Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Regulacja pieca De Dietrich MCR 24


nonek

Recommended Posts

pod podłogę drewnianą

 

Wiesz oczywiście, że nie może ona być gruba? O ile dobrze kojarzę to 12-15mm to jest max. dla drewna naturalnego. (warto zainstalować sobie program firmy oventrop i sprawdzić na pojedynczym obwodzie jak zmieni się wymagana długość rur podłogówki przy zmianie wykończenia). A jak to pochłania ciepło? Przykładem niech będzie mój "salon" gdzie mam położone panele 7 mm + podkład dedykowany dla ogrzewania podłogowego - po położeniu paneli temperatura podłogi spadła o 1.5 stopnia w porównaniu do gołego betonu. Dla porównania podłoga w jadalni po położeniu płytek nie spowodowała znaczącej zmiany temperatury w porównaniu do "gołego" betonu.

 

Jakies optymalne rozwiązania,

 

Optymalnym rozwiązaniem jest podłogówka wszędzie - nie ma np. dodatkowego kosztu w postaci termostatycznych zaworów mieszających, które musiałabyś kupić w przypadku instalacji mieszanej.

 

Polecam też jako dodatkowe podpowiedzi artykuł: http://gazetadom.pl/Ladny-Dom/1,61608,2553402.html?as=2

Edytowane przez CitroCerber
Dodatkowy link.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Dziękuję bardzo, drewno będzie specjalnie pod ogrzewanie podłogowe, osobno czymś tam regulowana ma być temp. aby nie przegrzać i bardziej luźno te rurki.

Pozostałe - wszystko pod granitem więc chyba ok i gęściej coby nadrobić straty pod drewnem.

Góra kaloryfery, nie chcemy podłogówki w sypialniach.

 

Jakoś już musimy przeżyć te koszty, aczkolwiek wcale niemałe :((

Zaraz poczytam zawartość linka.

 

Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jam mam MCR24 i powiem wam ze dlugo szukalem krzywej grzewczej i innych parametrow aby zejsc do 8 m3/dobe.

Na poczatku zar 12-15 potem zajalem sie kilkoma parametrami i zeszlo do 8m3.

To dobry wynik wydaje mi sie. :)

 

 

 

No ale nie podałeś nic - ani powierzchni, ani jakie obwody ani jaka temperatura ustawiona :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

Szukam pomocy bo mam pewien problem. Jestem użytkownikiem kotła kondensacyjnego MC25LP+czujnik pogodowy+regulator pokojowy. Niestety w okresie jesienno-wiosennym (gdzie temp. nie spada poniżej 0C) pojawiała mi się cyklicznie usterka "Uszk. Czuj. Pow. A" czyli Uszkodzony Czujnik Powrotu. Serwisant wykonujący przeglądy stwierdził że należy wymienić czujnik i będzie OK. Już byłem skłonny to zrobić (ale nie było kasy) a w zimę piec chodził bez żadnej usterki. Dodam jeszcze że nie mam FM50, a piec współpracuje z podłogówką (~20m) Z góry dziękuję za wszelkie porady.

DaroR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wątek nie upadł - wątek dotyczy MCR24 więc nie spodziewaj się lasu odpowiedzi jeśli zadajesz pytanie nie na temat ;)

 

To tak jakbyś na forum VW Golfa zadawał pytanie o VW Polo i dziwił się, że nikt nie odpowiada - przecież to też Volkswagen...

 

masz racje, muszę poszukać gdzie indziej, ale może tutaj jest ktoś kto zna przyczynę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
  • 1 month później...

Witam serdecznie i proszę o pomoc.

 

Temat jak dla mnie jest dość skomplikowany więc na poczatek opiszę instalację jaką chcę założyc.

Dom będzie zasilany z dwoch źródeł : pierwsze to piec MCR II 24 a drugie to kominek z płaszczem wodnym w układzie zamkniętym. Obydwa zródła będą zasilały grzejniki, podłogówke ( podłogowka na rozdzielaczu z pompa i zaworem termostatycznym taki komplet TECE, pow ok 80mkw ) oraz zasobnik 200l tzw kombinowany ( zbiornik w zbiorniku z wezownicami czyli w duzym zbiorniku 120 l ogrzewanym przez kominek znajduje sie maly zbiornik CWU z wezownica w srodku zasilana z pieca gazowego ). Kominek ma swoj sterownik ktory steruje praca dwoch pomp CO i CWU. Piec także ma zasilac CO i CWU pytanie jest nastepujące:

1. Jaki typ pieca wybrac MCR II 24 T czy S ? - wiem ze roznia sie tym ze jeden ma zawor 3d a drugi nie - jeden instalator mowil mi ze S a drugi ze S nie moze byc bo ma zawor na powrocie a powinien miec na zasilaniu wiec ze mam kupic typ T i zawor 3d osobno

2. Czy sterownik Celcia 20 jaki mi proponuja przy zakupie pieca bedzie wspolpracowal z tego typu kominkiem - chodzi o to ze jak w kominku woda osiagnie zadana temperature np 50 st C to wlacza sie pompa CO i goraca woda idzie bezposrednio na grzejniki ale wtedy automatycznie powinien przestac pracowac piec i jego pompa i na odwrot jak przestanie pracowac pompa kominka to wraca praca pieca. Nie wiem czy jest to wogole mozliwe.

3. przeczytalem forum od poczatku az do konca i widze ze podlogowka chyba tez powinna miec jakies sterowanie - ja zalozylem ze poprostu pompe zepne na krotko czyli bedzie dzialc non stop az jej nie wylacze sam z gniazdka a temperatura bedzie utrzymywana przez ten zawor termostatyczny ( wyglada jak ten przy grzejnikach )

4. Jestem ciekaw czy gdzies znajde wogole schemat podlaczenia takiego przypadku - widzialem po minach jednego i drugiego instalatora ze bedzie klopot - choc oczywiscie mowia ze nie ma problemu

 

Na piec MCR II 24 - jestem zdecydowany bo ma bardzo dobre recenzje, przystepna cene , wymienik ma z nierdzewki ( lub nawet z kwasowki ) co nie zawsze sie zdarza przy takiej cenie.

 

Widziałem ze jest tu na forum pare osob które temat instalacyjny maja dosc dobrze zgłebiony - dlatego jesli mozna to prosze o pomoc w rozwiklaniu moich niejasnosci.

 

Pozdrawiam

SzymiH

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość powinna kondensować w kotle (niskie parametry pracy) jak coś się w kominie spropli to moze spłynąć do kotła jak najbardziej, nawet polepsza wymianę ciepła na wymienniku, nalezy pamiętać o odpowiednich spadkach aby skropliny nie stały w kominie (szybko skruszeją uszczeli)

 

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SzymiH

 

Ad. 1 zawór przełączający musi być zainstalowany do współpracy z kominkiem (wariantów jest kilka) więc nie może być wbudowany w kocioł bo wtedy nie mamy wyboru 24T ma zawór wbudowany 24S ma zawór jako opcja na zewnątrz - dowolny montaż jaki instalator sobie wymyśli.

Ad 2. da się to zdobić na dodatkowych przekaźnikach

Ad. 3 może mieć sterowanie ale nie musi można założyć termostat na rurze zasilającej aby pompa podłogowa załączała się gdy pracuje kocioł

Ad 4 nie wiem gdzie można ściągnąć gotowy schemat

 

Piotr

Edytowane przez Piotr G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość powinna kondensować w kotle (niskie parametry pracy) jak coś się w kominie spropli to moze spłynąć do kotła jak najbardziej, nawet polepsza wymianę ciepła na wymienniku, nalezy pamiętać o odpowiednich spadkach aby skropliny nie stały w kominie (szybko skruszeją uszczeli)

 

Piotr

 

Wielkie dzieki za odpowiedz. Korzystajac z uprzejmosci zadam jeszcze jedno pytanie:-)

Producent okresla max dlugosc przewodu spalinowego fi 60 mm na 7 metrow.

W zasadzie sie w tym zmieszcze ale tak na pograniczu. Komin ma 3,5 m, podlaczenie okolo 0,7 m ale w tym 3 kolanka.

Czy w takiej sytuacji lepiej zrobic rure spalinowa fi 60 czy fi 80 mm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Jezeli masz pogranicze i do tego np nie uwzględniłeś kolanek to zdecydowanie fi 80

Dzieki za odpowiedz:-)

Pogranicze jest po uwzglednieniu kolanek. Jak juz pisalem mam dlugosc przewodu ok 4,2 m ale liczac, ze kazde kolanko stwarza opory takie jak metr prostej rury to 4,2 m + 3 m = 7,2 m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzieki za odpowiedz. Korzystajac z uprzejmosci zadam jeszcze jedno pytanie:-)

Producent okresla max dlugosc przewodu spalinowego fi 60 mm na 7 metrow.

W zasadzie sie w tym zmieszcze ale tak na pograniczu. Komin ma 3,5 m, podlaczenie okolo 0,7 m ale w tym 3 kolanka.

Czy w takiej sytuacji lepiej zrobic rure spalinowa fi 60 czy fi 80 mm?

 

mozna przeliczyć kolanko 90 st to 2,5 m a 45 st to 1m należy dodac do dłygości komina

 

Jeżeli to są kolana 45 st to może być 60 jak 90 st to daj 80

 

Piotr

Edytowane przez Piotr G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...