Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Regulacja pieca De Dietrich MCR 24


nonek

Recommended Posts

dla DD cena nie gra roli moze byc 5x drożej byle klient kupił - taka strategia firmy. Wiadomo 3x droższe musi byc 3x lepsze 8)

 

Marian - po co znów trollujesz?

 

Jak komuś się nie podobają ceny w DD to niech idzie do Vieśmana. Zaraz przybiegnie z powrotem z płaczem.

 

Ja mam Celcie, podłączyłem sam i działa. Nie wiem w czym obywatel Mergiel ma problem. Chcesz sam zrobić kontroler i go oprogramować używając OpenTherm i się zżymasz, że firma DD ci tego nie ułatwia???

 

No rzeczywiście - straszne z nich dranie :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

dla DD cena nie gra roli moze byc 5x drożej byle klient kupił - taka strategia firmy. Wiadomo 3x droższe musi byc 3x lepsze 8)

 

Marian - po co znów trollujesz?

 

Jak komuś się nie podobają ceny w DD to niech idzie do Vieśmana. Zaraz przybiegnie z powrotem z płaczem.

 

Ja mam Celcie, podłączyłem sam i działa. Nie wiem w czym obywatel Mergiel ma problem. Chcesz sam zrobić kontroler i go oprogramować używając OpenTherm i się zżymasz, że firma DD ci tego nie ułatwia???

 

No rzeczywiście - straszne z nich dranie :lol:

DEPI

a jak jest u ciebie z tym reg. czy też co jakiś czas uruchamia się i pracuje na wolnych obrotach

może jakoś to ustawiłeś ??????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam oczywiście nie zrobię sterownika.

Mam dom mieszkalny i z częścią na działalność gospodarczą. Dlatego usiłuję zrobić kilka stref grzewczych, niezależnie sterowanych. Żaden z regulatorów firmy DD nie daje tych możliwości. Dlatego kombinuję, jak zwykle, żeby było tanio i przede wszystkim dobrze. Myślałęm o pt55 elektrobock podłączonym do pieca, do pilnowania temperatury na sprzęgle i cwu, a obiegi sterować na zasadzie zamknij otwórz na rozdzielaczach innymi termostatami np. auraton, ale nie wiem jak to będzie współpracować z pogodówką na piecu.

Nie wiem , czy pt55 będzie współpracował z kotłem sterowanym jeszcze na dodatek pogodówką.

pt55 obsługuje open therm, a kosztuje 1/2 Celsii.

Oczywiście wiem, że można zainwestować 4kzł i mieć pełne sterowanie np. z honeywell czy Tece, ale to kosztuje i żre prąd oraz przerasta moje potrzeby.

Czasem lepiej ręcznie zakręcić jakiś zawór niż przeprogramowywać regulator.

Pozdrowienia Mergiel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, też mam MCRII 24 T i mam pytanie: w instrukcji jest napisane podłączenie regulatora do zacisków 7,8 listwy X9 -" szyna BUS z kartą interfejsu" co to jest ? To mam sobie dokupić aby mażna było podłączyć regulator?

Pozdrowienia Mergiel

 

listwa X9 jest elementem elektroniki kotła. Trzeba otworzyć przedni panel (w dół) i tam są wszystkie listwy zaciskowe odpowiednio oznaczone. Bez problemu sobie z tym poradzisz. W razie czego pytaj, mam ten kocioł z Celsią i wszystko działa bez zarzutu.

 

Witam.

A czy możesz podesłać zdjęcia jak podpięta jest Celcia konkretnie chodzi mi zeby na tej listwie X9 nic nie podłączyć źle - a mam zamiar ją jutro podłączyć rano. Pisze w instrukcji o wyjęciu jakiejś zworki z tej listwy itd. (??)

Do czego służy to złącze digi na celcii, można z niego sterować np. zaworem z siłownikiem ???

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do polityki DD

To oczywiście ich sprawa.

Ale gdybym wiedział wcześniej to kupiłbym inny kocioł, niekoniecznie tańszy.

A tu zupa się wylała i trzeba pogłówkować, aby jednak coś wymyślić trzeba mieć koniecznie jakieś wejściowe dane i ich właśnie szukam, między innymi na tym forum.

W instrukcji jest napisane " podłączyć regulator do interfejsu(J4 oznaczony S.AMB) Podłaczenie kabla BUS do zacisków J5, 7,8 złącza X9" o co chodzi? na rysunku jest tylko kabel dwużyłowy??

 

 

:o :o :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mergiel Nie główkuj tyle na sucho, tylko otrzwórz piec i zaraz wszystko stanie się jasne. Faktycznie ta instrukcja była pisana przez kogoś na ostym haju (chaju? highu?), ale jak już zobaczysz jak to wygląda to się stanie jasne.

 

Gdzieś tam też trzeba zmostkować, ale też nie jest to żaden problem. Jest to zwykła listwa z zaciskami i są wejścia ponumerowane i w jedną parę należy wetknąć 2 żyły i to samo w Celcii i po sprawie. Nawet nie trzeba (o ile pamiętam) uważać które żyła do której dziury.

 

Naprawde - jak ja, humanista, sobie dałem radę... :)

 

Nie rozumiem też co widzisz takiego w polityce DD - a w szczególności czym różni się od takie Vieśmanna np.

 

Co do szczegółów Twojej instalacji to chyba trzeba jakieś większego mózga. Ja celowo cały dom zrobiłem w podłogówce m. in. dlatego, żeby nie mieć problemów ze sterowaniem, mieszaczami itp. badziewiem.

 

Ja się nie znam :)

 

D&R - Wiesz - tak piece mają, że się co jakiś czas uruchamiają :lol:

 

U mnie pracował normalnie, tak, jak powinien - najpierw mocno dał ognia (na wyświetlaczu chyba 4, maks moc w każdym razie), a potem albo wyłączony, albo na mocy 1 chodził (minimalnej) podtrzymując temperaturę. Czyli chyba tak, jak Pan Bóg przykazał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też wszystko ma być na jednej temperaturze, ale planuję sprzęgło i mocniejszą pompę aby poprawić elastyczność układu. Z tym, że w części użytkowej chcę grzać mocniej (20-21st) tylko od 8-18, w mieszkalnej typowo jak wszyscy z obniżeniem nocnym, tylko łazienki do 23-24st wieczorem i rano. Rozesłałęm wici do kilku dystrybutorów sterowania i czekam na odpowiedź.

Co do takiego marketingu, że tylko autoryzowany serwis ma dostęp do najświętrzej tajemnicy to jeszcze dodam, że do niektórych funkcji VS5500 trzeba znać specjalny kod, a co będzie byle kto kręcił :-? :-? :evil: w naszym sprzęcie.

W europie to zdaje chyba egzamin, sądząc po powszechności takiej praktyki ale np. Renault w USA na tym się potknął, nikt nie będzie jechał 1000km do autoryzowanego serwisu. Do dzisiaj sprzedać tam francuza to sztuka.

Pozdrowienia Mergiel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do takiego marketingu, że tylko autoryzowany serwis ma dostęp do najświętrzej tajemnicy

 

Ale czego nie chcą Ci dać? Protokołu? No jak jest to OpenTherm (a AFAIK jest) to raczej mają rację, bo, wbrew nazwie, nie jest to "otwarty" standard, a oprogramowanie własnościowe.

 

http://www.opentherm.eu/pages/availability.html

 

Może napiszesz prosto do nich?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też wszystko ma być na jednej temperaturze, ale planuję sprzęgło i mocniejszą pompę aby poprawić elastyczność układu. Z tym, że w części użytkowej chcę grzać mocniej (20-21st) tylko od 8-18, w mieszkalnej typowo jak wszyscy z obniżeniem nocnym, tylko łazienki do 23-24st wieczorem i rano.

 

Powiem Ci, że nawet nie jestem w stanie wyobrazić sobie gotowego systemu, który by to potrafił. Choć może mam za słabą wyobraźnię...

 

Masz tu 3 strefy, każdą ze swoim programem dobowym. Muszą tym sterować zawory, bo piec przeca daje jedną temperaturę. Nie wiem, czy nie najlepiej sklecić lub wykorzystać jakiś prosty mikrokontroler. Zdaję się, że można w nich dość łatwo zaimplementować jakiś PID. Moduły wykonawcze - pewnie zawory mieszające... Nie wiem..

 

Chyba że po prostu 3 proste termostaty - każdy do swojego mieszacza.

 

Ale tu improwizuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy możesz podesłać zdjęcia jak podpięta jest Celcia konkretnie chodzi mi zeby na tej listwie X9 nic nie podłączyć źle - a mam zamiar ją jutro podłączyć rano. Pisze w instrukcji o wyjęciu jakiejś zworki z tej listwy itd. (??)

 

Najlepiej zastosuj najpierw krótki kabel i podepnij sobie sterownik pod kotłem.

Szczerze mówiąc jedynie opis na samej celcie był niejasny - kwestia interpretacji po której stronie naprawdę jest wejście - ogólnie jakoś to niezbyt ergonomicznie zrobili, wcisikanie tylnej scianki na styki...

Zworka na zaciskach przyłączeniowych -daje mostek - kocioł nie widzi wtedy sterownika., wyjmujesz zworkę wpinasz kabel i śmiga :-)

Pawlok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, też mam MCRII 24 T i mam pytanie: w instrukcji jest napisane podłączenie regulatora do zacisków 7,8 listwy X9 -" szyna BUS z kartą interfejsu" co to jest ? To mam sobie dokupić aby mażna było podłączyć regulator?

Pozdrowienia Mergiel

 

Chyba najpierw powinienes iść do szkoły skoro nawet instrukcji czytać nie umiesz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[quote name="mariankossy

 

Obawiam się ze nie znajdziesz tutaj godnego zaufania i o wystarczającej wiedzy uczestnika szkoleń po kotłach DD. ( jak w wspomniano " na szkoleniach wprowadzaja w błąd" )

 

 

Hmm a inne firmy to za rączkę prowadzą nawet analfebetów tak?

 

Co do serwisu to tez nie rządaj za wiele, to "francuzi" i tajemnic nie ujawniają ,

Co znaczy to "francuzi" i "rządaj" ?

 

dla DD cena nie gra roli moze byc 5x drożej byle klient kupił -

 

Zaraz zaraz kupiłem MCR bo to była NAJTAŃSZA OFERTA na rynku.

taka strategia firmy. Wiadomo 3x droższe musi byc 3x lepsze 8)

 

To ja jestem ciekaw czy te 3x droższe kotły oszczędzająa 3x więcej gazu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mam kilka pytan odnosnie regulacji i spalania.

 

Moja konfiguracja:

piec De Dietrich MCRII

dom okolo 150m

dwie lazienki (kazda ogrzewanie podlogowe, grzejnik drabinkowy)

kuchnia, przedpokoj (ogrzewanie podlogowe)

regulator pokojowy Auraton 2020

podlaczony czujnik temperatury zewnetrznej

termostaty na grzejnikach

 

 

Pytanie 1.

Na piecu nastawiam krzywa grzewcza o nachyleniu 2.0 czy dobrze rozumiem ze piec na podstawie odczytu temperatury zewnetrznej bedzie odpowiednio nastawial temperature zasilania, regulator pokojowy odpowiedzialny bedzie tylko za wylaczanie pieca w momencie kiedy temperatura w pomieszczeniu reprezentatywnym osiagnie zadany poziom, po co w takim ukladzie termostaty na grzejnikach rozumiem ze moge ograniczyc temperature w pokojach ktore nie chce aby byly ogrzewane jednak grzejniki w pokoju reprezentatywnym odkrecone musza byc na maxa skoro i tak regulator pokojowy wylaczy piec w momencie gdy osiagnie wymagana temperature, co w momencie kiedy grzejnik nastawiony w pomieszczeniu reprezentatywnym mam na w 20 stopni a regulator pokojowy na 21 spalanie wzrosnie tzn piec staral bedzie sie podniesc temperature zasilania CO do temperatury maksymalnej dla danej krzywej? Czy krzywa grzewcza mowi ze dla temperatury zewnetrznej = 8 C maksymalna temperatura zasilania co 50 i wiecej nie podniesie.

 

Pytanie 2.

Jak optymalnie ustawic termostaty na grzejnikach w poszczegolnych pokojach, czym sie kierowac, moze jakis link do informacji na ten temat. Czy grzejniki na pietrze powinny miec mniejsza nastawe niz grzejniki na parterze, co o tym decyduje, czym sie kierowac? Nie chodzi mi tutaj o nastawe za pomoca pokretla ale o regulacje termostatu za pomoca kluczyka?

 

Pytanie 3.

Mam podlogowke "nie z powrotu grzejnikow" bez mieszacza jesli dobrze zrozumialem hydraulika podlaczona jest ona tak jak grzejniki, moje grzejniki nie sa zbytnio przewymiarowane czy to oznacza ze:

- moj piec nie moze pracowac na wyzszych temperaturach bo moze zagrozic to podlogowce?

 

Przepraszam za tak podstawowe pytania z "ogrzewaniem" mam do czynienia od 1,5 tygodnia :), w razie braku jakiejs podstawowej wiedzy prosze o odeslanie mnie do literatury, internetu.

 

Pozdrawiam

---

Sprzedam nieużywany sterownik pogodowy VS 5500plus De Dietrich MCRII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Depi napisał:

Ale czego nie chcą Ci dać? Protokołu? No jak jest to OpenTherm (a AFAIK jest) to raczej mają rację, bo, wbrew nazwie, nie jest to "otwarty" standard, a oprogramowanie własnościowe.

Już prawie wszystko wiem co mi jest potrzebne.

Muszę tu oddać sprawiedliwość firmie DD, że odpowiada na meile, może zbyt oszczędnie wydziela informacje, ale jednak ich w końcu udziela. Sądzę, że niektórych rzeczy oni sami nie wiedzą. I z drugiej strony nie mogę od nich wymagać aby specjalnie dla mnie wykonywali testy z różnymi sterownikami.

Swój problem rozwiążę następująco:

piec i cwu sterowany pogodówką i ewentualnie Vs 5500 podaje ciepło na sprzęgło.

I strefa - część mieszkalna ustawienia jak na Vs 5500.

II strefa - łazienki podłogówka jak na Vs5500 utrzymuje 20st, natomiast kaloryfer w łazience z głowicą programowalną otwierającą się wieczorem i rano.

III strefa - miejsce pracy, auraton lub inny sterujący poprzez siłowniki na rozdzielaczu. Ewentualne niedogrzanie tej strefy( strona północna, częste otwieranie drzwi ) skompensuję ustawieniem większego przepływu na rozdzielaczu.

IV strefa - grzejniki na poddaszu - termostaty na grzejnikach ustawione metodą prób i błędów i krzywa grzewcza na VS5500

Reszta to kombinacja zaworów odcinajęcych i by-passów

Niestety VS 5500 nie posiada możliwości podłączenia dodatkowego czujnika podłogowego, dlatego usilnie poszukuję zamiennika albo założę auratona również w łazienkach aby pilnował temperatury podłogi, wtedy gdy strefa I jest zamknięta.

Co do mojego analfabetyzmu, to nie rozumiałęm pojęcia szyna bus, kojarzyło mi się tylko z szynobusem. Słowo interface też ma wiele znaczeń.

Ja jestem wąskim specjalistą ale w rozmowach z usługobiorcami nie używam określeń ze swojej specjalności, bo zależy mi, po prostu, aby mnie rozumiano.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat:

"Co do mojego analfabetyzmu, to nie rozumiałęm pojęcia szyna bus, kojarzyło mi się tylko z szynobusem. Słowo interface też ma wiele znaczeń. "

 

Mergiel przeczytaj instrukcję jeszcze raz ,przecież tam masz nawet rysunek!

Jeśli nie wiesz co rysunek w instrukcji przedstawia i co jest w tekście opisane to OK, napisz "nie znam się", "nie wiem -wyjaśnijcie mi to" albo cośs w tym stylu ale nie czyń zarzutów firmie, że coś ukrywa bo moim zdaniem ta instrukcja obsługi zawiera naprawdę wiele informacji jak na instrukcję obsługi oczywiście.

 

Co do Twoich wymagań to nie za bardzo rozumiem o co Ci chodzi odpowiem jak "załapię".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość M@riusz_Radom

Podepnę się pod temat. Mój piec to ISOTWIN C25 + regulator Exacontrol E7. Zauważyłem, że większy komfort cieplny mam jeśli wywalę regulator w diabły i ustawię na kotle temp zasilania na poziomie 50oC - zużycie dobowe przy -5oC wynosi około 12m3 gazu. Jeśli zaś ustawię na regulatorze temperaturę 22oC to co prawda zużycie gazu spada w okolice 10m3 na dobę, ale w niektórych pomieszczeniach mam wyraźnie chłodniej. Nastawy na kaloryferach takie same w obu przypadkach.

 

I teraz zastanawiam się, czy warto dla 60m3 gazu miesięcznie odczuwać pewien dyskomfort cieplny ..... I czy warto używać tego regulatora pokojowego ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mam kilka pytan odnosnie regulacji i spalania.

 

Moja konfiguracja:

piec De Dietrich MCRII

dom okolo 150m

dwie lazienki (kazda ogrzewanie podlogowe, grzejnik drabinkowy)

kuchnia, przedpokoj (ogrzewanie podlogowe)

regulator pokojowy Auraton 2020

podlaczony czujnik temperatury zewnetrznej

termostaty na grzejnikach

 

 

Pytanie 1.

Na piecu nastawiam krzywa grzewcza o nachyleniu 2.0

 

Nieco wysoko ja obecnie schodzę na 0,8

 

czy dobrze rozumiem ze piec na podstawie odczytu temperatury zewnetrznej bedzie odpowiednio nastawial temperature zasilania,

 

Regulator pogodowy w oparciu o temperature na zewnątrz wylicza temperaturę zasilania dla CO z tym że każdy układ co jest nieco inny więc musisz eksperymentalnie dostroićc krzywą grzania (palacza) pod własnąa sytuację i wymogi temperaturowe.

regulator pogodowy odpowiedzialny bedzie tylko za wylaczanie pieca w momencie kiedy temperatura w pomieszczeniu reprezentatywnym osiagnie zadany poziom,

 

 

Nie!, Regulator pogodowy nic nie wie co jest wewnątrz realizuje krzywą palacza bez względu na to czy wewnątrz jest zimno czy ciepło.

 

po co w takim ukladzie termostaty na grzejnikach rozumiem ze moge ograniczyc temperature w pokojach ktore nie chce aby byly ogrzewane jednak grzejniki w pokoju reprezentatywnym odkrecone musza byc na maxa skoro i tak regulator pokojowy wylaczy piec w momencie gdy osiagnie wymagana temperature, co w momencie kiedy grzejnik nastawiony w pomieszczeniu reprezentatywnym mam na w 20 stopni a regulator pokojowy na 21 spalanie wzrosnie tzn piec staral bedzie sie podniesc temperature zasilania CO do temperatury maksymalnej dla danej krzywej? Czy krzywa grzewcza mowi ze dla temperatury zewnetrznej = 8 C maksymalna temperatura zasilania co 50 i wiecej nie podniesie.

 

W pomieszczeniu reprezentatywnym zasdniczo termostat jest po to aby piec dostał informację że temperatura pomieszczenia została osiągnieta i ma się wyłączyć - a to się kłóci z regulatorem pogodowym niemniej dalsze grzanie spowoduje przegrzanie pomieszczenia i straty gazu.

Myślę, że taka sytuacja wystąpi przy zbyt wysokiej krzywej grzania - jeśli dostroisz ją tak aby termostat się nie wyłączał i przy tym uzyskasz wymaganą temperaturę to chyba znalazłeśs optimum dla tej wartości.

 

Inną przyczynąa wyłączenia apieca może być wzrost temperatury w pomieszczeniu reprezentatywnym z powodu np palenia w kominku albo nasłonecznienia itp.

 

Pytanie 2.

Jak optymalnie ustawic termostaty na grzejnikach w poszczegolnych pokojach, czym sie kierowac, moze jakis link do informacji na ten temat. Czy grzejniki na pietrze powinny miec mniejsza nastawe niz grzejniki na parterze, co o tym decyduje, czym sie kierowac? Nie chodzi mi tutaj o nastawe za pomoca pokretla ale o regulacje termostatu za pomoca kluczyka?

 

 

termostaty na grzejnikach? termostat zwykle montuje sie na śscianie i nastawia temperaturę której nie chce się przekraczać. przy zadanej temperaturze następuje rozwarcie lub zwarcie styków termostatu i to daje sygnał elektryczny do pieca/zaworu elektrycznego który powoduje zatrzymanie/rozpoczęcie grzania lub zamknięcie/otwarcie zaworu.

Na grzejnikach montuje się czasem zawory mające z zadanie blokowanie dopływu wody o temperaturze wyższej niż...co ogranicza siłe grzania grzejnika kiedy dochodzi np. za gorąca woda co nie powinno miec miejsca przy regulatorze pogodowym.

 

Pytanie 3.

Mam podlogowke "nie z powrotu grzejnikow" bez mieszacza jesli dobrze zrozumialem hydraulika podlaczona jest ona tak jak grzejniki, moje grzejniki nie sa zbytnio przewymiarowane czy to oznacza ze:

- moj piec nie moze pracowac na wyzszych temperaturach bo moze zagrozic to podlogowce?

 

 

Dla podłogówki maksymalna temperatura zasilania obiegu nie może przekraczać 45 st C z tej racji aby nie uszkodzić płyty grzewczej oraz drugi powód to szkodliwość dla zdrowia.

Jeśli masz podłogówkę i grzejniki na tym samym piecu bez możliwości niezależnej regulacji temperatur w obiegu OP i OG to niestety jest do du...y delikatnie mówiąc.

Podłogówka pracuje czasem na temperaturach 30 st i to wystarcza podczas gdy grzejnik z takąa temperaturą zasilania nic nie ogrzeje.

 

Powinieneś albo dobrać grzejniki tak aby ogrzewały na niskich temperaturach co i tak będzie trudno sterowalne pod kątem uzyskania wymaganego komfortu albo zamontować mieszacz z niezależnym regulatorem pogodowym dla podłogówki co bym radził.

Takie rozwiązanie pozwoli Ci dać wyższą temp. zasilania dla grzejników np 50-60 st C a mieszacz (może to być np ESBE 90) w zależności od temperatury zewnętrznej dobierze temperaturę zasilania dla ukłaadu podłogowego.

 

Przepraszam za tak podstawowe pytania z "ogrzewaniem" mam do czynienia od 1,5 tygodnia :), w razie braku jakiejs podstawowej wiedzy prosze o odeslanie mnie do literatury, internetu.

 

Pozdrawiam

 

Mam nadzieję, ze nieco pomogłem ,

pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy możesz podesłać zdjęcia jak podpięta jest Celcia konkretnie chodzi mi zeby na tej listwie X9 nic nie podłączyć źle - a mam zamiar ją jutro podłączyć rano. Pisze w instrukcji o wyjęciu jakiejś zworki z tej listwy itd. (??)

 

Najlepiej zastosuj najpierw krótki kabel i podepnij sobie sterownik pod kotłem.

Szczerze mówiąc jedynie opis na samej celcie był niejasny - kwestia interpretacji po której stronie naprawdę jest wejście - ogólnie jakoś to niezbyt ergonomicznie zrobili, wcisikanie tylnej scianki na styki...

Zworka na zaciskach przyłączeniowych -daje mostek - kocioł nie widzi wtedy sterownika., wyjmujesz zworkę wpinasz kabel i śmiga :-)

Pawlok

 

Wszystko już ok.

aha, ponawiam pytanie dotyczące złącza DIGI na celcii. do czego ono służy ???

 

Dziękuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mam kilka pytan odnosnie regulacji i spalania.

 

Moja konfiguracja:

piec De Dietrich MCRII

dom okolo 150m

dwie lazienki (kazda ogrzewanie podlogowe, grzejnik drabinkowy)

kuchnia, przedpokoj (ogrzewanie podlogowe)

regulator pokojowy Auraton 2020

podlaczony czujnik temperatury zewnetrznej

termostaty na grzejnikach

 

 

Pytanie 1.

Na piecu nastawiam krzywa grzewcza o nachyleniu 2.0 czy dobrze rozumiem ze piec na podstawie odczytu temperatury zewnetrznej bedzie odpowiednio nastawial temperature zasilania, regulator pogodowy odpowiedzialny bedzie tylko za wylaczanie pieca w momencie kiedy temperatura w pomieszczeniu reprezentatywnym osiagnie zadany poziom, po co w takim ukladzie termostaty na grzejnikach rozumiem ze moge ograniczyc temperature w pokojach ktore nie chce aby byly ogrzewane jednak grzejniki w pokoju reprezentatywnym odkrecone musza byc na maxa skoro i tak regulator pokojowy wylaczy piec w momencie gdy osiagnie wymagana temperature, co w momencie kiedy grzejnik nastawiony w pomieszczeniu reprezentatywnym mam na w 20 stopni a regulator pokojowy na 21 spalanie wzrosnie tzn piec staral bedzie sie podniesc temperature zasilania CO do temperatury maksymalnej dla danej krzywej? Czy krzywa grzewcza mowi ze dla temperatury zewnetrznej = 8 C maksymalna temperatura zasilania co 50 i wiecej nie podniesie.

Tu się nie wypowiadam sam szukam pomocy.

 

Pytanie 2.

Jak optymalnie ustawic termostaty na grzejnikach w poszczegolnych pokojach, czym sie kierowac, moze jakis link do informacji na ten temat. Czy grzejniki na pietrze powinny miec mniejsza nastawe niz grzejniki na parterze, co o tym decyduje, czym sie kierowac? Nie chodzi mi tutaj o nastawe za pomoca pokretla ale o regulacje termostatu za pomoca kluczyka?

To zależy jaki masz rodzaj podłączenia grzejników: rozdzielaczowy, dwururowy, jednorurowy. Zasada jest taka aby przepływ wody przez wszystkie grzejniki był podobny.

Pytanie 3.

Mam podlogowke "nie z powrotu grzejnikow" bez mieszacza jesli dobrze zrozumialem hydraulika podlaczona jest ona tak jak grzejniki, moje grzejniki nie sa zbytnio przewymiarowane czy to oznacza ze:

- moj piec nie moze pracowac na wyzszych temperaturach bo moze zagrozic to podlogowce?

Musisz poznać schemat podłączeń hydraulicznych.

Przepraszam za tak podstawowe pytania z "ogrzewaniem" mam do czynienia od 1,5 tygodnia :), w razie braku jakiejs podstawowej wiedzy prosze o odeslanie mnie do literatury, internetu.

 

Pozdrowienia Mergiel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. A ja nie mam żadnego sterownika do MCRa... Jakie optymnie dać nastawy dla zasilania c.o. (80m2 podłogówki na mieszaczu i 11 przewymiarowanych dla kondensata grzejników tam gdzie nie ma podłogówki) i zasilania C.w.u. (zasobnik 100 l z cyrkulacją) aby najefektywniej pracował... Czyli to co w moim przypadku mozna tylko ustawic...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...