Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Regulacja pieca De Dietrich MCR 24


nonek

Recommended Posts

ustawić żeby właczał się np o godzinie 13 i pochodził przez np 0,5h przy temp zasilania tej co na kotle i potem np o 15 znowu przez 0,5h i nie patrzył na to ile jest stopni wśrodku, oraz w drugiej opcji żeby działał na zasadzie włącz /wyłącz tzn jak spadnie poniżej np włąśnie o te 0,2st to dogrzeje do zadanej tem i się wyłaczy i tak wkoło( a temp zadanej na kotle, oraz żeby sam kocioł sobie modulował moc tak żeby utrzymać temp zasilania)

Czy nie ma takich sterowników? są takie(czasowe) lub takie(włacz /wyłącz) a nie ma połączonych. sory jeśli zamotałem i niefachowe określenia

Przecież Celcia ci to zrobi!

Ustawiasz w niej, temp taką jaką chcesz, np.20st i każesz jej włączyć kocioł o 13:00, a wyłączyć o 13:30( czyli przestać grzać i pozwolić stygnąć np. do ustawionej wcześniej temp.np. 11st.Wówczas masz niemal 100% pewności,że nic kotłowi w tym czasie nie każe grzać) A efekt dla użytkownika masz następujący: Kocioł grzeje jak wariat przez pół godziny i się "wyłącza".Oczywiście, "nie będzie patrzył ile jest stopni w środku" jeżeli mu zadasz temp. pomieszczenia np. na absurdalne 45st.Analogicznie programujesz celcię dla 2 etapu grzania: 15:00 temp +50stC, a od 15:30 temp+11stC. Parametrami P i I ustawiasz tempo grzania (jak mniemam)>inna kwestią jest to,czy w pół godziny kocioł ci zagotuje pokój, czy nie..

Tylko po co?

Drugi temat tych 0,2 stopni.

To co opisujesz to podstawowa robota dla Celcii,którą wykonuje lub czegoś nie rozumiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Przecież Celcia ci to zrobi!

Ustawiasz w niej, temp taką jaką chcesz, np.20st i każesz jej włączyć kocioł o 13:00, a wyłączyć o 13:30( czyli przestać grzać i pozwolić stygnąć np. do ustawionej wcześniej temp.np. 11st.Wówczas masz niemal 100% pewności,że nic kotłowi w tym czasie nie każe grzać) A efekt dla użytkownika masz następujący: Kocioł grzeje jak wariat przez pół godziny i się "wyłącza".Oczywiście, "nie będzie patrzył ile jest stopni w środku" jeżeli mu zadasz temp. pomieszczenia np. na absurdalne 45st.Analogicznie programujesz celcię dla 2 etapu grzania: 15:00 temp +50stC, a od 15:30 temp+11stC. Parametrami P i I ustawiasz tempo grzania (jak mniemam)>inna kwestią jest to,czy w pół godziny kocioł ci zagotuje pokój, czy nie..

Tylko po co?

Drugi temat tych 0,2 stopni.

To co opisujesz to podstawowa robota dla Celcii,którą wykonuje lub czegoś nie rozumiem...

 

wszystko by było ok z tym ustawieniem wyższych temp, ale w pkt 4.1 pisze że można zaprogramować max 21 przełączeń na tydzień czyli 3/dzień. To daje możliwość tylko raz na dzień podgrzania do tych załóżmy te 45 st co mowisz (1zmiana) a potem z powrotem na np 14(2 zmiana). to chyba będzie za mało, tak kolo 3-4 uruchomien na dobe widze najwiecej osob ma , co posiadaja zwykle czujniki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie sa tylko dwa zalaczenia pieca na dobe, podejrzewam ze dojdzie do trzech przy dlugo utrzymujacych sie mrozach( budynek sie szybciej bedzie wychladzal)

 

oto co wylowilem w instrukcji celcii, co moze miec wplyw na wasze klopoty - zaznaczam ze sterownika tego nie posiadam i z racji tego nie moge sie "pobawic" przenoszac to w rzeczywistosc

 

"Uwaga: Jeżeli zaprogramowana w kotle maks.

temperatura zasilania jest niższa niż temperatura zasilania

punktu klimatycznego, obowiązuje wtedy wartość z kotła.

W przypadku regulacji pogodowej temperatura

pomieszczenia jest mierzona i wskazywana, ale nie

jest używana przez regulację."

 

"5.6 Ustawianie parametrów regulacyjnych

Ponieważ istnieje duża ilość różnych instalacji

ogrzewania, istnieją także różne parametry regulacji.

W poniższej tabeli znajdują się optymalne ustawienia

dla trzech różnych systemów.

Wartość P Wartość I

Ogrzewanie podłogowe 5 95

Grzejnik 20 80

Wpływ parametru jest następujący:

Wartość P: W przypadku dużej wartości Celcia 20

reaguje gwałtowniej na zmiany w żądanej

temperaturze pomieszczenia.

Wartość I: W przypadku większej wartości Celcia 20

reguluje długoterminowo spokojniej ustawioną

temperaturę."

 

"5.8 Maksymalny czas podgrzewania

Funkcja Automatyczne podgrzewanie (parametr

PODGRZANIE) dba o to, pomieszczenie posiadało

żądaną temperaturę w zaprogramowanym czasie.

W przypadku zimnej pogody kocioł musi zatem

zacząć wcześniej się podgrzewać, niż ma to miejsce

w wyższych temperaturach.

Celcia 20 oblicza samodzielnie, o ile wcześniej kocioł

musi się uruchomić. Zmiana tej funkcji jest opisana

w obszernej instrukcji dla instalatora ogrzewania"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za co odpowiada "czas DIGI 0-1" oraz "czas DIGI 1-0" w Celci 20?

Tak mi się wydaje że tutaj znajduje się klucz do histeryzy.

własnie testuję, może się myle niech mnie ktoś wtedy popawi.

 

 

Niestety się mylisz - są to ustawienia czasu dla złącza DIGI, które jest w stanie reagować wróżny sposób w zależności od czasu zwarcia lub rozwarcia styków. Rozpiska tego w "osławionej" instrukcji dodatkowej :)

 

Instrukcja jest m. in. tutaj: http://rapidshare.com/files/435892332/Dodatkowe_funkcje_Celcia_20.pdf

Edytowane przez CitroCerber
Link.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to są elementy PI(D) ale zmieniając je zmieniasz sposób reakcji sterownika na zmiany temperatury.

 

Owszem,ale nie chodzi tu IMO o histerezę, tylko o tempo narastania temperatury, przy jej spadku od temp. zadanej.

Gdzieś wyżej zapytałem: jaką ma histerezę Celcia i czy jest ona do ustawienia.

Nadal chciałbym to wiedzieć:-)

 

Dla niepasjonatów, przykład: temperatura zadana 20 st, kocioł grzeje do 20,5st i się wyłącza.Pomieszczenie stygnie, lecz kocioł włącza się dopiero przy temperaturze pomieszczenia=19,5st.

Zatem histereza wynosi 1 stopień (Celsjusza)

Edytowane przez palmus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja cierpliwość się wyczerpowała, właśnie podłączyłem starego auratona, celcia 20 do sprzedania jak ktoś chce to mam

 

mam starego eurostera, wiec dziekuje:)

problem lezy nie w samej celcii uwazam tylko w beznadziejnej i malo mowiacej instrukcji

 

a swoja droga ta od kotla niewiele jest lepsza, do tego w mojej byly bledy, instrukcja dla uzytkownika zaprzecza tej instalatorskiej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może mnie ktoś oświeci:

 

Celcia oferuje regulację pokojową i regulację pogodową.

Instrukcja mówi,że w przypadku r. pogodowej, temperatura zasilania zależy od temp. zewnętrznej.To wydaje się oczywiste (krzywe grzewcze itd)

Natomiast w przypadku r. pokojowej, temperatura zasilania zależy od temp.pomieszczenia.

Teraz pytania:

1. Czy w przypadku regulacji pokojowej użytkownik ma wpływ na temperaturę zasilania, czy Celcia robi to sama, analizując temp. pomieszczenia i niewiele mamy do gadania?

1a. czy bazuje na krzywych grzewczych reg. pogodowej?(chyba bez sensu)

2.Czy podczas reg. pokojowej cały system pogodówki nie jest brany pod uwagę? (zwłaszcza temp. zewn, czy krzywe grzewcze..)

 

3.Czy podczas regulacji pogodowej, kocioł się kiedyś wyłącza, czy grzeje non stop, a cały wic polega na precyzyjnym doborze krzywej, zdławieniu grzejników itd?

Edytowane przez palmus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może mnie ktoś oświeci:

 

Celcia oferuje regulację pokojową i regulację pogodową.

Instrukcja mówi,że w przypadku r. pogodowej, temperatura zasilania zależy od temp. zewnętrznej.To wydaje się oczywiste (krzywe grzewcze itd)

Natomiast w przypadku r. pokojowej, temperatura zasilania zależy od temp.pomieszczenia.

Teraz pytania:

1. Czy w przypadku regulacji pokojowej użytkownik ma wpływ na temperaturę zasilania, czy Celcia robi to sama, analizując temp. pomieszczenia i niewiele mamy do gadania?

 

nie,

chyba, że maksymalna temperatura zasilania została ustawiona w taki sposób,

że jest za niska by osiągnąć zadaną temperaturę w pomieszczeniu,

wtedy kocioł będzie pracował cały czas chcąc osiągnąć tę temperaturę co mu się z przyczyn oczywistych nie uda

 

1a. czy bazuje na krzywych grzewczych reg. pogodowej?(chyba bez sensu)

 

też nie

 

2.Czy podczas reg. pokojowej cały system pogodówki nie jest brany pod uwagę? (zwłaszcza temp. zewn, czy krzywe grzewcze..)

 

jeżeli jest nastawiona na regulację pokojową to pogodówka nie jest brana pod uwagę

 

3.Czy podczas regulacji pogodowej, kocioł się kiedyś wyłącza, czy grzeje non stop, a cały wic polega na precyzyjnym doborze krzywej, zdławieniu grzejników itd?

a to już zależy od rodzaju instalacji, konstrukcji budynku (ocieplenia), nastaw regulatora,

na to nie ma reguły,

jeżeli automatyka uzna że lepiej będzie jak kocioł będzie pracować cały czas na mocy minimalnej, to tak może być,

w przypadku gorszego ocieplenia kocioł może pracować krócej z większymi mocami, a jeżeli wychłodzenie budynku będzie na tyle duże, to kocioł może pracować z mocą maksymalną odpowiednio dłużej,

na to nie ma reguły, automatyka dba o temperaturę pomieszczenia i steruje kotłem z takim algorytmem jaki ma zaprogramowany,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, kupilem dzis czujnik zewnetrzny temp. ale nie oryginal, podlaczylem, ale piec nie grzeje jak pogodowka jest podpieta, moje pytanie:

1. Czy trzeba cos zmienic w ustawieniach zeby pogodowka zadzialala?

2. Czy pogodowka gryzie sie poprostu z eurosterem 2006??

3. czy nalezy wymienic na oryginal?

Jak odlaczam pogodowke to piec normalnie dziala. Czekam na celcie moze to cos zmieni? prosze o odp. pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...