Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Regulacja pieca De Dietrich MCR 24


nonek

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam wszystkich,

 

Właściwie napiszę najpierw parę zdań na temat swojej sytuacji a później pytanka.

 

Przeprowadziłem się do domu 18.12.2010 więc mieszkam w nim nie cąły tydzień, dom wcześniej nie był grzany piecem gazowym jedynie przepalałem w kominku popołudniami a raczej wieczorami jak robiłem ostanie szlify wykończeniowe. DOM powierzchnia ok 150 m2 użytkowej z poddaszem w sumie raczej powinienem podać kubaturę ale nie pamiętam teraz dokładnie. Siedzę w pracy a w domu nie mam neta (może dziś będzie). Kocioł oczywiście Dietrich MCR24II do tego zbiornik na CWU 100L, dół domu to salon jadalnia i kuchnia wszystko otwarte + łazienka(zamknięta oczywiście:)) wszędzie w tych pomieszczeniach mam ogrzewanie podłogowe do tego kaloryfery, przewymiarowane, jedynie kuchnia bez( a żałuje bo mała suszareczka na ścierkę by się przydała). Góra to poddasze łazienka grzejnik+ podłogówka, reszta to pokoje ogrzewane grzejnikami.

 

Obiegi są osobne dla poddasza, parteru, podłogówki.

 

SEROWNIE: Auroton 2005 (chyba wresja PLUS), podłogówka ma sterownie Danfosa bezprewodowe ( 5 stref : 2 na salon+ jadalnia+kuchnia+łazienka), brak czujnika temp zewnętrznej.

 

Teraz tak czytam te wątki już drugi dzień i w sumie nic z tego na razie nie jestem w stanie wynieść bo nie mam żadnych danych na temat zużycia gazu, dopiero wczoraj zanotowałem pierwszy odczyt. Dlatego wątek ten pewnie będę chciał rozwinąć tak aby zoptymalizować układ sterowania CO.

 

Póki co mam pytania odnośnie CWU:

 

1. Jak ustawić, i gdzie, parametr ECO=ON ? W jakich godzinach jest on utrzymywany?

2. Pytanie o histerezę CWU, Parametr P26 Kocioł włącza się gdy temperatura c.w.u. obniży się o nastawioną wartość - fabrycznie ustawina wartość 5stopni.

Jak wygląda to u Was ktoś to zmieniał? Jaki macie nastawy temperatury na P2 ?(ja ustawiłem 50 stopni)

Parameter P31-Wartość temperatury kotła dla ładowania c.w.u. - 0 do 20 °C Kocioł będzie modulował gdy temperatura c.w.u. będzie miała osiągać wskazaną temperaturę (P2)+ temperatura "przewyższenia" (P31) Wartość fabryczna 15 stopni.

 

Kto mi wytłumaczy po chłopsku - jak mam 50 stopni na P2 to o ile musi mi spaść temp w zasobniku aby piec zaczął grzać CWU? oraz o ile kocioł przegrzewa zadaną temperature? i rozumiem że podane parametry P26 i P31 mają na to wpływ? Jak wy to macie?

 

I jeszcze jedna sprawa tym razem tyczy się CO:

 

Parametr P21 - Regulacja prędkości obrotowej pomp - parametr fabryczny ustawiony na zero. Czyli stopień dolny. Jaki wpływ ma ustawienie prędkości pompy ? Pytam bo ja nie mam żadnej dodatkowej pompy mieszającej na podłogówkę wiem że taką opcję chcieli założyć ale później moi intalatorzy zrezygnowali mówili że nie będzie potrzebna. Tak się zastanawiam bo mam problem z osiągnięciem jednolitej temp na podłogówce zwłaszcza w kuchni jest najmniej odczuwalna.

Może ktoś coś wie ma jakieś doświadczenia.

 

Wiem że postów jest mnóstwo że może już to było ale ja tego nie znalazłem a wertuje już chwilkę a wiadomo każdy ma inną sytuację. Może macie jakieś pomysły jak usprawnić mój układ, jakieś propozycje chętnie wysłucham nawet uwag:).

 

Pozdrawiam

 

Wesołych Świąt życzę

Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Parametr P21 - Regulacja prędkości obrotowej pomp - parametr fabryczny ustawiony na zero. Czyli stopień dolny. Jaki wpływ ma ustawienie prędkości pompy ? Pytam bo ja nie mam żadnej dodatkowej pompy mieszającej na podłogówkę wiem że taką opcję chcieli założyć ale później moi intalatorzy zrezygnowali mówili że nie będzie potrzebna. Tak się zastanawiam bo mam problem z osiągnięciem jednolitej temp na podłogówce zwłaszcza w kuchni jest najmniej odczuwalna.

Może ktoś coś wie ma jakieś doświadczenia.

 

Łukasz

 

Chetnie poznam tez odpowiedz na to pytanie, w tamtym roku w kuchni podlogowka wlaczyla mi sie dopiero pod koniec zimy :) W tym roku wydaje mi sie ze tlyko raz ja poczulem w kuchni, moze ktos ma pomysl na rozwiazanie tego problemu, mam dwa zasilania na podlogowce jedno lazienka, przedpokoj a drugie kuchnia.

pozdrawiam i wesolych swiat!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, bardzo chetnie w takim razie skopiuje od Pana ustawienia :) jezeli moge zapytac to jaki spalanie osiagnales? nie ukrywam ze to jestdla mnie priorytetem.

 

Po pierwsze zachęcam do czytania instrukcji, mimo,że w wielu miejscach jest wkurzająco nieprecyzyjna.

Spalanie spalaniowi nierówne.Zależy od miliona czynników, a dwóch takich samych domów i jednakowych preferencji grzania domowników nie znajdziesz.

Z grubsza proponuję:

1.Ustaw sobie tak (np ustawienia fabryczne Celcii) żebyś miał komfort cieplny.Oczywiście zużycie gazu zapewne będzie nie do zaakceptowania przez ciebie.

2.Określ dobowy cykl przebywania ludzi w domu, a nawet w pokojach i zużycie ilościowe i czasowe CWU

3.Zdecyduj, czy będziesz sterował kotłem via pogodówka czy termostat pokojowy (zależne od parametrów w pkt.2).Z doświadczenia: zużycie gazu jest porównywalne w obu przypadkach. Pogodówka to odpowiednie krzywe grzania, pokojowy, to temperatura pomieszczenia reprezentatywnego i czasy grzania kotła i czasy utrzymywania temp. ECO (niskiej)

4.Zacznij ograniczać pracę kotła a) jeżeli wybrałeś pogodówkę i było ci za ciepło ustawiaj coraz bardziej poziomą krzywą,aż do granicy komfortu.

b) jeżeli wybór padł na sterowanie temp. pokoju skoryguj godziny grzania i ECO do własnych potrzeb.To samo z temperaturą. Mędrcy twierdzą że 1stC więcej w chacie to ok. 3-6% więcej gazu.

5.Ustaw grzanie wody w zasobniku wtedy, kiedy trzeba.Ustaw teoretycznie, a potem w miarę niedogodności odczuwanych przez domowników koryguj

6. Pamiętaj o termostatach grzejnikowych- one też do czegoś służą!

7. Dojdziesz ponownie do punktu, kiedy będzie ci fajnie ciepło, zacznij myśleć jak ograniczyć spalanie i koszty.Pamiętaj,że nie ma ciepła z kotła za darmo;-)

Zmniejszasz komfort- zyskujesz na kasie.I odwrotnie.

8.Pytaj na forum JAK i GDZIE ustawić to co zamierzasz i obserwuj efekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

Parametr P21 - Regulacja prędkości obrotowej pomp - parametr fabryczny ustawiony na zero. Czyli stopień dolny. Jaki wpływ ma ustawienie prędkości pompy ? Pytam bo ja nie mam żadnej dodatkowej pompy mieszającej na podłogówkę wiem że taką opcję chcieli założyć ale później moi intalatorzy zrezygnowali mówili że nie będzie potrzebna. Tak się zastanawiam bo mam problem z osiągnięciem jednolitej temp na podłogówce zwłaszcza w kuchni jest najmniej odczuwalna.

O Przełączaniu biegu pompy już gdzieś było na forum.Na razie bym sobie odpuścił. Przybliż jak masz zrobione sterowanie podłogówką i jak jest powpinana w układ.Zbyt mało danych na diagnozę "niegrzania kuchni"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto mi wytłumaczy po chłopsku - jak mam 50 stopni na P2 to o ile musi mi spaść temp w zasobniku aby piec zaczął grzać CWU? oraz o ile kocioł przegrzewa zadaną temperature? i rozumiem że podane parametry P26 i P31 mają na to wpływ? Jak wy to macie?

 

Jak spadnie o 5, bo tyle masz w P26, natomiast zagrzeje ją do 65 (P31). Ja miałem P31 ustawione na 5 teraz zmniejszyłem na 0 i będę testował co to zmieniło :)

 

Parametr P21 - Regulacja prędkości obrotowej pomp - parametr fabryczny ustawiony na zero. Czyli stopień dolny. Jaki wpływ ma ustawienie prędkości pompy ? Pytam bo ja nie mam żadnej dodatkowej pompy mieszającej na podłogówkę wiem że taką opcję chcieli założyć ale później moi intalatorzy zrezygnowali mówili że nie będzie potrzebna. Tak się zastanawiam bo mam problem z osiągnięciem jednolitej temp na podłogówce zwłaszcza w kuchni jest najmniej odczuwalna.

 

Wpływ ma to taki, że stopień górny szybciej nią kręci ;) w instrukcji masz wykresy wydajności pompy. Natomiast to, że jest mniej odczuwalna to prawdopodobnie efekt niewyregulowania obwodów - musisz skręcić trochę wszystkie pozostałe obwody na rozdzielaczu - trochę zajmie ustawianie ale się da :)

Edytowane przez CitroCerber
poprawka znacznika.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O Przełączaniu biegu pompy już gdzieś było na forum.Na razie bym sobie odpuścił. Przybliż jak masz zrobione sterowanie podłogówką i jak jest powpinana w układ.Zbyt mało danych na diagnozę "niegrzania kuchni"

 

Witam,

 

Nie wiem czy faktycznie kuchnia jest "niegrzana" tylko mam takie odczucie jakby płytki nagrzewały się wszędzie szybciej niż w kuchni powiem tak nawet nie wiem czy one się w ogóle nagrzały póki co. Jeszcze zanim miałem położone płytki to można było wyczuć w zeszłą zimę że grzeje nawet bardzo się cieszyłem z tego faktu a teraz to nie ma takiego odczucia ciepła jak gdzie indziej, dlatego zastanawiałem się czy gdyby wymusić szybszy obieg wody to by było lepiej ale raczej po przeczytaniu tego forum to wiem że nie. Układ chyba nie zapowietrzony?

 

Co do sterowania podłogówką to mam sterowanie danfossa może link http://strefaklienta.com.pl/system-cf2.html sterowanie CF2 bezprzewodowe z odczytem temperatury na podczerwień ( jak dobrze pamiętam). Tak jak pisałem mam podzielone to na 5 stref gdzie kuchnia to 1 strefa.

 

Może poprostu zrobię tak że włącze ogrzewanie na całą dobę i wtedy zobacze może się nagrzeje na tyle że odczuje ciepło z podłogi, ale to troszkę dziwne że inne obiegi nagrzewają się szybciej a ten akurat nie, może gdzieś ta wylewka wyszła krzywo i więcej betonu było nadlane?

 

Jak ktoś ma sensowne pomysły to chętnie przeczytam:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Jak ustawić, i gdzie, parametr ECO=ON ? W jakich godzinach jest on utrzymywany?

Polecam pkt.5.2.5 str.41 instrukcji technicznej i instalowania kotła;)

 

Palmus wszystko wiem czytałem ale tak na chłopski rozum proszę napisz jak :( bo za cholerę nie rozumiem tego punktu. Bez sensu żebym to przepisywał ale ja mam nie jasno napisane.

 

Z góry dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpływ ma to taki, że stopień górny szybciej nią kręci ;) w instrukcji masz wykresy wydajności pompy. Natomiast to, że jest mniej odczuwalna to prawdopodobnie efekt niewyregulowania obwodów - musisz skręcić trochę wszystkie pozostałe obwody na rozdzielaczu - trochę zajmie ustawianie ale się da :)

 

To że się kręci szybciej to wiem :) ale jaki to ma wpływ na zużycie gazu?? Ha ? Jak pisałem sterowanie podłogówką mam za pomocą układu sterującego, hmm tego pewnie nie pisałem ale 2 posty wcześniej dałem link do reprezentatywnej strony, układ sterowny za pomocą siłowników każdy obwód tyle że na razie ma tylko jeden odbiornik do pomiaru temp. Chyba jednak będę zmuszony coś dokupić. Ha a może trzeba sprawdzić rozdzielacz ?? Może źle odkręcony jest nie dostacczenie na wejściu?

 

Pytanie:

 

Czy brak pompy w układzie to błąd?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palmus wszystko wiem czytałem ale tak na chłopski rozum proszę napisz jak :( bo za cholerę nie rozumiem tego punktu. Bez sensu żebym to przepisywał ale ja mam nie jasno napisane.

 

Z góry dzięki

 

Dobra chyba zajarzyłem :) Czyli Ustawienie komfortu CWU tryb 0 to tryb dzienny:) Zawsze się gubię w najprostszych rzeczach:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale jaki to ma wpływ na zużycie gazu?? Ha a może trzeba sprawdzić rozdzielacz ?? Może źle odkręcony jest nie dostacczenie na wejściu?

Pompa gazu nie zużyje;-) ale prąd owszem..Jeżeli kuchnię masz na osobnym obwodzie sprawdź po kolei każdy element tegoż: rozdzielacz, zawory i co tam jeszcze masz, a czym da się "pokręcić".Różnic w grzaniu nie powinno być.Zwłaszcza jak każdy obwód został zrobiony jednakowo.1cm wylewki nie powinien aż tak rzutować na całość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa gazu nie zużyje;-) ale prąd owszem.

 

Ale szybszy obieg powinien teoretycznie szybciej wymieszać wodę w obiegu a później będzie pewnie mniejsza różnica temp na powrocie więc mnijesza sprawność urządzenia a co za tym idzie pewnie więcej gazu zużyje? Co do prądu to nie wątpliwe że zeżre więcej:)

 

Co do podłogówki spróbuje coś się pobawić bo w święta się nie dało goście, dzieci i niby tyle czasu wolnego a nie dało się zorganizować.

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Analizując Twoje obserwacje to przecież tą TZ pdgrzejesz mocniej tak naprawdę raz a potem kocioł z powrotem będzie dogrzewał tylko w ramach różnicy . Czyli nie powinno to być zbyt energożerne.

 

 

 

Min modulacji to samo co na kotle nF=13 :-)

Przy samej celci obserwowałem prace kotła w trybie grzania CO na mocy 2,3 - po zastosowaniu pogodówki jeszcze na taki stan nie trafiłem cały czas jeżeli grzeje to na minimum.

 

 

 

 

A mieszkasz w tym domu ? 15 stopni to bardzo dużo dla komfortu użytkowania ciepłej wody - zagrzanie 100l o 15 stopni to na pewno praca na maxa pytanie jak długo ?.

P29 - to minimalna przewidywana temp dla danej krzywej przy której kocioł powinien zagrzać wodę do temp ustalonej na P1 - CitroCeber wkleił na 4 stronie tego wątku wykresy krzywych.

 

Odświeżone dane:

1) P1-55, P27-20, P28-20, P29-15 - zużycie średniodobowe 7,85m3

2) P1-40, P27-20, P28-20, P29-20 (krzywa 0,5) - zużycie średniodobowe 8,99m3

3) P1-45, P27-20, P28-20, P29-20 - 7,94m3 - wydaje mi się subiektywnie że w budynku był lepszy komfort cieplny niż dla wariantu2.

4) P1-50, P27-20, P28-20, P29-20 - 7,95m3 przy trochę cieplejszej aurze..

5) P1-55, P27-20, P28-20, P29-20 - średniodobowo 8,39m3 , ale tu dla doby gdy mieliśmy w dzień +1/2 spalanie spadło do 6,35m3 by w ciągu kolejnych dwóch dób gdy w dzień mamy max ok -8 w nocy ok - 12 dojść do 8,7m3. Od wczoraj mamy bardzo zimno w nocy było w Poznaniu -15 w dzień w Mosinie -9 - poszło mi 9,66m3 gazu przy takich nastawach, niestety w nocy pracowałem i nie moglem sprawdzić czy nadal kociołek pracował na minimalnej mocy czy też dla takich mrozów i wiatru potrzeba było więcej...

 

W weekend ma być podobny rozkład temperatur więc zadałem ponownie P1-50 - zobaczymy który z wariantów 4 czy 5 będzie bardziej korzystny.

pozdrawiam

Pawlok

 

Witam jak mozesz to napisz przy jakich ustawieniach osiagnales takie wyniki? Chodzi mi o P i I na celcii. Czy kociol chodzi u Ciebie non stop? Czy ustawiasz na celcii ze kociol ma grzac w danych godzinach?czy kociol Ci sie wylacza po osiagnieciu przez celcie danej temp czy ja nadal utrzymuje i grzeje tylko z mniejsza moca?Prosze o odpowiedz. pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

potrzebuję pomocy w kwestiach regulacji pieca i nie tylko

mam piec de dietrich mcr 24 + zasobnik, podłączony do instalacji mieszanej- podłogówka i kaloryfery

Parter

7 obiegów podłogówki około 70m2 +4 kaloryfery w pomieszczeniach

pompa grundfos ups 25-40/180 dla podlogowego

regulowana sterownikiem auraton 2005 na kablu

kapilara haimaier z zaworem mieszającym

Pietro

kaloryfery

czujnik pogodowy nie podlączony

regulator pokojowy de dietrich AD 200 umieszczony salonie tam gdzie podłogowka- nie wiem czy to dobrze czy nie

1 problem ze w salonie z podłogowką nie osiągam temperatury zadanej na regulatorze czyli 22 st. max przy mrozach -8 do -10 to 20.5st wtedy piec wypija mi na dobę okolo 18 m3

2 problem kiedy przeniose regulator do pokoju na pietro - to góra jest za bardzo dogrzana a dól jeszcze bardziej lodowaty

temperatura T wyjciowa ustawiona jest n 50 st T powrotu pokazuje około 42 st. kiedy wprowadzałem sie w lutym tego roku wszystko było ok piec spalal mi 8-12 m3 gazu teraz spala dużo wiecej i jest zimno w domu

pomocy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam proszę o radę. Posiadam kocioł mcr-24 wersja pierwsza i do niego sterownik pokojowy ad 137. W necie znalazłem takie info:

 

"Istnieje możliwość dokupienia czujnika zewnętrznego pozwalającego na regulację pracy kotła w oparciu o odczyt temperatury zewnętrznej. "

 

I tu mam kilka pytań:

1. Ten czujnik podłączyć należy do pieca? jaki to jest czujnik jaki symbol?

2. Czy to będzie działało w ten sposób, ze czujnik zewnętrzny będzie sterował temperaturą zasilania a w tym samym czasie ad-137 będzie włączał lub wyłączał kocioł w zależności od temperatury pomieszczenia? czy też steruje pracą kotła albo termostat pokojowy albo czujnik zewnętrzny?

 

z góry dzięki za odpowiedz

pozdrawiam

Lanoly

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Czy to będzie działało w ten sposób, ze czujnik zewnętrzny będzie sterował temperaturą zasilania a w tym samym czasie ad-137 będzie włączał lub wyłączał kocioł w zależności od temperatury pomieszczenia? czy też steruje pracą kotła albo termostat pokojowy albo czujnik zewnętrzny?

 

z góry dzięki za odpowiedz

pozdrawiam

Lanoly

 

ad 137 bedzie wylacznie zalaczal i wylaczal kociol zgodnie z ustawieniami ktore w nim wprowadzisz (temp w pomieszczeniu, histereza, godziny przelaczen temp)

czujnik zewnetrzny bedzie mierzyl temp na zewnatrz a kociol w oparciu o nia i o krzywa grzania jaka bedziesz mial ustalona w kotle (fabryczna 1.0) bedzie sterowal temp zasilania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może mi ktoś to wytłumaczy bo ja nie bardzo pewną rzecz rozumiem

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?146367-MCR-24-DE-DIETRICH&highlight=dietrich

w tym temacie uzytkownik 1950 że przy zainstalowanym czujniku zewnetrznym to celcia pilnuje temp wewnatrz budynku a piec grzeje wg danych z czujnika zewnetrznego czyli wg krzywej grzania. Czyli to ma wygladać tak że ustawiam celcie na pokojowy a pec wtedy grzeje wg krzywej? U mnie to inaczej wyglada jeżeli ustwie na pokojową to piec stara się dogrzać pomieszczenie do tem zadanej i zależnie od ustawionych parametrów I i P robi to szybko lub wolnie faktycznie moduluje mocą palnika tylko że wg moich obserwacji nie bierze wtedy pod uwagę temp zewnetrznej. Natomiast przy regulacji pogodowej grzeje dłużej ale zazwyczaj na mocy minimalnel. Moze ktos bardzie obeznany móglby to wytłumaczyć jak to jest naprawde tzn wg jakich parametrów grzeje piec przy ustawieniu na regulacje pokojową?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...