźnik wskazuje 14), później piec się wyłącza (poniżej tych obrotów). W instrukcji przeczytałem że najmniejsze obroty to 1300. Jeśli tak jest to mógły piec pracować z mniejsza mocą.

 

Tak da się - parametr P19 w menu instalatora. U mnie od początku było 1300 ale nie jetem pewien czy to czasem instalator nie zmieniał...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich posiadaczy MCR24

 

Przeczytałem z grubsza cały wątek...no i troszke sie gubie bo to moja pierwsza zima (ale za to jak właśnie sprawdzilem na zewnatrz jest -21 i to wcale nie Suwałki tylko Lublin)

Moja konfiguracja to MCR24 z zasobnikiem 100l sterowany zał wył Auratonem 2020. Głownie grzejniki panelowe ale w kuchni przepokoju i łazience podłogówka podłaczona do rozdzielacza na RTL-ach .

Oprocz tego korzystam z kominka z DGP graw

 

Czy jest jakikolwiek sens dokladania czujnika zewnterznego do tej konfiguracji ?

 

 

 

Moja nawieksza bolączką jest to ze nie moge utrzymac temperatury w garazu. Jest tam kilka kresek powyzej zera .Szczerze nie zalezy mi na wiekszej temp tam ale boje sie ze jak jutro bedzie -27 na zew ( a to sie zapowiada bo trabia w TV ) to mi moze kaloryfer podmarznac i bedzie nie fajnie :)

w zasadzie kominek dosyc fajnie ogrzewa mi dół utrzymuje ok 18-19st wspomagajac gazem a w garazu zimno - moglbym zakrecic wszyski grzejniki oprocz garazowego i w ten sposob utrzymywac tam temp ale szczerze mowiac nie chce mi sie za kazdym razem jak spadnie temp i jest potrzeba podgrzania czesci mieszkalnej biegac pod domu i odkrecac zawory na grzejnikach .... co z tym fantem począć ????

 

Pozdrawiam

aby do wiosny :lol:

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a powiedzcie mi czy da sie bez wzywania serwisu przestawić piec aby wentylator chodził np z obrotami 1300? Obecnie najmniejsze obroty to 1400 (wskaźnik wskazuje 14), później piec się wyłącza (poniżej tych obrotów). W instrukcji przeczytałem że najmniejsze obroty to 1300. Jeśli tak jest to mógły piec pracować z mniejsza mocą.

 

Tak da się - parametr P19 w menu instalatora. U mnie od początku było 1300 ale nie jetem pewien czy to czasem instalator nie zmieniał...

Faktycznie jak był serwisant to coś tam rzestawiał z obrotami itd. A czy teraz samemu można ten parametr minić (P19) i jak to zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy teraz samemu można ten parametr minić (P19) i jak to zrobić?

 

Tak - da się to zmienić, a jak to zrobić (zmienić parametr) to było już w tym wątku ;)

 

Skoro serwisant to zmieniał - to chyba miał jakiś powód? :)

nie wiem, nic nie mówił o tym. Wcześniej piec mi odpalał na propanie - wypalił jedną butlę 33 kg, potem przestawił na gaz ziemy jak gazowania podłączyła gaz. Tak pytam o to przestawienie ewentualne bo po poczytaniu wątku i po pewnych doświadczeniach już widzę ze miejsze obroty to i mniejsze zużycie gazu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[

 

a nie możesz spiąć pompy od podłogówki bezpośrednio z kotłem a nie za pomocą czujnika/termostatu?

 

Nie za bardzo pompa podłogówki jest sterowana pogodówką która steruje też zaworem. Ni ema zresztą potrzeby bo ta pompa sama się wyłącza (elektroniczna).

Ja mam tak zrobione - jak startuje kocioł w trybie CO to razem ze startem pompy wewnętrznej startuje pompa od podłogówki,

U mnie obie pompy są niezależne bo założenie było takie że będą grzejniki na poddaszu i podłogówka sama się musi regulować niezależnie od nich.

 

jak przechodzi w tryb CWU to wewnętrzna chodzi nadal a zewnętrzną (od podłogówki) kocioł wyłącza :)

U mnie sama sie wyłącza jak już pisałem mało tego pogodówka reaguje na temperaturę zasilania w obiegu podłogówki i jeśli ta jest za wysoka (TZ max jest ustawialne) to pompa podłogówki stoi a zawór 3d się zamyka aby nie dopuścić do przekroczenia tz max.

Kiedy woda przestyga to zawór się otwiera i pompa włącza.

Pompa w piecu natomiast chodzi non stop bo bez termostatu pomieszczenia albo jakiegoś innego czujnika wpiętego do płytki w piecu nie ma jej jak wyłączyć.

Na razie nic tam nie wymyślam jestem na etapie obserwacji to i tak 1-szy sezon eksperymentalny i nieco prowizoryczny.

Ostateczną regulację zrobię kiedy będą grzejniki.

Póki co jedyne co moge zrobic szybki i tanio to czujnik pogodowy do pieca który zapewne pomoże zsynchronizować temperatury żądane przez podłogówkę i rzeczywiste na piecu. Póki co mogę ustawić np TZ 45C a zawór 3d zrobi swoje z tym że kiedy jest ciepło ekonomiczniej jest zasilać układ wodą o tz 28-30C - jak widzę odpowiada mi krzywa grzewcza w zakresie 0,6-0,8.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich posiadaczy MCR24

 

 

Czy jest jakikolwiek sens dokladania czujnika zewnterznego do tej konfiguracji ?

 

No oczywiście przecież ot temp zewn. zalezy temp zasilania nie ma sensu np gonić pieca na 50% mocy kiedy jest względnie ciepło albo na min w największe mrozy.

 

Moja nawieksza bolączką jest to ze nie moge utrzymac temperatury w garazu. Jest tam kilka kresek powyzej zera .Szczerze nie zalezy mi na wiekszej temp tam ale boje sie ze jak jutro bedzie -27 na zew ( a to sie zapowiada bo trabia w TV ) to mi moze kaloryfer podmarznac i bedzie nie fajnie :)

w zasadzie kominek dosyc fajnie ogrzewa mi dół utrzymuje ok 18-19st wspomagajac gazem a w garazu zimno - moglbym zakrecic wszyski grzejniki oprocz garazowego i w ten sposob utrzymywac tam temp ale szczerze mowiac nie chce mi sie za kazdym razem jak spadnie temp i jest potrzeba podgrzania czesci mieszkalnej biegac pod domu i odkrecac zawory na grzejnikach .... co z tym fantem począć ????

 

Pozdrawiam

aby do wiosny :lol:

Tomasz

 

Kto Ci dobrał grzejnik do garażu?

Musisz go wymienic na większy bo ten co jest ma za małą moc.

Jedyne co możesz teraz zrobić to ocieplić co się da na razie tak prowizorycznie, podnieść temp. zasilania na grzejnikach tak, żeby ten w garażu grzał na full swojej mocy a pozostałe przykręcić na zaworach o ile będzie za gorąco w domu.

Jak to nie pomoże dołóż drugi grzejnik elektryczny tymczasowo.

 

Swój garaż ogrzewam podłogowo - min. przepływ i utrzymuję bez problemu 12C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Faktycznie jak był serwisant to coś tam rzestawiał z obrotami itd. A czy teraz samemu można ten parametr minić (P19) i jak to zrobić?

 

W instrukcji do MCR jest napisane jak przestawić parametry.

Fabryczna nastawa min obr wentylatora jest 1300 i nie widzę powodu aby to zwiększać...

Mało tego w instrukcji napisano -NIE ZMIENIAĆ!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To Ci się tak tylko wydaje - ogrzewasz ale ciepłem z domu. Wlał wylał.

 

I twierdzisz, że ciepło wędruje w dół? ;)

 

Garaż mam w piwnicy pod domem. Ocieplenie 10cm styro na ścianach zewnętrznych, wjazd od strony południowej. Na podłodze (która jest poniżej strefy zamarzania) jest 5 cm styro. Nad stropem jest 10cm styro + folia alu.

 

Starałem się ograniczyć przenikanie/ucieczkę ciepła - stąd taka a nie inna temperatura ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, Mam MCR 24 z zasobnikiem na CWU do tego easymatic z czujnikiem zewnetrzym. Moje pytanie czy mozna ustawic jakies parametry np. w piecu zeby zmusic piec do wylaczania sie uzyskaniu zadanej temperatury ? . W sterowniku mam ustawiony parametr chyba 7 na 10 czyli zeby pracowal jako termostat pokojowy, ale przy tych mrozach nagrzewa mi o prawie stopien wyzej i nie wylacza sie. Czy ustawianie parametrow np. temeratury powrotu czy cos moze pomoc lub inne parametry ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...